üne Maison ouvrière Une Terre a Labour Commune de ZLYFVOORDE Gedurende de Vacantie soldeert A. HOLVOET 5 Etude du Notaire Naudts a Comities. ADJUDICATION, le Jeudi 20 Juillet 1939 a 4 1/2 trés précises de relevée, Zantvoorde, au CAFÉ DU COMMERCE, tenu par M. Reré DehemSix. de et 7 Ar. 45 Ca. de Fonds bati et Jardin de 42 Ares 80 Cent. Pour tous renseignements s'adresser en l'é- tude.du Notaire NAUDTS a Comines. 75 mans- en damesvelos 345 fr. enz. EXAM EN UITSLAGEN Gemeente Sint-jan Plechtige Inhuldiging van den nieuwen Burgemeester Heer Florent Gheysens Luisterrijke Inhuldiging van den nieuwen Burgemeester te Beselare. EEN WELVERDIENDE HULDE De moordzaak van Rekkem Gruwelijke Moord te jonckershove 2° - Fabrikant van Velos - Lange Thouroutatraat, Yper een deel van zijn stock aan factuurprijs 300 trottinetten 100 fr. en min 125 kinderrijwielen vanaf 205 fr. van 2 tot 5 jaar waarborg. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE LEUVEN M. Viaene Leo, Oostroozebeke, doctor in de rechten, 2' proef, met onderscheiding. M. Dezegher Juliaan, Poperinghe, candidatuur voor bereidende tot de rechten en het notariaat, 1® proef, met onderscheiding. M. Deconinck Jozef, Westnieuwkerke, candidatuur in natuur- en geneeskundige wetenschappen, 3® proef, met onderscheiding. M. Hameeuw Germaan, Westvleteren, candidatuur in natuur- en geneeskundige wetenschappen, 3® proef, met voldoening. M. Vandenbroucke Jozué, Moorslede, doctoraat in de genees-, heel- en verloskunde, 4® proef, met groote on derscheiding. M. Vandenbroucke Leopold, Hooglede, doctoraat in de genees-, heel- en verloskunde, 4® proef, met groote onderscheiding. M. Heyman Autbert, Westouter, bijzonder baccalau reaat in philosophie, met onderscheiding, M. Billiet Paui, Hooglede, candidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, 3® proef, met vol doening. M. Outtier Michel, St Jan-ter-Biezen. candidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, 1® proef, met onderscheiding. M. Baes Renaat, Izegem. candidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, le proef, met vol doening. RIJKSUNIVERSITEIT TE GENT M. Noppe André, Reninghe, candidatuur in wijsbe geerte en letteren, germaansche philologie. 2® proef met voldoening. M. Vandaele Ursmar, Oostroozebeke. faculteit der geneeskunde, graad van apotheker. 1® proef, met on derscheiding. M. Mahieu Michiel, Vlamertinghe, faculteit der ge neeskunde, graad van apotheker, 3® proef, met vol doening. Aan allen onze beste gelukwenschen. De Heer HUBERTY ALEXANDER, van Yper, oud leerling der stedelijke muziekschool, heeft aan het Ko ninklijk Muziekconservatorium van Brussel een mel ding voor viool bekomen. Hartelijke gelukwenschen. OP ZONDAG 16 JULI 1939. Te 13 J ure Op het Wieltje Vorming van den stoet. Te 14 4 ure Ontvangst van den Heer Burgemeester, door de Geestelijke en Wereldlijke Overheid. Onmiddellijk daarna optocht naar de Dorpplaats. ORDE VAN DEN STOET 1) De plaatselijke Politie 2) De Rijkswacht te Peerd 3) De Postiljon met zijn Mexicaansche Jockey's 4) De gewone Ruiters 5) De Boerenjeugd, Ruitersgroep, Boesinghe 61 De Vlaswagen, Pilkem 7) De Voetbalclub, Pilkem 8) De Marechaussé's op hun paardjes 9) De Rijwielen groep 10) Ha Mu ziek van Langemarck 11) De Vrije Kaarters van 't Wieltje, wagen 12) Een verrassing, Gespan 13) De Ambachten, wagen 14) De Voetbalclub. St- Jan 15) De Bakkers, Triporteurs 16) De Been houwers, wagen 17) De Veehandel, groep met mu ziek 18) De Konijnenkweek, Triporteur 19) De Melkboerin 20) De Kantwerksters, wagen 21) De Boerinnengilde, rijtuigen 22) De Boerengilde, groep. 