TOffilSTISMOlM frWuM» Koloniale Loterij 6 DROEVIGE VERJAARDAG GEMEENTE VLAMERTINGHE GROOTE LIEFDADIGHEIDS DRAFKOERSEN 3.000 Fr. Prijzen ETANC DE ZILLEREKE - YPRES GRAND CONCOURS DE TIR A LA CARABINE VOOR DE TWIJFELAARS GUMOL lijmt en herstelt DRUKKERIJ DUMORTIER LES EMBARRAS FINANCIERS DE GUI DE DAMPIERRE Hef vooroorlogsch vaandel der Liberale Jonge Wachf wordf aan deze Vereeniging teruggeschonken VRAAGT CRISTAL -CHAUDFONTAINE Dinsdag 29 Oogst was het de vierde verjaring van het smartelijk overlijden anzer zoo beminde en diepbetreurde Koningin Astrid. Verleden jaar in September heeft het erkente lijke Yper een ontroerende hulde gebracht aan onze jeugdige en geliefde Vorstin en in den hof, die haar naam draagt, een prachtig gedenktee- ken ingehuldigd dat de vrome gedachtenis van onze te vroeg ontrukte Koningin Astrid moet ver eeuwigen, doch dit jaar werd van officieele zijde niet het minste gedaan om, ter gelegenheid van den verjaardag van haar afsterven, te toonen dat men de goede en minzame Koningin Astrid nog niet vergeten heeft, en zulks is ten zeerste te be treuren. De huidige gespannen toestand is misschien oor zaak geweest van die spijtige vergetelheid, doch al zijn de tijden slecht, toch mag daarin geen re den gezocht worden om zich aan dien plicht van genegenheid en erkentelijkheid tegenover onze duurbare Vorstin te onttrekken. Integendeel, het is in tijden van nood dat men het eerst naar zijn moeder loopt en is Koningin Astrid, die haar volk zoo innig liefhad, niet ons aller moeder In de huidige omstandigheden kon er moeilijk spraak zijn van grootsche plechtigheden, doch zooals het elders geschiedde, kon hier ook door de stadsoverheden het gedenkteeken bebloemd worden, en deze officieele hulde hoe bescheiden en nederig had er des te ontroerender om ge weest. Nochtans mag met genoegen aangestipt wor den dat Koningin Astrid in deze bedroevende tijden van onrust en vrees nog niet volledig ver geten werd en dat enkele bijzonderen piëteitsvol hier haar standbeeld, ter gelegenheid van den verjaardag van haar overlijden, hebben bebloemd. VOETBAL De officieele kampioenschappen zullen Zondag niet beginnen. Het uitvoerend komiteit van den B. V. B. ver gaderde Woensdag te Brussel ten einde te onder zoeken wat er moest gedaan worden met de offi cieele kampioenschappen die Zondag zouden moe ten aanvangen. Er werd beslist dat ingevolge het groot aantal spelers die onder de wapens geroepen zijn en re kening houdende met de onzekerheid en de evo lutie van den huidigen internationalen toestand, al de kompetitiewedstrijden van Zondag a. s. zoo wel in hoogere als in lagere klassen, zullen ver daagd worden. Het Uitvoerend Komiteit zal nu Dinsdag a. s. 5 September opnieuw vergaderen om uit te zien naar de maatregelen welke gebeurlijk moeten ge troffen worden voor de wedstrijden van Zondag 10 September, gegeven tot steun der Missie van Z. Exc. Mgr Six, op Zondag 10 September 1939. Begin om 3 uur stipt. Gewone renbaan van Heer Marcel Vandenbulcke. LE SAMEDI 2 SEPTEMBRE de 2 a 7 heures de l'après-midi LE DIMANCHE 3 SEPTEMBRE de 9 heures a midi et de 2 a 6 h. Le concours sera réglementé comrae suitLa mise est de 2.50 francs. 5 balles par tireur. Aucune balie d'essai ne sera tolérée. Le nombre des mises est limi- té a 8. Les mises seront réparties en prix. Des carabines et munitions seront a la disposition des con currents ne disposant pas du nécessaire. Une coupe est offerte l'équipe (8 tireurs maximum) totalisant le plus de points. Une seconde coupe ira a l'individuel totalisant le plus petit nombre de points tirant les 5 balles dans le carton. Une 3me coupe a l'individuel totalisant le plus haut nombre de points. Ce concours de tir est offert par l'Hostellerie de l'Etang. Les tireurs sont a l'abri des intempéries. Niets is meer tegenstrijdig met toerisme dan oorlogsberichten en oorlogsvoorbereidingen. Wij kunnen zulks op dit oogenblik aan den lijve on dervinden, want, waar