'HET yPERiCHE bUVOEGJErL AAN 't Geluk vliegt Een handelaar die vooruit wil, adver teert in ons blad. 20 |aar, N' 23 2 September 1939 Ge hebt allen nog wel eens de spreuke gehoord 't Geluk vliegt en die 't vangt, heeft het Dat is nu echter geen reden om te gelooven dat we in een luilekkerland leven, waar de gebraden kiekens in je mond vallen. Doch op de wereld loopen er nog van die geluksvogels rond, die op zekeren dag 't lotje van een millioen winnen, die 'n brief krijgen uit Amerika, dat hun nonkel, en nog wel een onbekende suikernonkel, gestorven is en een millioen achterlaat voor hem... In den loop der geschiedenis zijn er zelfs van die groote mannen geweest, die hun roem en aan zien, zoo niet heelemaal, dan toch gedeeltelijk hebben te danken aan een «vliegend geluk aan een toeval of occasie. De grootste beeldhouwer van Denemarken heet Thornwaldsen. Ik heb eens gestaan vóór zijn ge wrocht De stervende leeuw te Luzerne... want tot in Zwitserland, overal heeft hij naam en roem verworven. En zeggen dat die groote Thorn waldsen inzake kunst tewege de pijp aan Maarten gaf en weer naar Denemarken trok om er de koeien te gaan melken. Hij verbleef immers in Rome, het pelgrimsoord van alle kunstenaars. Zijn koffer was ingepakt, de heele inboedel staat klaar... adieu Rome, maar zijn landgenoot en ka meraad, die hem zou vergezellen komt maar niet af. Het uur van den trein nadert. Enfin daar is hij... maar om te zeggen dat hij absoluut vandaag niet weg kan, dat de reis maar één schamel dagje moet worden uitgesteld. Oef, daar zet Thorn waldsen met een zucht pak en zak weer neef, en gaat eens op zijn eentje kuieren door de groote kunststad, die Rome is. Toevallig ontmoet hij een Engelschman, praat met hem, maakt kennis, toont zijn kunstwerken...,en daar zie, de Engelschman staat er voor in hoogste bewondering, en geeft order aan Thornwaldsen om direct te beginnen aan een groot werk in marmer. En dat beteékende voor den armen beeldhouwer rijkdom, roem en redding. Ja, dat ééne dagje wachten had hem dit gelapt. En om met beeldhouwers voort te doenKent gij iets van kunstgeschiedenis Dan moet gij we ten dat Antonio Canova een groot Italiaansch beeldhouwer was. Maar door welke leuke en heerlijke occasie hij dat geworden is, zult ge gaan hooren. Antonio was maar een arme kerel. Zijn vader was steenkapper ergens te Pisano. En lijk nu de meisjes zoo moest de jongen gaan dienen naar Venetië, om den kost en wat fooi te verdie nen. Daar was hij knecht bij den rijken Paleiro, die veel van kunst hield. Antonio moest er helpen de schotels wasschen, en stond dus op de laagste sport van het dienstpersoneel. Toen er weer eens een groot feestmaal moest plaats hebben bij Signor Paleiro kwam de suikerbakker wanhopig binnengeloopen... het suikerstuk om de tafel te versieren was kompleet mislukt. Nu zou hij voor goed zijn vetbetaalde post kwijt zijn... En nu komt Antonio Canova van achter den watersteen, en vraagt of hij voor een stuk mag zorgen om de tafel te versieren. Iedereen lacht, maar de sui kerbakker laat hem toch begaan, en daar boet seert hij uit een grooten klont boter, een prachti- gen leeuw. Hoe levend, hoe waarachtig schoon. De heele bent der kunstlievende gasten van Pa leiro staan er voor stom van bewondering. De sui kerbakker moet komen om geluk gewenscht te worden, doch die steekt zenuwachtig den schotel- wasscher voort, die bedremmeld en ontroerd voor al die fijke lui staat. Hij mocht zijn schotelschort afleggen... Paleiro betaalde zijn verder kunstop