K0FFIES en CHIC0REI met PRÉMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop In allo goede winkels. - PremiedopotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. Van alles wat EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 6 Een bestelling van het einde der XVIII eeuw. De drukkerspers bestaat vijfhonderd jaar. Slechte tijd voor de inbrekers. De Zweden zijn de grootste Europea nen. Amerika en de slapeloosheid. Hoe uit een Cubaansche banaan een jon getje groeide. Hollywood gaat nu films van de zee maken. Wat Amerikanen in het buitenland ver teren. Zonderlinge testamenten. Provisie aanleggen. Over Romeinsche cijfers. 2139 millioen menschen op de aarde: Een eeuwenoude boom. Een propagandist voor het rooken. Om het rooken af te leeren. Meer telefoontoestellen dan inwoners. Een oud ontwerp. Nieuwe uitvinding. Het aantal autos ter wereld. Bevroren benzine voor vliegtuigen. Op aarde wordt gedurende tien maan den geoogst. ---m.rriii«-mmrw«nti«nnrw"i"ir' Lord X was laatst niet weinig verwonderd een kist Uit China te ontvangen, die een prachtig tafelservies inhield. De lord had niets besteld en vroeg om uitleg. Er werd hem geantwoord dat het servies besteld en ook betaald werd... op het einde der XVIII' eeuw, door een van 's lords voorouders. Verscheidene geslachten van een Chineesche familie hadden aan dit eenig stuk ge arbeid. Dc afzender drukte den wensch uit dat Lord X. tevreden mocht zijn over de goede uitvoering der be stelling... Eerlang word tn Duitschland de vijfhonderdste ver jaardag gevierd van de uitvinding aldaar der drukpers, door Gutenberg. Ook voor de inbrekers schijnt het in Amerika een slechte tijd te zijn. In een der plaatselijke bladen van Buffalo verscheen althans een advertentie, die naar de redaktie in een apart stukje bevestigde, volkomen echt was. De advertentie luidde Jongeman, in breker van beroep, zoekt ander werk. Te groote kon- kurrentie en te hooge straffen dwingen me. mijn beroep op te geven Het Zweedsche volk spant in Europa de kroon op het gebied van de gestalte. Uit statistieken blijkt, dat de gemiddelde gestalte van den Zweed 1 m. 82 bedraagt. Vele mannen blijven er groeien tot hun 27' jaar. Na Zweden komen de Schotten met 1 m. 81 gemid delde gestalte aan de beurt. Amerika vond weer wat nieuwsde telefoonmaat schappij in New-York richtte nu de zoogenaamde Dienst voor de lijders aan slapeloosheid in. De New- Yorker. die door te zware zorgen of de hitte gekweld, niet kan inslapen, behoeft maar een bepaald nummer te draaien en te zeggen: Ik kan niet .slapen en na enkele minuten verschijnt een ambtenaar met licht verdoovende thee. een slaapmiddel, badpoeder dat slaap opwekt, oorwatjes en oogklepjes, die den slape- looze moet helpen. Sedert enkele jaren leefde de plantage-eigenaar en multi-millionnair Richard Carillo zoo lezen we in de dagbladen op zijn bezittingen in het binnenland van Kuba. maar vond het daar tenslotte toch erg eenzaam. Het heele personeel bestond uit inboorlingen, een blanke kreeg hij zelden te zien, en zoo was het hier zeer moei lijk een vrouw te vinden. Doch toen bedacht de plantage-eigenaar, dat reeds menig huwelijk tot stand gekomen was door bemidde ling op grooten afstand, van het toeval. Op een papiertje schreef hijJong millionnair op eenzame plantage, zoekt een vrouw, die jong, mooi en levenslustig moet zijn.Hij voegde er zijn adres aan toe. vouwde het papiertje dicht, sloot het in een klein metalen buisje en stopte dit zoo diep in een nog aan een boom hangende banaan, dat de rijpende vrucht het buisje geheel zou omsluiten. Enkele maanden later werd de banaan geoogst en zij trok de wijde wereld in. Carillo had zijn huwelijks advertentie al bijna vergeten, toen er een brief uit