POLITIEKE UITZICHTEN DENTISTE Mm Vandendriessche 4 Een» eerste reeks voorzorgsmaatregelen getroffen. BINNENLAND 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten DE INTERNATIONALE TOESTAND door SPECTATOK Raakt uw kleederen niet aan met naakte han- j den. j Drinkt ncch wijn, noch alcohol, noch sterke dranken. Ontkleedt U. indien ge kunt, en wascht U ver scheidene malen overvloedig met zeepsop. Laat U naar den hulppost dragen waar ge de noodige zorgen zult ontvangen. ZOO GE VERBRAND ZIJT Door het gebruik van wit water, baden of opleg gen van natte verbanden, zult ge de pijn door lichte brandwonden veroorzaakt verzachten. Voor zware brandwonden is het best zich zoo spoedig mogelijk tot den geneesheer te wenden. ZOO GE GEKWETST ZIJT: Raakt uw wonden niet aan. Maakt het gekwetste lidmaat onbeweegbaar. Bindt de kwetsuur af, onderaan indien het bloed zwart vloeit (aders); Bovenaan indien het bloed rood vloeit (slagaders). Indien ge aan den schedel gekwetst zijt, snijdt het haar af en wascht de wonde. Indien ge aan den buik gekwetst zijt, beweegt U niet. Laat U zoo spoedig mogelijk naar een hulppost dragen. RICHTSNOER VOOR HET INRICHTEN VAN EEN KELDERSCHUILPLAATS: De schuilplaats moet aan de volgende eischen voldoen I. Bescherming tegen Brisantbommen. 1°) Een gewelf (bij voorkeur in beton) dat aan het instorten van 't gebouw kan weerstaan 2°) Een ingang en een-nood-uitgang bezitten 3") Een inhoudsvermogen hebben voor hoog stens 40 personen 4') In aanpalende schuilplaatsen, de voorberei ding van een opening in de scheidswanden voor zien om in oorlogstijd luchtdichte verbindingen tusschen de schuilplaatsen te verwezenlijken. II. Bescherming tegen gassen. Vergt 1°) Een volmaakte luchtdichtheid van gewelf en wanden 2°) Een ingangssas dat voor al de schuilplaatsen van een zelfde gebouw kan dienen 3 Luchtdichte deuren tot sluiten der in- en uitgangen der kelders, schuilplaatsen en kelder gaten 4°) Het filtreeren der ingelatene lucht die tot het verluchten der schuilplaats van minder dan 3m3 inhoudsvermogen per persoon en per uur moet dienen. III. Bescherming tegen brandbommen. Gebruik van onbrandbare materialen. Ter aanwijzing geven wij hieronder het ge vergde draagvermogen van het gewelf van een schuilplaats Voor een gebouw van 2 verdiepingen Een nut tige lading van 2000 kilos per m2 Voor een gebouw van 4 verdiepingen Een nut tige lading van 2500 kilos per m2 Voor een gebouw van 6 verdiepingen Een nut tige lading van 3000 kilos per m2. Kiest in uwen kelder eene plaats die het meest tot schuilplaats geschikt is. Doet ze, indien zulks mogelijk is, door eene tweede plaats vooraf gaan, die als luchtvoorraad- kamer zal dienen. Indien het gewelf van uwen kelder niet tot een draagvermogen van eene nuttige lading van 2000 kilos per m2 bestand is, laat dan de schoring er van door een deskundige (technicien) bestudee- ren. Ons hiervorengaande artikel nopens de pas sieve bescherming der burgerlijke bevolking was reeds geschreven, toen wij vernamen dat het stadsbestuur eindelijk besloten had toch iets te doen ten bate der bevolking. Zoo werd een strooibriefje in alle huisgezinnen rondgedeeld bevattende enkele nuttige wenken zooals wij ze in ons hierboven bedoeld artikel volgens een brochure van den Bond der Lucht bescherming eveneens mededeelen. Verders werd een oproep gedaan voor het aanwenden van hulp vaardige personen die hun medewerking willen verleenen aan de luchtbescherming of deel uit maken van de Burgerlijke Wacht. En eindelijk werd Donderdag namiddag nog bekend gemaakt dat gasmaskers ten stadhuize verkrijgbaar zijn mits de som van 50 fr. Anderzijds werden de gaslantaarns rechtover het stadhuis, politiebureel en hospitaal, alsmede deze geplaatst op de hoeken der bijzonderste