IDfMSCHEKROlM HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 )aar, N 24 9 September 1939 20 A.ince, N 24 9 Septer-bir !939 BIJVOEGSEL Intrekking der Politieverordening aangaande het sluiten der herbergen EERETEEKEN Bedevaart en Algemeene Vergadering der Vrienden van Lourdes te Dadizeele op Dinsdag 12 September 1939 O. L. VROUW VAN DADIZEELE Priesterlijke Benoemingen NÉCROLOGIE BEDANKING Zondagrust Repos Dominical SUPPLEMENT HIPIWW Naar het voorbeeld van hetgeen reeds in andere provincies gedaan werd, heeft de Heer Baels, Gouverneur van West-Vlaanderen, den Vrijdag 8D dezer eveneens besloten de verordening van 25 Augustus 11., betreffende het sluiten op zekere uren van alle drankgelegenheden, in te trekken, zoodat van heden af dus de herbergen en andere drankgelégenheden opnieuw gansch den dag mo gen openblijven. Wij weten uit de geschiedenis van onze stad hoe eigenaardig een markt te leper in de Middel eeuwen moet geweest zijn. Wij kregen onlangs gelegenheid om in Nederland de kaasmarkt van Alkmaar bij te wonen. Groot is het aantal vreem delingen welke eiken Vrijdag deze markt komen bekijken. Zoodra de markt is begonnen en koopers en verkoopers akkoord zijn begint het werk der kaasdragersdit zijn eigenlijk werklieden, in 't wit gekleed, met groote stroohoeden, groen, blauw, rood of geel, naar gelang van de gilde waartoe de dragers behooren. Het korps der dra gers bestaat uit een vader, uit vier gezworen mees ters, uit vier dragers en uit verschillende andere dagelijksche dragerszij zijn verdeeld in vier groepen te herkennen aan de kleur. Elke groep of gilde heeft haar eigen schaal, met de kleuren van zijn groep. Bij drukke markten is er een vijfde gilde met oranje kleur. Elke gilde heeft zes dragers en een taschman of weger.hij is de oudste in de gilde. Uit de zes dragers wordt om beurten een gezworen meester gekozen. Deze draagt als teeken van zijn waar digheid een speld met draagbaar hangende aan een lint in de kleur van zijn gilde. De oudste en de jongste van de dragers staan altijd aan de zelfde draagbaar. Voor 100 kg. die naar de «Waag» worden gedra gen trekt de gilde 30 cent (ongeveer 4.65 fr.);de wegers krijgen 40 cent per 100 kg. Jaarlijks komen gemiddeld 7 miljoen kilos kaas op de markt. Deze begint 's morgens te halftien. Zoodra er vijf draagbaren bij elke weegschaal zijn begint het wegen. Om de kaas te proeven wordt hij door gestoken. In de Waaghebben de dragers en wegers nog een vereenigingskamer waar zij re gelmatig bijeenkomen en het zelfgebrouwen bier proeven De kaas voor den uitvoer wordt gekrabd en rood geschilderd. In het midden van de markt ligt de kaas van de zuivelfabriekenaan de an dere zijde de groote kazen en die van gemiddelde grootte, de zoogenaamde commissiekaasen laatst aan het eind van de markt de kazen der boeren. De kazen worden op de lange draagbaren in kleine pyramiden geladen en zoo naar de open bare weegschaal Waag gedragen elke gilde mag om beurten beginnen. Het gewicht wordt luidop gelezen om elke kontrool toe te laten. De Edammer kazen wegen ongeveer 2 kg.de Com missiekazen ongeveer 5 kg. en de gemiddelde kazen ongeveer 6 J kg. Op iedere draagbaar laadt men zoowat 80 Edammer kazen. Van de Waag gaat de kaas naar de boot die vlak naast dit gebouw ligt. Dit gebouw is de oude kapel van den H. Geest die in 1578 ten tijde der Hervormng in Vleeschhalle werd omgezet. De toren dagteekent uit 1599 en draagt het volgende inschriftS. P. Q. A. Restituit Virtus Ablatae Jura Bilanci's (De moed der magistraten en bur gers van Alkmaar heeft de verloren waagrechten herwonnen). Elk uur blaast een klaroen op den toren de trompetruiters met een lans, openen de poortjes en herhalen dezen galop zoo dikwijls als et uren slaan. Voorwaar een zeer interessante markt Reysiger. Wij vernemen dat onze stadsgenoot. Heer Ca- mille LAMPS, het eereteeken van 2® klas komt te ontvangen. Wij bieden hem onze beste en hartelijkste ge- lukwenschen. DAGORDE Kwart voor 10 uur, aan 't Oud gemeentehuis, afha