Ho 2 Wat eten wij deze week Enkele recepten. ZEVEN DIEPE CEDACHTEN Schoteltjes van oudbakken brood. De eetlust onzer kinderen. Huishoudelijke wenken. Levenswijsheid. ZONDAG Tomaten met garnalen Erwtjessoep Varkensgebraad Snijboonen Aardappelen Mokkapudding MAANDAG Koud vleesch Appelmoes Gebakken aardappelen Havermoudpap DINSDAG Gehakt Andijvie Aardappelen Citroenvla WOENSDAG Gestoofde zalm Eiersaus Aardappelen Broodschoteltj e DONDERDAG Biefstuk Doperwtjes Aardappelen Kersenvla met beschuit VRIJDAG Gekookte Makreel Botersaus Aardappelen Karnemelkpap ZATERDAG Stoofkarbonade Ajuintjes Aardappelen Rijst met rozijnen TOMATEN MET GARNALEN. Van de tomaten wordt een kapje gesneden en de inhoud er met een lepeltje voorzichtig uitgenomen. Voor elke tomaat re kent men ongeveer 25 gram garnalen. Deze worden ge- wasschen, vermengd met mayonnaise en de uitgeholde tomaten hiermede gevuld. Men dekt de opening af met mayonnaise en garneert de tomaten met fijngehakte peterselie. ERWTENSOEP. We wasschen 400 gram erwten en laten ze een nacht in het water weeken. We brengen ze den volgenden dag aan de kook. We voegen er een paar gewasschen varkenspooten bij, 10 gram zout. een bosje gesnipperde prei. een klein selderijknolletje dat fijn gesneden is. We laten alles af en toe roerende samen koken, tot de soep gebonden is en het vleesch van het been loslaat (wat 3 a 5 uur duurt). We koken dan 250 gram gewasschen worst het laatste half uurtje mee. We geven 6ij die soep geroosterd brood. SNIJBOONEN. Wij halen een kilo boonen aan beide zijden tweemaal af. We wasschen ze of wrijven ze met een vochtigen doek schoon snijden ze in lange, dunne reepjes en zetten die op met een snuifje zout, en met ongeveer zooveel water, als er in ongeveer één uur verkoken kan. We koken ze gedurende ongeveer één uur gaar. en stoven ze, als het vocht verkookt is. een oogenblik op met 30 gram boter. We kunnen naar eigen verlangen er 10 gram suiker bijvoegen. MOKKA-PUDDING. We maken 200 gram zachte biscuits fijn, welke we vermengen met 100 gram ge klopte boter, 100 gram bruine suiker, een ei (geel en wit apart geklopt) en een paar lepels koffie-extract dit in een beboterden met bitterkoekjeskruim en 100 gram bruine suiker bestrooiden vorm laten opstijven. ZONDAG Evenals de nacht de sterren doet blinken, zoo geeft smart luister aan den mensch MAANDAG Men kan alles wat men wil, maar 't is toch 't beste te willen wat men kan DINSDAG Wel overwegen, wel besluiten, wel uit voeren... Ziedaar de wijsheid! WOENSDAG Het best onthouden wij de dingen die we wenschen te vergeten DONDERDAG Vertrouw u toe aan den beste, maar niet aan den eerste dén beste VRIJDAG De liefde?... Veelal wat vuur en... wat rook ZATERDAG Juist degenen die niet kunnen onderschei den of iets goed is, weten alles beter KRENTEN- OF DRUIVENPUDDING. We laten zes sneden oudbakken wit brood in een halven liter melk weeken. We zetten dit dan op het vuur met 50 gram boter. 