Cinema 'Oud Yper' HET WESTEN Een Natie in wording Huis Verfaillie L'OCCIDENT UNE NATION EN MARCHE NAAI MACH I EN EN NECCHI Juni of ten minste van den Zondag daaropvolgende dat de beslissing door de weekbladen aan alle belangstel lenden werd bekend gemaakt. Het is bijgevolg sedert half Juni dat al degenen, die de bedoeling hebben in den prijskamp mede te dingen, zich aan het werk heb ben kunnen zetten. Als gij nu zoo den gril van iemand die in verlof gaat wilt inwilligen, dan is alles wille keurig en kan er geen goed werk meer verricht wor den Ik denk dat gij moet ernstig zijn. Het werd beslo ten dat de ontwerpen tegen den 15 September moeten ingediend worden en het is niet omdat een liefhebber achteraf nog begeert mede te dingen of met verlof gaat, dat gij aan de beslissing van den gemeenteraad een deuk moet toebrengen. M. Vanderghote. Het is den 5 Juni dat het voor stel van prijskamp besloten werd, doch de ruchtbaar heid ervoor werd slechts later gedaan. M. Leuridan. Laat ons zeggen met begin Juli. dit maakt dus nog- 2 maanden en half tijd die aan de deel nemers gegeven werd. Ten andere het argument dat de bepaalde termijn niet lang genoeg is wordt niet inge roepen, doch alleen maar het argument van het verlof. M. Seys. Is dit een persoon die de verdaging vraagt M. Vanderghote. Wij hebben daarvoor geen brief ontvangen. M. Leuridan. Dit voorstel is het gevolg van mee ningen die door enkele personen aan den Heer burge meester werden uitgedrukt. M. Vanderghote. Men heeft ook doen opmerken dat de samenwerking van beeldhouwer met bouwkun dige soms moeilijk is en het opmaken van het ontwerp vertraagt. Daarom stel ik voor den datum voor het in dienen der ontwerpen op 15 October te brengen. M. Leuridan. En ik stel voor den 15 September te behouden M. Van Alleynnes. Ik vind er geen bezwaar tegen den termijn een maand later te bepalen. Er is dan nog tijd genoeg om het ontwerp te verwezenlijken. Daarbij wij hebben er alle belang bij een zoo schoon mogelijk ontwerp te hebben. M. Vanderghote. Ik stel dan voor te stemmen over mijn voorstel van verdaging van den termijn tot 15 October aanstaande. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Bergh- man, Jvr. Cornilliè, en de Heeren Muiier, Seys, Mis- siaen, Michiel, Vergracht, Van Alleynnes, Lahaye en Vanderghoteneende Heeren Leuridan en Capoen. XIV. Roeselarestraat Herstel. M. Vanderghote. Het schepencollege vraagt dat de gemeenteraad de herstelling zou willen beslissen van de Roeselarestraat. werk dat in gemeen overleg met de gemeente St Jan moet uitgevoerd en waarover deze gemeente reeds t'akkoord is, gezien zij den 12 Juni 1939 besloot deze straat te verbeteren en den rijweg te bren gen op een breedte van 5 m. met een veloweg van 1 m. 50 breedte. Het bestek van het ontwerp voorziet een bedrag van 214.000 fr. Hierop echter zullen wij ver- schillige toelagen kunnen genieten. M. Biebuyck. Het ontwerp voorziet niet alleen het herstel maar de gansche vernieuwing der straat. M. Leuridan. Er is daar nog een gedeelte dezer straat, eener lengte van 780 m. geloof is, te herstellen. Is het nu met de bedoeling dit werk uit te voeren dat het huidig voorstel gedaan wordt M. Biebuyck. Ja. M. Capoen. Dat deel der baan was vóór den oor log het best, gezien het toen bekalsijd was, en nu is het juist het slechtste einde. M. Vanderghote. Dit herstel zal nu uitgevoerd wor den in samenwerking met de gemeente St Jan. M. Capoen. Ware er geen middel van deze gele genheid gebruik te maken om het laatste deel recht te trekken M. Biebuyck. Dan zou ook nog de gemeente Lan- gemarck voor een klein deel moeten tusschenkomen. