MfllSTISMffllK HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 |aar, N 19-5 Oogst 1939 20 Année, N 19-5 Aoüt 1939 SUPPLEMENT ON DERSCHEI DINGEN ONZE BEZOEKERS Handels- en Nijverheidskamer van Yper Un douzième vitrail a la Cathédrale d'Ypres. O. L. Vrouw van Tuine De Romebedevaart der Christene Arbeidersjeugd S. Jozef's Kerk der Paters Karmelieten BEDANKINGEN Zondagrust Repos Dominical BIJVOEGSEL sche werkplaatsen stammen. Nu Zwitserland op het programma der buiten- landsche reizen zoo'n succes heeft, was het mis schien niet van belang ontbloot de aandacht van kunstminnende toeristen op deze tentoonstelling te vestigen Reysiger. TUINDAG Zoo Tuindag niet het oudste feest is van leper, dan is het zeker toch het meest gevierde. Wij zou den onze medeburgers te geringschatten, moes ten wij hier nog de geschiedenis en het ontstaan van Tuindag willen verhalen trouwens dat werd reeds vóór ons door bevoegde pennen gedaan en op een wijze die de moeilijksten moet bevredigen. Wie kent bv. niet het zeer gedocumenteerde boek je over Tuindagvan wijlen Heer Jules Cor- nillie, door hem in het jaar 1929 bij de firma Bras uitgegeven Bondig maar tevens overzichtelijk wordt er het ontstaan van den Tuindag uiteenge zet in twee hoofdstukken de toestand in het be gin van de 14" eeuw en het beleg van leper zelf. Een ander werkje dat echter minder bekend is en dat in het bijzonder handelt over O. L. Vrouw van Tuine is van de hand van den E. H. G. Lame- rant. Er bestaat echter nog een ander zeer interes sant boekje over den Tuindag dat zeer zeldzaam geworden is en waarover wij vandaag enkele woorden willen zeggen. Het betreft hier Den Oorspronck ende Cause van de Jaerlijcksche Feeste der Stede van Ipre ghenaemt den TUYN- DAGH, met de geschiedenissen in Vlaenderen inde Jaeren 1382, 1383 ende daer ontrentAdria- nus van Schrieck, heer van Rodorne, toen schepen der stad leper, schreef dit boekje dat in het jaar 1610 voor het eerst verscheen bij Franciscus Bel let en verlucht was met twee prachtige gravures van den bekenden Ieperschen teekenaar Willem du Thielt. Een dezer gravures verbeeldt de pro cessie van O. L. Vrouw van Tuine in het jaar 1609, de andere de stad met de voorgeborchten tijdens het beleg van 1383. De tweede uitgave werd te leper gedrukt bij Pieter Aernout in 1686 en de derde bij Petrus Jacobus de Rave in het jaar 1733 (wesende den Jubilé van dry hondert vijftigh jaeren), zonder echter de gravures uit de eerste uitgave. Het boekje telt 64 bladzijden en 26 hoofdstukken waarin op zeer duidelijke en vooral onderhoudende wijze de verschillende episodes van het beleg van leper door de Engel- schen en de Gentsche opstandelingen worden ver haald. Het is, jammer genoeg niet meer in de stadsbibliotheek aanwezigvan de hand van Lambin, oud-archivaris der stad bestaat er echter nog een bewerking uit het jaar 1833 die thans nog gemakkelijk te lezen is en die wij de belangstel lende lezers warm aanbevelen. Op Zondag 6 Augustus wordt door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen een ex- tra-trein ingericht naar Brugge voor het Heilig- Bloedspel. De trein vertrekt uit leper te 14.04 u. en keert terug uit Brugge te middernacht stipt, om terug te leper aan te komen te 1.34 u. Genum merde plaatsbewijzen voor de opvoering van het H. Bloedspel zijn verkrijgbaar in de vertreksta- tions tegen verminderde prijzen ook voor het bezoek van de Memling-tentoonstelling waar over wij reeds vroeger met veel lof spraken geven deze kaarten vermindering. De biljetten dienen echter genomen te worden ten laatste Zaterdag 5 Augustus te 12 uur. Op dit oogenblik wordt te Genève een tentoon stelling gehouden der meesterwerken uit het Prado-Museum te Madrid. Op zeer hoffelijke wijze heeft de Spaansche Regeering de expositie der meesterwerken uit het Prado-Museum goed gekeurd. Deze tentoonstelling, die eenig in haar soort is, omvat ongeveer tweehonderd schilde rijen van buitengewone waarde en wordt gehou den in het Kust-Historisch Museum. Er zijn o. a. dertig schilderijen van Velasquez, vijf en twintig werken van Greco, circa dertig schilderijen van Goya, talrijke Murillo's. Een