DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER -GROOT BAL- CAF' CONCERT 5 MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING ALLERHANDE NIEUWS Op de Zondagen van Tuindag STAD YPER GEDURENDE DE TUINDAGDAGEN Mr. Arthur Jacques Tragisch ongeval bij een brandramp te Oostvleteren. EXAMEN Burgerlijke Stand van Yper Burgerstand van Bixschote ——O YPER. Een leerling zwemmer. Zondag avond waren velen, van al dezen die ergens op uitstap waren gegaan, onaangenaam verrast door de geweldige en schier onophoudelijke stortvlaag en kwamen gansch doorregend thuis, doch weinigen zullen voorzeker zoo nat geweest zijn als de 17 jarige August Fr., van Yper, die met een paar kameraden, de genaamden Albert Dec. en Albert L.. eveneens uit Yper, per velo naar Pope- ringhe gereden was en tijdens den terugkeer, tengevolge van een rukwind en de gladheid der baan, met velo en al in een diepe en gansch met water gevulde gracht terechtkwam. Zijne kameraden, die voorop reden, waren reeds een heel eind ver toen zij de verdwijning van August bemerkten. Op hun stappen terugkeerende zagen zij August tot aan zijn kin in 't water staan en hoe deze zich ook weerde, hij zou voorzeker maar moeilijk uit de gracht gerocht zijn ware het niet dat enkele toegeloopen personen hem een behulpzame hand toestaken. Op de vraag wat hij daar deed, antwoordde August gezwind aan zijn kameraden dat hij leerde zwemmen Aanrijding. Dinsdag voormiddag kwam Vrouw Verhaeghe, van Vlamertinghe, - op haar melkkar geze ten van de Meenenpoort naar de Bascule gereden, toen de kar plots langs achter door een met vlas beladen autoCamion aangereden werd. Door den geweldigen schok braken de tramen af, zoodat de vrouw ten gron de geslingerd werd, terwijl het verschrikte paard op hol sloeg. Dit laatste kon gelukkiglijk door Em. Welken- huvze op den hoek der Basculestraat tegengehouden worden. De vrouw, die enkele kneuzingen opliep, werd ter verzorging naar de kliniek overgebracht. Gaslantaarn aangereden. Donderdag namiddag, rond 4 u. 30. kwam een autocamion met vlas beladen, toebehoorende aan Deroo Gaston, van Langemarck, en gevoerd door Vandemaele Cyriel, van Locre, alhier over de Groote Markt gereden. Tengevolge van de foor- "kramen die men er aan 't optimmeren is, moest de autócarhiön op zeker oogenblik wat te veel naar rechts afsteken, wat voor gevolg had dat een gaslantaarn rechtover het hotel Britannique door de lading vlas aangehaakt en gansch verwrongen werd. MET PRACHTIG ORKEST ter Herberg DE ZWARTE LEEUW bij J. HENSMANS - CARREIN BOESINGHESTRAAT, 18, (bij de Koeimarkt.) WOESTEN. Tuinbouw. Op 13 Augustus, om 4.30 uur namiddag, houdt onze gilde haar maandelijk- sche vergadering bij Moïse Fonteyne. Dit maal zijn het de vrouwen onzer leden die in groot getal verwacht worden. Een bekende voordrachtgeefster zal er komen uiteenzetten hoe men het best onze groenten inmaakt en gezien het meest onze huishoudsters zijn die zich hiermede onledig houden twijfelen we er niet aan dat haar die leerrijke en tevens nuttige voordracht, door ons bestuur verkregen, veel goeds teweeg zal brengen en er het zijne zal bijdragen om goedkoope en zeer smakelijke gerechten het jaar door op de tafel te zien komen. Deze zoo belangrijke toespraak zal gevolgd worden door een zeer aantrekkelijke tombola. Niet leden wor den insgelijks uitgenoodigd en kunnen ook aanvaard worden ZUYDSCHOTE. Botsingen. Verleden week Dins dag, te 8 3/4 u.. had een botsing plaats op het gevaar lijk kruispunt van Lizern, tusschen de auto's gevoerd door Deloge van Yper en Vandooren van Noordschote. Eerstgenoemde kwam uit de richting van Yper gere- ter Herberg «De Visscher