K0FFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens Devolder KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. Van alles wat MONO POEDERS Vins et Liqueurs Dumortier Blomme EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 6 4 Augustus... tragische verjaardag. De jaartallen der oorlogsverklaringen. Te New-York werd een kleurlinge tot rechter benoemd. Rubens-Postzegels. Iedere Duitsche familie weldra een tele visie-toestel. Pauselijke Encycliek rond 15 Augustus. De Paus reeds 6 September terug naar het Vatikaan Duur Dickens-Manuskript. Een Breugel tegen 1.450.000 frank toe gewezen. De post en de adresveranderingen. Maria-Hemelvaartfeesten te Parijs. Naar Dover en Londen vanuit Oostende. De nieuwe bestuurder van de Vlaamsche Afdeeling van het N. I. R. Is de planeet Mars bewoond Tot op welke diepte is een duikboot zichtbaar De leeftijd in België. HOOFDPIJN, ZENUWKOORTSEN TANDPIJN, GRIPPE Bouwnijverheid van West-Vlaanderen 6-20 Augustus 1939 DISTILLERIE DU ROYAL AMER Madame Veuve Maurice DUMORTIER. Op 4 Augustus 1914, om 8 u. 02 kwamen de Duitsche Uhlanen aan den Belgischen grenspost van Gemenich toe. Een patroelje van het 2' lanciers meldde deze grensschending, waarop graaf de Broqueville het par lement bijeenriep. Dat is nu vijf-en-twintig jaar geleden en de wereld schijnt er nog steeds niet wijzer op geworden Op 28 Juli 1914. dus 25 jaar geleden, brak de Euro- peesche oorlog uit door de oorlogsverklaring van Oos tenrijk aan Servië, naar aanleiding van de misdaad te Serajewo. 28 Juli 1914 verklaren Servië en Montenegro den oorlog aan Oostenrijk. 31 Juli 1914 mobiliseert Rusland en bleef bij zijn plan om Servië te helpen, daar het verzekerd was van de hulp van Engeland en Frankrijk. 1 Augustus 1914 verklaren Duitschland en Rusland elkander wederzijds den oorlog. 2 Augustus verklaart Duitschland België den oorlog, die gemotiveerd werd met Kriegsnotwendigkeit 1 3 en 4 Augustus 1914 verklaarden Engeland en Frank rijk den oorlog aan Duitschland en Oostenrijk. 4 Augustus 1914 verklaarden Duitschland en Oosten rijk Engeland en Frankrijk den oorlog. 4 November 1914 kwam Turkije bij de Centralen. 9 Mei 1915 schaarde Portugal-zich aan de zijde van Frankrijk en Engeland. 23 Mei 1915 koos Italië partij en sloot zich bij de ge allieerden aan. 5 October 1915, aangelokt door Turkije, sluit Bulga rije zich aan bij de Centralen. Januari 1916. voegt Albanië zich bij Servië. 27 Augustus 1916 liet Roemenië zijn neutraliteit varen en sloot zich aan bij de Geallieerden. Het laatste land in Europa dat de zijde van Engeland en Frankrijk koos was Griekenland, dat 29 Juni 1917 zijn neutraliteitspolitiek opgaf. 6 April 1917 verklaren de Vereenigde Staten van Amerika den oorlog aan Duitschland. De Socialistische burgemeester van New-York, heer La Guardia, laat andermaal over zich spreken, door nu een kleurlinge tot rechter te benoemen, namelijk de één-en-dertigjarige Miss Jane Bolin. Zij zal voortaan zetelen als lid eener rechtbank, welke uitsluitend ge vallen behandelt van huiselijken aard. tegelijkertijd voor blanken en zwarten. Ingezien de groote vraag naar luxe-bladen met de volledige reeks Rubens-postzegels, met speciale afstem peling op datum van den eersten dag van uitgifte, heeft het Beheer der Posterijen besloten tot 15 Augustus deze bladen te laten afstempelen op datum van 1 Juli 1939. Aldus blijft dit kunstblad nog verkrijgbaar tot op voor melden dag. mits storting van de som van 25 fr.. op postcheckrekening Nr 420.450, Comité Rubens-Herden king 1940, Antwerpen. Uit Berlijn wordt gemeld dat de zoojuist geopende groote Duitsche radio en televisietentoonstelling iets bijzonders brengt. Namelijk de televisie-eenheids-ont vanger, welke nu reeds iedereen kan koopen en ge bruiken. Einddoel hiervan is in iedere Duitsche fa milie een televisie-toestel Om de kosten van een dergelijk toestel zoo laag mo gelijk te houden, heeft de Rijkspost besloten voorloo- pig slechts één type van een televisietoestel in den han del te laten brengen. Opdracht is reeds gegeven tot den bouw van 10.000 toestellen. Technisch is het zeer