straten blauw geverfd. Dit is dus een begin van uitvoering van hetgeen wij in voorgaand artikel vragen, doch wij hopen dat thans ook de bekendmaking van alle andere nuttige inlichtingen, en er zijn er nog vele, en van de genomen maatregelen niet langer meer zal uitblijven. Zoo zal men bij de bevolking den indruk weg nemen dat er niets voor haar gedaan wordt. Donderdagnamiddag, 31 Aug. 1939. I. VOOR-MOBILISATIE Zooals wij het in onze bijdrège over den Internatio nalen Politieken Toestand duidelijk hebben laten uit schijnen. staat Europa thans voor de keusONDER HANDELEN OF OORLOG De toestand is dus zeer gespannen. Temeer daar Duitschland niet wil onderhandelen vooraleer het de zekerheid kreeg dat het voldoening zal krijgen inzake zijn minimum-eischenannexatie van Danzig bij Duitschland. corridor en misschien ook wel teruggeving van Opper-Silezië. In deze bange atmosfeer heeft ons land, teneinde voorbereid te zijn op alle mogelijkheden, het leger op versterkten vredesvoet gebracht. Verschillende klas sen werden binnengeroepen, verscheidene politieke; eko- nomische en financieele maatregelen werden getroffen. Aldus kent ons land in het jongste jaar drie voor- mobilisaties: deze van September 1938, deze van Fe bruari 1939 en nu deze van Augustus 1939 En iedere voor-mobilisatie kost ons land verscheide ne millioenen, legt alle handel en nijverheid stil, brengt in vele huishoudens nieuwe werkloosheid, grootere of fers, pijnlijker armoede II. GERUSTSTELLING. Doch hoe men nu over het algemeen ook vreest voor de losbarsting van een gruwelijken oorlog, THANS heeft het Belgische volk de overtuiging dat wij van den oorlog zullen gespaard blijven, indien het tusschen Duitschland en Polen tot wapengeweld mocht komen. Deze overtuiging werd nog versterkt door de verkla ringen welke verleden Zaterdag door den Duitschen ambassadeur en verleden Maandag door de ambassa deurs van Frankrijk en Engeland aan onzen Vorst Leopold III werden gegeven. Aldus hebben Duitschland. Engeland en Frankrijk officieel verklaard onze grenzen te eerbiedigen. Dit beteekent. mits een paar voorwaarden, dat wij de groote geruststelling hebben dat ons land buiten het mogelijke konflikt zal blijven. Welke zijn nu die voorwaarden Ten eerstedat ieder der drie landen hun verklarin gen nakomen, en ons land werkelijk zullen eerbiedigen. Ten tweededat wij zelf onze neutraliteit handhaven, en desnoods beletten dat één der drie mogendheden ons land zou willen doortrekken om er opnieuw een Euro- oeesch slagveld van te maken. JII. ZEKERHEID Bekijken wij een moment deze twee voorwaarden, om te onderzoeken in hoever wij ZEKERHEID hebben bui ten het eventueele gevecht te blijven. Zal Duitschland zijn gegeven woord stand houden Zal Duitschland niet opnieuw onze grenzen schenden zooals in 1914 We meenen da^. Duitschland nü woord zal houden, omdat het in zijn eigen belang is België met rust te laten. Immers vergeten wij niet dat ons land Duitsch land nu veel langer kan tegenhouden dan in 1914", inge zien onze speciaal versterkte grenslijn. Bedenken wij verder dat Duitschland er alle belang bij heeft nu het bijna alleen tegen velen zou te strijden hebben dat onze 500.000 soldaten het hem niet lastiger zouden maken dan hij het reeds zou kunnen hebben. Immers zoo Duitschland België in den strijd betrekt door schending onzer grenzen dan vermeerdert Duitsch land zijn grenzen onnoodig, en moet het zijn leger over een grooter oppervlakte uitspreiden, en op nog een front erbij strijden. Daarbij nu Duitschland opnieuw zijn plechtig woord gaf, dient het ook met de moreele gevoelens van zijn eigen volk en met die van de bui tenwereld rekening te houden. Voegt daar dan nog bij, dat België de eeuwen door een zeer slecht aanvalsveld bleek, en