voeding... en Canova werd rijk en machtig... dank zij dit misbakken' suikerstuk van dien ze- nuwachtigen taartjesbakker!... Een ander toeval beleefde de groote kunstschil der Leonardo da Vinei, de schilder van het groote meesterwerk Het laatste Avondmaaldat men eeuwen later terugvond onder een laag witsel, boven een kelderdeur. Na een kieskeurig zoeken vond hij eindelijk een man met een edel en schier volmaakt gelaat dat moest dienen voor model van den Christus van zijn AvondmaalIedereen loofde dit prachtige Christusbeeld. Jaren later was het schilderij nog nie af. Leonardo zocht nog steeé|s naar een man die ei aag en leelijk genoeg zou uitzien om tot Judas-model te dienen. Einde lijk had hij hem gevonden. Doch wie zou zich graag, tot zoo'n stieltje leenen. En toch was de kerel subiet gereed om aan te pakken, want er waren wat stuivers te verdienen, en daarvoor zou hij. alles doen. Het was immers een onvergetelijke dronkaard. Binst het schilderen begon Leonardo te ondervinden dat die man in zijn grondtrekken meer dan één gelijkenis had met Christus Doch het kwam uit... Het was één en dezelfde persoon. De dronkenschap had hem aldus toege takeld. Treffend maar vreeselijk toeval En Christoffel Columbus Zegt men ook niet van hem dat hij door louter toeval zijn ontdek kingszaak zag vooruitgaan. Koningin Isabella wilde eerst van Columbus' plan niks weten. Doch nu geraakte Columbus in kennis met een zeker pater-prior, die nu juist per toeval de biechtva der was van Isabella, en aldus nog heel wat te zeggen had. Ja zooveel, dat Isabella de expeditie bekostigde... en Columbus Amerika ontdekte. Een andere ontdekkingsreiziger werd nog op een aardiger manier het gelukkige slachtoffer van het puurste toeval. We bedoelen Vasco de Gama die het eerst den nieuwen weg naar Indië v#id, langs de Zuid-Afrikaansche Kaap der Goe de Hoop om. De koning van Portugal, Manuel, wilde kost wat kost een nieuwen weg naar Indië vinden. Doch daartoe was een flink man noodig, en dien had hij nog niet gevonden. Daar stapt op zekeren dag Vasco de Gama voorbij het paleis van koning Manuël. De koning ziet dien kranigen kerel stappen, dapper, manmoedig, durvend... Vasco wordt binnengeroepen, en na korte be raadslaging aangesteld om de zee-expeditie te leiden naar Indië. Vasco heeft den koning niet teleurgesteld. Hoe een dobbeltje toch rollen kan En zelfs Napoleon, de groote keizer Na zijn soldatendienst stond hij daar te kijken, werkloos, niet wetende wat begonnen. Doch daar daagt ineens een prachtgelegenheid op om naam en faam te maken. De Nationale Conventie in Parijs had een bevelhebber van doen. De keuze valt op Napoleon, die op één keer zich zoo groot en durvend toonde, dat men hem naar Italië zond, om van hem af te zijn... En dat was weer een nieuwe gelegenheid om zich te toonen als een on- geëvenaarden veldheer Zijn broodje was gebak ken, zijn kroon was gesmeed. Als ge chance hebt, zeggen de menschen. Zonder moed, werklust, werkzaamheid en vol hardend geduld is nog nooit één man groot ge worden. R. B. standbeeld van Jacob van Maarlant, den Vader der Vlaamsche Dichters altegader 1894. Dood te Charlottenburg van von Helmholtz, die de physiologie van het gezicht bestudeerde. 1926. Duitschland wordt in den Volkenbond opge nomen. 9 SEPTEMBER 1567. Aanhouding van de hertogen Egmont en Hoorn. 1828. Geboorte van den beroemden Russischen •schrijver Tolstoï. 1846. Opening.van de telegraaflinie tusschen Brus sel, Mechelen en Antwerpen. Het was de eerste van Europa. 