23) De Landbouw, wagen van het Hemelrijkje 24) De Duivenliefhebbers wagen 25) De wagen der Kroostrijke Gezinnen 26) De Schoolkinderen, groep A. 27) De Schoolkinderen, groep B. 28) De Heer Burgemeester, de Geestelijke en Wereldlijke Overheid. Te 5 ure Feestmaal den Heer Burgemeester aange boden. O Langen tijd zag men met ongeduld den 9 Juli te ge- moet om den heer Kamiel Soenen als burgemeester der gemeente in te huldigen, 's Morgens vreesde men in het weder een geduchten tegenvaller te zullen ontmoe ten. doch deze vrees bleek later ongegrond. De toeloop der volksmassa was dan ook onverwacht groot, en het behaagde de dorpsgenooten en de inwoners der omlig gende dorpen de met sparren beplante straten door te kuieren om de talrijke triomfpoorten, de met vlaggen en wimpels versierde huisgevels en de menigvuldige jaar- en opschriften te bewonderen. Rond 3 uur stelde de bonte stoet zich in beweging in de Wervickstraat. Van op de kiosk, aan de tramsta tie, nam de heer burgemeester, omgeven door de leden van den gemeenteraad, leden van het feestkomiteit, enz. den stoet in oogenschouw om vervolgens zelf in een rijk versierd rijtuig den stoet op te volgen, waarbij zich nog per auto aansloten de gemeenteraadsleden, familieleden en andere overheidspersonen. De stoet had veel bekijks, vooral toen Sneeuwwitje met de 7 dwergen (groep der gemeenteschool onder leiding van Meester Geo) en de wagen De Vlasbe werkers van den Zuidhoek (gehucht waar de burge meester woont) voorbijtrokken. Na den stoet legde dé heer burgemeester bloemen aan het standbeeld der gesneuvelden neer en werden aller hande aantrekkelijke reidansen op de marktplaats uit gevoerd door de Auwblauwbloemeneen speciale groep uit Brugge, aangesloten bij Vivo, Vlaamsch Insti tuut voor dans- en volksmuziek. Intusschen sprak de schepen van openbare werken, de Heer Petrus Gekiere, de welkomrede uit. De schepen van onderwijs gaf een geschiedkundig overzicht over de gewezen mar kiezen, ridders en burgemeesters die sedert 1360 de ge meente Beselare bestuurden en dit volgens te Kortrijk berustende archieven. De heer Debrabandere, namens het feestkomiteit, sprak vervolgens in een toast zijn ge lukwenschen uit. De Heer Burgemeester, gansch ont roerd door al die eerbewijzen, bedankte innig en be tuigde zijn diepe genegenheid voor zijn volk. dat hij met woord en daad zal bijstaan. Rond 6 4 uur had een uitgelezen banket plaats in een prachtig versierde zaal, waar de voornaamste ingezetenen der gemeente deel aan namen. Nadat de muzikanten op de kiosk hun talrijke beluisteraars op een puik concert hadden ver gast. werd om 10 uur 's avonds een schitterend vuur werk afgestoken. Heil den heer burgemeester De Heer Emile Gobyn, die hier sedert 30 jaar met een voorbeeldige stiptheid en dienstvaardigheid Het nede rig. ambt van bode bij de Rechtbank van eersten Aan leg van Yper uitoefent, en die tijdens de beschieting der stad, waar hij toen zoo lang mogelijk trouw op post bleef, zoo erg gekwetst werd dat hem een arm moest afgezet worden, gaat nu den 13 Oogst aanstaande op rust. Daar zulks alsdan gedurende het verlof zal geschie den en daar de Rechtbank er aan hield van dezen door iedereen geachten bediende afscheid te nemen, werd hem Woensdag 11., 12" dezer, ter gelegenheid der laat ste zitting van de Burgerlijke Rechtbank, een schoone en welverdiende hulde gebracht. Vóór den aanvang der zitting werd de Heer Obyn in de Raadkamer ontboden waar aanwezig waren de Heeren Matton, voorzitterVandevelde. procureur des Konings Devos de Molderghem, Lefebvre en Van Brus- selen, rechters Wallin, substituut, en meest al de ad- vokaten, allen in toga, ingeschreven bij de Balie. De Heèr Voorzitter Matton, namens