TUINDAG 1939 Groot TURNFEEST 20 [aar, Nr 21 19 Oogst 1939 20 Année, N 21 19 Aoüt 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper N Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres STAD YPER PROGRAMMA BEIAARDCONCERT THE ANNUAL FLOWER SHOW L'Exposition Annuelle de Fleurs AANSTAANDE INHULDIGING van de SQUARE LE TOUQUET te YPER HET YPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in/alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses O- ZONDAG 20 OOGST GROOTE GAAIBOLLING voor alle liefhebbers ter herberg De Smis, Dixmudesteenweg. Inschrijving om 14 ure om te 15 ure stipt te beginnen bollen. om 19 u. zeer stipt op de Vandenpeereboomplaats gegeven door de St Michielsturners PROGRAMMA: 1. Opening door trompetgeschal. 2. Enkele Baren. 3. Beginnelingen. 4. Vlakke Piramiden A. .5. LeerlingenStokken. 6. Volwassenen Vrije oefeningen. 7. Beginnelingen. 8. VolwassenenDubbele baren. 9. Akrobaten tuigen. 10. Vlakke piramiden B. 11. Leerlingen: stokken. 12. Volwassenen blokken. 13. Leerlingen vrije oefeningen. 14. Akrobaten vrije oefeningen. 15. Piramiden op Baren. 16. Slot piramide. ZONDAG 20 OOGST, te 18 uur: gegeven door den Stadsbeiaardier, Heer Elie Rvckelinck, ter gelegenheid der Yzerbedevaart te Dixmude. PROGRAMMA Mevr. 1. Preludium en Menuet 2. a) Het Lied der Vlamingen b) De Zwarte Leeuw c) Klokke Roelandt d) Omdat ik Vlaming ben e) Vlaanderen, dierbaar land f) Vlaanderen 3. Fantasia 4. a) Wij reizen om te Ieeren b) 't Is stille c) Naar Oostland willen wij rijden d) Hij die geen liedje zingen kan E e) Rubbensmarsch en Klokkenlied uit Vlaanderens Kunstroem 5. De Vlaamsche Leeuw. J. Van Hoof P. BenOit De Laet G. De Stoop Matthyssens Jan Broeckx R. Veremans Staf Nees P. Benoit J, Van Hoof X Hullebroeck P. Benoit which is held under the auspices of the Horticul tural Society of the Ypres Branch of the British Legion, is taking place in the British School. Rue d'Elverdinghe, Ypres, on Saturday, 26th August, 1939. The Show will be declared open at 3 p. m. by Mrs PROWER, wife of the Chief Administra tive Officer of the Imperial War Graves Com mission. qui se tient sous le patronage de la Société d'hor- ticulture de la section d'Ypres de la British Legionaura lieu dans l'école anglaise, rue d'Elverdinghe, a Ypres, le samedi 26 aoüt 1939. L'exposition sera déclarée ouverte a 3 h. de l'après-midi par Mme PROWER, épouse de l'ad- ministrateur en chef de l'lmperial War Graves Commission. In 1935, namelijk den 30 Juni, waren onze stads- overheden, de Harmonie Ypriana alsmede tal rijke afvaardigingen van verscheidene plaatse lijke maatschappijen, waarbij zich ruim 200 Yper- lingen aangesloten hadden, dé gevierde gasten van de vermaard geworden fransche badstad Le Touquet-Paris Plage, ter gelegenheid der plech tige inhuldiging 'aldaar van een nieuw aangeleg- den en zeer mooien hof die, ter herinnering aan de vele Yperlingen welke er gedurende de oor logsjaren verbleven hadden, de Square d'Ypres» genoemd werd. Terwijl meest overal elders de Ypersche vluch telingen slechts met kleine groepen vereenigd waren, hebben daar, in die aangename badplaats met haar verrukkelijk sparrebosch van 1200 hec taren, ongeveer 1000 Yperlingen vier jaar lang, zoowel vanwege de bevolking als van de munici- paliteit, het hartelijkste^ en meest gastvrije ont haal genoten. Dit laatste dreef zelfs de herberg zaamheid zoo ver de noodige lokalen ter beschik king te stellen der Ypersche vluchtelingen om er het onderwijs voor hun kinderen herin te rich ten. Zoo konden gedurende den oorlog onze Mid delbare Jongensschool en de stadsmeisjesschool Justice te Paris Plage heropend worden. Zelfs verscheidene onzer stadsdiensten werden er her ingericht, bij zoovër dat Paris Plage wéleens een tweede Yper genoemd werd. Het is daar ook, in het stadhuis van Le Touquet, dat de gemeente raad van Yper, toen samengesteld uit de Heeren Colaert, burgemeester, Van den Boogaerde, Van- d^rghote Henri, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Lemahieu en Seys Valère, daartoe door een uit zonderlijk Koninklijk Besluit gemachtigd, den 23 Februari 1919 zijn eerste zitting hield. Gedu rende deze heuglijke vergadering, welke van 9 u. 's morgens tot 7 u. 