KOFFIES en CHIC< Christiaens De )REI met PREMIEN volder - KortrüK Drogerij Gaimant Gebr. DUMORTIER Te koop in aile goede winkels. - Premiedepo G. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. Van alles wat Vins et Liqueurs Dumortier Blomme EEN VULPEN j EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE Voorlooper van het buskruit. Het duiken op groote diepte. Stalin-kanaai wordt verbreed. Fransche spoorweg dwars door de Sa hara. De Rotterdamsche tunnel onder de Maas. Wordt het Nicaraguakanaal dan toch gebouwd SPECIALE PRODUKTEN om Vliegen, Wandluizen, Mieren Motten, Bladluizen, Rupsen -- Houtwormen, Ratten en Muizen te vernietigen, verkrijgbaar ter 10, Meenenstraat. YPER 100 Werkdadig dus goedkoop in het gebruik. DISTILLERIE DU ROYAL AMER Madame Veuve Maurice DUMORTIER Russische wolkenkrabber. Inventaris der aardbevingen in 1938. Uit koffieboonen wordt glas vervaardigd Na de laatste Mars-waarnemingen. Een land zonder volkslied. Echtscheidingsstatis'tieken. De eerste kanarievogel in Europa. Handelsregisters voor alle handelaars. Een niet alledaagsche gevangenis. Twee-en-dertig jaar arbeid... vruchte loos. koopt men in vertrouwen ter Drukkerij 34, Boterstraat, 34, YPER Het buskruit is officieel omstreeks 1300 door Berthold Schwarz uitgevonden, niet-offlcieel echter reeds veel vroeger. Een recept van Marcus Graecus luidt volgens een Latijnsche vertaling uit de 12* eeuwMaak 1 deel kolophonium, 1 deel zwavel, 6 deelen salpeter fijn en los het mengsel op in lijn- of laurieolie, leg het daarna in een riet of in een uitgehold stuk hout en steek het aan. Zooals de lezer weet worden de duikelaars over het algemeen bevoorraad met samengeperste lucht Zoo lang de duikelaar onder water blijft kan zulks geen kwaad. Grooter zijn echter de voorzorgen die moeten getroffen worden bij het ophalen. De samengeperste lucht vereenigt zich met het bloed en zoo de drukking al te snel afneem!, .kan dit heel erge stoornissen voor gevolg hebben. Vandaar dat het heel moeilijk is dieper dan 90 me ter te duikelen. Men heeft thans in de Vereenigde Staten eene menge ling van zuurstof en heliumgas tot stand gebracht, dank waardoor de duikelaars tot op een diepte van 122 meter in zee konden afdalen en zelfs tot op 150 meter met de hulp van een duikersklok. Ook kunnen de werklieden het dank deze samenstelling langer uithouden in de duikersklok. Dag en nacht wordt gewerkt aan de verbreeding van dat kanaal, zoodat de geheele Sovjetvloot tusschen de Oost-Zee en de Witte Zee zal kunnen varen. Hiermede wordt het gevaar weggenomen, dat de groote eenhe den der Sovjetvloot in de Finsche Golf zouden opge sloten worden in geval van oorlog. Het zoogenaamd Stalin kanaal is een ontwerp van kanaal tusschen Leningrad en Arkhangel. In de koloniale kringen loopt het gerucht, dat Frank rijk een spoorweg zou aanleggen dwars door de Sa hara. Deze spoorweg zou een groot strategisch belang bezitten en aan Frankrijk toelaten, in geval van oor log, spoedig in Algerië de troepen van het Tsjaadmeer, Nigeria en Soedan samen te trekken, hetgeen anders maanden zou duren. Ook op ekonomisch gebied zou het aanleggen ervan voordeelen bieden. Katoenvelden zullen inderdaad, ten gevolge van de besproeiïngswerken in de bocht van de Niger worden aangelegd. De produkten zouden ge makkelijker langs den spoorweg kunnen vervoerd wor den. De aanwerving van landbouwers van Zuid-Algerië, Marokko. Tunis zou eveneens vergemakkelijkt worden. Ook is men van meening. dat de regeering ertoe zal besluiten het plan uit te voeren, zoodra de_ financieele kwestie er is zoowat 5 milliard noodig zal opge lost zijn. De werken zouden in minder dan vier jaar beëindigd zijn. Men weet dat er te Rotterdam een