KOFFES en CHIC0FEI met PREMEN Christiaens Devolder KortrijK A Te koop in allo goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Hygiene. Opvoeding. Huishoudelijke wenken. Levenswijsheid. GELEIBRIEVEN (PASSAVANTS) RUSTEN. Zoo menigmaal werd reeds een loflied gezonger op de liefde voor den arbeid, op de vlijt en steeds wist men een spoorslag te geven, zoodat diege nen, die reeds liefde voor het werk hadden niet meer gingen loopen (figuurlijk gesproken), maar gingen dra ven Daarom kan het wel zijn nut hebben even de rie men aart te trekken, en ook eens een woordje te rep pen ten voordeele van de rust. Want, al is werken zalig» zooals men beweert, rusten is het zeker niet minder. Kunnen rusten, schijnt nochtans ook een kunst te zijn en eerlijk, als we rond ons kijken en het koortsig jagen van sommige vrouwen nagaan, of ze nu in het beroeps leven z n of alleen hun huishoudentje beredderen, dan moeten we werkelijk bekennen, dat zeer weinige van ïaar de kunst, te rusten, verstaan. En toch zouden de vrouwen der beide kategoriën moe ten begrijpen, dat niets zoo nadeelig is voor de gezond heid dan, juist dit koortsig voortjagen. Een vrouw, die zich overwerkt, wordt oud vóór den t d. zij is prikkelbaar, slecht geluimd en mag haar sterse levenskracht haar eens even de gewone beslom meringen doen te boven komen, wat haar jeugd en schoonheid glans verleent, dan is dit toch maar de he vigheid van een stroovuurtje, dat. eens uitgedoofd, haar weer in haar doffe lusteloosheid doet terugzinken. De vrouw, die werkt, moet kunnen rusten. Als ze de gelegenheid er niet toe heeft, moet ze de gelegenheid maken Iedere vrouw kan toch minstens over een kwar tiertje per dag beschikken, waarop zij aan zichzelf overgelaten is om weer tot evenwicht te komen. Een paar oogenblikken. waarop ze niet denkt, niet' praat maar even de oogen sluit en probeert niet te den ken. Dat oogenblik moet ze kunnen vinden even na het micldagmaai. of vóór het avondmaal, als ze nog ver langt uit te gaan. De zondagrust. die toch werkelijk voor niets anders zou moeten gebruikt worden dan te rusten, wordt zoo dikwijls gebruikt om zich toch maar zoo moe mogelijk te maken, men wil zoo veel mogelijk zien, zooveel moge lijk loopen of rijden. Als men een heele week nietsgedaan heeft, zou dit er door kunnen, maar niet als men een welgevulde week achter den rug heeft. De week-end zou werkelijk het tijdstip der rust moe ten zijn en voorbij moeten gaan buiten, in open lucht, in een zalig kalm «niets doen». LASTIGE KINDEREN EN NOG IETS. Jonge moeders klagen wel eens, dat baby. waarmede ze trouw eiken middag in den wagen gaan rijden, zoo lastig gaat worden. Wanneer ze maar even met den kinderwagen stilstaan, begint baby te schreeuwen. Jawel, jeugdige moeders, dat is Uw eigen schuld. U weet natuurlijk, dat na de vierde week (na de geboorte) het kind voor een Title in een auto mag worden meegenomen, terwijl men gewoonlijk bij de zesde week begint met korte ritjes in den kinderwagen. Hier begint nu juist de moeilijkheid. Babies zi;n buitengewoon verstandig. En wanneer men de gewoonte vormt om den heelen middag met het kind crp en neer te rijden, dan raakt het daaraan zoo gewend in zeer korten tijd dat het niet meer tevreden is. als het niet gereden wordt. Men moet dus goed begrijpen, dat •nen zei: de schuldige is als men zulk een lastige baby heeft. Het kind kan net zooveel en net zoo goed frissche lucht en zon krijgen, als men het kalmpjes, desnoods in den kinderwagen, op de veranda of in een tuintje laat staan Het rijden is heelemaal niet noodzakelijk. En wanneer men het kind aan dit stilstaan gewend heeft, heeft men heelemaal geen last en heeft de moeder de gelegenheid 's middags wat rust te nemen. Dan de kwestie van het gewicht van de baby. Ge-, woonlijk wordt het kind bij de geboorte gewogen en dan eens in de week tot de derde maand. Van de derde tot de achtste maand weegt men eens per maand. Daar na weegt men pas weer als het kind een jaar oud is. Het' wegen geschiedt alleen om het benoodigde voedsel vast te stellen De normale baby neemt per week onge veer anderhalf ons tot twee ons in gewicht toe, tot de vijfde maand. Van de vijfde maand tot het einde van het jaar ongeveer een ons tot