de Rechtbank, sprak het eerst den Heer Obyn toe en herinnerde aan de vele diensten die hij gedurende zijne lange loopbaan aan de Rechtbank bewezen had. en vooral aan zijn moedig gedrag tijdens den oorlog. De Heer Procureur des Konings sloot zich, namens het Parket, aan bij de lofwoorden door den voorzitter uitgesproken, en daarna roemde de Heer advokaat Butaye, in naam der Balie, de groote dienstvaardigheid van den gevierde. De ge achte spreker zegde onder meer dat hij en de Heer Obyn de oudste leden der Rechtbank van Yper zijn en hij drukte op een spiritueele wijze, die veel bijval had, zijn spijt erover uit dat hij nu, tengevolge van het vertrek van den Heer Obyn, gansch alleen als oude te midden al de jongeren zou overblijven. De Heer Obyn, ten zeerste ontroerd door al die blij ken van hulde en genegenheid, vond geen woorden om zijn innigen dank te vertolken doch drukte allen harte lijk de hand. Aan den Heer Emile Obyn. burgerlijk oorlogsinva lide, wenscht «t Het Yperscheeveneens dat hij nog lange jaren van een kommerlooze en welverdiende rust zou mogen genieten. Van Tourhoudt geconfronteerd met Yvonne Deprez en daarna naar Steenstraete gebracht. Men weet dat er in de beruchte moordzaak van Rek kem, waarover destijds zooveel gesproken werd en die nu nog zoovelen bezig houdt, een bijkomend onderzoek bevolen werd door de Kamer van Inbeschuldiging stelling van het Beroepshof van Gent. Het is de Heer Yvan Van Thorenburg. raadsheer bij het Hof van Be roep, die de leiding van dit nieuw onderzoek op zich genomen heeft. Maandag laatst werd dit onderzoek in het kabinet van den Heer Spilliaert, hoofdcommissaris der rechter lijke politie van Gent, voortgezet. Eerst werd Van Tourhoudt voor de onderzoekers gebracht en daarna Yvonne Deprez, zijn medeplichtige. De ondervraging liep over het in stukken snijden van het ongelukkig slachtoffer, Alice Lemaistre, en over de verdwijning van het hoofd dat tot nu toe, spijts vele opzoekingen, niet is teruggevonden geworden. Daarna had, voor de derde maal sedert het nieuw on derzoek begonnen werd, een confrontatie plaats tus- schen den vrouwenslachter en Yvonne Deprez. Gister Vrijdag, te 10 u 30 's morgens, steeds in de hoop dat Van Tourhoudt de juiste plaats zal aanwijzen waar hij het hoofd van zijn slachtoffer in de vaart weg wierp of nader bepaalde inlichtingen verschaffen zal die moeten toelaten het nog vermiste hoofd terug te vinden, werd de betichte naar Steenstraete gebracht onder het geleide van verschillige geheime politie agenten. De Heer raadsheer Van Thorenburg, die het onderzoek leidt, was vergezeld van den Heer Opde- beeck, substituut van den procureur generaal bij het Hof van Beroep, van de Heeren Spilliaert, hoofdcom missaris, en Braet, inspecteur bij de rechterlijke op drachten te Gent. Bij hun doortocht te Yper, stapten die Heeren hier een oogenblik af om in het gerechts hof enkele formaliteiten te vervullen, en. bij hun ver trek naar Steenstraete voegden zich nog bij hen de Heeren Devos de Molderghem. onderzoeksrechter, en Vanderghote, griffier der Rechtbank van eersten Aan leg van Yper, die hier vroeger ook het eerste onder zoek ter plaats deden. Het afstappen van het gerecht samen met den moor denaar op de plaats waar, behalve het hoofd, al de deelen van het door hem in stukken gesneden lijk zijner vrouw terug gevonden werden, had vele nieuwsgieri gen aangelokt die door een strengen ordedienst op afstand gehouden werden. Op verzoek van den Heer Van Thorenburg duidde Van Tourhoudt, die een masker voor zijn gezicht droeg, de plaatsen aan waar hij de lichaamsdeelen zijner vrouw in de vaart geworpen heeft. De