150 gram bruine of witte suiker. We laten al roerende koken. Daarna zetten we het op den kant van het vuur. We voegen er twee eierdooiers bij, alsook versche druiven, waarvan het vel werd afgedaan, ofwel krenten die op voorhand geweekt en goed gespoeld werden We voegen er ten laatste het wit der eieren bij, in stijve sneeuw geklopt. We boteren een puddingvorm, en vullen hem op met twee-derden van de bereiding. We laten die in een waterbad gedurende 15 tot 20 mi nuten koken. We laten afkoelen, én doen het dan uit den vorm. We dienen koud op, desgewenscht met een vanillecrème. EIER-SCHIJFJES. We weeken eenige sneden oud bakken witbrood in melk. waarin genoeg suiker is en ook een weinig vanille. We draaien de sneedjes brood vervolgens in twee geklopte eieren. We laten een klont boter in de pan bruinen, en bruineeren er de sneedjes brood in. en dienen ze warm op, bestrooid met fijne suiker. In een vroeger nummer van Kleine Kinder schrijft een kinderarts Ieder moeder heeft den vurigen wensch, haar kinde ren kerngezond te zien. en daarin heeft ze groot gelijk. Enkel houdt ze te veel vast aan de gedachte, dat ge zond en dikhetzelfde beteekenen. Uit deze dwa ling ontstaat vaak een heele serie misgrepen in de op voeding. Een bleek, tenger kind. speelt bij den strandstoel van hare moeder in het zand. Kom eens hier. Anneke, roept de moeder, ge moet nu iets eten! Wilt ge een boterhammetje met ei uit moeders tasch of liever een appel, of wilt ge een stukje chocolade of liever een paar beschuiten De kleine kijkt haar vermoeid en zonder eenige geestdrift aan. Met een zucht wendt de moeder zich tot mij. Het is verschrikkelijk met dat kind Ze wil maar niet eten Ik krijg er eenvoudig niets in!» «Wat zoudt ge er over denken, eens te wachten tot de kleine meid vanzelf gezonden honger krijgt, en haar bijvoorbeeld bij een maaltijd eens heelemaal niets te geven? De bezorgde moeder is blijkbaar diep geschokt. «Neen, neen, hoe komt u erbij, u ziet toch hoe teer het kind is. ik moet blij zijn wanneer ik er, tenminste, een klei nigheid in krijg Het is altijd hetzelfdewanneer het kind niet zoo zwaar is als buurmansdochtertje van denzelfden leef tijd wanneer het niet denzelfden aanleg tot vetaan- zetting heeft, dan begint de bezorgde moeder het kind vol te proppen tot het een afkeer van alle etenswaren krijgt. Het kind dat, totnogtoe, weliswaar slank, maar volko men gezond was, begint te sukkelen en boet zijne roode wangetjes in. Bovendien schaadt het voortdurend prui len tegen het te volle bord, het telkens moeten weige ren van de te groote hoeveelheid voedsel, het kind ook psychisch. Het doorziet weldra, dat vader en moeder zelf weten dat zij onredelijke eischen stellen en het onmogelijke verlangen. Het «ik wil niet meer dat aan tafel niet verboden wordt, zal weldra ook bij andere gelegenheden tot een bijna onuitroeibare gewoonte worden. GIPSFIGUREN. Men kan gipsfiguren het best schoon maken met behulp van een mengsel, dat is sa mengesteld uit een eetlepel ammoniak en een thee kopje water Met deze vloeistof en een zacht kwastje, reinige men de beelden in gips, men laat ze daarna drogen en wrijft ze op met een wit wollen doekje. PRAKTISCHE ASCHBAKJES. Bij het aanschaffen van asehbakjes moet men deze bij voorkeur kiezen welke een ronding hebben voor sigaar of sigaret, ter wijl heeren tevens gaarne een in flink formaat ge bruiken. Hierdoor wordt het morsen met asch zeer veel voorkomen. OM EEN HELDERE WASCH TE KRIJGEN. Men kan een heldere wasch krijgen zonder bleekpoeder en dergelijke, indien men in de eerste plaats goede grond stoffen gebruikt, bijvoorbeeld een zelfwerkend wasch- middel of andere goede zeepsoorten. Wanneer men echter aan het laatste spoelwater 10 gram terpentijn olie toevoegt, dan zal de verdampende ozon. die een bleekende eigenschap bezit, een grauwe wasch abso luut helder maken. De vrouw vormt de horizon der menschen. waar he mel en aarde samen komen. Tante Barbara. 