Wat eten wij deze week Enkele recepten. Gedurende de maand Augustus. Hygiënische wenken. Opvoedkundige wenken. Huishoudelijke wenken. Levenswijsheid. ®IS2J 6 AUGUSTUS ZONDAG Kervelsoep Gebraden Kalfsvleesch Princesseboonen Aardappelen Eierpudding met Caramelsaus MAANDAG Gehakt Bloemkool Aardappelen Flensjes DINSDAG Biefstuk Gestoofde tomaten Aardappelen Chocoladepudding WOENSDAG Gebakken Pladijs Sla Frites - Griesmeelpap met rozijnen DONDERDAG Va rkenska rbona de Appelmoes Aardappelen Rijstebrij VRIJDAG Stokvisch Worteltjes Aardappelen Macaronipap ZATERDAG Bouillie Andijvie Aardappelen Kriekenmoes Kervelsoep. We trekken 2 a 3 liter bouillon van 500 gram kalfsvleesch. of half om half met rundvleesch, een paar uitjes, een takje thijm, dragon en peterselie en een selderijknol aan stukjes. Na het zeven ver mengen we met wat selderij puree, wat peper, noot, zoo noodig wat zout en we binden ze met-60 gram tapioca die we vooraf aanmaken. We laten de soep even door koken en maken ze zoogewenscht met een ei af. We garneeren ze met stukjes of figuurtjes selderij en aard appelballetjes of doppers. We kunnen er ook 100 gram gehakte balletjes laten in mee koken. Eierpudding. We kloppen 6 eieren met 2 a 3 lepels suiker. We kunnen er 50 gram even opgewelde rozij nen bijvoegen en een klein lepeltje kaneel. Dit alles samen doen we in een dik beboterden vorm, au bain marie. We laten het opstijven en na eenige bekoeling, besteken we de pudding met reepjes in boter gebakken eiwit, met reepjes succade of met gefruite amandelsnip pers. Caramelsaus. We roeren in een pannetje of potje drie lepels suiker zonder of met een lepel water op het vuur tot ze schuimt en lichtbruin ziet. Hierbij voegen we dan een kwart liter kokende melk. of half room half melk, al roerende. We voegen dit dan al roerende bij een paar met een lepel rum geklopte eier dooiers. Voor caramelsaus zonder eieren de melk, ge trokken met een stukje vanille, binden met een halve lepel maïzena en ze roerend bij de caramel voegen. Gestoofde tomaten. De tomaten schillen, doormid den snijden, van de pitjes ontdoen, met peper en zout bestrooien en beleggen met peterselieboter. Ze dan in een dik beboterden schotel zacht laten braden en daar na met citroen bedruppelen. Gebakken pladijs (plaatjes). Na ze gewasschen en gezouten te hebben, even in de bloem wentelen, en ze in ruime boter bakken tot ze licht bruin zien. Opdie nen met schijfjes citroen. Varkenskarbonade. Ruim boter in de koekenpan laten heet worden. Intusschen het vleesch wasschen. en het inwrijven met peper en zout. Het vleesch daarna aan weerskanten bruin en goed gaar laten bakken, ge durende een twintigtal minuten. Dikke karbonades la ten we in een dichtgedekte koekenpan of een gesloten geëmailleerde pan nog een uurtje nastoven in de afge maakte jus en we garneeren bij het opdoen het vleesch desverkiezende met een paar dunne schijfjes citroen (zonder pitten). Stokvisch. We wasschen de visch. en zetten ze dan een nacht in ruim water te weeken. We maken er den volgenden dag niet te stijve rolletjes van. met een draadje of touwtje vastgebonden, en laten die in ruim kokend water en wat zout zachtjes gaar koken, gedu rende ongeveer drie kwartier. We nemen dan de rol letjes uit de pan. doen er de touwtjes af en we presen teeren de visch met gekookte aardappelen, rijst, ge bakken uien en mosterdsaus. Kriekenmoes. We nemen 500 gram krieken, 50 gr. suiker, 1 deciliter water, het sap van een halve citroen en wat sago. Met deze benoodigheden kunnen we lek ker kriekenmoes maken. Daartoe ontpitten we de krie ken (of kersen) er zorg voor dragende dat er niets van het sap verloren gaat. We brengen het water met de suiker en het citroensap aan de kook. we voegen er de