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt het her stel der Roeselarestraat eenparig besloten. XV. Mededeelingen. M. Vanderghote. Het onderzoek der stadskas werd op 30 Juni 11. gedaan en hieruit blijkt dat er voor het tweede kwartaal een overschot is van 260.309 fr. 43. M. Lahaye. Met het oog op de bevordering van het toerisme, want het toerisme is een der voornaamste in komstbronnen van de stad, zou ik een paar opmerkin gen willen maken. Er zouden enkele veranderingen moeten gebracht worden aan hetgeen tot hiertoe het gebruik is ten einde het bezoek onzer museums uit te breiden. Wanneer een Yperling enkele bezoekers naar een museum vergezelt, dan moet die persoon daar ook een inkomgeld betalen en ik vind dat spijtig. Ik denk dat het best ware dat de Yperlingen in dergelijk geval vrijen toegang zouden hebben. Dit zou voor gevolg heb ben dat er meer bezoekers naar de museums geleid worden en om alle mogelijk misbruik te voorkomen zou het volstaan de identiteitskaart te eischen. Een tweede punt is dat de toeristen zelf, die hier in stad komen, de museums niet genoeg bezoeken. Hoe komt dat, zal men zich afvragen. Volgens mij is het omdat die menschen te veel kosten hebben. Doch ook dit kan verbeterd worden. Om u, Mijnheer de voorzitter, een gedacht te geven van hetgeen het bezoek der verschil- lige museums kost, zal ik u een kleine opsomming doen van de gevraagde prijzen oorlogsmuseum 2 fr., belfort 2 fr., kazematten der Rijselpoort 2 fr., Belle Godshuis 2 fr.. Stadsmuseum 2 fr., stedelijke zwemkom 1 fr. 50. M. Vanderghote. Is dit ook een museum M. Leuridan. Ja, een museum van anatomie. M. Lahaye. Het is, Mijnheer de voorzitter, een stadsinrichting die druk bezocht wordt. Welnu als de toeristen de som van 11 fr. 50 moeten betalen alleen om al die inrichtingen te bezoeken, is het niet te ver wonderen dat zij niet meer bezocht worden. Ik denk dat het geraadzaam ware een enkele toegangskaart te voorzien van 3 fr. bijvoorbeeld die toegang verleent tot al de museums M. Vanderghote. Dit kan niet, gezien er ook pri vate museums zijn. M. Missiaen. Het ware beter te zorgen dat de mu seums hier in stad zich zoo niet vermenigvuldigen. Het is voldoende dat iemand 3 obussen en een oude mitrail leuse bezit om daarmede een oorlogsmuseum te openen. M. Lahaye. Ik ben hier in 't bezit van een bro chure uitgegeven door de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Yper. Ik vind het spijtig dat daarin benevens het stadsmuseum ook van de andere geen gewag gemaakt wordt. Slechts een privaat museum wordt er in aanbevolen, terwijl de andere er niet eens in vermeld staan. M. Vanderghote. De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer is een afzonderlijke dienrt en men kan hierover toch het schepencollege niet interpelleeren. Indien benevens het stadsmuseum alleen het oorlogs museum in de brochure vernoemd wordt, dan is dit omdat dit museum het bijzonderste is. M. Missiaen. Hoeveel museums werden er reeds niet geopend sedert deze brochure verscheen? Men zou hunne vermenigvuldiging moeten trachten te vermijden. M. Delahaye. Wat betreft de vraag van kosteloo- zen toegang voor de Yperlingen die vreemde bezoekers aanbrengen, is dit reeds toegestaan. De Yperlingen zijn in dit geval kosteloos toegelaten in het stadsmuseum en in het museum van het Belfort. De stad heeft alleen maar toezicht