r MONO POEDERS ROYAL AMER Yperlingen, Toeristen, Museum der Rijsselpoort 7 HOOFDPIJN, ZENUWKOORTSEN TANDPIJN, GRIPPE Waarom er gaatjes in de kaas zijn. Speelkaarten. Mieren die Olifanten dooden. WEET U... DUMORTI ER BLOMME DE JACHT Laat niet na een bezoek te brengen aan het zeer merkwaardig (Kazematten) met zijn heropende en zeer beziens waardige TUNNELS. Wie HILL 60 gaat bezoeken neme de eerste baan rechts, voorbij het dorp Zillebeke. Aldus komt gij onmiddellijk aan den voet van den observatietoren en de loopgraven der eerste Engelsche linie. Gij kunt er de merkwaardige TUNNELS bezoeken, met verscheidene groote slaapkamers, keukens, telefoon- en electrische leiding, W.-C., verband- plaatsen, enz., jilles in zijn oorspron- kelijken toestand. worden aanstonds gestild en altijd genezen Onschadelijk voor de maag en door de voor naamste geneesheeren aanbevolen. De groote doos kost 12.00 en de kleine 7.00 fr. Apotheek NOTREDAME, Poperinghe en te Yper bij de Apothekers SNOECK VAN ROBAEYS en HOLJTEKIER. Mei beëindigd. JuniIn de maand Juni oogst men in Kalifornië, Spanje. Portugal, Italië, Griekenland, op Sicilië, en in eenige van de zuidelijkste departementen van Frank rijk. JuliIn de rest van Frankrijk, in Oostenrijk, Hon garije, Zuid-Rusland, en in een groot deel van de Ver- eenigde Staten vindt de oogst in Juli plaats. AugustusIn Nederland, 'Duitschland, België en De nemarken wordt in Augustus de oogst binnengehaald. SeptemberIn September komen Schotland, Zweden, Noorwegen, het grootste deel van Kanada en van Rus land aan de beurt. e Oktober In de Noordelijkste deelen van Rusland, in Finland haalt men het laatste 'van de deels armoedige oogsten pas in Oktober binnen. Aldus zijn het enkel de maanden November en De cember, waarin op aarde geen oogstbezigheden worden verricht. Hoe komt het dat er kleine en soms groote gaten in de kaas zijn Het ontstaan van de bekende openingen is een gevolg van bepaalde werkingen, die in de kaas plaats vinden. Inderdaad het is bekend, dat de kaas terstond na haar bereiding nog weinig geur en smaak bezitde jonge kaas moet nog eenigen tijd rijpen ditzelfde is het geval met den wijn, die op deze wijze aan aroma en smaak wint. Gedurende dit rijpingsproces ondergaat de oorspron kelijke samenstelling van de kaas een belangrijke ver andering; er vormen zich reuk- en smaakstoffen, het vochtgehalte vermindert en de verteerbaarheid wordt verhoogd. Welke beteekenis heeft dit nu voor het ontstaan van de zoogenaamde gaten Tijdens den overgang van verschillende in de kaas voortkomende stoffen komen o. m. het gasvormige kool zuur en waterstof vrijwanneer de hoeveelheid hier van zoo groot is dat niet alles in het kaasvocht kan op lossen, heeft het tot gevolg, dat in het zoogenaamde deegvan de kaas aanvankelijk kleine gaatjes ont staan. zooals de blaasjes in het gezette deeg van wafels bijvoorbeeld te voorschijn komen Het aantal gaatjes hangt daarbij vooral af van de snelheid van het proces. Soms hebben de openingen een onregelmatigen vorm, soms ook zijn ze zuiver rond. In het laatste geval spreekt men van oogen In andere gevallen zijn de openingen lens- of spleet- vormig, terwijl het ook gebeurt, dat er één of enkele spleten of scheuren in de kaas ontstaan. Er zijn twee-en-vijftig kaarten in een spel. en ook twee-en-vijftig weken in één jaar. Er zijn twaalf ventjesin een spel, en ook twaalf maanden in één jaar. Voorts vier azen en er zijn ook vier seizoenen. Er kunnen dertien slagen gemaakt worden, en er zijn ook dertien weken in een kwartaal. Het aantal cijfers in de kaart opgeteld geeft als som 365. en ieder weet, dat er 365 dagen in één jaar zijn. Hoe vreemd en ongelooflijk het ook moge klinken, het is waar dat olifanten vlug gedood en opgeëten zijn door de mieren in de Afrikaansche jungle. De kleine mieren, bekend als de Driverszijn de echte heer- schers van de jungle, en gevreesd door ieder levend wezen en bewoner der Afrikaansche streken. Meer dan welk dier ook, is de olifant op zijn hoede tegen mogelijke overvallen van deze diertjes. Door zijn geweldige 'hoogte kan hij onmogelijk den strijd aan binden. Deze mieren reizen in legers van honderddui zenden, en kunnen binnen den tijd van drie dagen een olifant dooden en