Boterstraat, 21, bij Cérard COTTEGNIE met de twee volgende kunstenaars Mr. M. Dumoulin Accordeonist - Virtuoos Eerste Prijs Brussel - Luik-Verviers Vedette aan de W. V. R. O. te Kortrijk en begeleid aan 't klavier door uit Meenen. (1652) den terwijl Vandooren uit de richting van Dixmude kwam. Alles bepaalde zich bij stoffelijke schade. Woensdag, rond 17 u., had weer een botsing plaats op zelfde kruispunt, ditmaal tusschen de auto's van Dibbaat René, koopman te Dixmude, komende uit die richting en Delbecque Ide, van Cysoing (Noord-Frank rijk) komende van Yper De veldwachter A. Verhaeghe was aanstonds ter plaats en deed de noodige vaststel lingen. Ook de rijkswacht van Yper kwam ter plaats. Stoffelijke schade aan beide auto's en schrik van de inzittende personen, was het bilan van deze botsing. Brand. Maandag, rond 19 u., werd het dorp in op schudding gebracht tengevolge van een brand die ont staan was in een strooimijt op de hoeve der kinders Mijngheer. Het strooi stond dicht bij de gebouwen en de schuur liep groot gevaar ook in brand te komen. Meester Tahon belde aanstonds de pompiers van Mer- kem op, die spoedig ter plaats kwamen en. na het ge bouw gevrijwaard te hebben, den vuurgloed te keer gingen. Na een goê uur blusschen was het vuur uitge doofd. Dank zij het zoo spoedig optreden van de brand weermannen van Merkem met hun modern materiaal, werd hier een groote ramp vermeden. WOESTEN. Schielijk overlijden. Donderdag morgen miek Clicteur Maurice, kleinveekweeker, zich gereed om de begrafenisplechtigheden bij te wonen van André Deneckere, te Oostvleteren, die verleden Zondag bij de uitoefening van blusschingswerk door een zoo droevig ongeval aan zijn einde gekomen was. De vader van Maurice, die juist buiten een praatje aan 't slaan was met de geburen. sloeg opeens zijn armen open, slaakte een gil en gaf den geest. De mare verspreidde zich als een loopend vuurtje en de verslagenheid is des te grooter daar Maurice, aan wien we ons rouwbeklag aanbieden, te Woesten wel gekend is. WYTSCHAETE IN FEEST. Zondag 13 Oogst haalt onze parochie haren nieuwen Herdei;.in: Z. E. H. De- smedt, vroeger pastoor te Beerst. Alle parochianen doen mee. 't Zal dus hoogdag zijn. De stoet wordt om 3 uur in oogenschouw genomen aan den Strooien Haan, na aanbieding van den herdersstaf. Langs de Yperstraat en 't Staanijzer bereiken wij de marktplaats tot aan de kerkdeur, waar de zinnebeeldige sleutels aangeboden worden. Daarna volgt de liturgische aanstelling in de kerk. Orde van stoet en feestelijkheden. 1. Ruiters 2. Ploeg A en B met versierde velo's 3. Wagen der duivenliefhebbers - 4. Javelot kampioenen 5. Boerenwagen 6. Groep H. kindsheid 7. Wa gen der kroostrijke gezinnen 8. E. K. Jongens 9. Bloemengroep 10. Rerum Novarum wagen 11. Bloemengroep en E. K. meisjes 12. Vrouwengilde wagen 13. Davidsfonds wagen 14. Groep H. Gode- lieve 15. Berthold 16. V. O. S. wagen 17. Groep St Medard 18. Herders 19. Engeltjes 20. Hosan- nagroep 21. De Geestelijkheid en Burgerlijke Over heden. Te 5 uur Bijzondere attracties op de markt, waarna Feërieke verlichting der kerk en schitterend vuurwerk. BECELAERE. Duitsche oudstrijders bezoeken hun kerkhoven in Vlaanderen. Zondag namiddag kwamen twee autobussen met een 70 tal Duitsche oudstrijders van R. J. R. 246 Kameradschaft ter gelegenheid van de inhuldiging van de namenlijst van hun monument. De Duitsche gezant, Heer von Bülow-Swante uit Brussel, huldigde de op het monument gehechte gedenkplaat in. Vervolgens hield de leider een aanspraak, waarna in koor werd gezongen. Na de plechtigheid deelde de heer von pülow-Schwante chocolade aan de Vlaamsche kinderen