een paar weken geleden nog de toeristische bedrijvigheid op haar hoogte punt was en de schade van het minder goede sei zoen werd ingehaald, kwam opeens de inzinking en zulke hevige als wij nog nooit gekend heb ben. Niet alleen is dit voor leper het geval maar ook in de andere toeristische centra, als de kust en groote steden als Antwerpen en Brussel, is alles kalm. Nu en dan ontmoet men nog in deze steden een Nederlandsche auto maar dat zijn natuurlijk wagens van zakenmenschen. Toerisme heeft fei telijk gedaan voor dit jaar. Hoe jammer dat dit onverwachte slot is geko men aan een seizoen dat nochtans niet van de slechtste zou geweest zijn. Inderdaad het was opvallend hoe druk het de eerste helft van Au gustus geworden was, zoowel in België als in het buitenland. Wij mogen ons nochtans gelukkig achten in België als men bv. ziet hoe prachtige landen als bv. Nederland met een zeer lief en aantrekkelijk natuurschoon, met een ongeëve naarde schat van kunstwerken in zijn musea, niet de helft, niet het vierde van de vreemdelingen heeft als België. Wij weten nu wel dat de hooge valuta hieraan schuld heeft, maar toch is het le ven in dit land, vergeleken bij dat van Zwitser land bv. niet duurder. Het is een feit dat wij dit land maar al te gemakkelijk negeeren en dat is spijtig, want wie er eenmaal kwam voelt steeds in zich de lust om nader kennis te maken met datgene wat hij een eerste maal niet kon bezoe ken. Zwitserland had dit jaar veel bezoek, hoewel het aantal vreemdelingen er niet zoo groot was als andere jaren. Steeds blijft hier het prachtige natuurbeeld de talrijke bezoekers aanlokken en overweldigende natuurpracht blijft den toerist toch nog steeds meer interesseeren dan hooge kunst. Dit blijkt bv. uit het bezoek aan de musea. Frankrijk heeft een flink seizoen achter den rug. De muntwaarde van dit land was zoo voor- deelig dat iedereen zich er naar aangetrokken gevoelde. En nochtans konden we vaststellen dat de levensstandaard sedert enkele jaren en ook reeds sedert verleden jaar merkelijk was ver hoogd. Toch bleek het reizen hier nog voordee- üg. Luxemburg bleef als altijd goed, schoon en niet te duur. Dat klein landeke, met zooveel natuur schoon staat werkelijk aan de spits voor het toeristische bezoek. Vooral Nederland levert er elk jaar een belangrijk contingent, zooals we ook dit jaar hebben mogen vaststellen. Duitschland had dit jaar geen trek. Niet dat er niets te zien is of te zien was, maar er was wer kelijk geen belangstelling voor dit schoone land. De politiek en de onzekere toestand die reeds be gon door te schemeren zal hieraan niet vreemd geweest zijn. Wij hebben hier enkele losse indrukken van het voorbije seizoen gegeven, waarop wij nog wel even zullen terugkomen als wij met een meer bezonken geest de voorbije maanden zullen kun nen beschouwen. Reysiger. Om deze te overtuigen, die niet een gelijke kans aan alle nummers geven, halen wij dit typisch, en gemakkelijk controleerbaar, voorbeeld aan bij de 5e schijf 1939 der Koloniale Loterij Het eindcijfer 333 het lot van fr. 2.500 gewonnen hebbende, heeft Het biljet Nr 333.333 dus ook de fr. 2.500 gewonnen. ALLE BILJETTEN HEBBEN GELIJKE KANS IN DE Koop vandaag het uwe der 9 schijf 1939 Trekking in September. glas porselein gleiswerk marmer amber eboniet ivoor hoorn aardewerk, enz. TE KOOP TER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER - £/rvt alUs'|{l|l|i|li|!i|l|| f;ll i ili Le dévouement des yprois a leurs princes, les comtes de Flandre, est connu de tous et constaté par l'histoire, Nos anciennes archives contenaient de nombreux renseignements sur les avances d'argent, sur des prêts faits par nos échevins aux comtes de Flandre, pour leur venir en aide dans des moments de détresse. Ainsi une charte de Gui de Dampierre, de 1281, nous apprend que ses bons amis, les échevins de sa ville d'Ypres lui ont prêté a son grand besoin une somme de cinq mille trois cent soixante huit