op die twee museums en niet op de pri vate inrichtingen. De vreemdelingen die lid zijn eener toeristische vereeniging genieten ook van een vermin dering. Er kan ook een kaart bekomen worden van 3 fr. voor het bezoek dezer twee verschillige stads- inrichtingen De maatschappijen die in groep de stads museums bezoeken genieten van een gunstprijs, terwijl de vergezelde kinderen slechts 50 centiemen als inkom geld betalen. Gij ziet dus dat de prijzen niet overdre ven zijn. Zoo de museums thans als paddestoelen uit den grond opschieten, zou dit moeten verhinderd wor den. De museums die op de brochure vermeld staan zijn alleen deze die de moeite waard zijn. De personen die de andere museums bezoeken zijn over het algempen teleurgesteld, zoodat dit een slechte reklaam is voor Yper. M. Leuridan. In verband met die kwestie wil ik hier nog zeggen dat ik mij sedert gister avond wat leedvermaak gegeven heb op uw rekening. Ik kom terug van Brugge, van het Vlaamsch nationaal zang feest dat daar gehouden werd. Heel de markt van Brugge was stampvol. Men gewaagt van 40.000 personen, andere bladen schatten de daar aanwezige menigte op 30.000 personen. Ik weet niet welk cijfer het juiste is, doch wat ik weet is dat daar een ongehoorde massa volk van uit alle hoeken van het land was samengestroomd. Het is met zeker leedvermaak dat ik de houding van den gemeenteraad van Yper herdacht toen ik bij het einde van het zangfeest hoorde afroepen Wij noodigen u allen uit toekomende jaar ons zangfeest te St Trui den bij te wonen. Had de gemeenteraad op 5 Juni 11. zich tot dat werk willen interesseeren en het door een kleine toelage van 500 fr. zijn zedelijken steun willen verleenen, dan had het niet onmogelijk geweest hier ook te Yper ditzelfde feest zooals te Brugge aan den voet van ons Belfort te zien plaats hebben en hier 20 25.000 toeschouwers,om niet te overdrijven, te zien toe- stroomen. Toekomend jaar zal Yper die gelegenheid niet hebben, want het zangfeest zal plaats hebben te St Truiden, waar men dit werk meer genegenheid heeft betoond. Ziedaar hetgeen ik u als een verwijt had mede te deelen. M. Lahaye. Zou men mogen weten welke maat regelen de stad Yper reeds genomen heeft om de be volking desgevallend tegen de luchtaanvallen te be schermen M. Vanderghote. Het schepencollege heeft daar over reeds vroeger zijn standpunt naar voorgebracht en is daarvan nog niet afgeweken. M. Lahaye. Te Brussel is over dit onderwerp een kleine brochure verschenen die zeer nuttig en interes sant is. M. Vanderghote. Wij hebben dit hier ook. M. Lahaye. Waarom die brochure niet kosteloos aan de bevolking bezorgen Die brochure kost 40 cen tiemen en er zijn hier in stad 4000 huisgezinnen, zoodat zulks een uitgave van 1600 fr. zou beteekenen. M. Vanderghote. Die lezing zal het gevaar toch niet afweren. M. Missiaen. Ik begrijp niet hoe gij dit kunt in 't belachelijke trekken, noch hoe een stad als Yper voor dergelijke zaak onverschillig kan blijven. Ofwel bestaat er geen gevaar en dan begrijp ik niet waarom gij de bevolking soms zekere verplichtingen oplegt, zooals het uitdooven der lichten, enz. ofwel bestaat er wel gevaar en dan versta ik niet waarom er niets ge daan wordt. Gij kunt zeggen dat zulks veel geld zou kosten, ik weet het niet gezien de kwestie hier nog nooit onderzocht werd. Ik weet wel dat er iets kan gedaan worden tot geruststelling der bevolking. De hier be staande kazematten en kelders kunnen ingericht wor den en zulks met weinig kosten. Gij