Voeders DEBAILLIE ROYAL AM ER MONO POEDERS Vins et Liqueurs Dumortier Blomme Van alles wat 6 Telefonen Lichtervelde 21 (Bureel) Roeselare 917 Cr 6018 PRIJSLIJST zonder Verbintenis DUMORTI ER BLOM M E HOOFDPIJN, ZENUWKOORTSEN TANDPIJN, GRIPPE DISTILLERIE DU ROYAL AMER Inhuldiging van Leopold I, eersten ko ning der Belgen 21 Juli 1831. Een wereldbijbel. Een klok die de Zondagrust in eere houdt. De macht van het getal Schat in een paar schoenen. Glas. De verzanding der kust. Hulpvaardige zwaluwen. Weldoener der doofstommen. Een negerknaap werd door apen opge voed. De synthetische caoutchouc is uitgevon den. Wat vrouwen bij mannen vreeselijk vin den. Veredeling van het huwelijksfeest in Turkije. Stratosfeertocht in Polen. Auto's in de wereld. Wilde dieren in den dierentuin. WAREN R. I. El. VET PRIJS Ultra Speciaal Kuikenmeel 16 6 170 Ultra Sp. Kuikenmeel v. zv. rassen 16 6 170 Meel I voor kuikens 17 5 150 Meel II voor poelden 18 5 128 Meel III voor poelden 18 5 105 Vetmeel voor Haantjes 16 5 130 Legmeel 23 4 100 Legkorrels 23 4 105 Biggenmeel 13 3 145 Zwijnenmeel I 15 3 92 Zwijnenmeel II 13 3 92 Zwijnenmeel IU 13 3 92 Melkschilfers (De Baillie) 26 5 102 Melkschilfers (De Baillie) 30 5 107 Melkschilfers (De Baillie) 35 6 112 Melkmeel 35 6 102 Kalverkweekmeel 16 4 140 Graan I voor kuikens 126 Graan II voor poelden 107 Graan in voor poelden 103 Duiveneten (in aangerekende zakken) 170 (in handdoeken niet teruggenomen) 180 Kalfsvoeders per 10 kilos 35 Exposition Internationale de la Boisson Bruxelles 1937 Diplome d' excellence La plus haute récompense. VINS ET LIQUEURS BRUXELLES-LAEKEN Téléphone26.10.84 AGENTS DEMANDES worden aanstonds gestild en altijd genezen door de Onschadelijk voor de maag en door de voor naamste geneesheeren aanbevolen. De groote doos kost 12.00 en de kleine 7.00 fr. Apotheek NOTREDAME, Poperinghe en te Yper bij de Apothekers SNOECK VAN ROBAEYS en HOUTEKIER. Maison fondée en 1840 DE PREMIER CHOIX GROS DEMI - GROS 482 484, Boulevard Bockstael Devenu Avenue Jean Sobieski, 46 - 48 BRUXELLES - LAEKEN (IP District) Téléphone 26.10.84 Agent pour les Flandres Madame Veuve Maurice DUMORTIER Chaussée de Furnes, YPRES (Hoekje) GRANDES SPÉCIALITÉS Véritable Cassis de Dijon (Liqueur) Crème de Cassis de Dijon (Non Liqueur) Amer Lion Royal Amer Oxygénée (Dumortier Blomme) Oude Beste Klare et Fine Champagne Maison Sirops pur Fruits et pur Sucre MONOPOLES Schiedam Weiland, Rotterdam Cognac Delville C1* -Demandez Prix - Courant Détaillé. Nooit zal een geestdrift deze kunnen overtreffen, welke het Belgische Volk bezielde bij de inhuldiging van zijn eersten koning. Nu of nooit Mocht de bei aard spelen, van op zijn torentransen Van de Ro- meinsche tijden af, zegge twee duizend jaar lang, wa ren de volken, die onzen vadergrond bewoonden, in de macht geweest van vreemde overheerschers, wier juk dikwijls geweldig lastig was om dragen Nog lagen de lessen uit de Fransche overheersching in den geest der Belgen van het jaar 1830, en pas kwamen ze zich te ontvoogden aan de overheersching van Holland daar om was hun uitspattende blijdschap, uitbundig en zon der palen Ook kon M. de Surlet, toen hij de teugels van het bewind in de handen van den koning overgaf, niet weerstaan uit te roepenIk heb den dageraad van het geluk zien oprijzen over mijn land thans heb ik genoeg geleefd j^Na een korte, doch gloedvolle aan spraak van M. de Gerlache, voorzitter van het Con gres, en na de lezing van de grondwet, deed Z M. den eed van getrouwheid aan de wetten en aan de on afhankelijkheid van het Belgisch Volk. Mijn hart sprak nog de vorst kent geen andere eerzucht dan u gelukkig te zien Ingeval van een redetwist kan men niets beter doen dan het boekdeel te raadplegen dat eerlang door een Amerikaansche uitgeverij zal worden op de markt ge bracht. Het is getiteld Wereldbijbelen bevat rond de 600.000 woorden. Het is een verzameling van de be langrijkste deelen der Heilige boeken van het Hin doeisme, den Islam, het Boedisme, van Zoroaster, Kon- fucius. van het Taoïsme, het Judaïsme en het Kriste- lijke Oud- en Nieuw Testament. De hertog van Kent bezit een eigenaardige klok, een geschenk van zijn vader en vroeger eigendom van koningin Victoria van Engeland. Die klok werkt 's Zon dags niet als op andere dagen. Bij het slaan van de heele uren