bijna steeds den aanvaller het onderspit deed delven. En Frankrijk en Engeland Zullen deze landen onze grenzen, bij een gebeurlijk wereld-konflikt eerbiedigen? Beide landen hebben er alle belang bij dat onze neu traliteit bewaard blijve. Immers daardoor blijven de grenzen van beide landen beter tegen den aanvaller be schermd En België; zal België zelf zijn neutraliteit bewaren Zal België er zich niet laten toe verleiden zich met den mogelijken strijd in te mengen Het eene kamp meer te bevoordeeligen dan het andere zoodat het min der bevoordeeligde misnoegd wordt, en ons mede in het konflikt trekt Dat zal grootelijks van onze huidige regeering en ook van de bevolking afhangen. Doch nu reeds kunnen wij de oprechte overtuiging uitspreken dat alles laat voorzien dat én onze regeering én onze bevolking zich van alle noodlottige inmenging zullen onthouden. Immers de niet-inmengingspolitiek werd, sedert Oktober 1936, met meer nadruk dan vroe- gerv ingezet door onzen Vorst, met de goedkeuring der regeeringen Van Zeeland, Spaak, Pierlot, en is nog steeds gesteund door de overgroote meerderheid van het parlement en van de bevolking. IV. KALMTE GEBODEN. Aldus fnoeten wij met vertrouwen de raadgevingen en verordeningen van onze huidige regeering invol gen. en ons volledig ten dienste stellen om de onafhan- kelijkheidstaak van onze regeering te helpen vergemak kelijken. Dit zal het best gebeuren door ons kalm te houden, en door in geen geval nu aanleiding te wor den om één der beide internationale partijen op te hitsen, vijandig tegenover ons land te stemmen. Het tandheelkundig kabinet van O I. COUP DE THEATRE Het wordt algemeen aanvaard dat Europa thans de meest gespannen en gevaarlijke dagen van de geheele na-oorlogsche periode beleeft. Het sluiten van het niet-aanvalspact tusschen Duitsch land en Rusland werd nu gezien de onverwachte internationale politieke slag. die thans nog steeds ieder moment van ieder uur een wereld-oorlog kan doen losbranden Aldus is dat verdrag een Coup de Theatre gewor den Is het een diplomatieke zet Wordt het ernst Wat is er van te gelooven Op den Rijksdag van 20 Februari 1938 verklaarde Rijks kanselier Hitier, dat hij zich steeds ingespannen had om de beste betrekkingen met de meeste staten te on derhouden. Hij voegde hieraan toe: «Er is slechts één staat waarmede wij geen kontakt zochten en dien wij ook niet willen naderbij komen, namelijk Sovjet Rus land. Meer dan ooit zien wij in het Bolsjewisme, het levend symbool van het menschelijk instinkt tot ver nieling. Wij zullen nooit trachten met het bolsjewisme in voeling te komen. Wij zijn zijn onverbiddelijke vij anden Nu mag men te Berlijn opnieuw roepen: «Heil Mos kou Want nu heeft Hitier „vriendschap gesloten met de Russen, met de BolsjewistenNu verkondigt de Duitsche pers dat het Duitsche Verdrag met Rusland een nieuw perspectief opent voor het Duitsche ekono- mische systeem, dat dreigde in gevaarlijke impasse te geraken, zoowel wat betreft den finantieelen toestand, als de voorziening van grondstoffen. Dat zijn twee tegenstrijdige verklaringenofwel was Rijkskanselier Hitier niet oprecht op 20 Februari 1938, ofwel liegt de Duitsche pers thans Of zijn de toestanden op politiek gebied nü opeens zoo geweldig veranderd Onpartijdig gesproken dit is zeer moeilijk om zeg gen Want er dient rekening gehouden te worden met de argumentatie van beide kampenEn wie kent de gezonde argumentatie van beide kampen, de argumen tatie ontdaan van alle politieke maneuvers 7 Volgens de Timesheeft Hitier eem anti-aanran- dingspakt met Rusland onderteekend. omdat de Duit sche legerleiding weigerde den Fuhrer volmacht te ge ven om zijn plannen uit te werken, zoolang men er niet zeker van was, dat Rusland onzijdig