I Deux vases gréco-romains du musée PAPIER GOMMÉ EN ROULEAUX Vereenigde Hofbouwliefhebbers EXAMEN UITSLAGEN 5 ATHLETIEK Une contribution a notre histoire locale. Collectionneur ne veut pas toujours dire con- naisseur, et ce n'est vraiment pas a tort que la foule des gouailleurs, venant a la remorque du spirituel Labiche, s'est fait des gorges chaudes des manies de certains d'entr'eux. Nous ne voyons pas trés bien l'intérêt qu'il peut y avoir de possé- der'des objets payés trés chers dont on ignore-la provenance, l'époque, le style, parfois même la destination. Nous professons, au contraire, une certaine admiration pour cette catégorie intéres sante de collectionneurs qui recueillent ce que d'autres dédaignentles objets de fouilles. Ces précieux maniaques apportent toujours une con tribution quelconque a l'histoire ou a l'art d'une région. Une ville voisine possède un fervent de ce genre dont certains objets de sa collection ont déja été décrits par lui-même dans un organe flamand. L'un de ces amateurs recueillit, il y a quelque trente ans, deux petits vases, en poterie noire trés légère, qui sont entrés depuis peu dans notre musée et qui méritent d'attirer toute l'attention de ceux de nos concitoyens qui portent quelque intérêt aux origines les plus lointaines de notre ville. II s'agit de deux petits vases a parfums gréco- romains, datant d'environ deux siècles avant l'ère chrétienne, trouvés dans le sol Yprois par des ouvriers occupés au placement d'un égoüt, rue St Jacques. Le fait d'une découverte de poteries de cette époque en notre région, semble unique et a décon- certé des savants du musée du Cinquantenaire, mais le fait est la indéniable, car il est rapporté par un homrne dont la sincérité et le désintéres- sement sont au-dessus de toute suspicion. Le plaisir d'une découverte se mesure généra- lement a l'ancienneté de l'objet trouvé. Jugez done de la joie moult grande de certain collec tionneur yprois qui se trouva un jour en présence de poteries gréco-romaines, datant de quelque deux mille ans. trouvées dans le sol de sa cité, et dont il put se rendre acquéreur La présence de ces élégants produits de la céra- mique antique dans le sol yprois resta pour lui et restera probablement toujours un problème insoluble. II serait téméraire de reculer les ori gines d'Ypres jusqu'a une telle antiquité, car la présence de ces objets dans notre sol ne prouve pas préremptoirement l'existence d'un habitat dés cette époque reculée. Toutefois cette trou vaille est a rapprocher d'une autre trouvaille de monnaies consulaires done d'avant l'empire romain faite jadis a Zillebeke (Hoogen Zand berg), acquise par le même amateur et pourrait faire induire de la que des légions de César auraient passé par nos régions. Voila du coup les «vieux pots réhabilités et mis au rang de plus précieux adjuvants de l'his toire. Des pots grecs aux pots romains ou gallo- romains, il n'y a que la distance d'un pot et nous nous faisons un plaisir de signaler qu'un élégant petit lecitus-romain, en terre rose, a été offert a notre musée par ce même amateur. C'est en nom- bre trés réduit hue les poteries romaines ont été trouvées dans le sol yprois et notre musée de jadis n'en alignait que quelques pièces plutöt médi ocres. Deux urnes antiques furent découvertes un jour par un de nos amis dans... le grenier d'une maison ouvrière. Les poteries du moyen-age ont été assez négli- gées, faute peut-être d'avoir été suffisamment connues. Des découvertes faites par nous, il y a du temps déja, dans un terrain a proximité de