2 Wat eten wij deze week Enkele recepten. De mode voor den aanstaanden Herfst. Bruin of Blank Opvoedkundige wenken. Herdenkingen. ZONDAG Witte Ragoutsoep Gebakken niertjes Rabarber Aardappelen Chocoladevla MAANDAG Gehakt Andijvie Aardappelen Beschuit met bessensap DINSDAG Biefstuk Erwtjes eiï worteltjes Aardappelen Maïzena pudding WOENSDAG Gestoofde kabeljauwstaart Botersaus Aardappelen Griesmeelvla DONDERDAG V a rkenscoteletten Bloemkool Aardappelen Appelbeignets VRIJDAG Gebakken pladijs Sla Frites Rijstpap ZATERDAG Gebakken lever Doperwtjes Aardappelen Karnemelkpap Witte Ragoütsoep. We trekken op de gewone wijze bouillon van 250 gram kalfs--of rundersoepvleesch met het water, een snuifje zout. wat foelie, de punt van een theelepeltje tijm, wat peterselie. We verwarmen intusschen roerende 40 gram boter met 40 gram bloem tot een gelijke massa. We gieten daarbij, al roerende, een kwart liter melk, daarna den gezeefden bouillon (welke met één liter water getrokken werd). We laten de soep dan nog 10 minuten doorkoken met balletjes gehakt, en gieten ze dan voorzichtig bij een geklopt ei. Eindelijk druppelen we er nog wat citroensap in. Nieren. We laten ze vooraf een poos in water en azijn uittrekken. Daarna brengen we ze met koud wa ter aan den kook. gieten ze dan af en spoelen ze goed af. Ze doormidden snijden, vet en velletjes wegnemen en ze opzetten met kokend water, zout. peterselie, een uitje en, zoo gewenscht, wat citroensapkalfs- en var kensnier een uur laten koken, rundernier twee uur. Ze dan in schijven snijden, deze met peper, zoonoodig nog met zout inwrijven, paneeren en bakken. Ze worden opgediend met gekruide bouillonsaus of kruidenboter. Gebakken kalfs- of varkenslever. We snijden 500 gram lever in plakjes, die niet al te dik zijn. We snij den er zoonoodig de bloedvaten en andere velletjes uit. We wasschen dan het vleesch en wrijven het in met peper en zout. We wentelen de plakjes aan alle kanten in met bloem. We laten terwijl het vet in de koekenpan heet worden en bakken gedurende ongeveer 20 minuten de lever bruin en gaar, er zorg voor dragende de plak jes telkens om te keeren. We maken de jus op de ge wone wijze af met wat water. Russische vla. (Nagerecht). We roeren 2 eier dooiers zeer schuimig met 100 gram suiker en we voe gen er dan een halve liter stijfgeslagen room en één eetlepel rhum toe. Men dient de vla dadelijk op en geeft er lange biscuits of vanillewafeltjes bij. De mode gaat steeds doorde ontwerpers zitten niet stil en bedenken nü reeds de nieuwe plannen voor den aanstaanden herfst en winter. De vrouw is altijd benieuwd naar de eerstvolgende mode. waarmede zij bij de aankoopen van haar klee- ding-nieuwigheden steeds rekening moet houden. Wat zal de nieuwe herfst-mode ons brengen. Uit Rot terdam wordt daarover reeds het volgende bericht Moiré, faille moiré, moiré composé satin en moiré ciselé zullen een voorname rol spelen niet alleen bij avondjaponnen, doch ook bij middagjurken. Er worden tevens veel damassé-achtige stoffen vertoond en voor den avond wederom veel brocaat. maar met andere ef fecten dan verleden winter De lengte van de rokken is niet veel veranderd, maar hoewel het frou-frou-effekt verdwenen is, zijn de rok ken zoo mogelijk nog wijder geworden dan verleden seizoen. Japonnen met vijftien meter materiaal zijn geen uitzonderingen. Strepen en ruiten zijn modern en Londen brengt vooral in ongegarneerde mantels hoogst aparte ruiten van zeer beschaafde kleurennuanceering. Hier en daar blijkt de Spaansche invloed op de mode door orfgineel Spaansche kantshawls op avondjaponnen, in kleur sterk afwijkend van de japon zelf. Ook het smokwerk op de japonnen is nog toegeno men. Nog altijd worden er veel mantels getoond met zil vervos. maar het is