Yper, onder de huidige spanning Belangrijke mededeelingen 20 Jaar, N 23 2 September 1939 20 Année, N 23 2 Septembre 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hëbdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres STAD YPER De Heropening der Scholen STAD YPER Inhuldiging der Square Le Touquet HET VPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, ÏPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA RÉGION D'VPRES Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Les articles non signés sont refuses Tél. 500 Het College van Burgemeester en Schepenen richt een dringenden oproep tot al de ingezete nen van stad die geen militaire verplichtingen hebben opdat zij hunne medewerking zouden verleenen aan de LUCHTBESCHERMING of deel uitmaken van de BURGERLIJKE WACHT. De inschrijvingen zullen ontvangen worden van heden af ten Stadhuize, Secretariaat, van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 uur. Yper, den 30 Oogst 1939. Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Yper maakt bekend dat de UITBETA LING VAN DE MILITIE VERGOEDEN G aan de gezinnen van de militairen, die terug onder de wapens geroepen werden of onder de wapens ge houden werden, zal geschieden eiken Zaterdag van 14 tot 17 uur ten stadhuize. De echtgenooten gelieven het huwelijksboekje voor te leggen. Yper, den 30 Augustus 1939. Het stadsbestuur stelt GASMASKERS ter be schikking der bevolking tegen den prijs van 50 fr. per masker. Het bureel is open, ten stadhuize, van 17 tot 18 uur. De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, (get.) G. Versailles. (get.) J. Vanderghote. Ingevolge een ministerieele beslissing is de heropening der lagere scholen, die op 4 Septem ber a. s. moest geschieden, verdaagd tot Maan dag 11 September. Dit geldt voor volgende scholen te Yper. Stadjongensschool. St Niklaasstraat Stadsmeisjesschool, Rijsselstraat Stadsmeisjesschool, St Janstraat St Aloysiusschool, d'Hondtstraat St Michielsschool, Elverdinghestraat. St Vincentiuscollege Lagere afdeeling St- Jacobsstraat H. Harteschool Lamotte Capucienenstraat Mariaschool Lamotte Rijselstraat St Jozefsschool, Meenensteenweg, Kalfvaart en Potyze O. L. Vrouw van Tuineschool, Beluikstraat. De klassen herbeginnen Op Donderdag 14 September voor de leerlingen van de H. Familie de Stufersstraat Rousbrugge Dames Maloulaan Humaniora van 't College, Bollingstraat. Op Maandag 18 September voor de leerlingen der voorbereidende afdeeling, der middelbare afdeeling en der meisjesafdeeling van de Middel bare Staatsschool, De Montstraat. Het College van Burgemeester en Schepenen laat weten dat, tengevolge der huidige omstan digheden, de Inhuldiging der Square Le Tou quet» onbepaald uitgesteld is. Yper, den 29 Oogst 1939. De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, G. Versailles. J. Vanderghote. Alhoewel het hier zooals elders uiterst kalm is en men met gelatenheid de verdere gebeurtenis sen afwacht, toch hebben de politieke verwikke lingen van deze laatste dagen en de er uit vol gende bedreiging van oorlog het uitzicht onzer stad gansch gewijzigd. Wat vooral treft is de verlatenheid der Groote Markt, waar gewoonlijk en over enkele dagen nog honderde autos geparkeerd stonden en waar men er nu zelden een tiental samen treft. De toe risten en vreemde bezoekers en voornamelijk de Engelschen, die den laatsten tijd zoo talrijk kwa men, zijn thans uiterst zeldzaam en het is wer kelijk of we nu reeds in het doode seizoen zijn. Het hoeft niet gezegd of deze toestand schadelijk is voor de plaatselijke nering, die anders in ge wone tijden nog ruim een maand lang goede za ken had kunnen doen. Ook alle handel is lam gelegd, weinig of geen nieuwe orders komen bin nen, de menschen doen geen nieuwe aankoopen noch bestellingen meer en wachten naar betere~tij- den, zoodat de handel ORnieuw volledig stil ligt. De menschen weliswaar houden zich nog onle dig met hunne gewone bezigheden, doch men ziet het aan hun kijk, aan hun stap, de gewone moed en levenslustigheid zijn er uit, zij loopen met som bere gepeinzen rond en hun gedachten zijn elders bij die mannen op wien de groote verantwoorde lijkheid weegt het land te moeten besturen, bij die mannen die beslissen moeten over vrede of oorlog. Thuis, op de straat, op het werk, overal worden de talrijk door de radio uitgezonden of door de dagbladen medegedeelde nieuwsberich ten besproken, gecommenteerd en, moeten wij het zeggen, dikwijls half begrepen en verkeerd uitgelegd wat meestal voor gevolg heeft de ge moederen nog meer op te hitsen, de menschen banger te maken dan het moet. Iedereen houdt er zijn persoonlijke meening op na, allen weten wat te zeggen, de eene heeft dat gezien, de andere heeft dat gehoord, doch niemand weet het juiste en het verstandigste, het beste dat we kunnen doen is