beweert dat de ka zematten niet bomvrij zijn, doch om de personen die er in schuilen te dooden of te kwetsen moet de bom juist op de kazematten vallen, terwijl anders, zoo er geen schuilplaats bestaat, tal van personen tot op hon derd meters in 't ronde en meer door de schermen van een bom kunnen getroffen worden. Er bestaan ook een- mansonderstanden, de menschen die een koerken heb ben kunnen er ook een put of tranchee graven. Doch ik moet hierop niet verder aandringen, vooral wanneer men ziet wat er in dit opzicht elders gedaan wordt. Het is onmogelijk alle inwoners te beschermen, doch wanneer de stad Yper maar iets doet, dan zal zij haar plicht gedaan hebben. Maar tusschen het mogelijke doen en niets doen is er. een oneindig verschil. M. Lahaye. Ik voeg mij totaal bij de woorden van den Heer Missiaen. M. Vanderghote. Indien gij hierover een debat wilt houden, dan zitten wij hier morgen nog. Wanneer iemand een voorstel kan doen. dat hij het ons voor- legge. Het schepencollege heeft zijn gedacht gezegd en kan daarop niet steeds terugkeeren. De Heeren Missiaen en Lahaye schieten hierop te zamen uit en verheffen zoodanig de stem dat wij hun opmerking moeilijk begrijpen kunnen. De Heer Lahaye verwijt den Heer burgemeester dat hij steeds alles poogt belachelijk te maken, terwijl de Heer Missiaen zegt dat de Heer burgemeester alle voorstel dat van an deren uitgaat verwerpt om dan de eer te hebben alles alleen gedaan te hebben. M. Vanderghote. Ik heb een ontwerp gezien dat 3 millioen kost en waardoor slechts 300 inwoners bui ten gevaar kunnen gesteld worden. M. Missiaen. Ik weet werken die zooveel niet kosten. M. Vanderghote. Doet dan een voorstel. M. Leuridan. Men moet ook oppassen aan de be volking geen valsche zekerheid te geven, want het zou soms gevaarlijk kunnen zijn de bevolking in den waan te laten dat de genomen maatregelen voldoende zijn om haar veiligheid te verzekeren. Naar mijne meening is er maar een afdoende maatregel en 't is de ontrui ming der stad. Het is niet mogelijk het noodige te doen voor de algeheele beveiliging der bevolking binnen de stadsmuren. Ik vraag dan ook dat het schepencollege een plan voor de ontruiming der stad zou opmaken. M. Missiaen. Door den Staat werd er een som van 75 millioen frank ter beschikking gesteld der steden om de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen en hier van heeft de stad Yper nogmaals 0 frank 0 centiemen gekregen. M. Vanderghote. Dit geld werd niet uitgegeven onder vorm van toelage, maar besteed aan den aankoop Vrijdag 4, Zaterdag 5 en Maandag 7 Oogst, te 8 u. Zondag 6 Oogst, te 2 en 5 uur (doorloopend). Avondvertooning te 8 uur. Deze week een buitengewoon programma. Twee groote fransch gesproken films Groote fransche superproductie naar het beroemd meesterwerk van Henry Kistemaekers. Vertolkt door een reeks groote vedetten Charles Vanel, Jules Berry, Monique Rolland, en de nieuwe exotische vedette Rama Tahé. Een wonderbare liefderoman. De onmogelijke liefde. Daarbij nog een groote superproductie Groote fransch gesproken film. ECLAIR JOURNAL Enfants admis. van gasmaskers, enz. Dit hebben wij ook gekregen. M. Missiaen. De bevolking zou daarvan moeten voorzien zijn! Moest er ooit gevaar opdagen, in welke plaats dan zouden de inwoners een gasmasker moeten halen. M.Vanderghote. Thans zijn zij in het brandweer- arsenaal. M. Missiaen. Het is daar hun plaats niet. M. Vanderghote. Weet gij dat die maskers na twee maanden niet meer goed en als verstorven