tunnel onder de Maas wordt gebouwd. Deze zal tweemaal zoo lang zijn als de Antwerpsche tunnel. De lengte is 1500 meter en de kosten worden op 15 millioen gulden geschat, het zij ongeveer 240 millioen frank. Er zal ook een bij zondere doorgang zijn voor wielrijders en voetgangers. Het werk zal in 1941 gereed zijn. In het Nederlandsche paviljoen op de Luiksche ten toonstelling is een maket te zien van de tunnelwerken, waaruit ook blijkt hoe een geheel andere techniek wordt toegepast dan te Antwerpen. Het plan een kanaal te bouwen tusschen den Stillen Oceaan en de Golf van Mexico langs het Nicaragua- Maison fondée en 1840 GROS DE PREMIER CHOIX DEMI -GROS 482 484, Boulevard Bookstael Devenu Avenue Jean Sobieski, 46 - 48 BRUXELLES - LAEKEN (II Distriet) Téléphone 26.10.84 Agent pour les Flandres Chaussée de Furnes, YPRES (Hoekje) GRAXDES SPÉCIALITÉS Véritable Cassis de Dijon (Liqueur) Crème de Cassis de Dijon (Non Liqueur) Amer Lion Royal Amer Oxygénée (Dumortier Blomme) Oude Beste Klare et Fine Champagne Maison Sirops pur Fruits et pur Sucre MONOPOLES Schiedam Weiland, Rotterdam Cognac Delvilie C!e Demandez Prix - Courant Détaillé. meer, is ouder dan dit van het Panama kanaal. Het te verwezenlijken werk bestaat in de kanalisatie van de rivier San Juan langs dewelke men het 23,5 m. boven den zeespiegel gelegen Nicaraguameer zou be reiken van waaruit een tweede kort kanaal dat slechts een kleine heuvelkam doormoet naar den Stillen Qce- aan zou leiden. Die waterweg is ongeveer 300 km. lang, hetzij ongeveer het viervoudige van het Panamaka naal, maar voor het verkeer naar het Noorden van den Stillen Oceaan is hij veel beter gelegen. Wordt tot den bouw besloten, dan zal het nochtans in de eerste plaats zijn om militaire redenen en om alzoo de verplaatsing der vloot van den eenen oceaan naar den anderen te vergemakkelijken. Reeds zijn een achttal deskundigen ter plaatse ge trokken. Na de laatste hand aan het grondwerk te hebben gelegd, is men te Moskou bezig aan het stalen geraam te voor den bouw van het Paleis der Sovjet Unie dat het grootste 'gebouw ter wereld moet worden. Deze wolkenkrabber zal het New Yorksche Empire State Building thans het hoogste bouwwerk nog 40 meter in de hoogte overtreffen en den Eifeltoren zelfs 125 meter Boven op den gevel komt een meer dan 100 meter hoog standbeeld van Lenin, dat op 60 kilometer afstand nog gezien kan worden. In het midden van het paleis komt .een 110 meter hooge vergaderzaal met 21.000 zitplaatsen. In totaal zal het gebouw 40.000 bezoekers kunnen herbergen, die in 6 000 kamers zullen worden ondergebracht. Het aan tal liften zal 250 bedragen, dat der roltrappen 130. Het paleis wordt opgetrokken in marmer en graniet. Door het sismografisch station van Ukkel werden in den loop van 1938 niet minder dan 370 aardschok ken opgeteekend tegen 194 in 1937 en 289 in 1936. De aard van de schokken kon voor 90 gevallen bepaald worden, namelijk 26 in Azië, 23 in Oceanië, 21 in Eu ropa, 7 in den Atlantischen Oceaan, 11 in Amerika en 2 in Afrika. Twee onder hen interesseeren België, en wel deze van 29 Januari in de Borinage en de geweldige schok van 11 Juni in de streek van Gent-Eekloo. De landen die het meest geteistérd werden zijn Ja pan, de Philippijnen, Nieuw-Guinea, Nieuw Zeeland, Mexiko, Sumatra, het eiland Kreta en Klein Azië. In een laboratorium in New-York zou het gelukt zijn uit koffie glas en porselein te maken. De brazi- liaansche koffiekommissie heeft in ieder geval proeven van dit koffieglas ontvangen, welke glas volkomen doorzichtig zijn zou en verwerkt kan worden tot aller lei gebruiksvoorwerpen. Naar men zegt, zou de koffiekommissie in onder handelingen staan met het laboratorium om het