HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 jaar, N 17 22 juli 1939 20 Année, N 17 22 Juillet 1939 De Ypersche Missieweek St Jozefs Kerk der Paters Karmelieten GEMEENTERAAD VAN YPER Begrafenis van den Heer Jules Cornillie Rustend Schoolhoofd van St Aloysius te Yper Vlaamsche Toeristenbond leper Lijn IEPER-VEURNE-DE PANNE PROCESSIE TE VEURNE Zondagrust Repos Dominical BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT 16 TOT 23 JULI in het St Vinceistiuscollege (St Jaeobsstraat). De groote Missieweek, die in het St Vincentscollege te Yper gehouden wordt met het doel meer en meer belangstelling en genegenheid te wekken voor het schoon en edel werk onzer missionarissen, geniet een onverwachten en welverdienden bijval, wat voor de verdienstelijke inrichters ervan de schoonste belooning is voor al de moeite en opofferingen die ze zich, voor het welgelukken dezer Missieweek, met zooveel liefde en toewijding hebben getroost. Zaterdag laatst, om 19 u. 's avonds, werden de feeste lijkheden ingezet in de St Maartenskathedraal met een plechtig Lof gecelebreerd door Z. Exc. Mgr. Six. Apos tolisch vicaris van Leopoldstad, en door een talrijke menigte geloovigen bijgewoond. De Z. E H. Vermaut, pastoor-deken, hield er een diep inslaande gelegen heidtoespraak waarna, met de deelname van al de ex- poseerende missionarissen, een H. Sacramentsprocessie binnen de kerk plaats had. Zondag echter was het de groote dag. Om 9 u. 30 droeg Z. Exc. Mgr Six de Pontificale Hoogmis op in St Maartenskerk, en om 11 u. werd de Missietentoon stelling en Missiekermis plechtig geopend in aanwezig heid der geestelijke en burgerlijke overheid. De Heer Valère Seys, voorzitter, sprak de openingsrede uit, waarna beurtelings nog het woord namen de Heer burgemeester Vanderghote, E. P Quirinus O. B. en Z. Exc. Mgr Six, die onder meer herinnerde dat hij hier in dit college gedurende elf jaar op de schoolbanken heeft gezeten en het dus hier is dat hij niet alleen zijne opvoeding ontving maar ook de liefde tot de Missies werd aangeleerd, en dat hij in St Maartens kathedraal tot Bisschop werd gewijd, wat maakt dat hij om al die redenen Yper zoo lief heeft. Dan werd de merkwaardige tentoonstelling bezocht die 16 verschil lende en alle even aantrekkelijke stands bevat. 's Maandags, te 14 u. 30, had de eerste opvoering plaats van het massaspel O. L. Vrouw van Thuyne door Bert Van Hees. Niettegenstaande het dreigend weder waren de toeschouwers overtalrijk opgekomen en allen waren opgetogen over het heerlijk schouw spel hen door die 500 goed gedrilde uitvoerders aange boden. De schrijver, Heer Van Hees, de spelleider, E. H. Gadeyne, en de orkestleider, Heer G. Van Overbeke, verdienen den meesten lof voor het door hen geleverde prachtwerk. Ook de zob aantrekkelijke Missiekermis werd uiterst druk bezocht en menigeen heeft er, vooral tijdens de Cabaretavonden, enkele aangename uren doorgebracht. Alwie de Missietentoonstelling en Missiekermis nog niet bezocht, zal goed doen van de laatste dagen dat ze nog openblijven, gebruik te maken om daar een paar leerrijke en gezellige uren door te brengen en tevens een goed werk te steunen. De Tentoonstelling is open eiken dag van 10 u. tot 12 u.en van 14 u. tot 19 u. Ingang 1 fr. St Jaeobsstraat. Bij den ingangde standen der EE. PP. Karme lieten, en der Witte Paters der Capucienen en der EE. PP. van de H. Harten (Picpus) der EE. PP. van den H. Geest en der Benediktijnen van Sint Andries (Lop- pem) der Benediktijnen van Steenbrugge en der Pa ters Salesianen van Don Bosco der Missionarissen van Scheutder Drie Pauselijke Missiewerken en der Pa ters Jezuïeten der Oblaten van Maria; der Minderbroe ders Franciscanen. Bij den uitgang (Bollingstraat). de stand der Missie- kanunnikessen van den H. Augustinus (Heverlee) der Missiezusters van O. L. Vrouw Ten Bunderen (Moorslede) der Missienaaikringen van de Dekenij en van het werk der Arme Kerken. De Missiekermis met Restaurant is open eiken dag van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 22 uur. Het Massaspel «O. L. Vrouw van Thuyne» door Bert Van Hees. RegieE. H. F. Gadeyne. Middeleeuwsch decor. Wondere kleurbelichting. 500 uitvoerders. Het spel eindigt met de Ieper-Cantate, door O. Roels. Orkestleider M. G. Van Overbeke. Het spel behandelt de belegering van leper door het Engelsch Kruisleger in 1383 en de bevrijding der stad door de voorspraak van O. L. Vrouw van Tuine. Het wordt nog voor een laatste maal uitgevoerd op Zondag 23 Juli te 14 u. 30. Prijzen der plaatsenSteunkaarten 20 fr. en 10 fr. (voorbehouden en genummerde plaatsen). Gewone kaarten 5 fr. en 3 fr. Kaarten te bekomen gedurende de Missieweek, bij den ingang der Tentoonstelling Tekstboekje 2 fr. PROGRAMMA VRIJDAG 21 JULI: Tentoonstelling en Missiekermis open lijk op de an dere dagen. 20 u. Cabaretavond door de Groep Vervisch. ZATERDAG 22 JULI 10 u. Vergadering voor de K. S. A. en P. A. 14.30 u. Vergadering voor de Onderwijzers en On derwijzeressen, belegd door C. O. V. 20 u. Cabaretavond Symphonie en zang. ZONDAG 23 JULI 9,30 u. In St-Maartenskerk Plechtige Hoogmis, opge dragen door Z. E. P. Seys, Iepersch Missionaris van Scheut, met Pontificale Assistentie van Z. Exc. Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge. 11.30 u. Bezoek aan de Tentoonstelling. 14.30 u. Laatste opvoering van het MassaspelO. L. Vrouw van Thuyne 20 u. Cabaretavond door de Groep Vervisch. Broederschap van 't H. Kind Jezus van Praag 4e Zondag23 Juli Te 7 i u„ Mis met algemeene Kommunie voor de kinders. Te 5u.. Maandelijksche vergadering. Kinderen, wij verwachten u allen met uwe moeder Zitting van Maandag 24 Juli 1939, om 18 ure DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van den 5 Juni 1939. 2. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen 3. Commissie van Openbaren Onderstand On derzoek der Kas 21" kwartaal 1939 Proces-verbaal. 4. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verpachting van een woonhuis Proces-verbaal. 5. Commissie van Openbaren Onderstand Pacht- overdrachten. 6. Commissie van Openbaren Onderstand Le gaat. 7. Commissie van Openbaren Onderstand Reke ning over het dienstjaar 1938 Nederlegging. 8 Stadsrekening over het dienstjaar 1938 Ne derlegging. 9. Mutualiteiten Verordening Wijzigingen. 10. Aangenomene Sint-Jozefsschool Tijdelijke nieuwe bewaarklas Aanneming. 11. Wegenis Afstand van grond Regeling. 12. a) Nieuwe voorlanden Aandeel der aanpa lende eigenaars Rol Bepaalde vaststelling. b) Ondervraging door Raadslid Leuridan. over de vaststelling der belasting op het leggen van borduren, voetpaden en kasseiwerk, ingevolge de beslissing van den Gemeenteraad, in zitting van 5 Juni 1939. c) Ondervraging door Raadslid Seys ^over idem. 13. Monument A. Vandenpeereboom Termijn Verlenging. 