kalm de verdere gebeurtenissen afwach ten en vertrouwen stellen in de^e die aan het hoofd van ons land staan en inzender in onzen beminden vorst, Koning Leopold III, die met zijn klaarziende oog de onzijdigheid van ons land heeft weten te bewerken. Zoo iedereen in de verloopen week met zekere spanning de nieuwstijdingen volgde, toch kon niemand vermoeden noch gelooven dat de oorlog zoo dreigend was en het is slechts den Vrijdag namiddag, wanneer de eerste plakbrieven der le- gerversterking door oproeping van de phase A uitgehangen werden, dat iedereen plots met angst en vrees het schrikwekkend beeld van oorlog daar voor oogen zag. Het weinig geruststellend nieuws dezer eerste oproepingen en opeischingen verspreidde zich als een loopend vuur door de stad. In een oogwenk was het overal tot op de meest afgelegen wijken bekend en overal zag men groepen die koortsig den toestand bespraken en de kansen van oorlog of vrede overwogen. Rechtover, het stadhuis en ook nog op de andere plaatsen waar dergelijke plakbrieven aange bracht waren, schoolde de menigte samen en heerschte er groote drukte. Men las en herlas den plakbrief, doch niemand wist de verklaring te geven van dit geheimzinnig woord phase A en niemand kon zeggen welke mannen erdoor zou den getroffen worden. Doch het duurde niet lang, want de politie was reeds druk bezig met de oproepingsbrieven rond te dragen, of men hoorde zeggen dat deze en gene opnieuw, en voor sommigen was zulks de derde maal in min dan een jaar tijd, binnengeroepen waren. Juiste inlichtingen waren op het oogen- 'olik zelf moeilijk te bekomen, doch naderhand vernamen wij dat tengevolge der binnenroeping van phase A er hier te Yper stad 230 opgeroepe- nen waren van alle klassen en wapens. Ook aan de statie heerschte er weldra, doch vooral den Zaterdag, een ongewone drukte om de gemobi- iiseerden te zien vertrekken, en nogmaals be leefde men er, zooals verleden jaar in September, pijnlijke afscheidstooneelen. Den Zaterdag heel vroeg in den morgen reeds kwamen tal van landbouwers van het omliggen de met hun opgeëischte paarden naar Yper, en op de Kiekenmarkt en Vischmarkt, waar de schat ting en inschrijving der paarden plaats had, heerschte er gansch den dag een ongewone drukte die veel nieuwsgierigen aanlokte. Daar er. ver scheidene paarden en onder meer de volle mer- rits afgekeurd werden moesten er den Zondag morgen nog een dertigtal nieuwe paarden opge- ëischt worden ten einde het noodige contingent van 200 te bereiken. Die opeisching der land- bouwpaarden heeft op veel plaatsen jammerlijke toestanden geschapen, daar op de meeste plaatsen, tengevolge der laatste onweders en regenvlagen, 4e oogst nog niet kon ingehaald worden en men nu in een tijdstip is van druk landbouwwerk tij dens hetwelk de landbouwers hun paarden moei lijk missen kunnen. Bij bevel van den Heer Gouverneur moesten in gansch de provincie alle drankgelegenheden op zekere uren van den dag gesloten zijn. Den Zondag werden, tengevolge den gespannen internationalen toestand, meest alle ontworpen feesten en plechtigheden afgelast. De uitstap van de Harmonie Ypriana naar De Panne had geen plaats en aan de personen die reeds inschreven werd de betaalde som teruggegeven. De plechtige inhuldiging der nieuwe gebouwen van het St- Vincentiuscollege werd eveneens uitgesteld en ook de kermis der Stuersstraat werd voor onbe- paaldert tijd verschoven. Ook de inhuldiging van dfen nieuwen burgemeester te Voormezeele werd tot later verdaagd. yL/ Den Maandag morgen werd de phase B opge roepen en het bekend maken van dit nieuws was voldoende om de reeds erg gespannen zenuwen nog meer te prikkelen en dadelijk de ergste ver onderstellingen te maken. Gelukkiglijk kon men weldra te weten komen dat er slechts heel weinig nieuwe opgeroepenen waren die door dezen nieu wen maatregel getroffen werden. Zoo bijvoor beeld voor Yper waren er in 't geheel maar zeven. Doch de zwartkijkers en welweters beweerden bij hoog en laag van uit goede bron te weten dat, eer het avond Werd, ook de phase C zou opgeroe pen worden en dat er toen velen zouden binnen geroepen worden. Gelukkiglijk moest deze maat regel in de eerste dagen niet genomen worden en dit bewijst eens te meer dat de menschen steeds geneigd zijn het ergste te denken en te overdrij ven. Maandag avond kwamen hier eenige militaire moto's toe en naar het schijnt hebben de man schappen, die nabij de statie in het magazijn van een bijzonderen gelogeerd zijn, voor taak den ordedienst te helpen verzekeren en hier in het ronde verschillende opdrachten te vervullen. Wij hadden reeds vernomen dat zoo wat over al troepen waren toegekomen en Woensdag avond was het de beurt aan onze stad om enkele infanteriesoldaten te ontvangen. Een aantal mili-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1