anderhalf ons per week. Voor de baby. die door de moeder zelf gevoed wordt, wordt het veel beter geacht als het kind per week maar een ons tot anderhalf ons aankomt. Soms komt zoo'n baby twee en een half ons' tot drie ons per week aan. doch n die gevallen behoudt de voeding van de moeder niet voldoende voedzaamheid, zoodat men dikwijls ziet, dat men bij de tweede maand het kind verder met de flesch moet voeden. De normale baby weegt na vijf maanden twee keer zooveel als bij de geboorte en na een jaar drie keer zooveel als bij de geboorte. GLANZEND MARMER. Het marmer kan men doen glanzen door het te wrijven met een wollen doek, waar op men eenige druppels fijn olie laat vallen. Goed na- Arijven met een drogen doek tot het marmer zeer droog is, en wanneer men er met den duim overgaat, deze geen spo'ren nalaat. MARMEREN PENDULE REINIGEN. Met een zacht doekje en wat lauw zeepsop, kan men de marmeren pendule ontdoen van het laagje vuil. Zij moet zoo wei nig mogelijk vloeistof gebruiken, en er vooral op letten, dat geen druppel water in 't binnenwerk van de klok terechtkomt. Als het marmer schoon is, kan dat nog even met een in koud water bevochtigd doekje wor den afgenomen, waarna het, ook alweer op voorzichtige wijze, in de was kan worden gezet. PAARLEMOER. Voorwerpen in paarlemoer welke bevuild zijn kan men niet schoon krijgen door warm water en zeep, zooals vele menschen denken. Het zou alleen den glans van het paarlemoer verwijderen. Het beste zal zijn koud water te gebruiken met krijtpoeder. KORAAL REINIGEN. Vuile bloedkoralen worden gereinigd van het aanklevende vuil door een beetje petroleum. Zijn de koralen schoon, dan wrijft men ze door de handen die men tevoren met zéér weinig boter heeft ingevet. Geen zeepsop gebruiken. De koralen zou den daardoor gemakkelijk kunnen verkleuren. VERSCHILLENDE MANIEREN OM RUITEN EN SPIEGELS TE KUISCHEN. Gebruik nooit lijnwaad om vensters en spiegels te kuischen, het maakt stre pen. Om ze te wasschen gebruikt men een spons, om ze te doen blinken neemt men oude gazetten op een bol gerold of beter nog zijdepapier. Ammoniak kuischt uitstekend goed het glas, neem 2 lepels per emmer water. Men kan ook alkool gebrui ken. of krijt in water opgelost. Petrol kuischt ook heel goed de ruiten en bovendien verwijdert deze nog de vliegen Neem blauwsel in ppeder, doe er wat op een zachte natte vod en wrijf er de ruiten mede wasch ze daarna met het zeemvel. HET OPVOUWEN VAN EEN JAS. Tot de lastigste werkjes bij het kofferpakken behoort het opvouwen van een jas, zoodanig, dat deze bij het openen van den kof fer er niet al te verfrommeld uitziet. Dit laatste kan men voorkomen als men op de volgende wijze te werk gaat. Allereerst keert men de jas of het jacket bin nenste buiten, ook de mouwen. Om zeker te zijn, dat dit laatste gebeurd is, legt men de jas met de voering naar beneden op de tafel en vergewist zich of de kop der mouwen glad zit. Dan vouwt men de zijden naar binnen, zóó. dat ze over elkaar geslagen worden en de vouwen gelijk zijn met de schoudernaden. Vervolgens, in plaats van de mouwen glad te leggen in de lengte van de jas, vouwt men ze dwars,'de een op de andere, rechthoekig op de lengte van de jas. die nu tweemaal opgevouwen wordt, eenmaal aan de boven (kraag)- kant. met de mouwen in het opgevouwen gedeelte, waaroverheen de onderzijde gevouwen wordt. Op deze wijze gevouwen kan men een jas zonder bezwaar in een kleinen koffer pakken. FRISCHHEID IN ONZE KLEERKAST. Wanneer men wil vermijden, dat in de kleerkast, een ingeslo ten geur blijft hangen, moet men de kleeren liefst niet onmiddellijk terughangen. na ze te hebben gedragen. Parfum, reuk van een of ander gerecht, blijven soms heel lang in de kleeren hangen, en wanneer deze dan onmiddellijk in de kast worden geborgen, waar geen versche luchttoevoer is, dan kunnen de reuken ook niet weg. Na een feest, of na de reis, laat ge de kleeren liefst een dag in versche buitenlucht hangen, en voor hen die geen tuin of koer hebben, op den zolder, waarvan het venster goed open staat tot al de ongewenschte geu ren verdwenen zijn. Ook bloezen en kleedjes, welke pas gestreken zijn. mogen niet onmiddellijk weggeborgen worden, wegens de verdamping. Af eri