kersen bij en laten deze op een zacht vuurtje gaar wor den. We binden het sap voorzichtig met wat aange mengde sago en we dienen warm of koud op. Kooptijd van Groenten en Vruchten. Bloemkool, kropsla, zuring, rabarber, postelein, selderij, kervel, peterselie, worteltjes, pastinaken. doppers, tuinboonen. tomaten, komkommers, biet, snijbiet. melde, patiëntie, capucijners. sla- en snijboonen. andijvie, champignons, uitjes, augurkjes, kardoen, artisjokken, nog aardbeien, kruisbessen, kersen, frambozen, moerbeien, aalbessen. morellen, pisangs, citroenen, meloenen, ook peren, abri kozen, perziken, bramen, boschbessen. De beste kooptijd van visch. Zee- en rivierkreeft, zalm (vooral in deze maand), voorn, blei, zeelt, brasem, makreel, rog. baars, snoek, geep, pieterman, poon, zui- derzeegarnalen. Noordzeegarnalen. haring, tong. tarbot, bot, heilbot, aal, paling. Kcoptijd van Wild en Gevogelte. Kip. duif. tamme eend (vooral in deze maand», jonge patrijzen. Inmaaktijd van Groenten, Vruchten, Visch. Snij- en sperzieboonen. komkommers, augurkjes, uitjes, prui men. perziken, abrikozen, peren, bramen, bosch- en veenbessen, rozebottels, berberissen, mahonia-, vlier en lijsterbessen, paling, aal en garnalen. We waken over onze stofwisselingDe verzorging van de uiterlijke schoonheid bestaat niet alleen uit het ge bruiken van toiletwater, crèmes en poeder, maar dient vooral van binnen uit te geschieden, en wel voorname lijk door het bevorderen van een goede stofwisseling. De huid ziet er wel veel beter uit, indien hiervoor gezorgd wordt. Geen wonderImmers een normale goede stofwisseling werkt reinigend op het bloed en alle organen. Een ruim gebruik van groene groenten vooral, verder vruchten in verschen zoowel als gestoofden toestand, vruchtensappen, bruin- en roggebrood bevorderen den afvoer van de verbruikte en slechte stoffen. Wie niet genoodzaakt is om rauwe vruchten te ont zeggen. doordat hij een zwakke maag heeft, moet deze zooveel mogelijk natuurlijk nuttigen, daar zij voedings- zouten en mineralen bevatten, die noodig zijn voor de instandhouding van het lichaam. Rijk aan vitaminen zijn vooralsinaasappelen, ci troenen en tomaten. Vruchtensappen werken eveneens uitstekend, terwijl wij tevens verfrisschende dranken in den handel heb ben. die uit de appels bereid worden. Vruchtensap bevordert de spijsvertering, vooral wan neer men het 's morgens op de nuchtere maag drinkt, terwijl het tevens de nieren zuivert. De jicht, de vetzucht, de suikerziekte, de urinevloei- ïng, de rachitis of engelsche ziekte, beenderenverwee- king. enzoovoort zijn tenslotte storingen der stofwisse ling. Bij zeer onregelmatige of moeilijke stofwisseling zul len we dan ook onmiddellijk ten rade gaan bij een geneesheer. In Lessen van Huiselijke Opvoeding door Jacques Herbes vinden we het volgende stukje over ORDE EN ZINDELIJKHEID, naar het Fransch van den hoogge- waardeerden Fénélon De meisjes moeten zich gewennen, niet te dulden dat iets morsig of van zijn plaats is, zoodat zij de minste wanorde in huis onmiddellijk opmerken. Niets bevordert meer de spaarzaamheid en de zindelijkheid, dan de gewoonte van altijd alles op zijn plaats te schik ken. Dit voorschrift schijnt onbeduidendmaar als wij het nauwkeurig onderhielden, zou het ons ver lei den. Heeft men eenig voorwerp noodig, zoo verliest men geen oogenblik om het te zoeken nooit ontstaat er ver warring, geschil noch moeilijkheid, als het moet ge bruikt worden, het is seffens bij de hand, en nadat men het gebruikt heeft, zet men het onmiddellijk weer op zijn plaats. Van die strenge orde hangt voor een groot deel de zindelijkheid afwat in deze het oog meest streelt, is juist de regelmatige schikking. En daar nu ook elk ding juist die plaats