uit. De Duitsche oudstrijders begaven zich ook naar het Belgisch Monument dér gesneuvelden. De leider hield er ook een rede en legde een paar bloemengarven neer. ZONNEBEKE. Geraamte ontdekt. Op de terrei nen van landbouwer Pol Denorme heeft de werkman R Flou Vrijdag het geraamte van een fransch soldaat ontdekt, waarvan hij de bevoegde overheid aanstonds op de hoogte stelde. Gelukkig afgeloopen Vrijdag voormiddag, toen de 58 jarige Jules Dewulf zich in de stoomkamer der mekanieke steenbakkerij Iweins-Van Biervliedt be vond. sprong plots de stoomketel, zoodat te allen kante zware stukken ijzer rondvlogen. Gelukkig bleef de ma chinist. die nochtans in groot gevaar had verkeerd, on gedeerd. NIEUWKERKE. Erge val. De 12 jarige Seyn- haeve Robert, die per velo langs den steenweg naar Dra nouter reed, beging de onvoorzichtigheid in de hel ling van den Zwarten Molen de pedalen los te laten en zijn beide voeten op de stuurstang te plaatsen. Op zeker oogenblik echter verloor de jongen het evenwicht en viel zwaar ten gronde. In zijn val brak hij zich een rib en liep ook nog verschillige verwondingen op aan het aangezicht en de armen. BOESINGHE. Landbouwer onder zijn kar dood gereden. Maandag avond, rond 6 u.. was de land bouwer Eggermont Achiel, in gezelschap van zijn zoon. op het land aan 't werken. Terwijl zij nog wat onkruid verzamelden sloeg plots het paard, dat aan een drie- wielkar bespannen was. op hol. Dadelijk snelde Egger mont Ac'niel er naartoe en poogde het paard bij den kop te vatten, doch kreeg een stoot van het verschrikte dier waardoor hij ten gronde viel. met het ongelukkig gevolg dat de zware kar hem over het lichaam reed. De ongelukkige werd in deerniswekkenden toestand opgenomen Hij was de borstkas ingedrukt en overleed korts nadien spijts de beste zorgen hem door den Heer Dr. Dekemele toegediend. De E. H. onderpastoor De- mey was eveneens spoedig ter plaats en diende het slachtoffer nog het H. Oliesel toe. Eggermont Achiel. die op zoo droevige wijze aan zijn einde kwam. was slechts 45 jaar oud. Hij laat een we duwe en zes kinderen achter, wier droefheid hartver scheurend is om zien. Hedenr Zaterdag heeft de begra fenis plaats van het slachtoffer van dit pijnlijk ongeval. De bevelhebber der brandweer door de neergevallen draden der electrisehe leiding doodgebliksemd. o Tijdens het onweder van Zondag avond viel de blik sem op de hofstede bewoond door den landbouwer Ferryn-Kinget en in een oogwenk stond het getroffen gebouw in lichtelaaie. Niettegenstaande het hevig on weer trok de brandweer er naartoe om het vuur te bestrijden en aan de reddingswerken te helpen. Tengevolge waarschijnlijk van den brand vielen op zeker oogenblik de draden af der electrisehe leiding die van den steenweg aiover de weide naar de hofstede liep. De brandweerbevelhebber, de Heer André De neckere, die de gevallen draden ten gronde zag liggen, waarschuwde zijne mannen, doch pas had hij hen ge zegd ervoor op te letten of hij zelf, door de duisternis misleid trapte er met zijn door den regen gansch door weekte schoenen op, slaakte een kreet en viel zwaar met het aangezicht voorover ten gronde. De electrieker Hector Decap, die zich het dichtst bij den bevelhebber bevond, snelde hem dadelijk ter hulp en, niet wetende wat er gebeurd was, wilde hij hem op nemen, doch ontving zelf een zoo hevigen schok dat hij wel een vijftal meter ver werd weggeslingerd. Al hoewel erg getroffen, kon hij nog zijne makkers waar schuwen, zoodat dank aan hem er niet meer slacht offers waren onder de aanwezige brandweermannen en gendarmen die toegeloopen kwamen om op hun beurt den gevallen brandweerbevelhebber