New-York kwam. Een jonge verkoopster berichtte, dat zij in de middagpauze den hulpkreet van den plantage- berichter had gevonden. Ze was schreef ze welis waar arm. maar naar het oordeel van haar kennissen niet leelijk, en als hij het ernstig meende, moest hij maar eens schrijven In den brief zat de foto van een meisje, dat den millionnair terstond in verrukking bracht, Aanstonds zond hij het benoodigde reisgeld voor de verkoopster en haar vader en vroeg beiden, hem in Havana te komen bezoeken. Alles liep, zooals het moest. Slechts enkele dagen van persoonlijke kennismaking waren voldoende, om beide jonge menschen het gevoel, ja de zekerheid te geven, dat zij voor elkaar geschapen waren Een jaar geleden werd de bruiloft gevierd, en dezer dagen kwam het bericht dat Mevrouw Carillo aan een gezonden jongen het leven had geschonken. Nu de politiek getinte films als «Confessions of a nazi-spy finantieele tegenvallers blijken, is Hollywood bezig, iets anders te zoeken, en het heeft zich ditmaal op de zee geworpen. Er zijn al te veel films van de vlie gerij, te veel films over Amerika's historie en derge lijke reeksen. Daarom gaat men met de zee beginnen, mede in verband met het feit, dat de vlootuitbreidin- gen allerwegen en de recente ongevallen met duik- booten de vloten in het centrum van de publieke be langstelling hebben geplaatst. Er staan reeds verschil lende films van de zee op stapel. Bijvoorbeeld Ruler of the Sea(Heerscher der Zee), een verheerlijking van de Britsche zeemacht. Verder Thunder afloat (Onweer op komst), «John Paul Jones een film over den grondlegger der Amerikaansche vloot, Atlantic Cable». «The Sea Hawk«The Ocean Between», en nog meer o. a. een moderne versie van de Titanic», alsmede een verfilming van het leven van Columbus, zulks in concurrentie met een Italiaansch-Fransche film met dit onderwerp, waaraan momenteel Abel Gance bezig is. Volgens het handelsdepartement van Washington, hebben de Amerikaansche toeristen van 1919 tot 1938 in de overzeesche landen voor een bedrag van onge veer 185 milliard frank verteerd, terwijl de vreemde toeristen in Amerika gedurende hetzelfde tijdperk slechts 30 milliard hebben verteerd. Het gebeurt soms, dat een testament dat in plaats van met den naam alleen met een vingerafdruk is on derteekend, als rechtsgeldig wordt erkend. Een merk waardig 'lot onderging een testament, dat in een blik ken doos van Engeland naar Amerika werd verzonden. Het schip verging en pas maanden later slaagde men er in, het kostbare document te bergen, dat ongeschonden in de blikken doos bewaard gebleven was. Sommige menschen hebben, omdat ze toevallig geen papier bij de hand hadden, hun testament op het meest merkwaardige materiaal geschreven. Zoo was er ie mand. die het op een papieren zak schreef, een ander schreef het op de foto van een mooi meisje, aan wie hij Op deze wijze zijn heele vermogen vermaakte. Ook eierschalen werden reeds voor het neerschrijven van de laatste wilsbeschikking gebruikt. Een rijk man had, buiten datum en handteekening slechts negen woorden noodig. om over al zijn eigendommen te beschikken; een ander had aan elf woorden genoeg. In de 18'' eeuw was er een man die door een velletje van zijn notitieboekje over een vermogen van tien mil joen dollar beschikte Ziehier wat men zooal kan aanzien als een normale provisie voor drie maanden, voor een gezin van vier personen 12 pakjes van 250 gram meelspijzen 1 kgr. haver mout 5 kgr. Japansche rijst4 pakjes van 250 gram rijstmeel of griesmeel1 kgr. graangriesmeel3 liter arachideolie; 5 kgr. ossevet5 kgr. reuzel2 kgr. boo- nen1 kgr. gebroken erwten2 kgr. honing10 kgr. suiker (in doozen van 1 kgr.) 1 kgr. bruine suiker: 6 kgr. spek 20 doozen van 1 