toe. zal men de kleeren, vooral deze, welke niet dikwijls worden aangetrokken, uit de kast halen en goed verluchten, gepaard met kloppen, om het stof er uit te krijgen. Vooral de heerenkostumen, moeten het voorwerp van een regelmatig en grondig nazicht vor men. Al de zakken moeten fijn uitgeborsteld en gekeerd worden, dit ook met het oog op de motten, die de don kere hoekjes met voorkeur uitkiezen. Bij zonnig weder, >s het ook aan te raden, de kleerkast eens uit te was schen en een paar dagen te laten openstaan, tot het hout weer goed gedroogd is. Een frissche geur in de kast. kan in de hand worden gewerkt door het aan brengen van kleine zakjes gevuld met lavendelbloem pjes. welke men heeft laten drogen. Af en toe de kast open laten staan KRAKENDE SCHOENEN. Die schoenen zijn niet betaaldzeggen de menschen wel eens schertsend, wanneer ze schoenen hooren kraken. Wat er ook van zij, het is een vervelend geval zoowel voor ons. als voor hen die het aanhooren moeten. Een middel daartegen, dat goede uitslagen geeft. is. de schoenen in te wrijven'met lijnolie. Wordt een man geluk beschoren, dan krijgt hij een vrouw die uitmunt in vele zakeneer. vriendelijke, zin delijke. edele, handige en zedelijke. 24 SEPTEMBER 1868. Een der bekende schrijvers der Geschiede nis van Antw Karei Torfs overleden. Geb. 7-4-1808. 1813. Dood van Gretry. geb. in 1741 te Luik. Toon dichter, schrijver van talrijke operas. 1780. Parijs Dood van Mevr. Du Deffand. die een beroemd salon had. Geb. 1697. 25 SEPTEMBER 1816. Stichting door Koning Willem I van de Hoo- geschool te Gent. 1881. Grootsche hulde te Brussel aan Hendrik Conscience bij de verschijning van zijn 1001 boek Geld en Adel 1937. Mussolini komt in Duitschland toe en ont moet Hitier te München. Hij verblijft er verschillende dagen er, spreekt te Berlijn een groote rede uit. 1707. De eerste stoomboot gebouwd door Denis Papin wordt op de Weser vernield (Hannover). 1938. Overlijden van Westover, opperbevelhebber der luchtmacht van de Vereenigde Staten. 26 SEPTEMBER 1905. Algemeene spoorwegstaking in Rusland. 1915. Keir Hardie gestorven. 1897. Het eerste VI. Natuur- en Geneeskundig congres grijpt plaats te Gent. Ingericht door Hooglee raar Mac Leod. Hieruit ontstonden de Wetenschappe lijke Kongressen die thans om de 2 jaar worden ge houden. 1811. Dekreet tegen de vrijheid der pers. Het aan tal drukkers të Parijs wordt verminderd op 60. 1938. Overlijden van oud-senator Leon du Bus de Warnaffe. 27 SEPTEMBER 1825. De eerste spoorweg (Engeland). 1830. Het Hollandsch garnizoen verlaat Brugge. 1906. In hun gezamenlijke Voorschriftenbe treffende de Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, verklaren de Belg. Bisschoppen dat de Nederl. taal on geschikt is voor Hooger Onderwijs. 1937. De Endeavour II die men reeds verloren waande, teruggevonden. 1627. Geboorte van Bossuet te Dijon. Overl. 1704. De gr. fi. redenaar. 1825. In dienststelling te Stockton (Eng.) van een tramtrein op rails getrokken door paarden. 1896. Eerste vertooning te Brussel van Nestor de Tière's drama Een misdadige 28 SEPTEMBER 1864. Stichting der internationale vereeniging der arbeiders te Londen. 1895 Paul Pasteur gestorven. Geb. 1822. 1830. De Hollandsche Kamer stemt de bestuur- lijKe scheiding van België en Holland. 1885. Feestelijkheden te Antw. ter eere van dich ter Jan Van Beers. 29 SEPTEMBER 1863. Hugo Haase geboren. 1902. Dood van Emile Zola. 1529. Groote sterfte door de zoogenaamde zwee- tende ziekte. Te Antwerpen op 4 dagen ruim 400 dooden. St Michielsdag. 1937. Aansluiting van Italië bij de akkoorden van Nyon door een overeenkomst tusschen Italië. Frank rijk en Engeland te Parijs. 1531. Dood van Louise de Savoie. Geb. 1476. Moe der van Frans I. Tweemaal regentes. 30 SEPTEMBER 1890. Opheffing der Socialistenwet. 1913. De uitvinder Diesel, overleden. 1922. Georg von Vollmar gestorven. 1791. Afschaffing van de Constituante en de Repu blikeinen meester in Frankrijk. 1868. Een omwenteling onttroont koningin Isa bella van Spanje. Haar zoon Alfonso XII zal in 1875 regeeren 1791. Eerste vertooning te Weenen van De Toover- fluit van Mozart. zijn te verkrijgen ten bureele dezer.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10