la ville, nous ont fait croire qu'il y eut a eet endroit un atelier de fabrication, probablement au XIV" siècle. Les trésors que l'on confiait au sol, en temps de troubles, étaient généralement placés dans des pots en terre grossière. C'est a tort qu'on les a le plus souvent brisés, n'attachant d'importance qu'au contenu. Numismatique et archéologie doivent marcher de pair. A la Meuse court la Sambre Aux fêtes vont les drapeaux Au cigare le bout d'ambre. Les vieux sous vont aux vieux pots. Qu'on nous permette d'insister encore un in stant sur l'importance des deux petits vases que nous venons de décrire. Nombre de monographies historiques rappellent les découvertes les plus anciennes faites dans une région et qui par la présence dans le sol permettent de faire reculer au dela des limites établies par des chartes ou autres documents d'archives, l'existence d'un pre mier noyau d'habitations. Les deux vases préci- tés sont probablement les deux objets les plus anciens qui aient jamais été trouvés et qui, appa- remment seront jamais trouvés dans le sol yprois. SERPY. en vente au bureau de ce journal MAATSCHAPPIJ DE OUDE van het Arrondissement Yper Landbouw, Bijen, Neerhof Gesticht in 1896 Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper Verslag der Algemeene Vergadering en Tentoonstelling van 2 Juli 1939. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, on der het Voorzitterschap van Mijnheer Vanbese- laere, geopend. De schrijfster geeft lezing van het verslag der vergadering van 4 Juni j.l. Dit ver slag wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Mededeeling. De Heer Voorzitter deelt aan de leden mede. dat toekomende maand, de alge meene vergadering zal plaats hebben op den 2" Zondag der maand Augustus, en dat M. Veroug- straete, Staatsvoordrachtgever, een voordracht zal geven over fruitteelt. Een nieuw lid, M. R. Vasseur, wordt voorgesteld door M. G. Garrein, en met algemeene stemmen aangenomen. De voordracht gegeven door M. Vanbeselaere over fruitboomenpyramieden wordt door de talrijke leden met veel aandacht gevolgd en har telijk toegejuicht. Aanbrengsten. Worden als juryleden aange duid, Mijnheeren Matsaert, Buseyne F., Ver- waerde C. en sekretaris Lamps. M. Woussen J. behaalt 8 p.M. Lamps C. 7 p.; M. Verwaerde H. 5 p. M Secat 3 p M Lecluyse 3 p. M. Vanbeselaere 9 p. M. Valcke 4 p. M. Wydock 5 p. M. Planckaert 8 p. M. Woussen A. 13 p. M. Fournier 7 p. M. Coutrez 6 p. De. tombola, alsook eenige aanbrengsten, wor den alsdan onder de tegenwoordige leden verloot. M. Vanbeselaere bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten, en de vergadering wordt om 17 uur gesloten. Op Zondag 13 Augustus, om 15 uur Algemeene Vergadering en Tentoonstelling. 1) Lezing'van het verslag. 2) Mededeelingen. 3) Aanvaarden van nieuwe leden. 4) Voordracht. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Schrijfster, De Voorzitter, M. Coutrez. V. Vanbeselaere. D KATHOLIEKE HOOGESCHOOL TE LEUVEN M. Dehem Albrecht, van Yper, doctor in de rechten. 3' proef, met voldoening. M. Georges Versailles, van Yper, graad van apothe ker, 1® jaar, met onderscheiding. M. Rommelaere Franz, van Alveringhem, kandida tuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen. 3e proef, met voldoening. M. Debergh Gilbert, van Westvleteren, kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, 3* proef, met voldoening. M. Godderis Gilbert, van Gheluwe, kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen. 3° proef, met voldoening. M. Leterme Paul, van Dranoutre. doktoraat in de genees-, heel- en verloskunde, 2® proef, met voldoening. M. Vandenberghe Gerard, van Oostvleteren, kandida tuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen. 1® proef, met voldoening. M. Staessens Albert, van Poperinghe, kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen. 3® proef, met onderscheiding. M. Pauwelyn Oscar, van Vlamertinghe. doktoraat in de genees-, heel- en verloskunde. 