's avonds duurde, werden de heropbouw onzer vernielde stad, de terugkeer der vluchtelingen alsmede talrijke andere be stuurlijke aangelegenheden besproken. Daar nog te Paris Plage zijn 43 onzer stadgenooten, die het gelukkig oogenblik van het einde hunner balling schap niet mochten beleven, op het kleine kerk hof begraven zijde aan zijde met de overleden inwoners dier gastvrije en edelmoedige badstad. Dit vierjarig verblijf midden die gulhartige en herbergzame bevolking van Le Touquet, die al het mogelijke deed om de ballingschap onzer vluchtelingen te verzachten en om hen het leven aldaar aangenaam te maken, heeft tusschen de Yperlingen en de inwoners van Le Touquet on verbreekbare vriendschapsbanden gesmeed, die nu nog door vele der betrokken families, 't zij door wederzijdsche bezoeken, 't zij door brief wisseling vroom onderhouden worden, en die ook reeds aanleiding gaven tot deugddoende en har telijke verbroederingsfeesten. Zoo herinneren wij ons nog het bezoek aan Yper gebracht door de oudstrijders van Le Tou quet en hun geestdriftige ontvangst alhier, doch vooral levendig staat nog in ons geheugen ge prent de hierboven bedoelde en onvergetelijke ontvangst welke de Yperlingen den 30 Juni 1935 te Paris Plage zelf te beurt viel. Allen, welke dan die prachtige reis naar Paris Plage meêmaakten, hebben ervan nog steeds de zoetste herinnering bewaard. Allen zien nog in verbeelding die prachtig versierde en zoo over vloedig met de belgische en fransche kleuren be- vlagde straten en huizen, die geestdriftig wui vende menigte, die vele fransche maatschappijen speciaal opgekomen om de Ypersche vrienden te begroeten. Allen herleven ook nog dit aandoen lijk oogenblik der hulde aan onze dooden op het kleine maar nette kerkhof aan den boord der Canche. Allen ook herinneren zich die hartelijke ontvangst op het prachtige stadhuis en die ge meenschappelijke en plechtige zitting van de ge meenteraden van Paris Plage en van Yper. En allen ook zien zich nog vereenigd in die indruk wekkende mis tijdens dewelke de Symphonie Ypriana zich liet hooren, en daarna op de schoone en aandoenlijke plechtigheid der inhuldiging van de Square d'Ypres aan wier ingang een stee nen plaat prijkt met volgend opschriftJardin d'Ypres Souvenir d'une époque de vie com mune 1914-1918 Wanneer de Heer burgemeester Vanderghote zich, tijdens die feestelijkheden ter eereder Yper lingen ingericht, de tolk miek zijner mandataris sen om den Heer Dr Jules Pouget, maire van Le Touquet, de municipaliteit en de gansche bevol king van harte te bedanken voor al hetgeen zij voor de Yperlingen tijdens den oorlog gedaan hebben en ook voor het zoo gulhartig onthaal dat hun nu nog te beurt was gevallen, eindigde hij met den wensch uit te drukken ook eens de hooge eer en het groot genoegen te hebben hen te Yper te mogen ontvangen voor de inhuldiging van den Hof van Touquet-Paris Plage. En ziehier dat deze wensch op het punt is zich te verwezenlijken, Immers het schepencollege van Yper heeft be sloten den naam van Square Le Touquette geven aan den openbaren hof der R. Colaert- plaats. Aan dezen mooi aangelegden hof, met zijn prachtige rozenperken die eenieders bewondering afdwingen, worden nu nog enkele verbeteringen aangebracht. Zoo onder meer werd in het mid- men van het klein vijvertje een prachtige fontein in blauw steen geplaatst met de wapenschilden van Le Touquet-Paris Plage en van Yper erop. Rondom den hof is men thans ook druk bezig met het voltooien der nieuwe steenen en ijzeren afsluiting die aan het geheel een nog veel fraaier uitzicht geven zal. De plechtige inhuldiging van dien hof is vast gesteld op Zondag 10 September en zal plaats hebben in aanwezigheid der municipaliteit van Le Touquet die alsdan het vroeger ontworpen tegenbezoek aan Yper brengen zal. Het programma der feestelijkheden voorziet on der meer Te 11 u., officieele ontvangst ten stadhuize. Rond 11 u. 30, hulde aan het gedenkteeken der gesneuvelde Yperlingen. Daarna, plechtige inhuldiging van de Square Le Touquetgevolgd van een concert op de R. Colaertplaats door de Harmonie Ypriana. Na de lunch, welke aan de Municipaliteit van Le Touquet zal. aangeboden worden, wordt een bezoek gebracht aan het Fransch Ossuarium van den Kemmelberg, waarna vertrek der Fransche bezoekers langs Locre en Belle. 's Avonds worden de feestelijkheden te Yper besloten met een concert door een vermaarde muziekmaatschappij uit te voeren, met de ver lichting van de Square Le Touqueten een groot vuurwerk van op de R. Colaertplaats af geschoten. De oude PACHA suikerij Staat aan de spits van heel de rij Der merken, die hun faam verkonden. Door allerlei reklamemonden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1