interessant, dat de afmetingen van het eenheidstoestel zich nauwelijks onderscheiden van die van een normaal-radiotoestel. Het beeldscherm is niet meer rond maar vierkant. De Popoio di Roma deelt een gerucht mede, vol gens hetwelk de encycliek, die Z. H. de Paus zou voor bereiden in zijn zomerverblijf te Castel-Gandolfo, rond 15 Augustus zou verschijnen. De Paus. die oorspronkelijk twee maanden in zijn zomerverblijf te Castel-Gandolfo dacht door te bren gen, zou, volgens uitlatingen van Vatikaansche kringen, waarschijnlijk reeds 6 September naar Rome terug- keeren. Een uitgeversfirma uit Philadelphia, de firma Ro- senbach, heeft het manuskript van Dickens' boek The Life of our Lord op de veiling voor 1400 pond sterling aangekocht. De Vlucht naar Egypte een zeer uitgestrekt berg achtig landschap met een O. L, Vrouwken op een ezel, voorafgegaan door een St-Jozef, die van een steilen berg afdalen, door Breugel. werd uit de nalatenschap van Mevr. Frank Holbrooke geveild, waar het kunstwerk 8190 pond sterling bereikte, weze 1.450.000 frank. Het werk zou dagteekenen tusschen 1554 en 1557. De termijn gedurende dewelke het Bestuur der Poste rijen nota houdt van de nieuwe adressen is van één op twee jaar gebracht, het jaar gedurende hetwelk de verandering van woonst plaats had niet inbegrepen. Teneinde de verzending of de uitreiking van deze poststukken te bespoedigen heeft het publiek er alle belang bij zijn veranderingen van woonplaats aan zijn correspondenten mede te deelen. Er wordt dringend aangeraden, te dien einde ge bruik te maken van de bijzondere berichtskaarten. welke in al de postkantoren te koop gesteld zijn, tegen den prijs van 10 centiem per.stuk. (Frankeering inbe grepen). Door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoor wegen wordt een speciale trein naar Parijs (3 dagen verblijf) ingericht. Vertrek op Zondag 13 Augustus 's morgens. Terugkomst op Dinsdag 15 Augustus (Maria- Hemelvaart). Biljetten tegen verminderden prijs geldig bij vertrek uit alle stations uitsluitend verkocht in de reisagentschappen. Prijzen265 tot 350 fr. in 3e klas, en 290 tot 440 fr. in 2® klas, volgens het station van ver trek. Deze prijzen omvatten de reis per spoor, 3 excur sies per autobus in Parijs, naar Versailles en naar Fon- tainebleau. de maaltijden, het logies op grondslag van 2 personen per bed (toeslag van 20 fr. per persoon die wenscht één bed alleen te bezetten) taksen en dienst- fooien inbegrepen. Op 13 en 14 Augustus, ter gelegenheid van O. L. Vrouw-Hemelvaart, uitgifte van uitstapkaarten tegen verminderde prijzen naar Dover en Londen, geldig 17 dagen. Het beheerkomiteit van het Nationaal Instituut voor Radio-Omroep heeft met algemeene stemmen den heer Jan Boon, hoofdredakteur van de Standaard tot al gemeene direkteur van de Vlaamsche afdeeling van het N. I. R. benoemd in vervanging van den overleden be stuurder, den heer Theo De Ronde. Vijftig jaar geleden reeds beweerde de geleerde Sciaparelli te kunnen bewijzen, dat er menschen wo nen op de planeet Mars. Sedertdien werden groote prijzen uitgeschreven, ten bate van de geleerden die in verbinding zouden kun nen komen met de bewoners van Mars. Deze prijzen staan echter nog steeds ter beschikking van de sterre- kundigen. Indien er geen leven bestaat op Mars, schijnt het nochtans zeker dat een weelderige plantengroei aan wezig is. Zullen de geleerden er thans in slagen dieper door te dringen in de geheimen van de planeet, die met een snelheid van 24 kilometer per sekonde om de zon wen telt Tot op 15 meter diepte kan een duikboot ontwaard worden dit wel te verstaan van de oppervlakte van het water. Evenwel moet het water dan diep en kalm zijn, er mag geen sterke wind staan en tevens moet de zon schijnen. Vanzelfsprekend speelt ook de hoek, die de boot met de oppervlakte van het water maakt, een rol. Bij on- gunstigen hoekstand is de boot dikwijls reeds op vier meter diepte totaal onzichtbaar. Volgens de tafels van Quetelet en Smits was de ge middelde duur van het leven in België 31 jaar en 5 maanden in 1830. In de periode van 1880 tot 1890 was die gemiddelde