krijgt, die er best voor ge schikt is, niet enkel met een doel van netheid en ver siering, maar ook voor zijn eigen bewaring, lijdt het er ook min sleet dan elders zelden wordt het 'er bij on geluk beschadigd of bedorven Het blijft er zelfs zin delijk. Zoo zal, bijvoorbeeld een vaas niet bestuiven noch gebroken geraken, als men haar dadelijk na het gebruik, weer op de rechte plaats brengt. Zulke zorg vuldigheid spoort tot reinhouden aan, evengoed als tot ordelijk schikken Die gewoonte maakt den meiden en knechten het dienen gemakkelijk en vlugzij spaart ons ook menige verzoeking van ongeduldig te worden wegens de vertraging die het moeilijk vinden der mis- legde voorwerpen veroorzaakt. Overdreven zindelijkheid moet nochtans vermeden worden. Reinheid is een deugd, mits zij gematigd zij maar als men daarin buitensporig zijn neiging volgt, ontaardt zij licht in kleingeestigheid. Men moet zich gewennen aan een zindelijkheid die eenvoudig is en gemakkelijk tot onderhouden Om kousen sterker te maken. Om het ladderen van kousen te voorkomen zet men de nieuwe kousen 24 uren in koud water. Vuil koper. Slecht onderhouden koper wordt weer als nieuw, wanneer men het opwrijft met azijn en zout. Brilglazen reinigen. Een paar druppels eau-de-co- logne -aan beide kanten eropgewreven geven mooie glim mende glazen. Maar de mooiste glazen krijgt men toch door ze in te wrijven met droge zeep, en daarna de zeep met een zeemleertje op te wrijven. Er is, in den winter, nog het voordeel aan verbonden, dat de glazen niet beslaan wanneer men van de koude in de warmte komt. Keurige plooi in Jongensbroekjes. Men kan jon gensbroekjes van een keurige plooi of vouw voorzien, wanneer men een doekje gebruikt bij het strijken. De plooi erin leggen, het eenigszins vochtige doekje erover spreiden en dan met het strijkijzer erover heen gaan. Hoe fijner een vrouw voelt, des te meer wil zij de vreugde harer ziel verbergen. (Honoré de Balzac). TANTE BARBARA. 869. Dood van Keizer Lotharis II. die van zijn va der Lotharis I het grootste deel van België overgeërfd had. en zijn bezittingen Lotherrijk noemde 1392. Karei VI van Frankrijk wordt krankzinnig naar Parijs overgebracht. Hij regeerde van 1380 tot 1422, dus dertig jaar terwijl hij krankzinnig was. Hij kwam uit het geslacht der Valois, was zoon van Karei V, zag zijn rijk verdeeld door den partijstrijd der Armagnacs en Bourgignons en werd in 1415 door de Engelschen onder Hendrik V te Azincourt verslagen. 1694. Antoine Arnauld, Fransch Godgeleerde, over lijdt te Brussel. Hij werd in 1612 te Parijs geboren. Hij maakte deel uit van de Port-Royal, was het hoofd dei- Jansenisten. Hij schreef o. m. met Nicole Logique de Port-Royalen met Lancelot Grammaire générale et raisonnée 1825. Onafhankelijkheid van Bolivië. 1918. Generaal Foch ontvangt den titel van Maar schalk van Frankrijk. 7 AUGUSTUS 1559. Afreis van Filip II naar Spanje. Vooraf ver gaderde hij de Staten te Gent. Hij vertrouwde het be stuur der Nederlanden toe aan zijn zuster Margareta van Parma, en gaf haar tot steun den staatsraad, be staande uit zes leden, waaronder Willem van Nassau, prins van Oranje, en den graaf van Egmont. Zijn re geering van uit Spanje was voor onze streken over het algemeen een aaneenschakeling van rampspoeden. 1588. De «Onoverwinnelijke Armada de Spaan- sche vloot van Filip II wordt vernietigd, gedeelte lijk door een geweldigen storm en gedeeltelijk door de vloot van de Engelsche Koningin Elisabeth. 1830. Louis-Philippe, Hertog van Orléans, wordt door de Fransche Kamer op den troon van Frankrijk geroepen. 1834. Dood van J.-M. Jacquard, geboren te Lyon in 1752, uitvinder van de weeftouwen. 