14. Roeselarestraat Herstel. 15. Mededeelingen. Zaterdag laatst. 15° dezer, had in de St Pieterskerk de plechtige lijkdienst plaats van den Heer Jules Cor nillie die. na gedurende ruim 31 jaren het beste zijner krachten aan het onderwijs besteed te hebben, hier in den nacht van Dinsdag 11 op Woensdag 12 Juli zachtjes in den Heer ontsliep, in den ouderdom van 67 jaar. De geachte overledene telde hier niets anders dan vrienden en het was dan ook niet te verwonderen dat zoo een overgroote menigte de St Pieterskerk vervulde en alzoo een laatste hulde wilde brengen aan den man die hier zooveel goeds stichtte. Afvaardigingen van leer lingen der St Aloysius-, St Michiels- en Lamottenscho- len waren eveneens op den lijkdienst aanwezig. In den lijkstoet waren de hoeken van den pelder ge houden door de Heeren J. Vanraes namens de kerk fabriek van St Pieters M. Desramault, bestuurder der St AloysiusschoolDeruyter, onderwijzer aan zelfde school en tevens oudste collega van den Heer Cornillie, en G. Flamey. namens den Bond der Kroostrijke Ge zinnen Op het kerkhof was het de Heer J. Vanraes, eere secretaris der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, die namens den Kerkraad van St Pieters vol gende lijkrede uitsprak Nauwelijks vijf jaar geleden, ontnam de dood onzen duurbaren Heer Voorzitter, en nu legt zij reeds haar klauwen op een ander lid, Heer Jules Cornillie, die voor de Kerkraad niet min verdienstelijk was. Aan mij is de droeve plicht opgelegd, in naam der Kerkfabriek, een laatste vaarwel te zeggen aan het stof felijk overschot van den duurbaren overledene. De Heer Jules Cornillie werd geboren te Vlamer- tinghe, den 11 September 1872 en had dus den ouder dom van ten volle 67 jaar nog niet bereikt. Iedereen, en ik onder andere, die hem van nabij ge kend hebben in de Normaalschool te Thourout, zijn het eens om te verklaren dat hij in woord en daad een voorbeeldig man geweest is, begaafd met gezond oor deel en verstand. Geboren uit christelijke ouders had hij het onschatbaar geluk eene echt katholieke opvoe ding te genieten. Alhoewel geen verrassing, toch heeft zijn afsterven onder ons allen een diepen indruk verwekt. Immers de naam van den afgestorvene had onder ons als de beteekenis van goedheid, dienstwilligheid en deugdzaamheid zoo zeer waren zijne schoone deugden bij ons spreekwoordelijk geworden. Lid der Kerkfabriek van St-Pieters sedert October 1925, werd hij, om zijn uitstekend karakter, begaafd met kennissen, schatbewaarder van den Kerkraad be noemd. Ook was hij hier een ievervolle werker en droeg veel bij in de heroprichting der St Pieters kerk. In de vergaderingen was hij altijd op den post, overtuigd als hij was van de noodzakelijkheid om de belangen der Kerkfabriek te bespreken. Meermaals zelf hebben wij in deze laatste tijden kunnen bemerken hoe hij tegen zijn ziekte worstelde om in ons midden te kunnen zijn en blijven, 't Is waar. hij wist dat zijne medeleden hem eene vurige genegenheid toedroegen en zijn aanhoudend pogen om met hen vereenigd te kunnen blijven was daar een natuurlijk gevolg van. Geliefde familie van den dierbaren overledene, uit het diepste onzer herten, zijn wij gevoelig aan het droe vig en onherstelbaar verlies dat gij komt te ondergaan Een goede en benijdenswaardige echtgenoot en vader was U gegevende vreugde heeft uw huis verlaten uw tegenwoordig geluk is heengevlogen. Doch troost U