opeten. Indien de dikhuid snel genoeg kan loopen. dan is hij gered. Doch indien hij mank is, of door een andere oor zaak niet snel genoeg kan loopen, dan is hij onherroe pelijk verloren, wanneer zoo'n zwerm nadert. Bij voor keur zetten de diertjes zich op zijn slurf vast. welk lichaamsdeel buitengewoon gevoelig is. zoodat de be ten hem ontzetted veel pijn veroorzaken. Andere mie ren bezetten het geheele verdere lichaam van den ko los en na drie dagen is al wat er overblijft, een vol komen schoongevreten skelet. De John O'Groats «-heemstede in Engeland, was achthoekig. Er stond een achthoekige tafel in een achthoekige eetzaal en acht deuren ver leenden gelijktijdig toegang aan de acht hoofden der verschillende takken der familie. Exposition Internationale de Ia Boisson Bruxelles 1937 Diplome d'excellence La plus haute récompense. VINS ET LIQUEURS BRUXELI.ES-LAEKEN Téléphone 26.10.84 AGENTS DEMANDES i i^i1> OPENING EN STICHTING Art. 1. De opening der onderscheiden wijzen van jagen op de verschillende soorten van wild is op de navolgende datums bepaald voor gansch het land. be halve in de velden waarop zich graangewassen of an dere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend, te veld staande, of afgemaaid, maar liggend op den grond. a) Op 2 September, te 8 uur 's morgens voor den pa trijs. den kwakkel, den kwartelkoning en de houtsnep. Het konijn mag in het open veld geschoten worden van af 2 September, te 8 u. 's morgens. b) Op 16 September, voor den haas, het schotsche sneeuwhoen en de korhanen alsook voor de jacht met den drijfhond. Nochtans, in de provinciën Antwerpen en Limburg, is het schieten van de korhanen .slechts toegelaten van af 30 September c> Op 30 September, voor de fazanthanen, de herten (met uitsluiting van de spitherten), de hinden, de ree bokken en het hazelhoen, alsook voor de groote jacht. d) Op 14 October, voor de fazanthennen e) Op 28 October, voor de reegeiten. Art. 2. Het schieten van spitherten, van damherten en damhinden, van moeflons, van korhennen, van groote korhoenen (hanen en hennen), alsook de jacht met den hazewindhond, zijn verboden. Art. 3. Het jagen in de velden, waarop zich graan gewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend te velde staande, of afgemaaid maar liggend op den grond, is verboden. De overtreders zullen inzonderheid gestraft worden met de bij artikel 6 der wet van 28 Februari 1882 voorziene straffen. Dit verbod is niet toepasselijk op gras en voeder van allen aard, op bieten, aardappelen, rapen of andere planten die niet geteeld worden met het oog op de graan- of zaadopbrengst, op de oogsten van gebonden, rechtgezette of opgehoopte graan of zaadgewassen, noch op de herfstgewassen. Art. 4. De sluiting der jacht is bepaald als volgt a) Na 31 October, voor het schotsche sneeuwhoen b) Na 30 November, voor den patrijs, en den kwartel koning c) Na 15 December, voor de fazanthennen d) Na 31 December, voor den haas. de herten met gewei, de reebokken, de reegeiten en voor alle om 't even welke jacht in open veld, behalve de beperkin gen van artikel 5 en de groote jacht e) Na 31 Januari 1940, voor de hinde en de hertjes, mannetjes of wijfjes, de korhanen, het hazelhoen, den kwakkel, de fazanthanen, de jacht met den drijfhond, de eendenkooien met netten. Het gebruik van deze in richtingen zal geschorst worden gedurende den tijd dat het omliggende water met ijs bedekt is f) Na 29 Februari 1940, voor de sneppenjacht in de bosschen. voor de blokeenden, mannetjes of wijfjes, en voor alle andere jacht op het waterwild, uitgezonderd de eenden andere dan de blokeenden, de ganzen, goud plevieren, watersnippen, doovers, blauwe reigers, aal scholvers, meerkoeten en waterhennen waarvan het schieten tot en met 15 April toegelaten blijft g) Na 30 April 1940, voor de groote jacht met koppel jachthonden en zonder vuurwapens. Art. 5. De jacht met het geweer op het konijn, met of zonder fret, bij klopjachten of met den staanden hond. in de bosschen, alsook in de tuinen, de teenbos- schen, bremvlakten en heiden, en deze door middel vafl beurzen en fretten, zijn gansch het jaar toegelaten. Ten zij mits bijzondere ministeriëele machtiging, mogen de honden keffersgenaamd, voor die wijze van jagen