19 AUGUSTUS 1477. Huwelijk van Maria van Burgondië met Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk. 1566. De Beeldstormers aan het werk. In 1566 begon eene bende van omtrent 300 ketters en boeven, heimelijk aangehitst door sommige edellieden, het hei ligschendend vernielingswerk in de kerken der om streken van Sint Omaars. Vandaar, gewapend met bij len en breekhamers. begaven zij zich naar Yper. ver brijzelden en vernielden al wat daar en in den omtrek in kerken en kloosters te vinden was. Na het meesten- deel der kerken, kapellen en kloosters in Vlaanderen verwoest te hebben, vielen zij in Brabant en Antwer pen. Daarna verspreidde zich de vernielingszucht der beeldstormers in Holland, waar de kerken eveneens geschonden of geplunderd werden 1662. Dood te Parijs van den Fransehen wijsgeer Blaise Pascal, (geboren in 1623). 1819. Dood van James Watt. uitvinder van de stoommachine. 1906. Te Parijs wordt een standbeeld ter eere van Chopin onthul^. P. B. 13 AUGUSTUS 1297. De Baljuw van Veurne verraadt Gwijde van Dampierre. Philippina van Vlaanderen zat te Parijs ge vangen en de koning van Engeland, aan wiens zoon Gwijde zijne dochter had beloofd, zou den ongelukki- gen graaf, die door Filip den Schoone was vrijgelaten, helpen. Hij at zijn woord, en toen de Franschen afkwa men. had Gwijde enkel de medehulp van den hertog van Brabant en van den graaf van Gulik. Alles boog voor den vijand totdat hij in het hart van West-Vlaan- deren kwam. Hier ging mogelijk de kans keeren, toen de baljuw van Veurne, die zich met anderen door Fi lip de handen had laten vullen, de grafelijke banier ten gronde wierp en naar de Franschen overliep. Eeni ge dagen nadien werd een bestand tusschen Engeland en Frankrijk gesloten, van welke rust ook Vlaanderen genoot. Den 6 Januari herbegon het gevecht, en graaf Gwijde. van alle medehulp beroofd, kon het tegen Filip's legerbenden niet uithouden. Vlaanderen werd ingenomen en Gwijde met zijn zoons en hun gevolg te Parijs in den kerker geworpen. 1863. Dood van den grooten romantischen schilder Eug. Delacroix. Geboren in 1798 te St Maurice. 1878. Dood te Dundee van den Engelschen letter kundige G. Gilfillan, geboren in 1813. Schreef o. m. Litteraire Portretten De Geschiedenis van een man 1912. Dood van den toondichter Jules Massenet. Geboren in 1842. 1937. Shangaï wordt voor de eerste maal geducht gebombardeerd. 14 AUGUSTUS 1437. De boekdrukkunst uitgevonden. 1850. Geweldige overstrooming te Brussel. 1892. Dood van Armand Gouzien, redacteur van Rappel vriend van Victor Hugo. Geboren in 1840. 1938. De «Condor» keert van New-York naar Berlijn terug in 18 u. 55. 