DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER Drogerij Gaimant Gebr. MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING ALLERHANDE NIEUWS SPECIALE PRODUKTEN om Vliegen, Wandluizen, Mieren -- Motten, Bladluizen, Rupsen Houtwormen, Ratten en Muizen te vernietigen, verkrijgbaar ter 10, Meenenstraaf". YPER 100 Werkdadig dus goedkoop in het gebruik. GUMOL lijmt en herstelt DRUKKERIJ DUMORTIER Het aantal Radio luisteraars in België Burgerlijke Stand van Yper 8 YPKR. Dronkaard. Zondag avond, rond 8 uur, bemerkte de van dienst lijnde politie op de Groote Markt een persoon die zoo erg bedronken was dat-hij schier op zijn beenen niet meer stond. Ten einde onge lukken te vermijden werd de Bacchusvriend ten politie- bureele opgeleid waar hij, na vaststelling van zijn een zelvigheid. in den amigo opgesloten werd. Nadat hij er zijn roes uitgeslapen had, mocht de man. zekere Nuyt- ten Henri. 37 jaar oud. wonende te Marche-lez-Ecaus- sines. tegen wien proces-verbaal opgesteld werd, huis waarts keeren. Moto-ongeval. De genaamde Rombaert Jerome, van Meenen, vergezeld van zijne vrouw, de 33 jarige Moene- claey Marguerite, die op de duozitting had plaats ge nomen. reed Dinsdag avond, rond 20 u. 30. met zijn moto langs den Rijselsteenweg, toen plots, aan de wijk Koningenhoek. de achterband van de moto sprong. Dit had voor gevolg dat de vrouw ten gronde geslingerd •w rd en hierbij een diepe hoofdwonde opliep. Met de ambulance-auto van het Rood Kruis werd de gekwetste naar de kliniek der Zwarte Zusters overgebracht waar ze ier verzorging bleef. DIC'KEBUSCH. Belangrijke veediefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onbekenden ge drongen in een weide gelegen nabij het Café Frangais en toebehoorende aan de Gebroeders Mouton. Nadat zij de gesloten barrier uit haar scharnieren hadden op geheven, hebben zij van de zich daar bevindende vette hoornbeesten vier van de schoonste dieren genomen, ze op een autocamion geladen en zijn er dan mede weg gereden na eerst nog met een vaagborstel zooveel mo ge'; k de nagelaten sporen der autowielen te hebben uitgevaagd. Van zoodra de eigenaars 's anderdaags den diefstal bemerkten, dienden zij een klacht in bij de rijkswacht die dadelijk een streng onderzoek instelde. Zoo ver nam men onder meer dat de diefstal rbnd 10 u. 30 's avonds moest gepleegd geweest zijn. want personen hebben de dieren dan in de weide zien rondloopen juist alsof zij opgejaagd werden. Ook de Gebroeders Mouton bleven niet onledig en zochten overal de hen ontvreemde dieren op Deze jverige opzoekingen hebben een onverwacht en ook onverhoopt gevolg gehad. Immers, de dieven, die waar schijnlijk lont geroken hebben en inzagen dat zij de gestolen dieren moeilijk aan den man zouden kunnen brengen zonder ontdekt te worden, hebben in den nacht van Zondag op Maandag de vier hoornbeesten ter plaats teruggebracht en ze daar op straat nabij de weide afgelost. Den Maandag morgen waren de Ge broeders Mouton niet weinig verwonderd maar tevens ook yerheugd hun vier waardevolle beesten, die daar in vrijheid rondliepen, terug te vinden. Deze restitutie van de berouwhebbende dieven belet echter niet dat het onderzoek steeds wordt voortgezet en naar we ver nemen zou men, dank aan de talrijk ingewonnen in lichtingen, reeds op het goed spoor zijn dat toelaten zal de dieven te ontdekken. RENINGHELST. Fietser gewond. Twee jeug dige visschers kwamen per velo huiswaarts gereden en hadden hun hengelaarsgerief over den schouder ge hangen. Langs de baan naar Westouter moesten zij op zeker oogenblik een auto kruisen, doch in 't voorbij rijden haperde een vischnet aan de portierkruk van de auto, met