halven liter groentencon- serven6 doozen Corned Beef10 doozen sardinen 6 doozen zalm 1 kgr. cacao; 3 kgr. chocolade; 6 doo zen appelgelei5 kgr. koffie 3 kgr. bitterpeeën 8 pak jes van 1 kgr. tafelzout2 liter azijn; 6 pakjes baking powder; 50 kgr. meel200 kgr. aardappelen10 kgr. boter. Als er kinderen zijn, dan moet men den voorraad aanvullen met: 4 doozen van 1 kgr. kindermeel6 doo zen gecondenseerde melk 6 doozen phosphatureVer der ook eenige onderhoudsmiddelen 6 pakken keuken zout 5 kgr. bruine zeep12 stukken zeep; 3 doozen kaarsen. Het geheel vertegenwoordigt een uitgave van onge veer 1000 frank. Het best verbruikt men dezen voorraad geleidelijk en vult hem dan onmiddellijk weer aan. Op die manier bespaart men zich onaangename verrassingen. Bovenstaande beteekent natuurlijk niet, dat wij aan den rand van een oorlog staan, maar wordt medege deeld ten behoeve van diegenen, die achten dat voor zichtigheid in de huidige omstandigheden toch geboden is. Men vergete echter niet, dat moest het toch zoover komen, de regeering reeds alle maatregelen treft om de bevoorrading van de bevolking te verzekeren. Volgens sommigen komen de Romeinen op de vol gende manier aan hun eigenaardige cijfers. Zij telden volgens het tiendeelig stelselIIIIIIIIIX. Kregen dus X voor 10. Dan moesten zij de getallen onderscheiden die voor die X kwamen. V is nu juist het bovengedeelte van de X. Als dus X gelijk is aan 10 dan is V gelijk aan 5. Vier was één voor vijf, dus IV, en zes één na vijf dus VI enz. Voor de hoogere getallen namen zij de C van Centum hun woord voor honderd en de onderste helft van dit teeken voor 50 of L. De M na men ze voor het woord Mille, hun benaming voor het getal duizend, Die M nu werd gemaakt als twee hoofd letters D die rug aan rug stonden en daarom namen ze D als vertegenwoordigend het getal 500. Men mag als vrij nauwkeurig aannemen dat er thans zoowat 2139 millioen menschen op de aarde wonen, waarvan meer dan de helft in Azië, een vierde in Europa, een achtste in Amerika. Sedert het jaar 1800 steeg het bevolkingscijfer in Europa van 188 millioen tot 470 millioen. In Europa wonen 48 menschen op een vierkante kilometer, dat is ongeveer tienmaal zooveel als in Afrika. In Azië, het grootste vasteland, is de be volkingsdichtheid 28 per vierkante kilometer, in Zuid- Amerika 14. Het rekord slaat het vasteland van Austra lië. Waar elke bewoner over een vierkante kilometer grond beschikken kan. In Queensland (Australië) staat een makrozamia- boom wiens ouderdom door de vakgeleerden op 12.000 jaar wordt geschat. Dat is heel zeker een die niet zou willen verplant worden. Een zekere Richard Layburne. luitenant van de Val- lisorgarde, was blijkbaar een zeer groot vriend van ta bak. Toen hij onlangs stierf, bleek, dat hij bij wilsbe schikking had bepaald dat het eerste bataillon van zijn regiment vijftien duizend pond van zijn vermogen zou erven. Met dit geld moesten de officieren en manschap pen steeds van voldoende tabak en rookwaren worden voorzien, opdat zij voortaan naar hartelust zouden kunnen rooken. Daarmede heb ik in ieder geval be reikt zoo staat er in het testament van den luitenant. dat ik niet zoo gauw vergeten zal worden Een zekere mevrouw Victoria Woodruff, die onlangs te Londen stierf, benoemde haar vierentwintig jarige nicht Florence tot erfgename van haar vermogen van 5500 pond, op voorwaarde dat zij zich schriftelijk zou ver binden voortaan niet meer te rooken. Tot groote ver rassing van de rechtbank heeft de jonge dame nu de aanzienlijke erfenis geweigerd, hoewel zij het heelemaal niet breed heeft. Ze doet liever afstand vafi de erfenis, zeide zij. dan van haar geliefde sigaret. Want ze wist vooruit, dat ze ondanks haar rijkdom helsche