1936. Onderteekening van het Fransch - Syrisch traktaat, door hetwelk Frankrijk verzaakt aan zijn mandaat over Syrië, mandaat dat hem sedert 17 jaar door den Volkenbond was toegekend. 1938. De Britsche admiraliteit laat mijnvegers, mijnleggers en torpedobooten in gereedheid brengen. P. B. 3 SEPTEMBER 1798. De Fransche republiek voert den verplichten soldatendienst in. 1838. Dood van Ch. Percier, architect van Napo leon, Louis XVIII, Karei X. 1855. Jan Fortuyn geboren. 1859. Jean Jaurès geboren. 1877. Dood van den Franschen geschiedschrijver en staatsman Thiers. 1882. Otto Bauer geboren. 1883. Dood van den Russischen schrijver Ivan Tourgeneff. 1930. De Fransche vliegers Costes en Bellonte vlie gen van Parijs naar New-York zonder tusschenlanding. 1935. Koningin Astrid wordt begraven. 1936. De Amerikaansche piloten Harry Richman en Dick Merrill, dwarsen per vliegtuig de Noord Atlan- tiek van New-York naar Engeland in 18 uur, met een gemiddelde uursnelheid van 330 km. Lindberg had 36 uur noodig voor den eersten transatlantischen raid. 4 SEPTEMBER 1797. Eerste Dekreet tegen de Belgische priesters. 1828. Geboorte te Trévise in Italië van L. Codemo, letterkundige, ontdekkingsreizigster en schilderes. 1870. De derde Republiek wordt in Frankrijk uit geroepen. 1938. De Gentenaars houden groote herdenkings feesten voor Van Arte velde. Te Antwerpen wordt Mar- nix van Sinte Aldegonde herdacht. In Frankrijk worden militaire maatregelen geno men alle verloven worden ingetrokken, met het oog op den gespannen militairen toestand. 5 SEPTEMBER 1599. Inhuldiging te Brussel van de aartshertogen Albrecht en Isabella als vorsten der Nederlanden. 1857. 'De Fransche wijsgeer August Comte overle- leden. Geboren in 1798. Hij is de stichter van de posi tieve school. 1860. Conventie tusschen Frankrijk en Engeland om met troepen de uitmoordingen in Syrië stop te zet ten. 1907. Dood van den begaafden dichter Sully Prud- homme. Geboren te Parijs in 1839. 1938. De Tsjechische Regeering doet verdere con cessies aan Duitschland. In Frankrijk worden reservis ten opgeroepen tot volledige bezetting van de Magi- not-linie. 6 SEPTEMBER 1683. Dood van Colbert. Geboren te Reims in 1619. Hij was één der grootste ministers van Lodewijk XIV. 1906. Een herdenkingsplaat van R. Schumann wordt te Heidelberg ingehuldigd. 1938. Overlijden van Droogleever-Fortluyn, bur gemeester van Rotterdam. Overlijden van Graaf van Covadonga, oudste zoon van koning Alfonso. Te Nurenberg vangt het Nazi-Kongres aan, waarop Hitier verschillende aanvallen op Tsjecho-Slowakije en vooral op Benes richt. De Internationale spanning neemt toe. Labor Day in de Vereenigde Staten. 7 SEPTEMBER 1556. Ferdinand, zoon van Karei V, ontvangt de Keizerlijke kroon. 1655. Dood te Parijs van Frangois L'Hermite dich ter, dramaturg en akademielid. Geboren in 1601. 1823. Geboorte te Parijs van H. Marinoni, uitvinder van een rotatieve machine. 1860. Garibaldi aan het bewind in Italië. 1937. Overlijden van de vermaarde Nederlandsche tooneelspeelster Mevrouw De Boer-Van Rijk. 1938. De Sudetenauitschers onderbreken de onder handelingen met Praag, om ongereldheden te Ostrau. 8 SEPTEMBER 1425. Inrichting van de Universiteit van Leuven, onder Jan IV, hertog van Brabant. 1830. Geboorte te Maillane, in Frankrijk van den Provingalen dichter Frédéric Mistral. Overleden in 1914. Schreef de idylle Mireille, liederen en romancen, en gaf een provengaalsch woordenboek uit. 1860. Onthulling te Damme, bij Brugge, van het (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11