het gevolg dat beide fietsers het evenwicht verloren en ten gronde vielen. Een hunner, de genaam de Dejaeghere Hilaire. van Meteren, werd aan den arm verwond en kloeg daarbij nog van inwendige pijnen. Doodelijk moto-ongeval. Donderdag avond, rond 6 u., kwam de 51 jarige Inion Jules, echtgenoot van Pauwels Zoë, wonende te West-Nieuwkerke, per moto langs de groote baan gereden van Dickebusch in de richting van Loker. Gekomen nabij de Clijtte stond zijn schoonbroeder op een hoogte bezijden de baan en riep op den voorbijrijdenden motorfietser, zoodat deze om keek en hierdoor niet tijdig bemerkte dat twee land bouwerskarren midden den weg vóór hem reden. Toen de motorijder, die misschien ook wel verblind was door de zon. weer voor zich uit zag, was het reeds te laat. Hij stuikte met volle borst tegen een uitstekend stuk hout van het achterberd der laatste kar en plofte zwaar ten gronde. Dadelijk kwam men toegesneld om den on gelukkige hulp te bieden, doch niets mocht baten. Het slachtoffer overleefde slechts een tiental minuten zijne vreeselijke verwondingen. Zijn lijk werd nog denzelfden avond, na de noodige vaststellingen, naar huis over gebracht. GHELUVELT. Erg verkeersongeval. Zaterdag avond, rond 7 u. 15, werd een moto, die de groote baan naar Yper volgde, aangereden door een auto, met het gevolg dat zes personen gekwetst wérden. De genaamde Chaboud Felix, wonende te Chatelet, kwam in gezelschap zijner vrouw Bouffe Simonne en dezes nicht Bouffe Lucie met zijn moto. waaraan een side-car gehecht was, langs voornoemde baan gereden, toen het zijspan plots aangehaakt werd door de auto van den Heer Benedictus J. H., van Brussel, die de moto wilde voorbijsteken. De moto werd een 50 tal meter ver meegesleurd, waarna ze omsloeg terwijl de auto in een gracht terechtkwam. Door den schok wer den Bouffe Lucie, die in de side-car gezeten was, en de echtgenoote Chaboud, die op de duozitting zat, van haar zitplaats geslingerd, doch vrouw Chaboud kwam onder de auto terecht en het kostte heel wat moeite om haar te bevrijden. Zij was dan ook het ergst gekwetst Zij had verschillige diepe wonden aan een been en kloeg daarbij nog van inwendige pijnen. Chaboud Fe lix had zich erg bezeerd aan den rechter schouder en pok nog enkele kleine vleeschwonden opgeloopen ter- ijl Bouffe Lucie alleen eenige verwondingen bekomen had. Ook de autobestuurder en dezes vrouw alsmede een familielid dat hen vergezelde, werden gekwetst doch minder erg. De echtgenooten Chaboud en hun nicht werden ter verzorging naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht, doch konden Maandag reeds het gesticht verlaten om huiswaarts te keeren. Een onderzoek werd ingesteld om de verantwoorde lijkheid van dit ongeval vast te stellen. WERVICK. Gouden bruiloft. Maandag laatst vierden de echtgenooten Charles Salomez en Louise Man de vijftigste verjaring van hun huwelijk. Charles Salomez werd geboren den 20 November 1865 en zijne echtgenoote zag het levenslicht op 29 Juni 1867. Uit hun huwelijk hadden zij 9 kinderen, waarvan nu nog 7 in leven zijn. Omringd door hunne kinderen, kleinkinderen en fa milieleden werden de jubilarissen in stoet, met de Har monie der Kristen Werklieden voorop, naar de St-Me- darduskerk geleid waar om 9 u. 30 een plechtige dank mis te hunner intentie werd opgedragen. •Nadien werden ze officieel ten stadhuize ontvangen, waarna het blijde feest verder in familiekring voorts werd gevierd. Op Dinsdag 15 Oogst werd er in de feest zaal van «Het Volksbelang» nog een hartelijke en wel geslaagde feestviering te hunner eer ingericht. Auto op het voetpad. Twee kinderen gekwetst. De Heer Leire, van Anderlecht, kwam