2° proef, met vol doening. M. Beele Juul, van Vlamertinghe. kandidatuur in de natuur- en geneeskundige wetenschappen, 1® proef, met voldoening. M. Bayart Arnould, van Becelaere, doktoraat in<de rechten. 1® proef, met groote onderscheiding M. Croquey Gerard, van Poperinghe, kandidaat bur gerlijk ingenieur. 2® proef, met groote onderscheiding. M. Verhaeghe Emiel, van Poperinghe, graad van apotheker, 2® proef, met voldoening. M. Adriaen Robert, van Poperinghe. doctoraat in de genees-, heel- en verloskunde. le proef, met voldoening. M. Dehaene Daniel, van Poelcapelle. doctoraat in de geneés-, heel- en verloskunde, 2® proef, met voldoening. M. Deeoussemaeeker Jozef, van Geluwe. kandidatuur in de klassieke philologie. 1® proef, met onderscheiding. M. Hondegbem Jozef, van Dranoutre. kandidatuur in de natuur- en de geneeskundige wetenschappen, 3® proef, met voldoening. M. Ostyn Rogier, van Poperinghe. kandidatuur in de wetenschappen voorbereidend tot de artsenij- of tot de veeartsenijkunde. 1 proef, met voldoening. M. Vanthuvne Kamiel, van Staden. kandidatuur in de wetenschappen voorbereidend tot de artsenij- of tot de veeartsenijkunde. 1® proef met voldoening. M. Bossaert Albert, van Rousbrugge. kandidatuur in de wetenschappen voorbereidend tot de artsenij- of tot de veeartsenijkunde. 1® proef, met voldoening. M. Depeser Jozef, van Rousbrugge, graad van kan didaat in de natuur- en geneeskundige wetenschappen. 2® proef, met voldoening. Mej. Ampe Agnes, van Hooglede, doctoraat in de genees-, heel- en verloskunde. 1® proef, met voldoening. Mej. Devloo Elsa, van Poperinghe, doctoraat in de genees-, heel- en verloskunde, 4® proef, met groote on derscheiding. M. Clou Karei, van Poperinghe. doctoraat in de ge nees-. heel- en verloskunde. 4® proef, met voldoening KATHOLIEKE VLAAMBCHE HOOGESCHOOL VOOR VROUWEN, ANTWERPEN Tweede jaar: Mej. Maria - Theresia Soete (Yper), groote onderscheiding. GEWESTELIJKE TUINBOUWSCHOLEN Op 16 Juli hadden te Roeselare. in de Middelbare Tuinbouwschool de eindexamens plaats van de gewes telijke Rijkstuinbouwscholen van Oostende. Brugge. Roeselare en Kortrijk. Slaagde met onderscheiding: M. Wittevrongel M.. Zillebeke. Slaagden met voldoening M. Santy A.. Gheluvelt en Donche M„ Zillebeke. SCHOOL VOOR VERPLEEGSTERS, H. ELISABETH, BRUGGE. Eerste studiejaarOnderscheidingLiévois Alice, Poperinghe Spiessens Germaine (Zr Andrea der Zus ters van de Goddelijke Voorzienigheid) Yper De Cock Maria (Zr Alfonsa der Zusters van de Goddelijke Voor zienigheid), Yper: Mahieu Alice, Poperinghe. Tweede studiejaarGroote onderscheidingLame- rant Gabrielle (Zr Florence der Zwarte Zusters) Yper Noliet Agnes (Zr Gabrielle der Zwarte Zusters) Yper. VoldoeningDe Myttenaere Zoë, Gheluwe Diploma van Gasthuisverpleegster en van verpleeg ster-bezoekster Den Exter Solange, Yper, met groote onderscheiding en Van Damme Martha (Z' Monica van het klooster). Oostnie'uwkerke. M. Verbiese Henri, van Reninghelst, heeft met vol doening het licentiaat in handels- en consulaire weten schappen behaald aan St Ignatius Handelshoogeschool te Antwerpen. Aan allen onze beste gelukwenschen. 