leeftijd geklommen tot 45 jaar en nu is hij 57 jaar en 11 maanden. Een pas geboren kind heeft dus ongeveer 60 jaar voor zich. worden aanstonds gestild en altijd genezen door de Onschadelijk voor de maag en door de voor naamste geneesheeren aanbevolen. De groote doos kost 12.00 en de kleine 7.00 fr. Apotheek NOTREDAME, Poperinghe en te Yper bij de Apothekers SNOECK VAN ROBAEYS en HOUTEKIER. Van 6 tot 20 Augustus a. s. wordt er door De Ka mer van Ambachten en Neringen van West-Vlaande ren met den steun van de Provincie West-Vlaanderen en de medewerking van de volgende provinciale orga nismen't Verbond van Bouwstoffenhandelaars, de Bouwmeesterskring (B. K. W.) en 't Prov. Verbond der Aannemersvereenigingen, een tentoonstelling ingericht die alleen en uitsluitend handelt over de Bouwnijver heid van West-Vlaanderen dit in de lokalen van de Vrije Beroepsschool, Boeveriestraat te Brugge. Het doel dezer tentoonstelling is naast de beharti ging van de algemeene belangen van de bouwnijver heid van West-Vlaanderen, vooreerst het voorstellen aan het publiek van alle prestaties die door de West- Vlaamsche producenten van bouwmaterialen, de bouw meesters, de aannemers en de kunstenaars op gebied der bouwnijverheid worden geleverdvervolgens het bevorderen van den kunstzin en het leeren gebruik maken van de mogèlijkheden die de bevolking worden geboden en verders een inniger contakt verwezenlij ken tusschen de verschillende categorieën personen die werkzaam zijn op 't terrein van de Bouwnijverheid Deze tentoonstelling Bouwnijverheid van West - Vlaanderen» heeft dus een zeer streng provinciaal ka rakter. Deze expositie omvat vier secties, t .w. 1) een sectie met betrekking op de bouwmaterialen, geproduceerd in West-Vlaanderen. 2) een sectie met betrekking op de werken van west- vlaamsche bouwkundigen. 3) een sectie met betrekking op de werken uitge voerd door west-vlaamsche aannemers. 4) een sectie met betrekking op de werken van de west-vlaamsche kunstenaars voor zooveel zij verband houden met het gebouw, in 't kort gezegdToege paste Kunst De tentoonstelling Bouwnijverheid van West-Vlaan deren wordt geopend op 5 Augustus a. s. en zal open blijven tot en met 20 Augustus daaropvolgend. Ze is toegankelijk voor het publiek alle dagen vanaf 6 Augus tus van 10 u. tot 19 u. en op de Zon- en feestdagen van 10 u. tot 20 u. Gezien hier geen commercieele doeleinden nage streefd worden, wordt ook geen eigenlijk inkomgeld gevraagd, alleen de prijs van de cataloog wordt geëischt. Deze cataloog zal door zijn samenstelling een overzicht geven van alles wat in de Provincie op gebied der Bouwnijverheid te vinden is. In een afzonderlijke zaal der tentoonstelling wor den er films afgerold handelend over de inrichtingen en over werken uitgevoerd door exposanten, alsook een tweetal dokumentaire films met betrekking op de uit voering van groote openbare werken. De toegang tot deze films is kosteloos voor alle bezoekers. Gedurende de periode van 6 tot 20 Augustus a. s. worden er in de lokalen der tentoonstelling congres sen en studiedagen ingericht voor bouwkundigen, aannemers, handelaars van bouwmaterialen enz. Deze tentoonstelling staat onder de Hooge Bescher ming van Hunne Excellenties Minister Sap, Minister van Economische Zaken en MiddenstandGouverneur Baels, Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen Wel Edele Heer Van Hoestenberghe, Burgemeester der stad BruggeWel Edele Heer A. Ronse, Voorzitter van den Provincialen Raad van West-Vlaanderen. Maison fondée en 1840 DE PREMIER CHOIX GROS DEMI - GROS 482 484, Boulevard Bockstael Devenu Avenue Jean Sobieski, 46 - 48 BRUXELLES - LAEKEN (IIe District) Téléphone 26.10.84 Agent pour les Flandres Chaussée de Furnes, YPRES (Hoekje) GRANDES SPÉCIALITÉS Veritable Cassis de Dijon (Liqueur) Crème de Cassis de Dijon (Non Liqueur) Amer Lion Royal Amer Oxygénée (Dumortier Blomme) Oude Beste Klare et Fine Champagne Maison Sirops pur Fruits et pur Sucre MONOPOLES Schiedam Weiland, Rotterdam Cognac Delville Cle -Demandez Prix - Courant Détaillé.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13