per auto langs der steenweg van Komen naar Wervick gereden, toen in een bocht der baan zijn voertuig op het voetpad reed en aldaar midden een groepje spelende kinderen terecht kwam. Dadelijk kwamen ooggetuigen van het ongeval toegesneld en vonden twee knaapjes, Derudder Roland en Hennin Roger, beiden 9 jaar oud, ten gronde liggen. De kinderen, die aan hoofd en beenen gekwetst waren, werden na de noodige geneeskundige zorgen ontvangen te hebben, huiswaarts gebracht. PASSCHENDAELE. Brand. In de vlasfabriek van M. Jerome Vereecke, gelegen in de Statiestraat, is 's nachts brand uitgebroken in de machinekamer en nabijgelegen werkplaats. De nachtwaker, die het onheil spoedig bemerkte, gaf dadelijk het alarm en de gebuur Vanelslander gelastte zich ermede de plaatselijke brand weer te verwittigen. Deze kwam aanstonds ter plaats waar ze weldra ook nog gevolgd was door de brand weer van Moorslede en met vereende krachten werd het vuur heftig bestreden. Gansch het gebouw brandde uit. Een groote hoeveelheid gezwingeld vlas ging hier bij verloren, doch men slaagde erin de kostelijkste ma chines, die alleen wat beschadigd werden, te redden. Ook de aanpalende gebouwen konden gevrijwaard wor- dea. KOMEN. Erge aanrijding. Aan de kruising der steenwegen Komen-Neerwaasten-Waasten had een aan rijding plaatstusschen een zwaar geladen autocamion eener brouwerij van Wervick, gevoerd door den 28 ja rigen Deforche Leon, van Wervick, en de auto van den handelaar Debeer Henri. 51 jaar oud, wonende te Wat- trelos. Tengevolge van den schok werden beide voer tuigen in de gracht geslingerd, doch vooral de auto van M. Debeer was zwaar beschadigd. De heer Debeer werd met gebroken beenen en een groote hoofdwonde uit zijn auto gehaald en, na eerst door een dokter ter plaats verzorgd te zijn geweest, werd hij naar een ziekenhuis overgebracht waar men, niettegenstaande zijn zorg- wekkenden toestand, hoopt hem te kunnen redden. O WYTSCHAETE. Aanstelling van den nieuwen Pastoor. Zondag laatst heerschte er in gansch de gemeente een ware feeststemming ter gelegenheid van de plechtige inhaling van den nieuwen parochieherder, Eerw. Heer Desmedt, die vroeger pastoor was te Beerst. Alle straten waren sierlijk bevlagd en gepint en aan menige gevels bemerkte men tal van opschriften om den nieuwen pastoor te verwelkomen. Om 3 u. namiddag kwam de nieuwe herder toe ver gezeld van Z. E. H. Vermaut, deken van Yper, en van zijne twee getuigen, Z. E. H. Vandenabeele, deken van Dixmude, en E. H. Leterme, bestuurder der Normaal school van Thourout. De Heer burgemeester, omringd van de gemeenteraadsleden en andere overheden, ver welkomde den afgezant des Heeren in hartelijke woor den, waarvoor deze laatste dankte. De jeugdige André D'Heere bood den E. H. Desmedt vervolgens den herdersstaf aan, waarna de prachtige stoet, die niet minder dan 24 groepen telde, zich in gang zette en voorbij de geestelijke en burgerlijke overheden trok. Op het einde van den stoet sloten de overheden zich erbij aan en zoo trok men kerkewaarts, waar de lieve juffer Vansuyt de sleutels aan den nieuwen her der bood De liturgische aanstelling, die door een overgroote menigte geloovigen bijgewoond werd, eindigde met den schoonen lofzang Te Deum glas porselein gleiswerk marmer amber eboniet —ivoor hoorn aardewerk, enz. TE KOOP TER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER Vervolgens werd een feestmaal opgediend tijdens hetwelk verscheidene heildronken werden ingesteld,, wijl op de Marktplaats allerhande feestelijkheden plaats hadden. En 's avonds werd als opsluit de kerk verlicht- en. een prachtig vuurwerk afgeschoten. WESTOUTER. Plechtige aanstelling van den nieu wen pastoor. Dinsdag, 15n dezer, had alhier de plech tige aanstelling plaats van den nieuwen parochieherder, E. H. Albert Ghesquiere. en te dier gelegenheid was gansch de gemeente in vollen feesttooi. Overal wapperden vlaggen en wimpels, meest alle huizen waren versierd en met gelegenheidsdichten be hangen en op verschillige plaatsen waren ook nog praalpoorten opgericht. 