'HET yPERJCHE KONINGIN ASTRID N )N MEMORIAM. 17 Nov. 1905 29 Aug. 1935 O Weldra wordt de vierde verjaring, van het smartelijk overlijden van onze dierbare Koningin Astrid, herdacht. Zij was een Zweedsche prinses, die in haar jeugd leerde naaien, koken en wasschen. In al haar mooie eenvoud en warme goedheid werd zij opgemerkt door de Koningin-Moeder Elisabeth. Zij werd aan prins Leopold voorgesteld... en zij kregen elkander lief, en zij huwden uit liefde. Als prinses won zij het hart van alle Belgen. Zij bekeerde zich tot het Roomsch-Katholieke geloof, en ver zaakte aan de Luthersche Kerk. Als jonge Koningin leefde zij mee met haar volk zij bracht hulp bij de behoeftigen, zij interesseerde zich aan het Wetenschappelijke-en kultureele werk, zij muntte uit in al wat goed was. Nu is zij niet meer maar het Belgische Volk zal haar steeds met liefde blijven herdenken. Bijna vier jaren zijn verstreken, sedert wij ons door onbekenden het vreeselijke nieuws hoorden toeroepen Weet u al het treurige nieuws koningin Astrid is dood, verongelukt in Zwitser land Dood Verongelukt?... Dat was niet te gelooven. Maar plots viel het ons op dat bijna in iedere deur. van elke straat, de menschen buiten ston den, dat te midden de straat, op alle hoeken en pleinen menschen samenschoorden. Er moest toch iets ernstigs gebeurd zijn Zou het dan toch waar zijn?... Maar dan toch niet dood Wij bleven staan luisteren. Wij vernamen na dere bijzonderheden. Men had de droeve tijding in speciale uitzending door de radio medege deeld Zij was per auto te Küssnacht veronge lukt Politiemannen werden aangesproken. Ook zij bevestigden het verschrikkelijke nieuws. Vlaggen hingen halfstok!... Wij gingen een café binnen Zij stond stamp vol Maar alle klanten keken met strakke ge zichten in het ijle, in de verre verte, als ver dwaasd Er werd niet getikt, slechts met kleine teugen gedronkenEr hing een sombere stilte over de koppen... De radio speelde treur muziek... En toen, toen hoorden wij door de radio het fatale nieuws bevestigenKoning Leopold en Koningin Astrid kwamen per auto over de groote en correct afgewerkte baan Luzern-Küss- nacht gereden. Koning Leopold chauffeerde per soonlijk de auto. In een bocht scheen iets aan de wagen te haperen hij schokte en daverde, en in hevige slingerbeweging reed hij op een muurtje af, 'n muurtje dat nauwelijks een halven meter hoog was, en er geplaatst was om een gevaarlijke bocht af te bakenen. De auto raakte den muur, maar werd door deze botsing een anderen kant uitgedreven, naar een knoestigen boom, den nood- lottigen boom die de auto in zijn wilde vaart remde, de twee inzittenden uit de auto slinger de... Het was een geweldige schok koningin Astrid kwam met het hoofd tegen den boom terecht, in 'n heftigen smak, zij zakte ertegen in mekaar Koning Leopold, slechts licht geschramd, sprong zijn vrouw ter hulp, boog er zich over heen, licht haar voorzichtig bij de schouders op, tracht het bloed te stelpen, probeert haar oogen te openen... luistert aan haar hart... Zij is dood Dood Als radeloos springt hij op de baan. Aantoeten- de auto's stoppen!... Volk troept samen! Een geneesheer wil de eerste hulp bieden Hij voelt den pols, luistert aan het hart, houdt haar een zakspiegeltje voor den mond, opent haar oogen Te vergeefs De jonge vrouw is dood Doch opeens vernamen de omstaanders wie die doode vrouw is, wien dien gekwetsten jongen heer is Het Belgische Koningspaar Dit alles werd door de radio medegedeeld de heele wereld door Er mocht niet meer aan getwijfeld worden Een paar uren later werd het treurige nieuws wreed bevestigd in speciale krantenuitgaven. Toen heeft het Belgische Volk geweend om den dood van zijn dierbare Vorstin. Echt geweend In alle straten kon men vrouwen en ouderlingen tranen zien wegpinken!... De dood van koningin Astrid werd intens aangevoeld, door de massa Spontaan hebben alle cinema' s en theaters, alle cirkussen en dancings dien dag hun deuren ge sloten. Dien dag klonk in het gansche land, ner gens opwekkende muziek er was rouwEchte rouw in alle harten Dat is nu vier jaar geleden Over enkele da gen wordt dien somberen dag herdacht Dien dag zullen alle Vlaamsche en Waalsche dagbladen van welke kleur of politieke rich ting zij ook zijn den tragischen