0 Het aangekondigde athletiekfeest heeft op sportief gebied de beste verwachtingen overtroffen. Meer dan 60 athleten waren op het feest vertegenwoordigd en de kunde van de leden van Olympic Brugge. Kortrijk Sport en der Nieuwelingenuit de omgeving heeft alle bevrediging geschonken. Spijtig dat het publiek eerder gering opkwam, doch de voorbehouden Zondag was juist een dag van menigvuldige betoogingen van allen aard. 't Is te hopen dat de aanwezigen vol daan werden, wat eenigszins zal bijdragen tot de ver dere verspreiding van de mooie athletieksport. Zie hier de uitslagen 60 m. Kadetten 1® Reeks 1. Debbaut, Brugge, in 8 2/10 sec.2, Dru- ant. Poperinge3.' Pinteion, Kortrijk4. Therry R., leper. 2® Reeks 1. Delabarre, Kortrijk, in 8 sec.2. David, leper3. Vanoosthuyse. Kortrijk. 3' Reeks 1. Willems, Brugge, in .8 sec.2. Dechie- vre, leper3. Dekeersmaecker, leper4. Joye. Kortrijk: 5. Debeck G„ leper. Finaal 1. Delabarre, Kortrijk, in 8 sec.2. Willems. Brugge 3. Debbaut, Brugge4. Druant. Poperinge5. David, leper6. Dechievre. leper 7. Vanoosthuyse, Kortrijk 8. Dekeersmaecker, leper. Kadetten 300 m. 1® ReeksDebbaut. Brugge, in 45 sec.2. Dela barre, Kortrijk 3. Therry R.. leper 4. David. leper 5. Debeck, leper. 2® Reeks1. Willems, Brugge, in 45 sec2. Joye, Kortrijk 3. Dechièvre, leper4. Dekeersmaeker. leper; 5. Devos. Kortrijk 6. Verbeke. Kortrijk. Finaal 1. Delabarre, Kortrijk, in 41'sec. 2/10; 2. Willems, Brugge3. Debbaut, Brugge 4 Joye. Kortrijk 5. De chièvre, leper. Scholieren 80 m. 1® Reeks1. Vandendriessche A„ Kortrijk, in 10 sec. 2. Verpoorter, Brugge3. Cleenewerck. leper4. Bou dry, leper5. Deblieck, leper6. Clement, Poperinge 7. Loosveldt D„ leper 8. Davis, leper. 2® Reeks 1. De Reyghere. Brugge, in 10 sec. 2. Ver- vaecke. Kortrijk3 Druant. Poperinge4. Deschodt. Poperinge5. Vandenberghe. leper. Finaal 1. De Reyghere. Brugge, kampioen van België, in 9 4/10 sec.2. Vandendriessche Arm., Kortrijk3. Vervaecke. Kortrijk4. Druant. Poperinge5. Ver- poorter. Brugge6. Boudry. leper7. Cleenewerck, leper8. Deschodt, Poperinge. Scholieren 600 m. 1. Peelaerts, Kortrijk. in 1 m 32 sec. 4/10; 2. Lang been, Brugge 3. Langlez, Kortrijk 4. De Blieck. leper: 5. Loosveldt D.. leper 6. Boudry. leper 7. Cleenewerck, leper; 8. Davis, leper. Scholieren 1000 m. 1. Michiels, Kortrijk. in 2 m. 58 sec.2. Dumalin C., leper 3. Poelaert O.. Kortrijk 4. Clement. Poperinge 5. Loosveldt Daniel. leper6. Holvoet, Kortrijk. Juniors 100 yards 1® Reeks: 1. Coornaert. Kortrijk. in 11 2 10 sec.; 2. Poellaert, Brugge3. Vandendriessche. Kortrijk 4. Pertry. Vlamertinge5. Gryson. leper. 2® Reeks: 1. Rotsaert. Kortrijk, in 11 2/10; 2. Debou- vrv. Kortrijk3 Rau. Brugge4. Samyn, leper5. Quirin. Poelkapelle. Finaal 1. Poellaert. Brugge, in 11 sec.; 2. Coornaert. Kort rijk 3 Rotsaert. Kortrijk 4. Vandendriessche. Kort rijk 5. Debouvry. Kortrijk6. Rau. Brugge. Juniors 800 m. 1. Therry J.. leper, in 2 m. 12 sec.2 De Jonghe. leper3. Pertry. Vlamertinge 4. Quirin. Poelkapelle 5. Vandenberghe. Kortrijk. Jur.iors 1500 m. 1. Therry J„ leper, in 4 m. 51 2. Peuteman. Brugge 3. Gryson. leper 4. Maes. Kortrijk 5. Derycke. leper. Finaal Seniors 100 yards 1. De Tollenaere. Kortrijk. in 11 4 10 s. 2. Loraine. Brugge; 3. Rof' aer. Brusge 4. Decuyper. Brugge: 5. Verleure. leper. Seniors 400 m. 1. Coornaert. Kortrijk. in 53 sec. 2 102. Roffiaen. Brugge 3. Decuyper. Brugge 4. Debouvry. Kortrijk 5. Valempint. Kortrijk 6 Verleure. leper. Aflossing 1 x 200 m. 1. Kortrijk A.2. Brugge3. leper (Dejonghe. Sa myn. Debeck. Therry) 4. Kortrijk B.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5