kwellin gen zou verduren, wanneer ze moest toezien hoe an deren een heerlijke sigaret opstaken. Nu zal de erfenis volgens den wil van de overledene ten deel vallen aan een vereeniging die het tabaksverbruik als zijnde scha delijk voor de gezondheid bestrijdt. Het getal inwonenden in het Vatikaan beloopt tot zeven honderd, en in het telefoonboek van het Vati kaan staan zes honderd eigenaars van telefoontoestel len vermeld. Doch zoo men rekening houdt met de tal rijke bijzondere lijnen van den Paus, van zijn secreta rissen, van de hoogwaardigheidsbekleders en van de officieren die niet vermeld staan, komt men tot ten slotte aan een veel hooger cijfer dan zeven honderd. Het zal dit jaar zestig jaar zijn dat er besloten werd een tunnel onder het kanaal te graven. Met tijd en ge duld komt er soms van een ontwerp iets terecht. Het Sowjet instituut voor kinegrafisch onderzoek te Moskou heeft proeven gemaakt met een nieuwe uitvin ding die het vertoonen van films bij daglicht mogelijk maakt. De proefkinema is ingericht in het park dat bij het centrale gebouw van het Roode Leger behoort. Men heeft daar nu reeds eenige maanden lang voorstellingen gegeven en het resultaat schijnt alleszins bevredigend te zijn. Het projectietoestel is bij de daglichtvertooningen achter het witte doek geplaatst. Het doek zelf is van zuivere, fijne zijde, zonder een enkelen naad en is be handeld volgens een geheim procédé. De proefneming heeft zoo veel succes gehad dat er nu in Moskou ver scheidene daglicht Kinemas worden geopend. De vereeniging van Amerikaansche automobielfa brikanten geeft telkenjare een statistiek uit, welke uiterst interessante cijfers bevat over het automobilisme, niet alleen in Amerika zelf, maar ook in andere landen. De over het jaar 1938 verschenen statistiek deelt mede, dat in de wereld niet minder dan 42,9 millioen motor voertuigen in gebruik zijn. Daarvan bezit Amerika het grootste gedeelte namelijk 68 te weten 25,15 millioen personen auto's en 4,25 bedrijfsautomobielen. In het af- geloopen jaar werden in Amerika 2,66 millioen motor voertuigen vervaardigd, hetgeen 74% minder is dan in 1937. De Bulgaarsche oorlogsvlieger Jordanoff. heeft hier voorgesteld (bevroren) benzine te gebruiken om het brandgevaar in vliegtuigen tegen te gaan. Jordanoff heeft eens vlieglessen gegeven aan den grooten uitvin der Edison. Hij is van meening dat een brandstof, welke zoo koud is dat men tijdens een .demonstratie met een steekvlam 14 seconden noodig had om haar te doen ontbranden, ook ontploffing bij een vliegongeluk onmogelijk zou maken. In oorlogstijd zouden vijande lijke brandbommen benzinedepots niet meer kunnen doen ontbranden. De benzine wordt volgens het pro cédé van Jordanoff afgekoeld tot 150° Farenheid onder het vriespunt. Op die temperatuur is zij onontvlambaar, maar toch nog vloeibaar genoeg om uit de tank in een verwarmingstoestel te loopen waar zij bruikbaar ge maakt wordt voor de motoren. Door de verschillende klimaten op aarde komt het, dat er ook op verschillende tijden geoogst wordt. Me nigeen zal niet weten, dat er gedurende tien maanden van het jaar op verschillende deëlen van onzen aard bol, graanoogsten binnengehaald worden. De indeeling is als volgt JanuariIn Australië, Nieuw-Zeeland, het grootste deel van Chili en in eenige streken van Argentinië, haalt men den graanoogst in Januari binnen. FebruariIn Oost-Indië begint de oogst in Februari. MaartNaarmate men noorderlijker van Oost-Indië komt wordt de oogst in Maart binnengehaald. AprilMexico. Egypte, Perzië en Syrië oogsten in April. MeiIn het Noorden van Klein-Azië, in China. Japan, Tunis. Algerië, Marokko en Texas wordt de oogst in

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14