fotodienst van het Parket van Gent nam talrijke opnamen en er werd verders ook nog overgegaan tot het opmaken van plans die verder in het onderzoek zullen moeten dienen. Bij deze hersamenstelling van het wegwerpen der lichaams deelen van de vermoorde vrouw van Van Tourhoudt. waren ook nog aanwezig de Heer Verheye, aannemer te Zeebrugge, (lie de dreggingswerken deed, de Heer Adolf Devlieger, duiker, die den bodem van de vaart afzocht, en de Heer Van Speybrouck. van Yper, opzie ner der groote verbeteringswerken die daar thans aan het kanaal uitgevoerd worden. Deze personen werden beurtelings door de magistraten ondervraagd en moes ten allerhande inlichtingen verschaffen over het aan deel dat elk van hen in de vroeger gedane opzoekingen genomen had. Van de brug van Steenstraete werd dan met de autos tot aan het Brouwerijtje gereden waar Van Tourhoudt. volgens zijne verklaring, ook nog eenige pakken in het water had geworpen. Hij beweert echter niet te weten hoeveel pakken hij weggeworpen heeft, noch in welken pak het hoofd zijner ongelukkige vrouw stak. Langs de vaart ging de tocht van aan het Brouwerijtje tot aan de electriciteitsfabriek van Drie Grachten, waar Van Tourhoudt de plaats aanwijst waar hij het laatste pak wegwierp Er werd ook nog stilgehouden op enkele plaatsen waar stukken van het lijk van Alice Lemaistre bo vengehaald werden, en ten slotte werd naar Steen straete en vervolgens naar Yper teruggekeerd. Te Yper gekomen werd Van Tourhoudt in het Justi tiepaleis binnengeleid, waar nog enkele formaliteiten te vervullen waren. Hij nutte daarop zijn noenmaal in het politiebureel en werd dan onder goed geleide naar de rijkswachtkazerne overgebracht in afwachting dat men hem in den loop van den namiddag terug naar het. gevang van Gent voerde. Een moeder, in een vlaag van zinneloosheid, slaat haar kind dood. De 30 jarige Gabrielle Desramault, echtgenoote van Henri Denys, was sedert eenigen tijd reeds ziekelijk en gaf soms teekens van zinsverbijstering, doch niets liet het akelig drama vermoeden dat zich deze week in dit huisgezin afspeelde. Donderdag morgen had de man. die zonder werk is, rond 10 u. zijn huis verlaten om zooals gewoonte zijne werkloozenkaart te gaan doen afstempelen. Hij liet zijne vrouw alleen thuis met hun zoontje André, 6 jaar en half oud. dat licht ongesteld zijnde thuis was geble ven. terwijl het oudste kind naar school was. Pas was de man eenige oogenblikken vertrokken of de vrouw kwam gansch aangejaagd bij haar schoon ouders aangeloopen en schreeuwde hun toe Ik heb Andretje gedood De ouders, die den ziekelijken toe stand der vrouw kenden, wilden haar eerst niet ge- looven. doch gingen toch wantrouwend naar het huis van hun zoon zien waar hen een akelig schouwspel trof. Zij vonden er het lijkje van den kleinen André met een afgrijselijke wonde aan het hoofd. De ongelukkige v^ouw had, na het vertrek van haar man. haar zoontje uit zijn bed gehaald en met een bijl tje het hoofd opengekloofd. Vergruwd bij het zien van het bloed dat uit de vreeselijke wonde liep. dompelde de zinneloos geworden moeder haar kind dan met het hoofd in een emmer water en liep weg om het schrik kelijk gebeuren aan haar schoonouders te melden. De rijkswacht van Klerken en de veldwachter, die verwittigd werden, kwamen spoedig ter plaats, om het eerste onderzoek in dit treurig drama te doen. Een familielid ging den vader verwittigen, die zooals wel te begrijpen pijnlijk getroffen werd door die schrikkelijke tijding. Het Parket van Veurne stapte nog denzelfden dag ter plaats af en de vrouw werd gevankelijk wegge bracht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 12