1907. Overlijden te Elsene, bij Brussel, van Gen- til Antheunis, een fijn besnaard Viaamsch dichter. Hij was de schoonzoon van Hendrik Conscience en werd geboren op 9 September 1840. 1938. Overlijden van den Zweedschen filmartist Warner Oland (Charlie Chan). 8 AUGUSTUS 1383. De Engelschen en de Gentenaars bestormen leper. Na den slag van West-Roosebeke gaven de Gen tenaars nog den moed niet op. Nauwelijks waren de Franschen vertrokken of zij herbegonnen de vijande lijkheden. Zij stelden Frans Ackerman aan hun hoofd en, geholpen door de Engelschen die alhier aangeland waren, zoogezegd om den Paus hulp te bieden, gingen zij leper bestormen. Doch koning Karei VI kwam bij tijds aan om hen tot den aftocht te dwingen, vooraleer zij de stad konden bemeesteren. Met het heengaan der vijanden stelde de Fransche vorst zich nu ook tevreden. 1908. Dood van Alfred Giard, Fransch bioloog. Lid van de Akademie van Wetenschappen. Geboren te Va lenciennes in 1846. 9 AUGUSTUS 1832. Huwelijk van Koning Leopold I met de prin ses Louise van Orleans. In 1816 was prins Leopold van Saksen Coburg in het huwelijk getreden met de ver moedelijke erfgename van Engeland, doch deze prinses stierf reeds het daaropvolgende jaar, en van 1817 tot 1830 leefde Leopold eenzaam in Engeland. Na de Bel gische kroon aanvaard te hebben, huwde hij prinses Ludovica-Maria-Theresia-Charlotta-Isabella van Or leans, oudste dochter van den koning van Frankrijk. Louis-Philippe. 10 AUGUSTUS 1790. De Assignaten worden in omloop gebracht. Dit waren een soort papiergeld, door het Fransch Om wentelingsbewind gewaarborgd op de grondbelastingen en de verkooping der nationale goederen. Er waren assignaten van 50, 100, 500, 1000 fr. enz... waarde. Zij gaven een intrest van 5 Soms werden die assignaten aan geringen prijs gekocht, en de, bezitters betaalden ermee hun schulden, zonder rekening te houden van den koers van de Beurs, maar zich steeds houdende aan de nominale waarde der briefjes. Gedurende het kort tijdperk van het bestaan der assignaten, werden er aldus velen rijk, en anderen doodarm. Voorzichtige en wantrouwige lieden wilden dan ook met geen assignaten betaald worden, daar zij voorzagen dat dit stelsel slecht zou eindigen. Reeds in 1791 verloren de assignaten 10 van hun waarde, en in 1794. 78 In 1797, den 24 Februari, hielden die briefjes op te bestaan. 1792. Troonafstand van Lodewijk XVI. 1839. Te Parijs wordt in de Akademie van Schoone Kunsten en Wetenschappen de ontdekking uitgeroepen van de daguerreotype (lichtbeeld op metalen plaat). 1884. Eerste proeven te Mendon (Frankrijk) met een bestuurbaar ballon van Krebs en kapitein Renard. 1888. Dood, te St Gilles, van den geschiedschrijver Theodore Juste. Geboren in 1818. Schreef Les Fon- dateurs de la Nation Beige 1938. De Condor vliegt van Berlijn naar New- York in 25 uren. 11 AUGUSTUS 1674. Slag van Seneffe. 1866. Officieele inhuldiging van den eersten Trans- atlantischen kabel tusschen New-Foundland en Ierland. 1908. Een T. S. F -verbinding komt tot stand tus schen Eifeltoren en het Seine-Eiland. 1919. Duitsche republiek gesticht. 1938. Tusschen Japan en Rusland wordt een wapen stilstand gesloten. 12 AUGUSTUS 1515. Huwelijk van Isabella van Oostenrijk, zuster van Keizer Karei, met Christiern, koning van Dene marken. 1848. George Stephenson, Engelsch werktuigkun dige, gestorven. Geboren in 178I. Bouwde in 1814 de eerste lokomotief. 1850. Geboorte van den Vlaamschen geleerde Paul Fredericq. Schreef o. m. De Inquisitie der Neder landen 1923. De Italiaan Tiraboschi gelukt erin het kanaal over te zwemmen. 1937. Generaal Bekir Sidky, dictator van Irak, wordt vermoord. LEVENSWIJSHEID Hoe vaak droomt men van toekomstig geluk en ver slaapt men het tegenwoordige!... P- B.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16