verschijnen voor de wijzerplaat de beelte nissen van Koning George II, zijn gemalin en hun 15 kinderen, alles omgeven door een sterke lijfwacht. Een klokkenspel met 16 klokken laat om 3, 6, 9 en 12 uur eiken keer een andere melodie hooren. Het geheele repertoire omvat zestien nummers, die steeds volgen. Des Zondags wacht men tevergeefs op deze muziek, want op die dagen bleef dit alles automatisch weg. Dan hoorde men alleen maar de volle uren slaan. Een dagblad uit Tunis meldt dat een trein een leger slakken ontmoette, dat den spoorweg overstak, en er zulk een brei van maakte dat de lokomotief niet meer voortkon. door het slippen der wielen. In 1895 gebeurde het te "Kiew dat een reizigerstrein werd tegengehouden door een massa kolonierupsen die over de spoorbaan wandelde. In het station van Dyon werd de 72-jarige schoen maker Giovanni Scapagna aangehouden, omdat hij geen eenzelvigheidskaart voor vreemdelingen had. Hij verbleef sedert 1892 te Parijs, en begaf zich naar Italië, om er een broeder die ziek is te bezoeken. Voorloopig in de gevangenis opgesloten, vond men in zijn sigaret tenkoker een briefje van 10.000 lire. Daarna werden zijn kleederen en schoenen door een gevangenisbewa ker onderzocht. In de schoenen van den schoenmaker vond men een fortuin van 393.500 lire in briefjes. De briefjes waren heel listig weggeborgen in de te lange neuzenDe grijsaard beweert dat hij zijn geld steeds op deze wijze bij zich droeg Er bestaat veel verscheidenheid in de glazen voor de zakuurwerken, doch het overgroot gedeelte zijn rond en lichtjes gebogen. Om ze te vervaardigen snijdt men ze uit een hollen bol van 0,50 tot 1 millimeter dikte Sommige dezer glasbollen leveren aldus 2000 tot 3000 uurwerkglazen. Bij de uitvoering van werken in de haven van Duin kerken heeft men, op zeven tot acht meter diepte, be dolven onder een laag zand, de overblijfselen ontdekt van een schip, bewapend met enkele kanonnen Op een der kanonnen is het jaartal 1581 vermeld. Dit schijnt erop te wijzen dat er sinds dit tijdperk, zeven tot acht meter zand is aangespoelddus meer dan twee meter per eeuw. De verzanding der Belgische kust is in den loop der eeuwen nog sneller vooruitgegaan. Als een zwaluw wordt aangevallen komen al de le den van haar troep haar verdedigen. Ze komen die eveneens te hulp als die in ongelegenheid geraakt. Een bekende Fransche natuurkundige vertelde hierover het volgendeHij zag eens te Parijs een zwaluw, die met een poot verward was geraakt in den knoop van een dun touwtje, waarvan het andere uiteinde vastzat aan de goot van het paleis Mazarin. Het dier deed alle mo gelijke moeite om los te komen en liet kreten van smart hooren. Ten slotte bleef de vogel uitgeput en onbeweeg lijk aan het touw hangen. Toen kwamen de zwaluwen uit de buurt. Met duizenden verduisterden ze de lucht, De troep vloog uit elkaar en verzamelde zich toen weer boven de Seine, vlak tegenover de plaats van het on heil. Vervolgens kwamen ze aanvliegen, één voor één achter elkaar en ieder van hen gaf een Hinken pik met den snavel tegen het touw, telkens op dezelfde plaats Een halfuur later was het touw doorbroken en de zwa luw in vrijheid. Bij de herdenking van den 150" sterfdag van Abbé de l'Epée hebben de Fransche doofstommen de nagedach tenis van dezen priester geëerd door een bijeenkomst in Versailles. Abbé de l'Epée was jurist, alvorens hij voor priester ging studeeren. Om aan de doofstommen godsdienstonderricht te kun nen geven, vond hij de taal van de methodische teekens uit. In de jongste dagen verscheen een ophefmakend be richt in enkele dagbladen, dat wij hieronder over nemen Achttien jaar geleden werd een twaalfjarige neger jongen door een politiepatrouille bij Grahamstown (Zuid-Afrika) in volkomen verwilderden toestand ge vonden. Hij kon slechts onverstaanbare wildernisgeluiden uit brengen, geluiden van de apen. die hem als wicht had den gestolen, en zelf verzorgd en opgevoed. Deze zwarte Tarzan verstond ook zijn voedstervaders, sprong met hen van boom tot boom en stoeide als apen plegen te doen. Lucas zoo werd de naamlooze neger gedoopt, had verschillende jaren noodig om Engelsch te leeren. Thans werkt hij op een boerderij. Maar tijdens de twaalf jaar van zijn baviaanbestaan leefde hij als een wer- kelijken aap. Hij liep op handen en voeten