dood en de heerlijke figuur van onze vorstin Astrid herden ken. Ook wij, als weekblad, houden er bijzonder aan onze koningin te herdenken Wij herdenken haar oorsprong Koningin Astrid is de dochter van Prins Karei, hertog van Westgotland, en van Prinses Ingeborg van Denemarken. Zij werd te Stockholm gebo ren den zeventienden November 1905. Zij heeft twee zusjes en een broer Margaretha, Martha en Karei. Haar moeder leerde haar de gewone dingen van het leven. Zij werd opgevoed, ontdaan van alle grootsche toekomstplannen. Zij leerde net huis- i houden door en door kennen zij kookte, zij naaide haar gewone kleederen, zij waschte nu en dan het linnen. Zij volgde, samen met haar zus ters, een kursus in zuigelingenverzorging, en deed enkele maanden dienst in een ziekenhuis Aldus groeide Astrid op in allen eenvoud des harten, opgewekt, veelzijdig ontwikkeld, wars van alle luiheid, van alle nietsnuttige pronk zucht. Wij herdenken haar huwelijk met prins Leo pold In het begin van het jaar 1926, werd de toen pas twintigjarige prinses Astrid, in al haar mooie een heid en warme goedheid, opgemerkt door de Bel gische Vorstin Elisabeth. Dit gebeurde te Spa, tijdens een kleine vakantie. Hebben er kort daarop protocolbesprekingen gevoerd geweest Misschien wel In elk geval, kort daarop reisde koningin Eli sabeth met haar zoon Leopold naar Stockholm. Daar werden kroonprins Leopold en de Zweed sche prinses Astrid aan elkaar voorgesteld. Daar leerden die twee elkaar beter en beter kennen, elkaar waardeeren, elkaar liefhebben... echt lief hebben De Zweedsche prinsessen brachten daarop een tegenbezoek aan de Belgische Koninklijke Fami lie... en dit alles had voor gevolg, dat prins Leo pold en prinses Astrid zich verloofden, en zelfs nog hetzelfde jaar 4 November 1926 zich uit oprechte wederzijdsche liefde huwden Het jonge paar vertrok toen op huwelijksreis naar Zuid-Frankrijk, en bracht er zijn witte broodsweken in alle heerlijkheid door, onder den naam heer en mevrouw Dupont. Zij hadden de beste heil- en gelukwenschen met zich van het gansche Belgische Volk, zoo wel van de Vlamingen als van de Walen De tijd spoedde verder... Een eerste kindje werd geboren, 'n meisje Prinses Charlotte is haar naam. In het jaar 1930 wordt den schattigen kroonprins Boudewijn ge boren. Vier jaar later, enkele maanden na den dood van haar hooggewaardeerden schoonvader koning Albert, waardoor zij met haar man op den koningstroon geheven werd, kwam de kleine Prins Albert van Luik ter wereld. Wij herdenken haar heerlijke koninginne le ven Wij hadden bewondering voor haar aktieve deelneming aan het Nationaal Hulpfonds, dat zij gesticht heeft tot steun der meest onderkomen gezinnen, en voor de waarlijk hartelijke manier waarop zij zich gewoon onder het volk bewoog. Zij schrok er geenszins voor terug armen en zie ken te bezoeken in hun eigen woningen, zoowel in Vlaanderen als in Wallonië. Wij prijzen haar bijzondere interesse voor het wetenschappelijke en het kultureele werk in qns land. Verscheidene malen is zij ingegaan op een uitnoodiging tot het openen of bezoeken van een instituut of een interessante tentoonstelling. Zij wist door haar minnelijken lach, door haar werkelijke ingenomenheid met de belangen van eenieder, door haar heele doen en laten het hart van alle Belgen voor haar te veroveren zoowel van de meest republikeingezinden als van de vu rigste patriotten, zoowel van de meest extre mistische Vlamingen als van de meest extremis tische Walen. Eenieder hield heel veel van konin gin Astrid.... Nü is zij niet meer... Nu kunnen wij haar nog alleen herdenken, en innig 't leed medevoelen van onzen jongen vorst die nu met zijn drie kinderen alleen achterblijft. Nu begrijpen we hoe de Koning in de oogen van zijn kinderen, in hun beweging, in hun la chen of schreien de ziel van hun moeder, van zijn te jong gestorven vrouw steeds opnieuw zal ont dekken. Nü kunnen we ons levendig indenken hoe tries tig het soms zijn moet voor de drie koningskin deren... die te vergeefs wachten op den helderen lach, op 'n zalige streeling van hun eigen lief moeken. Goede Koningin Astrid Wij hielden van UL. Wij blijven van u houden Daarom herdenken wij u thans Rust in vrede! J-V.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11