slechts gebruikt worden, van af 1 Maart tot de opening van de jacht met den drijfhond, als zij gemuilband zijn. De kleine patrijshonden (épagneuls), cockers en andere zijn met de staande honden gelijkgesteld. Bij toepassing van artikel 7ter der wet van 4 April I 1900. en ten einde het verdelgen te begunstigen van het konijn, dat zich ongemeen vermenigvuldigd heeft, wor den de beëedigde wachters der titelhouders van het jachtrecht gemachtigd het konijn te verdelgen met het geweer, zelfs bij loerjacht 's avonds en 's morgens, zon der een jachtwapenvergunning te bezitten, tot en met 20 Augustus 1940, op gansch de uitgestrektheid van de eigendommen met welker bewaking zij belast zijn. Zij mogen insgelijks, tot op denzelfden datum, en zonder bewijs te moeten geven van een persoonlijke machti ging, gebruik maken van konijnenstroppen en van klem men. in de bosschen van hunne lastgevers, onder de voorwaarden bepaald bij alinea b van artikel 2 van het koninklijk besluit van 4 November 1924 tot regeling dezer zaak. Bij toepassing van artikel 7ter der wet van 4 April 1900, zullen ambtshalve maatregelen getroffen worden tot verdelging der konijnen, indien de .titularissen van het jachtrecht niet onmiddellijk overgaan tot een ern stige en doeltreffende verdelging van die schadelijke knaagdieren, met al de middelen welke de wet te hun ner beschikking stelt. Onderhavige verwittiging geldt als algemeene aanmaning voor de toepassing van die maatregelen van ambtswege. Bij afwijking van voorgaand artikel 4d. mogen de titularissen van jachtrecht, die bewijzen een jacht wapenvergunning te bezitten, blijven de konijnen schie ten in het open veld tot 20 Augustus 1940, op de per- ceelen die bosschen en wouden vereenigen, welke niet goed afgesloten zijn en konijnen bevatten. Art. 6. De jacht op het everzwijn is gansch het jaar toegelaten, maar het benuttigen van den opjagingshond en van de keffers is slechts toegelaten na 31 Maart en tot de.algemeene opening, wanneer zij gemuilband zijn. Art. 7 a) Op het tijdstip, wanneer het alleen toege laten is den fazanthaan te schieten, mogen de fazanten slechts vervoerd, te koop geboden, verkocht en gekocht worden, indien minstens hun kop nog met de pluimen bedekt is. Overeenkomstig artikel 9 der wet van 28 Februari 1882, is de titularis van het recht tot jagen van een bosch, dat uit minstens 20 hektaren uit één stuk bestaat, gemachtigd tot het benuttigen van af 15 September tot 30 November 1939, van ruikooien of doorzichtig ge vlochten manden, voor het terugvangen, in dit bosch, van de voor het behouden of voor den kweek bestemde fazanten, indien hij de voldoende bijzondere inrichtin gen bezit tot het bewaren der teruggevangen vogels. De vangtuigen mogen niet op minder dan 50 meter van den zoom der naburige beboschte eigendommen geplaatst worden. Het fazantenterugnemen in andere dan de hierboven vermelde voorwaarden, moet het voorwerp uitmaken van een door redenen gestaafd verzoekschrift en van een bijzondere machtiging b) Op het tijdstip, wanneer het alleen toegelaten is den reebok te schieten, is het vervoer van den reebok slechts toegelaten wanneer het dier op zichtbare wijze de uiterlijke kenmerken draagt van zijn kunne. Art. 8. Bij toepassing van artikel 2 der wet op de jacht, is de loerjacht op de snippen toegelaten van 1 Oktober tot en met 15 November 1939. en van 1 Maart tot en met 10 April 1940. Deze loerjacht is enkel toegelaten des avonds, gedu rende vijftien minuten na zonsondergang, in de bos schen van ten minste 20 hektaren en aan de eigenaars of rechthebbenden van een gebied van deze grootte, daar waar die loerjacht plaats heeft. Art. 9. Bij sneeuw is het verboden, behalve in de kantons Eupen, Malmedy en.St-Vith, in 't open veld te jagen, welke ook de hoeveelheid sneeuw zij die den grond bedektde jacht blijft echter toegelaten in de bosschen, duinen, teenbosschen en brem, alsook op het waterwild langs den zeeoever, in de moerassen, op de stroomen en rivieren. Eerste Engelsche linie aan den voet van den observatietoren nabij Hill 60. Groote ondergrondsche kamer Sinds jaren door alle toeristen bezocht. Kosteloos vergezicht van op den observatietoren

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 15