en sliep zonder een enkel kleedingstuk in de wildernis. Op het oogenblik dat hij gevangen werd door po litieagenten. die op apen schoten, verkeerde hij in ge zelschap van een van zijn bavianenvriendenmet wien hij bezig was voedsel te zoeken. Prof. Raymond Dart van de Universiteit van Wit- watersland in Zuid-Afrika en de Londensche geleerde professor Ruggles Gates, hechten volledig geloof aan de verklaringen van Lucas Dat een baviaan of een andere apensoort een men- schenkind aannam en grootbracht is volgens hen nog niet voorgekomen. Wel zijn er voorbeelden bekend, dat beren mensche- lijke wezens grootbrachten. Bovendien is het herhaaldelijk voorgekomen, dat in het bergland van Britsch Indië wolven de zorg over een meegenomen kind over zich namen. Er is geen reden om geen geloof te hechten aan het verhaal van den jongenverklaarde Prof. Ruggles Gates. Het is niet zoo onwaarschijnlijk, dat een wijf jesbaviaan. die haar jong verloren had. gedreven door haar moederlijk instinct, het kind aangenomen en ver zorgd heeft. Lucas zelf zegde Ik kan me nog slechts enkele voorvallen uit mijn leven onder de bavianen herinne ren. Mijn voedsel bestond hoofdzakelijk uit krekels, struisvogeleieren, vruchten, halfrijpe maïs en wilden honing. Eens, en dat herinner ik me nog zeer goed, werd ik. toen ik een ei uit een struisvogelnest wilde halen, door den struisvogel op mijn hoofd getrapt... En de zwarte Tarzan lachte zijne witte tanden bloot bij de herinnering aan dit leuke voorval. Dr. Egloff, bestuurder van de opsporingslaboratoria eener nijverheidsmaatschappij te Chicago, deelt medé dat hij een nieuwe methode voor het vervaardigen van synthetischen caoutchouc ontdekt heeft en dat zijn methode genoegzaam ontwikkeld is om commercieel uitgebaat te kunnen worden. Volgens den uitvinder is deze synthetische caout chouc sterker voor het gebruik dan het natuurlijke pro duct en de prijs ervan zal ook in veelvuldige gevallen tegen elke mededinging bestand zijn. Een man, die op de dames in het algemeen en op zijn vrouw in het bijzonder een goeden indruk wil maken, moet het volgende nooit doen De asch van zijn sigaret zoo maar ergens, bijvoor beeld op een bordje of theeschoteltje, deponeeren de duimen in de armsgaten van zijn ondervest steken; een slordig zittend colbert dragen, waarvan de kraag naar achteren wijkt aan zijn boord zitten wriemelen verzuimen zich geregeld te laten scheren en knip pen slordige, afzakkende sokken dragen op wandeling, met haar. een paar stappen vooruit- loopen praten met een sigaar of een sigaret in den mond. In het zich steeds meer vernieuwende Turkije stelt men de laatste jaren allerlei pogingen in het werk om het land in een modernen Westerschen staat te her scheppen. Vele, soms zeer drastische maatregelen wor den daartoe uitgevaardigd. Zoo heeft generaal Ismet Inonu onlangs weerom aan een oeroude gewoonte een einde gemaakt. De generaal heeft immers ten strengste verboden dat de ouders nog de traditioneele bruid schat medegeven aan hun uithuwende dochters. Op deze wijze hoopt men huwelijken om geld in de toekomst te voorkomen. Verder bepaalde de generaal dat het verboden is dagenlange huwelijksfeesten te houden, welke alleen maar in geweldige eet- en drinkpartijen ontaarden, waarbij elke verstandige matiging ontbreekt. Het is rond half September a. s. dat de Poolsche po ging om naar de stratosfeer te vliegen, aan boord van de Poolsche ster zal plaats hebben. Men zal zich her inneren dat de ballon in Oktober beschadigd werd. tij dens een proefneming en dat hij thans reeds gansch hersteld is. De plaats van opstijging is nog niet vast bepaald. Waarschijnlijk zal de vallei Chocholowska. nabij Za- kapane, verkozen worden. Volgens een Amerikaansche statistiek reden er einde 1938 ongeveer 42.940.000 auto's in de "wereld. De Ver- eenigde Staten vertegenwoordigen 68 hetzij 2 minder dan in 1937, terwijl Afrika en Oceanië een voor uitgang boekten. België bekleedt in deze statistiek de zesde plaats van de Europeesche staten met 233.000 wagens, waaronder 154.000 personenauto's, 78.000 vrachtwagens en 1000 autobussen. Er wordt thans door de zoölogen eenstemmig aange nomen. dat de wilde dieren in de vrije natuur niet zoo oud worden als die welke in een dierentuin leven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13