zou blijven. Nu dat pakt onderteekend is, zou Duitschland aan zijn plan-uitwerking mogen voortdoen. De New-York- sche correspondent van de Daily Express zou zelfs vernomen hebben, dat het Duitsch-Russisch pact ver gezeld gaat van een geheim protocol, dat de vijf vol gende punten zou behelzen 1. Rusland zou de vrije hand krijgen in het Verre Oosten om militaire economische penetratie in China te bestrijden 2. De Balkan zou verdeeld worden in invloedszones (Hongarije, Roemenië, Yoego-Slavië en Griekenland) en Duitsche-Russische (Turkije en Bulgarije) 3- De Baltische staten zouden een Russische in vloedszone worden 4. Verdeeling van Polen: Rusland zou Poolsch Oekraïne krijgen 5. Rusland zou Bessarabië mogen annexeeren. Deze berichten dienen natuurlijk met het noodige voorbehoud onthaald te worden. Immers het wil er bij ons niet in. dat men dergelijke hoogst belangrijke geheime gegevens zonder meer kan achterhalen en mag publiceeren, zonder er van hooger hand officieel zou op gereageerd worden. Doch deze berichtgeving heeft echter deze waarde, dat zij de vertolking is van wat kan gebeuren. Van dat standpunt uit wordt dan des te gemakkelijker begrepen hoe het Duitsch-Rus sisch niet-aanvalsakkoord werkelijk een Coup de Théatre is geworden, die heel het diplomatieke Europa in rep en roer heeft gezet. II. DE DUITSCHE EISCHEN Gedurende verscheidene dagen heeft men thans uit gezien naar de minimum eischen van Duitschland, om aldus te weten in hoever er mogelijkheid bestond tot een vergelijk dat vrgde zou brengen De publicatie der brieven van minister president Da- ladier en Rijkskanselier Hitier brengt thans klaarheid in de Duitsche eischen Immers nu weet men dat de minimum eischen van Duitschland ten getale van drie zijn 1. Terugkeer van Danzig 2. Terugkeer van den Poolschen corridor die niet geografisch bepaald is; 3. Ophouden van den Macedonischen toestand die aan de Oostgrens bestaat. In de diplomatieke middens beschouwt men dat deze laatste eisch, zou kunnen aansturen op een uitwisseling van bevolkingen, tusschen de Poolsche streken door Duitschers bewoond en den Corridor, waar de bevol king voor het grootste gedeelte Poolsch is. Hoe verrechtvaardigt Rijkskanselier Hitier zijn nieuwe eischen We laten hem hier zelf aan het woord, zooals hij het deed in zijn brief aan minister-president Daladier «Mag ik. M Daladier, mij een vraag veroorloven? Hoe zoudt gij als Franschman handelen indien als ge volg van een ongelukkigen afloop, voor een welkdanige reden, een van uw provinciën gescheiden zou zijn door een corridor, toebehoorend aan een vreemden Staat, in dien een groote stad, zooals Marseille, zou belet worden zich voor te doen als Fransch En indien de Franschen die op dat grondgebied woonden, zouden vervolgd wor den geslagen, mishandeld, zelfs vermoord op beestach tige wijze Gij zijt een Franschman. mijnheer Daladier, en het is daarom dat ik weet hoe gij zoudt handeleh. Ik ben een Duitscher. twijfel niet aan mijn eergevoel, noch aan mijn plichtbesef om juist op dezelfde wijze te han delen.» Wat verder schrijft de Rijkskanselier Hitier aan mi- nister-president Daladier«Ik verzoek u dus ook te be grijpen. dat de opvatting van de eer de onmogelijkheid medebrengt, om af te zien van bijna twee miljoen men- schen en deze te zien mishandeld worden bij de e'igen grenzen. Het is daarom dat ik den eisch stel: Danzig en de Corridor» moeten naar Duitschland terugkeeren De Macedonische toestand, die bestaat aan onze Oost grens. moet worden afgeschaft. Ik zie geen enkel middel om Polen er toe te bewegen, omdat het zich onaanvecht baar gevoelt, onder de bescherming van deze waarbor gen, een vredelievende oplossing te aanvaarden. En ik

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4