patent van de glas- en porseleinvervaardiging uit koffie aan te koopen, hetgeen wellicht voor Brazilië het tot stand komen van een nieuwe nijverheid en een verlichting van hevige koffiekrisis met zich mee zal brengen. Deze waarnemingen hebben uitgewezen dat er op Mars planten groeien en zeer waarschijnlijk levende primitieve wezens. Het bestaan van menschen of zoogdieren wordt ge heel uitgesloten daar de waarnemingen uitgemaakt hebben dat de atmosfeer op Mars maar half zoo dun is als op den hoogsten bergtop van onze aarde. Indien er menschen zouden hebben geleefd, dan zijn ze in ieder geval reeds millioenen jaren geleden ten gronde gegaan. Zwitserland is het eenige land in Europa, dat geen eigen volkslied heeft. Er komen twee melodieën voor in aanmerking, maar tot nu toe hebben de autoriteiten nog geen keuze gedaan. Bijna in alle kultuurlanden is het aantal echtschei dingen in de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. In de Vereenigde Staten steeg het van 175.449 in 1925 tot 218.000 in 1935. In Engeland van 2.605 in 1925 tot 4.886 in 1937. In Frankrijk van 19.871 in 1925 tot 23.614 in 1937. In Duitschland van 25.451 in 1925 tot 46.786 in 1937. In Belgiëvan 2.503 in 1925 tot 3.208 in 1937. In Zweden van 1.748 in 1925 tot 3.152 in 1937. In Tsjechoslowakije van 5.136 in 1925 tot 8.230 in 1937. Japan is een uitzondering op den regel. Daar daalde het aantal echtscheidingen van 51.687 in 1925 tot 46.167 in 1936. De eerste kanarievogel werd in het jaar 1536 van de Kanarische eilanden in Europa ingevoerd. Volgens een besluit genomen door den minister van Ekonomische Zaken en van den Middenstand, zal nie mand nog een handel mogen drijven, indien hij niet ingeschreven is in het Handelsregister. Deze maatregel wordt voornamelijk getroffen om de naamlooze vennootschappen te verplichten de publica ties door hen gedaan, ingevolge de wet op de handels vennootschappen, openbaar te maken. Dit register zal aldus een soort burgerlijken stand van den handelaar uitmaken. Ook gaat het patentrecht voor alle winkeliers, han delaars en zelf werkmakers opnieuw ingevoerd worden. Dit zal een middel zijn om een kontrool uit te oefe nen op de vreemdelingen. Een keurig vertrek met bloemen voor de ramen, een radiotoestel, een welvoorziene leestafel voor wanneer de muziek verveelt, en tenslotte een telefoon waarmede men kennissen en vrienden kan opbellen... Deze beschrijving geldt niet een gezellige huiskamer, noch een aanbeveling uit een goed opgemaakte pen- siongids, waarin de aspirant gast erdoor aangelokt wordt, maar wel de speciale zaal, welke in de stadsge vangenis van Colombus (Ohio) voor verkeersovertre- ders, die hun boete niet kunnen betalen is ingericht. Drie jonge dames hebben de betrekking aangevraagd van gezelschapsdame maar de gevangenisoverheden waren toch van meening, dat men in alles kan over drijven, zelfs in het goede Mr. William Schmid, een bewoner van de Zwarte bergen in Kalifornië, is misschien de eenige sterveling geweest die een eigen tunnel bezat. Helaas, heeft de man zelf er weinig plezier aan beleefd. Hij had een ertsader ontdekt, maar er bevonden zich geen wegen waarover hij het erts kon vervoeren. Hij besloot zelf een berg, die hem van de spoorlijn scheidde, te door boren. Twee-en-dertig jaar lang hakte en sjouwde hij gesteenten weg. Zeshonderd meter lang was de door gang. En toen de tunnel klaar was, had Schmid in- tusschen zooveel van zijn erts moeten Verkoopen, dat de ader uitgeput was. Als oude arme man stierf hij in eenzaamheid. Men zal thans van zijn tunnel, die zich nog in goeden toestand bevindt, gebruik maken voor het aanleggen van een waterleiding.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14