hulp te bieden. Een bijgeroepen geneesheer kon enkel den dood vast stellen van den Heer Deneckere, die bij aanraking der electrisehe draden oogenblikkelijk nèergebliksemd werd. E. H. Pastoor Dewulf, die van het zoo pijnlijk ongeval verwittigd werd, kwam eveneens ter plaats en diende het slachtoffer nog het H. Oliesel in extremis toe. De gekwetste electrieker, Hector Decap, werd door de zorgen van den Heer Dokter naar de kliniek der Zwarte Zusters te Yper overgebracht, waar men vast stelde dat hij erg geschokt werd doch geen schouder breuk opgeloopen had zooals men het eerst gevreesd had. Intusschen werd er door de moedige brandweer mannen voorts geijverd om den brand te blusschen en. geholpen door den neerplassenden regen, slaagde men er ten slotte in het vuur te overmeesteren, Alleen een deel der hoeve brandde af, ffoch de meubelen konden voor het meerendeel gered worden. Vrouw Deneckere. die thans alleen overblijft met haar vier kinderen, werd met de meeste omzichtigheid ver wittigd van het smartelijk ongeval dat zoo onverwachts haar huiselijk geluk komt breken. Ook in gansch de gemeente, waar de Heer Deneckere, die slechts 40 jaar oud was, eenieders achting genoot, heeft zijn tragisch einde de grootste ontroering teweeggebracht. Den Maandag morgen kwam Luitenant Verlinde, van het pompierskorps van Loo, het lijk groeten van den Heer Deneckere, overste van het vrijwillig brandweer korps van Oostvleteren. die als slachtoffer zijner zelf opoffering gevallen is. Mademoiselle Honora Denys a obtenu aux examens de l'Institut Supérieur A. Parmentier, Bruxelles, le titre de Coupeuse de Haute Couture avec la plus grande distinction et les félicitations du Jury. van den 29 Juli tot den 4 Augustus 1939 Geboorten Minne Gracienne. Seminariestraat. 5. Hillewaere Roland. Recollettenpoort. 5, van Komen. Rouseré Robert, Recollettenpoort, 5. van Reninghelst. Andries Monique. Dixmudestraat. 83. Helle- buyck Godelieve, Elverdinghestraat, 12 Kesteloot Hélène. Recollettenpoort. 5. van Bisseghem. HuwelijkenKesteloot Francois, vormmaker en Driessens Bertha, fabriekwerkster, beiden te Yper. Liefooghe Roger, handelsvertegenwoordiger, en Wallyn Maria, onderwijzeres, beiden te Yper. Lajoie Jean, gepensionneerde. en Vandevoorde Marguerite, huis houdster. beiden te Yper. Overlijdens: Wullems Sidonia. z. b., 80 j., wed. Ver slijp Arthur, Dickebuschsteenweg, 64. Maselis Ro bert, 15 d. Oude Veurnestraat Derycke Nerina. z.b.. 84 j., \yed. Messiaen Louis, St Jacobstraat. 47. Coquel Henri, aardewerker. 21 j., ongeh., Veurnesteenweg. 107. Huwelijksbeloften Gerard Parmentier, autogeleider, en Simonne Vanlimburg, z. b.. beiden te Yper Ed- mond Tackoen, beenhouwer, te Schaarbeek, en Maria Logghe. handelaarster, te Yper. BERICHT Het Bureel van den Burgerlijken Stand zal open zijn op Maandag 7 en Dinsdag 8 Augustus aanstaande, van 11 tct 12 uur voor de aangifte van geboorten en sterf gevallen. 2 Trimester 1939 GeboortenPattyn Paul. z. v. Hilaire en Philippe Martha. Debouvere Rosa. d. v. Emile en Seynaeve Elisa. Cappelle Roger, z. v. Firmin en Vandenberghe Julia. Cappelle Martha, d. v. Firmin en Vandenber ghe Julia. Fossaert Toseph. z. v. Jéröme en Berquir. Yvonne. Lefever Yvette. d. v. Aurel en Rondelé Godelieve. HuwelijkenDemeyer Gaston, spinner, van Ruven en Deman Maria, dienstmeid, van Bixschote. Cools Joannes, metser, van Oostende en Florissoone Nelli. dienstmeid, van Bixschote. Jaecques Maurice, aar dewerker, van Merckem en Lahoutte Maria, werkster, van Bixschote. Overlijden Descamps Julianus, kleermaker, oud 67 j.. echtgenoot van Lesage Lucie

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11