groot publiek is al dus in de gelegenheid het oeuvre van deze reuzen der schilderkunst te bewonderen. Behalve deze werken, die door copieën algemeen bekend zijn geworden en die een tragische verbanning nog menschelijker heeft gemaakt, treft men werken aan van Mantegna, Rafaël, Titiaan, Tintoretto, Veronese, Rogier van der Weyden, Breughel, Ru bens, Dürer en Van Dijck en voorts ongeveer tien groote wandtapijten uit de 15e en 16e eeuw, die tot de schoonste van het Koninklijk Paleis van Madrid behooren en grootendeels uit de Brussel- Bij Koninklijk Besluit van 21 Juli werd de heer Henri Petit, gqpensionneerde kapitein der rijks wacht, benoemd tot officier in de Leopoldsorde, om diensten aan het leger bewezen. Hij is ook ge machtigd een bijgevoegde palm te hechten op het lint van het oorlogskruis waarvan hij dra ger is. De heeren Gillioen Julien en Noppe Camille, worden benoemd tot officier in de Kroonorde, als groote invaliden van den oorlog. Alhoewel er dit jaar minder gereisd wordt dan vroe ger, toch komen nog vele vreemdelingen en vooral En- gelschen de stad Yper bezoeken. Verleden week verbleef hier een belangrijke groep Schotten in onze stad. Deze groep, die vroeger jaren steeds vergezeld was van Lady Haig, hield hier op Vrijdag 28 Juli 11. een grootsche plechtigheid aan het gedenkteeken der Meenenpoort. Thans zijn voor de eerstkomende dagen van Augus tus ook nog verschillige andere groepen verwacht. Zaterdag avond komt een groep toe van 85 Engelsche oudstrijders, onder het geleide van M. Bellinger. Zij zullen een plechtigheid aan de Meenenpoort bijwonen, de gewezen slagvelden van het omliggende en van Frankrijk bezoeken en. als afscheid, geven zij Dinsdag avond, te 9 u., een bal in de Lapiere's zaal. Verschillige Engelsche diensten zijn aan de Meenen poort, boven op de vestingen, voorzien, en onder meer Zondag aanstaande. 6n dezer, om 12 u. 30 en ook nog om 20 u. 45 voor de leden van het British Legion van Bristol. Een derde dienst heeft er plaats Donderdag aanstaande om 12 u. voor een zestigtal leden van het British Legion van Luton. Zij vergaderen om 11 u. 3/4 aan het Haig House om zich vandaar, vergezeld door afvaardigingen van de plaatselijke oudstrijdersbonden, naar de Meenenpoort te begeven. Een groep van de Old Contemptibles Association, Guilford Branchkomt in onze stad aan Zondag 6n Oogst in den voormiddag en verblijft alhier tot den Maandag ten einde de slagvelden van het omliggende te bezoeken. Den Zondag namiddag brengen zij hulde aan het Britsch gedenktèeken der Meenenpoort en aan het monument der Ypersche gesneuvelden. Op Zaterdag 19 Oogst mogen we een groep van 120 man verwachten van de Old Contemptible Associa tion of North IrelandDen Donderdag 24 Oogst ko-. men de leden dezer groep bijeen vóór het stadhuis, wonen vervolgens de plechtigheid van den Last Post bij onder de Meenenpoort en richten daarna om 21 u. 30 in het Victoria Palace een gezellig samenzijn in. Op aandringen van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen vragen wij aan de Heeren nij- veraars en handelaars zooveel mogelijk vóór de maand October de voorraden grondstoffen, brandstoffen, enz. op te doen welke zij gedurende de maanden October en November zullen noodig hebben, ten einde alzoo de toptrafiek, die jaarlijks gedurende de maanden Octo ber en November waargenomen wordt, te doen ver minderen. Verleden jaar reeds werd hetzelfde gevraagd en met genoegen werd vastgesteld dat er van dezen wensch notitie werd gehouden, wat voor gevolg had dat de seizoenverzendingen met regelmatigheid werden ver zekerd. A la veille de la Tuindag 1939, la première (cóté du chceur) des cinq lancettes de la chapelle Absidale de Notre Dame de Thuine vient d'etre ornée d'un superbe vitrail gothique. CEuvre du peintre-verrier gantois G. Ladon, congue dans le style médiéval et le riche coloris de la pein- ture sur verre du 14e siècle, dont l'artiste s'est heureu- sement inspiré, les cinq panneaux en forme de médail lons ronds représentent des épisodes du siège d'Ypres de 1383, origine du Culte Marial de la Patronne de la Cité. Cette belle verrière est érigée a la mémoire de