's Namiddags om 3 u. kwam de nieuwe herder, ver gezeld van Z. E. H. Hansens. deken van Poperinghe. en van zijne twee getuigen, van uit de richting van Pope ringhe toe op het gehucht De Hertog van Brabant alwaar hij opgewacht was door de gemeenteoverheden en de bestuursleden van Kerk- en Dischraad. Groepen ruiters en fietsers waren den nieuwen herder een einde te gemoet gereden. De Heer Jules Vandromme, burge meester, wenschte den afgezant des Heeren hartelijk welkom in zijne gemeente, en daarna bood de jeugdige Barbry Robert den herderlijken staf aan E. H Ghes quiere aan. Een prachtige stoet, bestaande uit een 25 tal schoone groepen en wagens, werd dan in oogenschouw geno men door de overheden die zich op het einde ervan bij aansloten en zoo ter kerk geleid werden, waar de sleu tels door het dochtertje van Meester Porreye aan den nieuwen pastoor aangeboden werden. Z. E. H. Deken Hansens ging alsdan, in de bomvolle kerk, over tot de liturgische aanstelling van E. H. Ghes quiere en hield er een treffend gelegenheidssermoen. Deze schoone plechtigheid eindigde met het Te Deum Vervolgens werd er door het muziek een concert ge geven, terwijl de overheden vereenigd waren op een puik feestmaal tijdens hetwelk er verscheidene heil dronken ter eere van den nieuwen pastoor ingesteld werden. O Het totaal aantal aangegeven ontvangtoestellen in België heeft van Mei tot Juni jl. een sprong in de hoogte van meer dan 81.000 eenheden gemaakt; het is nl. van 1.012.879 gestegen tot 1.093.942. In dit algemeen totaal zijn begrepen 1.046.775 ontvangtoestellen met lampen, waaronder 72.094 nieuwe 2.835 ontvangtoestellen met kristallen, waaronder 213 nieuwe 17.491 kostelooze vergunningen 29.065 aangeslotenen bij de Radio-distributie; 818 omloopende vergunningen. van den 12 tot 18 Oogst 1939 GeboortenVan Wassenhove Georges, Diksmuide- straat, 95. Bossaert Lucien, Recollettenpoort. 5, M. Haiglaan, 95. Vandamme Roland, Maloulaan, 28. Foulon Brigitta, Recollettenpoort, 5, van Westouter. Desmet Jacques, Veemarkt, 33. Vangheluwe Wilfried, Recollettenpoort, 5, M. Frenchlaan. 26. Wallyn Mi reille, Recollettenpoort, 5, van Zulte. Mouton Ray- monde, Recollettenpoort. 5, van Zillebeke. Vancay- seele Magda, Recollettenpoort, 5, van Kemmel. Ver- haeghe Luc, Recollettenpoort, 5, van Gent. Ostyn Maria, Augustinusstraat. 29. Mourisse René. Tempel- straat, 18. Luyten Monique, Recollettenpoort, 5, Nieuwstraat. 2. Bonduwe Willy, Recollettenpoort, 5, Basculestraat. 10. Verkynderen André, Recolletten poort, 5, van Poelkapelle. HuwelijkTackoen Edmond, beenhouwer, te Schaer- beek en Logghe Maria-Louisa, z. b., te Yper. OverlijdensVanbecelaere Maria-Ludovica, 67 j., z.b., echtg. Woussen Julien, Hoornwerk, 51. Van Elslan- der Walter, 10 dagen, Recollettenpoort, 5. Maerten Leonardus. 84 j„ z b.. wed. Soetaert Florentia. Oude Houtmarkt, 29. Morel Cecilia, 75 j„ z. b.. wed. God- deris Julius, Rijselsteenweg, 10. Bintein Gerard, 42 j., veekoopman, echtgescheiden Vanoverschelde Germaine, De Montstraat, 1. Huwelijksbeloften: Victor Legley, muzikant bij het I. N. R„ en Beatrix Souvage, klavierspeelster, beiden te Yper. Silvain Bollengier, tabakfabrikant, te Wa- tou, en Elisabeth Mahieu, z. b., te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16