bij de gedachte dat wij van deze aarde niet zijn. maar voor hooger bestemming zijn geschapen, en dat de afge storvene zijn pijnen en smerten verwisseld heeft tegen het loon. dat hij thans voor zijn voorbeeldig leven geniet. Weest dus moedig! aanvaardt met gelatenheid de beproeving die U door de Goddelijke Voorzienigheid gezonden wordt. Bij ons zal de nagedachtenis van den duurbaren overledene immer voortleven, en wij zullen zijne ziel in onze vurige gebeden steeds indachtig blij ven. Vaarwel, vriend Jules en tot weerziens in den schoonen Hemel. I Zaterdag 29 JuliVerrassingsfietstocht. Vertrek te 7 uur aan het Nieuwwerk. Afstand 30 km. Ein de van den tocht op den Roodenberg, alwaar ge zellig samenzijn met tombola en muziek. Fiets; lichten mee voor den terugkeer Zondag 13-14-15 AugustusGroote Fietstocht naar Fransch Vlaanderen. Eerste dag leper Cassel Hazebroek Ariën St Omaars (70 km.). Tweede dag Bezoek aan St Omaars en tocht op de Watergands. Verder naar Watten Ekels- beke Bergen. (35 km.). Derde dag Duinkerke Hondschote Rous- brugge Poperinge leper (70 km.) Inschrijven tegen uiterlijk 9 Augustus. Drijs volgende week. Zondag 20 Augustus Fietstocht naar Diksmui- de (Ijzerbedevaart). Vertrek te 8 uur 's morgens. Terugkeer over Loo. Heen over Langemark, Hout hulst, Eessen. Donderdag 24 AugustusAvondfietstocht naar het Polygoonbosch, Zillebekebosschen, Hoogte 60 en Zillebeke-vijver. Afstand 20 km. Vertrek te 6,30 uur. Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen (53, Kortrijksehe Steenweg, Gent). TER GELEGENHEID DER VERMAARDE OP ZONDAG 30 JULI 1939 zal een half rechtstreeksche pleziertrein ingericht wor den naar DE PANNE aan HALVEN PRIJS voof de heen- en terugkaarten. leper, Statie V. 7.25 fr. 11.00 Brielen 7.34 fr. 11.00 Elverdinge 7.41 fr. 10.00 Woesten 7.47 fr. 9.00 Oost-Vleteren 7.57 fr. 8.00 Loo. Statie 820 Veurne, Statie 9.05 De Panne A. 9.25 Geen stilstand tusschen Oost-Vleteren-Veurne en om gekeerd. Veurne, Stelplaats V. 18.55 Oost-Vleteren 20.00 Lion Beige 20.09 Woesten 20.15 Elverdinge 20.22' Brielen 20.30 leper, Statie A20.40 Deze trein vertrekt uit den dépot en niet aan de statie. Enkel stilstand aan de hierboven vermelde statiën. ZEER BELANGRIJK. Voor den terugkeer uit DE PANNE neemt men de regelmatige electrieke trams met dezelfde reiskaart die geldig is voor den terugkeer. De gewone treinen zullen versterkt worden en de hierna vermelde bijgevoegde spoorautodiensten zullen ingericht worden. Loo, Statie V. 14.00 Veurne. Statie V. 2120 Veurne, Statie A. 14.35 Oost-Vleteren A. 22.15 Stilstand aan de tusschenstatiën. De Directie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Juli, om 8 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Leopold DETHOOR en dochter Adrienne. (1613) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Juli, om 9 uur, in de kerk der E. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer René DENIJS (1612) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Juli, om 11 uur, in Sint- Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mevrouw Louise VER ELST echtgenoote van Heer Emile Plancqueel. (1614) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Vrijdag 21 Juli Vendredi 21 Juillet en deze van et celle de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille op Zondag 23 Juli le Dimanche 23 Juillet van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9