om bepaalde redenen te begrijpen dat een deel van het publiek hier genoeg van krijgt en naar een andere versiering uitziet. Deze komt dan ook. Natuurlijk blijven petit-gris, naturel en geverfd, persianer, Breitschwanz enz. modern, maar de elegante mantel wordt nu gegarneerd met het exclusieve Cana- deesche Nertz en met vossen, zooals kruisvos, en als groote nouveauté de golden bleached silverfox een zilvervos, die door een bepaald procédé eerst heele- maal is gebleekt en daarna geverfd in een kleur, welke doet herinneren aan een kruisvos. Alleen kwalitatief zeer goede zilvervossen kunnen deze bewerking onder gaan. Ook in het najaar zal het mantelkostuum grooten- deels door de swaggers worden verdrongen. Deze wor den gebracht in warme, zeer soepele stoffen van aparte nuanceering. gedeeltelijk ook met kleine bontversiering. De bouclé's hebben grootendeels afgedaan daarvoor in de plaats zijn de edeler en soepeler zibeline- en cachemire-achtige stoffen gekomen. Als nieuwe kleuren wordt een heele kleurenscala van bordeauxrood tot donker lila gebracht. De kleuren lie de vin en müre sauvage zijn zeer modern. Deze nieuwe mode-tips werden door de gezagheb bende leiders van Wisbrun en Liffmann. een der be kende Rotterdamsche modehuizen, verteld aan een re dacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Aldus kan men er verzekerd van zijn dat het hier om ernstige gegevens gaat. die niets te maken hebben met ver onderstellingen van oningewijden. De zonnige vakantiedagen zijn aangevangen met hun stoet vreugden en soms zotte vermaken. De zonnige vakantiedagen... Zij dienen in elk geval gebruikt te worden om op nieuw een heldere en frissche kleur te bekomen, een soepel lichaam, een sterkere gezondheid. Ten spijt van zekere kampagne die gevoerd wordt om ue melkkleur voor de vrouwenhuid te behouden, willen nog steeds alle vrouwen op enkele uitzonderingen na door zonnebaden een bruingetinte huid bekomen, de huid van een rijpe perzik. Opgepast Men dient enkele voorzorgen te nemen, bij hét zon nebaden. wil men onaangename gevolgen voorkomen pijnlijk verbrande ruggen, leelijk vervelde neuzen, af schuwelijk opgezwollen oogen, diepe brandwonden, een gevaarlijke zonneslag... Wat meer is. wanneer men zich te plots en te lang aan de sterke zonnestralen bloot stelt, is er veel gevaar dat mert op de huid vuile vlek ken bekomt, die er nooit meer uitgaan. Aldus bestaat er veel gevaar dat de zonnestralen oningewijden een tegenovergesteld resultaat bezorgen, dan dat wat ervan verwacht was. Aldus is het hoogst noodzakelijk zich zeer geleidelijk te laten verbrandeniederen dag slechts gedurende en kele minuten. Daarbij mag men zich dan geenszins te braden neerleggen op het strand of op een weidemen moet voortdurend in beweging blijven. Bij voorkeur zal men daarom balspelletjes uitvoeren, en vooraf de huid goed inwrijven met een eerste kwaliteit olie. welke men bij een apotheker kan bekomen (olijfolie bij voor keur). Wanneer we, gedurende heete dagen, een dutje op een weide willen doen, dan zullen we steeds op een laken, een deken of een tapijt liggen, en nooit op het gras zelf, daar de uitwaseming daarvan nadeelig is voor ons lichaam Ingezien zonnebaden het lichaam momenteel ver zwakken. dienen we die dagen speciaal flink te eten. Geeft uwe kinderen weinig bevelen tegelijk, om aldus vergissingen en onoplettendheden te voorkomen. Beveelt slechts wat noodzakelijk is te veel kom mando's zijn slecht voor de zenuwen. Beveelt slechts datgene wat mogelijk is. Aldus is het uit den booze volstrekte onbeweeglijkheid, of vol maakte stilzwijgendheid bij kinderen te eischen. Want het leven der kinderen uit zich noodzakelijkerwijze in leven en rumoer. Doet niet steeds blindelings gehoorzamen. Het is goed de reden op