l'émi- nent Ingénieur-architecte Yprois Jules Coomans, le restaurateur d'avant-guerre et le reconstructeur de notre Cathédrale détruite. Mémorial de piété filiale et d'amitié fidéle qui per- pétuera le souvenir de ce grand artiste chrétien YPRIS leper Tuinzal gevierd worden, naar oude tra ditie met de vereering en verheerlijking van O. L. Vrouw van Tuine, de glorieuse patrones der stad leper. Op Zaterdag 5 Oogst, openingsplechtigheid der Tuin feesten. in St Maartenskerk's avonds, te 6 J uur wordt het wonderbeeld van O. L. Vrouw van Tuine, overgebracht naar het versierde rustaltaar van den beuk. Daarna, plechtig Lof. Op Zondag 6 Oogst, vertrekt de Processie uit Sint- Maartens te 10 u. Op den doortocht wordt de zegen met het Allerheiligste gegeven aan drie rustaltaren ingang der St-Michielsschool( Elverdinghestraat), ein de Cartonstraat en portaal van St Pieterskerk. Nog 25 dagen en de NIEUWE ARBEIDERSJEUGD gaat naar Rome. Naar Rome... het middenpunt van het Kristendom. daar in het aanschijn van de geheele wereld, en in tegenwoordigheid van Zijne Heiligheid de Paus, zullen ze plechtig beloven, dat ze de massa der jonge arbeidsters zullen redden, en ze terugbren gen tot Kristus. Met twintigduizend zullen ze samen komen, uit zes-en-dertig verschillende landen. Uit het Ypersche een vijftigtal jongens en meisjes. Om de ware beteekenis van onze bedevaart, onze vredesbedevaart, aan ons volk bekend te maken, moet er dees laatste weken nog hard gewerkt worden, en moet er nog veel propaganda gebeuren. Daarom zal er op Zondag a. s. in onze stad een kleu rig bloemke verkocht worden, 't Romebloemke 't Wordt de bedevaart van heel de bevolking, ieder een helpt mee. IEPER. Feest en Noveen van den H. Albertus van 6 tot 14 Augustus. Zondag 6 AugustusPlechtigheid van den H. Albertus. Te 9 u. en te 10 i u.Plechtige mis, met gelegenheids sermoen, wijding van S. Albertus'-water en Zegen met de relikwiën. Donderdag 10 Augustus Ziekendag. Te 10 u.. plechtige mis met gelegenheidssermoen en zegen der zieken. Zondag 13 Augustus Gebedendag Te 9 u. en. te 10 u. plechtige mis, met gelegenheids sermoen. en vereering der relikwiën. Maandag14 AugustusSluiting van de Noveen Heel den dag worden de bedevaarders ontvangen, om gezegend te worden met de relikwiën van den H. Albertus. Mogen deze dagen, dagen van dank en betrouwen wezen Vrouw Weduwe Alois Wildemeersch, geboren Maria Dethoor Heer en Vrouw Oscar Vansevenant-Lacontè Heer en Vrouw Maurice Vancaeneghem-Laeonte De familiën Wildemeersch en Dethoor. dankeq vrienden en kennissen voor de blijken van deelneming hen betuigd bij het afsterven van hun teer geliefden echtgenoot, vader en schoonvader. Heer Alois WILDEMEERSCH en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis.(1655> De kinderen van wijlen Heer en Vrouw Aimé Pro- voost-Dedryver en familie, zeer gevoelig aan de blij ken van deelneming die hen zoo talrijk betuigd wer den tijdens het afsterven hunner teergeliefde moeder en bloedverwante, Mevrouw Emerence DEDRYVER Weduwe van Heer Aimé PROVOOST danken langs dezen weg al de personen dié hen hunne genegenheid betoonden en de begrafenis der dierbare overledene bijwoonden Zillebeke, Wulvestraat. (1656) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Oogst, om 8 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Camille-Achille OSSIEUR gewezen brievenbesteller. (1640) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Oogst, om 11 J uur, in Sint Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Alphonse VANGHELUWE geboren Celine-Sophie Legrand. (1641) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Augustus, om 8 1/2 uur, in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Jean DECLERCQ zoon van Petrus en Marie Dauchy. (1657) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Augustus, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Aehiel VERBEKE echtgenoot van Marie Devos. Dikkebuschesteenweg, 113. (1654) De Apotheek- van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 6 Augustus Dimanche 6 Aoüt en Maandag 7 Augustus et le Lundi 7 Aoüt van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9