15 AUGUSTUS 1582. De Geuzen te Brugge. Op Onze Vrouw half Oegst 1582 vertelt de Brugsche kleermaker Wil lem Weydts in zijn dagboek, zoo dede zijn Altesse Due d'Alengon eene zingende messe doen, met zeer schoone musica ende met schalmeienhet gemeente was zeer gevierd om deze messe te hooren, want men in Brugge door den inval der Geuzen in drie jaar geene gedaan hadde. Op den 16" dag van Oegst 1584. dit point behoorde voorengesteld te wezen, zoo was gedregen de eerste processie generaal binnen Brugge, zeer devootdaar waren wel vijfhonderd toortsen zij was gedregen om het welvaren van den lande en daar ging zooveel volks mede dat het gruw was om ziene. Ondertusschen waren de geuzen zeer gekweld dat zij mosten schéén van huizen, renten ende land, ende mos ten opbrengen alle geestelijke goederen die nog in wezen warenzij waren hieromme zeer kwaad. 1769. Napoleon geboren. 1845. Walter Crane geboren. 1856. Keir Hardie geboren. 1857. Voltooiing der constructies van het Louvre te Parijs bevolen door Napoleon III en uitgevoerd door architect Lefuel. 1886. Betooging voor algemeen stemrecht, te Brussel. 1937. Overlijden van de Amerikaansche roman schrijfster Edith Wharton. 1938. Te Ajaccio wordt een Napoleongedenkteeken onthuld. 16 AUGUSTUS 1143. Slag van Ransbeek, bij Vilvoorden. 1841. Geboorte van Alois Van Weddingen, theo loog (overleden 1890). Hij schreef o. m Eléments raisonnables de la religion 1891. Kongres der Internationale te Brussel. 1938. Overlijden van Mgr. Hlinka, leider der Slo- waaksche autonomistische Volkspartij. 17 AUGUSTUS 1304. Op den Pevelenberg heeft een veldslag plaats tusschen de Vlamingen en de Franschen, onder lei ding van Filips den Schoone. De Brugsche vrouwen beloofden, indien hun mannen als overwinnaars terug keerden. jaarlijks een wassen kaars van dertig pond aan onze Lieve Vrouw ter Potterie op te dragen De ze opdracht heeft nog jaarlijks plaats op 15 Augustus. 1356. Veldslag van Scheut. Hertog Jan III van Brabant had twee dochters. De oudste, Johanna, trad in het huwelijk met Wenceslas van Luxemburg, en de jongste, Margareta. huwdeden graaf Lodewijk van Male. Toen hertog Jan stierf, vroeg de graaf van Vlaan deren, dat Wenceslas. die nu in het bezit van Bra bant was getreden, den bruidschat door zijn schoon vader aan Margareta beloofd, zou uitbetalen. Wen ceslas wilde daar niet van weten, waarop graaf Lode wijk naar Brabant trok en er zijn schoonbroeder ver sloeg te Scheut, bij Brussel. De overwinnaar bemees- terde vervolgens bijna geheel het hertogdom. Een koene ridder. Everaert T'serclaes, verloste Brussel, en weldra vochten ook de andere steden zich vrij. Daarop werd het verdrag van Ath gesloten, waardoor Lode wijk van Male in bezit kwam van Mechelen. Antwer pen, en ook van den bruidschat zijner gemalin. 1737. Geboorte te Montdidier van den aardappel invoerder Parmentier. Gestorven in 1813. 1796. In Frankrijk bepaalt een Wet dat de stich ting van de Fransche Republiek ieder jaar feestelijk moet herdacht worden. 1834. Geboorte van Peter Benoit te Harelbeke. Benoit is de Rubens der muziek en de eerste kunste naar die bewust heeft geijverd voor het Vlaamsche Volkslied. Overleed 8 Maart 1901. 1843. Dood van Dokter Chervin. die de gele koorts bestudeerde. 1920. Stichting van de Landarbeidersinternationale. 18 AUGUSTUS 1563. Dood te Germinac van den Franschen wijs geer Etienne de la Boetie. Geboren in 1530. Schreef o. m. Discours sur la servitude volontaire 1850. Dood van den befaamden Franschen schrij ver Honoré de Balzac. 1885. Dood van Paulin Talabot, constructeur van de eerste ijzerwegen. Geboren te Limoges in 1799 1894. Circulaire der Twaalf Apostelen. (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14