zijn M. Missiaen. Mijnheer de burgemeester, het zal uw schuld zijn zoo er iets gebeurt, omdat gij zult ver zuimd hebben het noodige te doen. M. Lahaye. Ik ben daarmede nogmaals t'akkoord. M. Vanderghote. Het verwondert mij niet. M. Capoen. Ik zou den Heer schepen van Open bare Werken willen wijzen op den slechten toestand der landelijke wegen. M. Biebuyck. Er werd reeds een deel hersteld en toekomende jaar zullen wij daarvoor nogmaals een kre diet voorzien. M. Leuridan. Gij moet denken op het aanstaande beeten- en suikerijseizoen en de noodige werken zou den tegen dan moeten gedaan zijn. M. Missiaen. Ik zou willen vragen waarom het Tuindagprogramma niet aan den gemeenteraad voor gelegd werd vooraleer het kenbaar gemaakt wordt. Met verwondering heb ik Zaterdag laatst van dit program ma in de plaatselijke weekbladen kennis genomen. Vroeger moest dit programma altijd eerst door den ge meenteraad goedgekeurd worden, doch ik weet niet zoo die gewoonte nu veranderd is sedert ik in den ge meenteraad niet meer zetelde. Ik zou willen weten wie die assen zijn die dit programma opgesteld hebben. Gij moogt u stoutweg de onkosten besparen van dergelijk programma te laten drukken, want voor zulke feesten zal er geen enkel persoon naar Yper willen komen. M. Vanderghote. Het is ook niet voor de vreemde lingen aan te trekken. Te Brussel is het kermispro- gramma nog erbarmelijker. M. Missiaen. Als gij met dit belachelijk program ma t'akkoord zijt, willen wij de verantwoordelijkheid ervan niet opnemen maar laten aan degenen die het opgesteld hebben. M. Vanderghote. Dit programma werd door de leden der feestcommissie opgemaakt. M. Missiaen. Wel dan is hun genie niet groot. Zij hadden beter te rade gegaan bij deze die de Missie- kermis ingericht hebben. M. Lahaye. t'Akkoord. M. Leuridan. Er is toch een trottinettenkoers. M. Vanderghote. Verkiest ge het Tuindagfeest af te schaffen M. Missiaen. Van mij, ge moogt wanneer ge maar met zulke programma's voor den dag komt. Tijdens de laatste zitting werd er ook gesproken over de afschaf fing van de autobus Yper-Meenen en gevraagd de noo dige stappen aan te wenden opdat en de tram en de autobus op de lijn Yper-Meenen zouden blijven voort- loopen. Op voorstel van den Heer Van Alleynnes werd besloten dat een afvaardiging van den gemeenteraad bij de hoogere overheid zou gaan aandringen om de autobus weer herin te richten. Thans zou ik willen we ten welke stappen er tengevolge van dit besluit gedaan werden. M. Vanderghote. Ik zou dit moeten onderzoeken in den bundel, want ik heb dit al in mijn hoofd niet. De motie van den gemeenteraad werd aan de hoogere over heid overgemaakt en wij hebben hierop antwoord ge kregen. M. Missiaen. Het voorstel van den Heer Van Al leynnes was dat de drie parlementsleden van den ge meenteraad bij den Heer Minister zouden gaan om die kwestie te bepleiten. Ik ben een dezer drie parlemen tairen. doch tot hiertoe werd ik nog niet uitgenoodigd om samen daarover den Heer minister te gaan spreken. M. Vanderghote. Die stappen werden nog niet ge daan. Ik weet dat een afvaardiging van Gheluwe naar het ministerie is gegaan. Indien gij dit begeert, ben ik bereid om met u daarvoor naar Brussel mede te gaan. M. Leuridan. Ik moet u, Mijnheer de voorzitter, doen opmerken dat ik ook nog steeds in de blijde ver wachting verkeer die uitnoodiging te ontvangen. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 40 opgehe ven. 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3