H 1 ET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES is®, Huis Verfaillie Zielmissen 20 \aar, N 23 2 September 1939 20 Année, N 23 2 Septembre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLEMENT La Protection contre Ie Péril Aérien precautions a prendre en cas d'attaques aériennes. aussitot que l'alerte est donnêe après l'attaque: en cas d'accident. Laatste berichten nopens het PooEsch-Duitsch Geschil. AAN ONZE LEZERS Gevonden en Verloren Voorwerpen Noordwatering van Veurne NAAIMACHIENEN NECCHI Priesterlijke Benoeming Herdenkingsplaat van Z. E. H. Kanunnik Delaere oud-deken van Yper. Bedevaart en Algemeene Vergadering der Vrienden van Lourdes te Dadizeele op Dinsdag 12 September 1939 Zondagrust Repos Dominical L'administration Communale d'Ypres a fait distribuer vendredi matin par la poste dans toutes les habitations un tract donnant quelques con- seils pratiques de protection contre le péril aérien. A la demande de nombreux habitants nous don- nons ci-dessous la traduction frangaise de ces conseils I. Si vous étes dehors Suspendez vos occupations. Ne restez pas dans la rue. Ne restez ni dans les tramways, ni dans l'auto- bus. Garez votre voiture ou votre bicyclette. Ne cherchez pas a rejoindre votre domicile. Ne courez pas, ne criez pas. Gagnez le plus proche abri. N'attendez pas en regardant le ciel que les avi- ons arrivent. Montrez-vous discipliné. Suivez les prescrip tions. Donnez l'exemple. H. Si vous êtes surpris en pleine attaque Placez-vous provisoirement sous un porche, der rière un gros pilier. Ne séjournez pas dans un lieu oü un projectile vient d'éclater. Ne restez pas dans une nappe de gaz. Ne courez pas, protégez le mieux possible votre visage par un mouchoir, un foulard. Ne vous essuyez pas les yeux. Gagnez au plus tót un abri. Evitez la panique, restez calme. III. Si vous êtes chez vous Ne restez pas a la fenêtre. Fermez les portes, volets et fenêtres. Eteignez les lumières. Fermez les compteurs du gaz, de l'électricité et de l'eau. Prenez votre masque. Munissez-vous d'eau potable, de vivres, de con serves et d'effets chauds. Ayez sur vous une lampe électrique de poche. Sans hate mais sans retard, gagnez votre abri. N'encombrez pas la porte d'entrée. Gardez le plus possible la position de repos. Conservez tout votre sangfroid Ne touchez pas aux objets souillés par les gaz. Lorsque la concentration des gaz est impor tante, ne restez pas, même muni d'un masque, dans la zone infestée Ne retirez pas le masque tant qu'il subsiste le moindre doute sur la présence de gaz toxiques. Prévenez les équipes de secours et de désin- fection. .Conservez votre sangfroid I. Si vous êtes gazé Restez couché. Ne bougez pas. Ne vous frottez pas les yeux. Ne touchez pas vos vêtements avec les mains nues. Ne prenez ni vin, ni alcool, ni cordial. Déshabillez-vous, si vous le pouvez, et lavez- vous a l'eau savonneuse a plusieurs reprises. Laissez-vous porter au poste de secours oü vous recevrez les meilleurs soins. 13. Si vous êtes brulé L'eau blanche, l'eau appliquée en lotion ou bain au moyen de compresses calmera la douleur dans les brülures légères. Pour les brülures profondes, mieux vaut se li- vrer au médecin le plus vite possible. HI. Si vous êtes blessé Ne touchez pas vos plaies. Immobilisez le membre atteint. Si le sang coule noir, faites une ligature au-des- sous de la plaie. Si le sang coule rouge, faites une ligature au- dessus de la plaie. Si vous étes atteint au crane, lavez la plaie, coupez les cheveux. Si vous êtes atteint a la poitrine, appliquez un pansement et bandez le torse. Si vous êtes atteint au ventre, ne buvez pas et ne bougez pas. Faites-vous évacuer le plus vite possible vers un poste de secours. Restez calme restez calme! Bij het ter pers gaan Vrijdag vernamen we door de radio dat de vijandelijkheden reeds aan den gang waren, dat de Duitschers, zonder een ulti matum te zenden, reeds op verscheidene plaatsen op Poolsch grondgebied binnengedrongen waren en een viertal Poolsche steden hadden gebombar deerd. Aan de Duitsch-Poolsche grens werden gister Vrijdag, 1 September, dus de eerste schoten ge lost en heeft er het eerste bloed gevloeid. Zal men koppig alle vredelievende overeen komst weigeren en van weerskanten geen de minste toegeving doen Is de vreeselijke oorlog met al zijn nasleep van wee, ellende, lijden en rouw, onherroepelijk besloten Niemand nog kan zulks hier verzekeren, maar overal, in alle landen, is men bezig zich op het ergste voor te bereiden. Zoo kondigde de radio eveneens aan dat vanaf heden, Zaterdag 2 Sep tember, de algemeene mobilisatie in Frankrijk uitgeroepen is en dat het parlement er denzelf den dag bijeenkomen zal om uiterst gewichtige beslissingen te nemen. Ook in Engeland en Zwit serland is de mobilisatie algemeen. Denkelijk zullen hier in ons land de nu reeds getroffen maatregelen voor de legerversterking ook nog moeten uitgebreid worden. Deze week hebben wij al het mogelijke gedaan om, niettegenstaande een deel van ons personeel ook opgeroepen werd, op tijd en met het gewoon aantal bladzijden te verschijnen, doch wij kun nen onze geachte en trouwe lezers niet verzeke ren zoo wij daartoe aanstaande week nog zullen bekwaam wezen. Wij hopen, gezien de huidige moeilijke tijden en de onzekerheid van hetgeen ons nog te wachten staat, dat al onze lezers dit zullen begrijpen, doch wij verzekeren hen geen moeite te sparen om zoolang en zoo regelmatig mogelijk in den gewonen vorm te verschijnen. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 25 Oogst, door M. Nevejans Leo, Heere Janstraat, twee kleine sleutels aan een koord gehecht. Zaterdag 26. door M. Deknudt Georges, Rijselstraat, een papieren zak een som geld inhoudende. Door M. Morel Arthur, bewaker van het oorlogsmu seum der Rijselpoort, een zonnebril. Maandag 28, door M. Duthoo Albert, Meenensteenweg, een reep. Dinsdag 29, door Jvr. Donche Godelieve, Stoflelstraat, een ring in aluminium. Woensdag 30, door M. Erard Herman, Bruggesteen- weg, een autoplaat Nr 261974. Door M. Bogaert Georges, Hoornwerk, twee vernik kelde huisdeursleutels. Verloren. Op 18 Oogst 1939 een armband-uurwerk, merk ENEL, tusschen Rijsselstraat en Paterskerk langs de Lombaard-, De Haerne-, Elisabeth- en Demondt- straten. Tegen schoone belooning terug te brengen, Nr 84. Rijsselstraat, leper. Donderdag 24 Augustus, door Mevrouw Bouve Yvonne, Maarschalk Plumerlaan, een handtasch bevat tende 70 fr., alsmede papieren en foto's. Vrijdag 25, door M. Schomus Jean, van Robertville, drie sleutels aan een ring vastgehecht. Zaterdag 26, door M. de Bourghelles, Cinema Flora, Groote Markt, een stopsel van naphtabak. Zordag 27, door M. Taverne Alberic, Bruggesteen- weg, een driekleurige armband. Maandag 28 door Mfi Bartier Yvonne, Yperleestraat, hare eenzelvigheidskaart. Dinsdag 29, door M. Soete Antoine, Rijselstraat, een armbandhorloge voorzien van zwart lederen armband. Door M< Gillebert Maria, Dixmudestraat, een don- kerroode schoenbeukel. Donderdag 31, door Mevr. Pierre Lomme-Teyte, van Kortrijk, een gouden armband. Belooning voor den vinder. Tengevolge van den Internationalen toestand wordt de algemeene vergadering die op 5 Sep tember e. k. moest plaats hebben, tot op een later te bepalen datum verdaagd. 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN. De Eerweerde Heer Verhaeghe, onderpastoor te We- velghem, komt door Z. H. Mgr den Bisschop van Brugge, benoemd te borden tot pastoor te St Jan-bij-Yper, in vervanging van E. H. Goegebeur die naar Oostduin- kerke verplaatst wordt. Aan het Westportaal der St Maartenskerk is men thans bezig een gedenkplaat aan te brengen ter her innering aan Z. E. Heer Kanunnik Delaere, gewezen deken van Yper, die hier tijdens den oorlog, als pas toor van St Pieters, zich zoo verdienstelijk wist te maken en van wien alle Yperlingen het beste aanden ken hebben bewaard. Deze gedenkplaat, die een tegenhanger vormt met de herinneringsplaat van Mgr De Brouwer en uit dezelfde materialen vervaardigd wordt, draagt het volgende op schrift Ter stichtende en zalige gedachtenis van den Goeden Herder den Barmhartigen Samaritaan Kanunnik Camille Delaere 1860—1936 Pastoor van St Pieters te leper 1908 - 1919 Pastoor - Deken van St Maartens 1919 -1928 Heldhaftig was zijn toewijding en opoffering tijdens de verwoesting van leper November 1914 - Mei 1915. Per omnia omnibus placeo, non quaerens quod mihi utile est, sed quod multis, ut salvi fiant. (I Cor. X, 33) DAGORDE Kwart voor 10 uur, aan 't Oud gemeentehuis, afha ling door de parochiale geestelijkheid. Te 10 uur, Hoogmis en Sermoen in de Basiliek. Na de Hoogmis, Processie. De mannen verrichten de verschillige diensten en de andere Bedevaarders vol gen het Allerheiligste Sacrament. Onmiddellijk na de Processie, vergadering in de gil- dezaal. Te 2 uur, Ommegang der VII Weeën, daarna Lof. Al de ieveraarsters der Vrienden van Lourdes worden dringend en vriendelijk verzocht hunne leden te verwittigen. De inschrijvingen worden aanvaard tot 8 September bij 1> M. Robert Soubry, Elverdinghestraat, 16, leper; 2) Klooster der Paters Capucienen. Kruisstraat 3) Bij al de Ieveraarsters. Prijs der reis 7 fr. Vertrek Ieper-Statie 8.15 uur. Terug uit Dadizeele 4,30 uur. Alle godvruchtige geloovigen mogen aan die bede vaart deel nemen. Giften voor de kaars worden in dank aangenomen. De Voorzitter van 't Komiteit, Robert Soubry. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 3 September, om 9 uur, in de kerk der Paters Karmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Fr. DE GRYZE-DUPREZ en kinders Marie-Louise en Camille. (1688) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 September, om 11 i uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Mevrouw W' Sidonie FIEU-DE JONCKHEERE Rijsselstraat, 3. (1696) Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera chantée le Dimanche 3 Septembre, a 9 heures, en l'église St- Nicolas, pour le repos de l'ame de Madame Werner CORNETTE-SABBE et fils Georges. (1697) De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 3 September Dimanche 3 Septembre van 8 tot 12 uur eD van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9