livres et dix sols, monnaie de Flandre, qu'il pro met de leur rendre a la Toussaint a venir. Sur un état des créances de la ville, de 1288, on voit figurer le même comte de Flandre, Gui de Dampierre, pour une somme de quatre mille trois cents livres que les échevins d'Ypres avaient payée pour lui aux banquiers Robert et Baude Crespin, d'Arras, les Rothschild de l'époque. Sur le même état figurait Baudouin d'Avesnes comme devant a la ville la somme de cinq cents livres et le roi de France, Philippe le Bel, lui-même, comme débiteur de cinq mille livres, le tout pour argent prêté. Détail curieux a.noter en passantCe Baudouin d'Avesnes, sire de Beaumont, avait vendu a Gui de Dampierre, pour une pension viagère, les villes de Dunkerque et de Warnêton. Le malheureux comte, Gui de Dampierre, se trouvait souvent dans des embarras financiers il eut alors recours aux Crespin d'Arras, et comme il lui arrivait parfois de ne pouvoir tenir ses engagements, il s'adressait, dans ces cas, pour se tirer d'embarras, a ses bons amis, les échevins d'Ypres. Ainsi, en 1296, ceux-ci payèrent pour le comte, au dit Crespin, la somme de cinq mille livres d'Artois, qu'il devait a ces banquiers, et ils fournirent cette somme par anticipation,, comme dernier payement d'une somme de vingt mille livres d'Artois qu'ils lui avaient accordée en courtoisie. Pendant la malheureuse année 1296, Gui, par suite des négociations pour le mariage de sa fille avec le fils du roi d'Angleterre, était parvenu a faire consentir celui-ci a payer aux échevins d'Ypres, les sommes qu'ils lui avaient prêtées, montant alors a dix mille livres, monnaie de Flandremais, comme ce payement devait s'ef- fectuer en Angleterre même, soit en argent, soit en marchandises, le comte se déclara responsable de tout, jusqu'a ce que marchandises ou argent fussent arrivés a Ypres sans encombre. Le malheureux comte, compete on le sait, mou- rut en prison a Pontoise, en 1304, a l'age de quatre-vingts ans. Pendant les guerres des dernières années, les fils du Comte Gui, avaient eu également recours au dévouement des yprois, ainsi, en 1302, Jean de Flandre comte de Namur, fils ainé du second lit, reconnait être redevable a «ses cheirs et ames les eschevins d'Ypre la somme de quatre cent trente livres parisis, qu'ils se sont engagés a payer pour lui, a Jacques Fiere, Lambert Belle et Lambert Morin, pour trois chevaux qu'il leur a achetés. SERPY. Verleden week bevonden zich hier in stad enkele Engelsche toeristen die onder leiding van den Heer Murphy de slagvelden van het omliggende waren ko men bezoeken. Een dezer bezoekers, de Heer G. H. Wal ters, van Moston bij Manchester, stelde zich Vrijdag laatst, door tusschenkomst van den Heer Murphy, in betrekking met de Heeren Hector, Vermeulen en Isaï Gruwez en verklaarde hun dat hij in 't bezit was van de vlag eener liberale vereeniging. Een bijeenkomst dezer Heeren werd belegd te 12 u. in het Hotel Excelsior en daar overhandigde de Heer Walters aan de Heeren Vermeulen en Gruwez de nog gaaf en goed bewaarde vlag der Liberale Jonge Wacht van vóór den Oorlog. De Heer Walters, die hier tijdens den oorlog bij de artillerie diende, verklaarde dat hij die vlag in 1915 gered had uit een verlaten en bescha digd huis van Yper. waarschijnlijk dit van den Heer Ernest Nolf. Dixmudestraat, die vóór den oorlog voor zitter was der Liberale Jonge Wacht, dat hij ze tot heden toe zorgvuldig had bewaard en thans, nu hij voor de eerste maal naar Yper wasteruggekeerd, gelukkig \ygs er restitutie van te kunnen doen. De Heeren Vermeulen en Gruwez dankten den Heer Walters voor zijn schoon gebaar en namen dankbaar bezit van die vooroorlogsche vlag, die door iedereen sedert lang reeds als verloren aanzien werd, en die thans als een kostbaar aandenken zal bewaard worden. Uf jfiifjfifi'ff'r'r" het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. G. DONCK 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6