te geven wanneer deze kan begrepen worden. Bijvoorbeeld wanneer uwe kinderen rumoerig aan het spelen zijn. en u beveeltStil zijn dan zullen de kinderen U met groote oogen bekijken, en zich afvragen, waarom komt men nu ons spel verbrod den. Doch wanneer men erbij voegtVader heeft erge hoofdpijn en kan het gerucht niet verdragen dan zal uit den kindermond een begrijpend O ont snappen. Dan zullen ze graag stiller worden. Herhaalt niet tweemaal hetzelfde bevel Immers wanneer men een zelfde bevel tweemaal moet herhalen dan schijnt het alsof het eerste bevel zonder waarde was, en waarom zou het tweede bevel dan wel waarde hebben Aldus moet het kind van jongsaf aan inge plant worden dat er steeds bij het eerste bevel moet ge hoorzaamd worden. Vermijdt alle ongerijmde en ijdele bedreigingen Aldus is het werkelijk verkeerd te dreigenAls ge niet gehoorzaamt zal ik de politie roepenWant het kind zal gauw opmerken dat de politie niet geroepen wordt, en van dan af zal alle bedreiging een verkeerd effect hebben. Het bevel moet bevel zijn en geen smeekbede Anders maakt ge van uw kind een overste, die te vroeg tijdig over zijn eigen doen en laten beslist, die zich niet leert buigen, en die in de maatschappij zich stukbotsen zal op den granietmuur der administratieve en juri dische overheid. Het is noodig uw kind VOORAF tot aandacht te roepen, alvorens het een bevel te geven. Anders heeft men er geen zekerheid over dat het kind het bevel be grepen heeft. Aldus zal men een kind dat aan het spe len is eerst bij zijn naam roepen alvorens een bevel te geven. Zoodra het kind dan een moment het spelen staakt, en even opkijkt zal men het bevel laten hooren Kom eens hier of Maak het venster eens open of iets anders. De gehoorzaamheid wordt niet afgekochtHet is aldus volstrekt uit den booze, een kind te zeggenDoe eens dat. dan krijgt ge datWant aldus leert ge uw kind alle plichtbesef verliezen, en u voedt het op tot een gevaarlijk egoïstisch schepsel. Maak u geenszins hatelijk bij het kind. Win het vertrouwen van het kind. Veronderstel het kind beter dan het is. 1 23 JULI 1574. Geboorte, te Antwerpen, van Balthazar More- tus (Moerentorf), vermaard boekdrukker en leerling van Justus Lipsius. Overleden 8 Juli 1641. 1882. Inhuldiging te Choisy-le-Roi, van een stand beeld ter eere van Rouget de l'Isle, schrijver van de Marseillaise. 1907. Inhuldiging van Brugge-Zeehaven. 1914. Oostenrijk verklaart den oorlog aan Servië. 24 JULI 1302. Ontvangst, te Brugge van de overwinnaars op den Groeningerkouter te Kortrijk. Zij kwamen van Gent. al dezen die niet onmiddellijk na den slag waren teruggekeerd. Velen padden er aan gehouden bij Gwijde van Namen te blijven, en zoo waren ze nog met hem wanneer hij. te zamen met Willem van Gullik. en voorafgegaan van Jan Borluut aan het hoofd zijner dapperen, triomfantelijk, zijne intrede deed in Vlaan- deren's hoofdstad, den 15 Juli. De Gentenaars hielden een gansche week feest, en na hen was het de beurt der Bruggelingen om de zegevierders juichend in te halen. Nooit zag men meer gulhartigheid en broederlijkheid heerschen dan gedurende deze feestelijkheden om de overwinning op den Franschman te vieren. 1783. Geboorte van Bolivar te Caracus. Dood in 1838. Bevrijder van Zuid-Amerika. Nationale Feestdag van Zuid-Amerika. 1802. Geboorte van Alexander Dumas (Vader) Overleden te Parijs in 1870. Schreef o. a. het drama Henri III et sa cour» (1829) en de historische ro mans Les trois Mousquetaires Vingt ans après Monte Christo 1833. Geboorte van koning Leopold II. 1870. Dood, te Saint-Etienne (Frankrijk), van den Franschen volkszanger en dichter Pierre Dupont. 1875. De cholera heerscht in Spanje, en bereikt haar hoogtepunt te Valencia en Murcie. 