ling door de parochiale geestelijkheid. Te 10 uur, Hoogmis en Sermoen in de Basiliek. Na de Hoogmis, Processie. De mannen verrichten de verschillige diensten en de andere Bedevaarders vol gen het Allerheiligste Sacrament. Onmiddellijk na de Processie, vergadering in de gii- dezaal. Te 2 uur, Ommegang der VII Weeën, daarna Lof. Al de ieveraarsters der Vrienden van Lourdes worden dringend en vriendelijk verzocht hunne leden te verwittigen. De inschrijvingen worden aanvaard tot 8 September bij 1) M. Robert Soubry, Elverdinghestraat, 16. leper 2) Klooster der Paters Capiicienen, Kruisstraat 3) Bij al de Ieveraarsters. Prijs der reis 7 fr. Vertrek Ieper-Statie 8.15 uur. Terug uit Dadizeele 4,30 uur. Alle godvruchtige geloovigen mogen aan die bede vaart deel nemen. Giften voor de kaars worden in dank aangenomen. De Voorzitter van 't Komiteit, Robert Soubry. Vrijdag laatst, 8" September, zijnde het feest der Ge boorte van Maria, is zooals telken jare de novene be gonnen ter eere van O. L. Vrouw te Dadizeele. Talrijk zijn de mirakels die daar reeds plaats gre pen en jaarlijks komen duizenden en duizenden perso pen naar deze wijdvermaarde bedevaartplaats om er de hulp en de gunst van Onze Lieve' Vrouw af te smee- ken. Ontelbaar zijn ook de -Franschen die daar tijdens iedere novene kwamen bidden. Thans echter, tengevolge van het sluiten der grenzen, zullen deze bedevaarders niet meer kunnen komen, doch geen twijfel of de men- schen van alhier zullen in des te grooter getal en met des te meer godsvrucht en betrouwen naar Dadizeele optrekken om er voor het heil van ons land en voor den terugkeer van den vrede in andere landen te bid den. Over den oorsprong van dit druk bezocht genade oord leeren wij uit de oorkonden dat, vele eeuwen geleden, de Moeder Gods zich aan een armen eremiet vertoonde. Kort daarop begon men een kapel op te trekken op de plaats waar O. L. Vrouw verschenen was. In korten tijd was de bidplaats te klein geworden, want van heinde en ver kwam men daar de hulp van Maria in roepen. Daarom verhief men de kapel tot parochiale kerk. Hieruit volgde dat men besloot aan Zijne Emi nentie den Bisschop van Doornijk te vragen de kerk te komen inwijden. De kerkmeesters togen dan ook naar Doornijk, doch gekomen aan het gehucht Het Dayzel- hoekje werden zij tot staan gebracht door een eerbied waardige vrouw, die hun de oorzaak hunner reis vroeg. Wanneer Haar geantwoord werd, zegde zeHet is onnoodig u tot den Bisschop te wenden om de inwijding te doen, daar de kapel reeds door de Moeder van God gewijd is, en ten einde geloof te hechten aan mijn woor den werd rondom de plaats die gezegd werd een rood zijden draad, die geen begin en geen einde heeft, ge spannen. De kerkmeesters-afgevaardigden keerden terug en men bevond dat de eerbiedwaardige vrouw, die nie mand anders was dan Onze Lieve Vrouw, waarheid ge sproken had. Sedertdien werd aan ieder persoon, die naar Dadi zeele toog om een weldaad of een gunst van Onze Lieve Vrouw af te smeeken, een stukje van dien rooden zijden draad gegeven, en, niettegenstaande men gedurig van den draad afsneed, verminderde hij niet. Die kluwen Zijden draad werd tijdens den inval der Schotten in de XVIe eeuw gestolen en vernietigd. Daarin is de oorsprong te vinden van de roode zijden draadjes die tal van mannen en vrouwen aan een knoop bevestigen, telkens zij naar Dadizeele gaan, om er de Heilige Maagd te vereeren of een genade af te smeeken. Bij de Fransche revolutie en toen de Sans-culottep in Vlaanderen binnen vielen werd het heiligdom ont- eerd. De Basiliek werd verheven tot een Tempel der Rede, maar bij gebrek aan belangstellenden moesten de re- volutionnairen dien Tempel sluiten. Dadizeele was in vroegere eeuwen zoo beroemd dat in 1480, na het optrekken der nieuwe kerk, ten tijde van Jan van Dadizeele, er een pastoor en vier kape- lanen de kerk bedienden. Het mirakuleuse beeld van O. L. Vrouw van Dadi zeele, welke er vereerd wordt, heeft al de tribulaties der eeuwen getrotseerd