25 JULI 1675. Dood te Avignon van Nicolas Saboly, de trou badour der XVIP eeuw. 1794. André Chenier wordt te Parijs terechtgesteld, onder het Fransch schrikbewind. Hij was de voorloo- per van het romantisme in Frankrijkde eigenlijke inleider van het romantisme in Frankrijk is Chateau briand. Chenier bracht in het Fransche vers weer de noodige natuurlijkheid. Hij nam groote dichters als voorbeeld en trachte er iets van de grieksche zuiverheid in te brengen sur des pensées nouvelles faisons des vers antiques 1813. Sluiting door Napoleon van het Seminarie te Gent. 1855. Aardbevingen in Europa. Vooral in Elzas. in Zwitserland en in Piémont. 1909. Dood van Ern. Gambier, geb in 1845. Belg. Majoor, ontdekker van het Kongobekken. 1914. Op het voorstel van A. Van der Cruyssen be slist de Antwerpsche Provincieraad dat voortaan voor alle oorkonden nog alleen het Vlaamsch zal mogen ge bruikt worden. 26 JULI 1214. Veldslag van Bouvines. Nooit, verklaren de historieschrijvers, gaf de Henegouwsche en Vlaamsche adel meer bewijs van dapperheid dan op dien heuge- lijken dag, 1856. Bernard Shaw, de Engelsche tooneelschrij- ver, te Dublin geboren. In 1884 lid der Fabian Society, een vereeniging van socialisten, waarvan hij de theo- riën met de pen verdedigt. Ook zijn drama's zijn voor hem een middel om zijn idees te verspreiden. Hii schreef o. a. Widewer's Houses (1892), Mrs. Warren's Profession (1894),-Arms and the Man (1894), Candida (1897), Man and Superman (1903), Heartbreak House (1917), Back to Methusalah (1920). Hij is buitengewoon geestig en vindingrijk in het bedenken van komische toestanden, maar tevens fel satirisch. 1865. Scheidemann geboren. 1937. Koning Edward VIII huldigt in tegenwoor digheid van president Albert Lebrun het Mémorial te Vimy in. opgericht ter nagedachtenis der Kana- deesche strijders. 27 JULI 1844. Dood van den Engelsehen scheikundige John Dalton. Geboren in 1766. Was de grondlegger der mo derne atoomtheorie en uitvinder van de «Wet van Dalton de drukking van een gasmengsel is gelijk aan de som der drukkingen der afzonderlijke gassen. 1872. In Frankrijk wordt een wet afgekondigd waardoor in princiep de militaire dienst voor alle Franschen verplichtend is. 28 JULI 754. Pepijn de Korte wordt koning gezalfd. 1794. Robespierre gestorven. 1840. Overbrenging van het stoffelijk overschot der slachtoffers van de Julidagen, onder de kolom Place de la Bastille. 29 JULI 1529. Dood van Quintin Matsys. Waarschijnlijk in 1466 te Leuven geboren. Werd in 1491 als meester in het schildersgild opgenomen te Antwerpen, alwaar hij in 1529 overleed. Matsijs is de grootste schilder van zijn tijd. Hij is geën Memling meer en nog geen Ru bens, maar de innige eenvoud van zijn voorgangers heerscht nog in zijn tafereelen. terwijl dezelfde ziels toestanden zich uiten door vormen en personen met natuurlijke, breede gebaren en houdingen, met malsch plooiende kleederen, geborsteld met fleemend penseel in heldere warme tonen zooals o. a. in zijn beroemde «Graflegging» (Museum te Antwerpen). Beroemd zijn ook zijn koppen. 1745. Inhuldiging van Lodewijk XV te Brugge. 1872. Stichting van Le Progrès van Jolimont. 1890. Vincent van Gogh gestorven (te Parijs). Ne- derlandsch schilder. Men onderscheidt bij hem een Hollandsche periode vol realisme, zwaar en donker van toon (o. a. De aardappeleters), en een Fransche waarin zijn werken (o. a. de Irissen, l'Arlésienne) veel serener zijn, vol expressionisme en frissche kleur. Hij is een der grootste moderne schilders. 1938. De Hollandsche Karimata haalt te Ter schelling een eerste en laatste goudstaaf uit het wrak van de Lutine LEVENSWIJSHEID. Men geeft raad. maar men geeft niet de wijsheid om ervan te profiteered (La Rochefoucauld). P. B.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14