en de laatste vlucht van het beeld is die tijdens den wereldoorlog toen men het naar Balen-Nethe moest overbrengen. Toen immers heeft de gemeente Dadizeele, die in de onmiddellijke nabijheid der frontlijn Passchendaele- Becelaere - Yper lag, veel te lijden gehad en werd de prachtige basiliek van O. L. Vrouw van Dadizeele bijna totaal vernield. In 1914 moest de honderdste verjaring gevierd wor den. van de uitvaardiging der Bulle van 2 Juli 1814, door Z. H. Paus Pius VII afgekondigd en die de gunsten en aflaten vernieuwde welke sedert ruim zes eeuwen aan dit genade-oord verleend werden. Deze viering kon toen echter, tengevolge van den we reldoorlog, niet doorgaan evenmin als dit jaar, om wille van den huidigen toestand, de ontworpen honderd vijf en twintigste verjaring met den voorzienen luister zal kunnen gevierd worden. Werden onderpastoor benoemd te Elverdinghe, E. H. Vander Stichele, leeraar aan St Amandus College te Kortrijk te Moorslede, E. H. Segaert, onderpastoor te Elverdinghe te Gits, E. H. For- rez, leeraar aan St Leo's College te Brugge te Beveren-bij-Roeselare, E. H. Denorme, leeraar aan 't College te Nieuwpoort. Les journaux ont annoncé le décès survenu a Liége le 1 Septembre dernier, de notre ancien concitoyen, M. Ie docteur Jules Lagrange, agé de 78 ans. Tous les anciens Yprois ont conservé le meilleur souvenir de eet excellent médecin. M. le docteur Lagrange avait a Ypres une trés forte clientèle, et était en outre spécialiste pour les maladies des yeux. Après la guerre, il s'était retiré dans la ville natale de son épouse, a Liége, oü il fut nommé médecin de la Société de la Vieille Montagne. II garda toujours une ardente affection pour Ypres et aimait se tenir au courant de tout ce qui s'y passait. La familie Lagrange est une trés vieille familie d'Ypres, et l'annonce du décès de M. Jules Lagrange suscitera ici d'unanimes regrets. Le défunt laisse deux fils, et trois filles dont l'une a épousé M. Polain, consul de Belgique a Bangkok, puis a Burgos, aujourd'hui a Tanger. II était frère de M. Henri Lagrange, conservateur honoraire des hypothèques a Bruges, de M. Al- bert Lagrange, président du Tribunal de le in stance de Courtrai, décédé au courant de l'été dernier, et de M®"e Berthe Lagrange, qui est re venue se fixer parmi nous. Nous présentons a toute la familie Lagrange nos bien vives condoléances. On nous annonce de Courtrai le décès de dame Paula-Marie Vercruysse, veuve de Monsieur Auguste Godtschalck, née a Courtrai. le 24 juillet 1848, y décédée le 5 septembre dernier. Elle a été inhumée au caveau de la familie a Warnêton, vendredi dernier. Au moment de la guerre, Monsieur Auguste Godtschalck était bourgmestre de Warnêton de- puis environ 20 ans. Nous présentons a la familie Godtschalck nos bien sincères condoléances. Vrouw Arthur Procureur, geboren Maria Delobel Heer en Vrouw Theodore Procureur-Hullaert De familiën Procureur en Delobel, danken, langs dezen weg. de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van him teergeliefden echtgenoot, broeder, schoonbroeder en bloedverwant, Heer ARTHUR-SYLVESTRE PROCUREUR en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. (1704) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 10 September, om 7 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Roger DEMEERE. (1702) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 September, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules VERFAILLIE (1703) Vuenden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 September, om 11 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Mevrouw Arthur WECKESSER-VANDE LANOITTE (1705) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 September, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Arthur HERRIER. (1706) De Apotheek van La Pharmacie de MrSEYS Dixmudestraat Rue de Dixmude is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 10 September Dimanche 10 Septembre van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9