PLANT HUMOR Denk-Sport 6 De dieren en hef onweder Hoe lang insecten kunnen leven P Fen nieuwe manier voor bijenvervoer. Groenblijvende hagen. Waterplanten. 4 JJJltW»'""'"-- Het onweer slaat den hond met angst Alleen de fox- terrier legt wat meer bedaardheid aan den dag, terwijl de dog grimmiger en kregeliger wordt dan ooit. De kat ten zijn wel schichtiger en zenuwachtig, maar verstop pen doei. ze zich niet. Al de vogels schuilen voor het onwedei, uitgezonderd de ekster, die op 'n hoogen boom gaat zitten, zich kletsnat laat regenen en over moedig naar den bliksem'kijkt... Misschien hoopt ze dat schitterende ding vandaag of morgen te kunnen stelen. De bijen keeren pijlsnel naar hun korven terug van zoohaast een onweer op handen ishun vaart is zoo pijlsnel, dat ze blindweg tegen hinderpalen vliegen en dood neervallen. Tijdens onweders werken ze ook niet. Uiterst schrikachtig zijn de spinnen, die vaak hun net verlaten en op den dool gaan. In de wildernis zijn het de reuzen die 't meest be vreesd zijntijgers, panters en boschkatten huilen en kermen van schrik. De leeuwen schijnen weinig in hun- nopjes te zijn als de donder ratelt. Ze verbergen zich niet. doch loopen wild in het rond. Alleen de dieren der zee vogels en visschen deelen de algemeene verslagen heid niet en 'k zal geen geheim verklappen als ik zeg dat het als het onweert, het best is, om paling te van gen. En 't heeft dus ook zijn nut. De insecten zijn over het algemeen de kortstlevende dieren. Een groot gedeelte van hen vergaat het zooals de ééndagsvlieg, waarvan het vrouwtje sterft zoodra het de eieren heeft gelegd, zonder nog voedsel te hebben tot zich genomen. Hetzelfde geldt bij verschillende spinnen. De wijfjes gebruiken hun vleugels slechts weinig en kruipen meer, of hun vleugels zijn zelfs verschrompeld en deugen heelemaal niet meer om te vliegen. Zij leg gen al spoedig hun talrijke eieren op woudboomen of tusschen het gras en sterven kort daarop. Het rondvliegende mannetje is daarentegen met een langeren levenstijd bedeeld, want het bereikt een ouder dom van meerdere weken. Het omgekeerde is het geval bij bijen en mieren bij deze insecten leven de vrouwtjes lang en de mannetjes kort. Zoo bereikt het eenige wijfje van den bijenkorf, de koningin, gemiddeld een leeftijd van twee tot drie jaar, soms echter ook van vijf jaar, terwijl de darren, de mannetjes, slechts vier tot vijf maanden oud worden. Men- is er anderzijds reeds in gelukt een mierenwijfje in een kunstmatig aangelegd nest vijftien jaar en de werksters meer dan zeven jaar in het leven te hou den. De mannetjes daarentegen stierven reeds na en kele weken. De meeste kevers sterven binnen korten tijd. Ver schillende soorten kunnen echter, zooals een langdurige bestudeering heeft getoond, langer leven dan men wel zou denken. Een rozenkever leefde, met versche blaad jes gevoed, vier jaren, een wijfje van een bepaalde rups. drie jaar. En dat beteekent in de keverwereld al heel wat. De Australische imker E. W. Griffins kreeg een dezer dagen een order voor levering van niet minder dan 12 'nillioen bijen, die naar een 700 km. verwijderde plaats moesten worden gezonden. Aangezien het vervoer van bijen over zulke groote afstanden altijd moeilijkheden met zich meebrengt, wat de voeding aangaat, moest de imker voorzorgsmaatre gelen treffen. Hij vond een buitengewoon vernuftigen uitweg. Hij ging van de gedachte uit, dat bijen bij zeer lage temperatuur slechts heel weinig voedsel noodig hebben. Hij verpakte haar daarom in 300 stroomanden, die hij weer in 1200 kg. ijs hulde. Door de sterke temperatuur daling geraakten de bijen in een soort winterslaap, waaruit zij pas ontwaakten, toen zij op de plaats van bestemming aankwamen en daar langzaam weer op temperatuur geraakten. Slechts enkele bijen ontwaakten niet uit dezen kunst- matigen winterslaap. Deze nijverige diertjes zijn bui tengewoon taai, en kwamen eigenlijk in een soort be vroren toestand op de plaats van hun bestemming aan. Na hun ontdooiing bleek ruim 90 t. h. van de diertjes zich in denzelfden toestand te bevinden als vóór de lange reis. Groenblijvende hagen worden geplant als afspanning van een eigendom omdat ze goedkooper zijn dan muren en ook om aestetische redenennatuurschoon of aan passing aan het landschap. Ook iiog om andere rede nen. om te beschutten tegen de koude winden van het winterseizoen, tegen de warme zonnestralen in den zomer, tegen regen en om, zeker uitzicht te verbeteren of om het zicht te belemmeren. Wij hebben daarvoor niet veel plantenkeuze en onder deze voldoen er sommige weer niet aan het beoogde doel, 't zij door te tragen of te snellen of te breeden groei, 't zij dat zij lijden door dichtstaan, 't zij dat ze niet mogen geschoren worden, dat ze te kostelijk zijn ofwel vergiftig voor dieren die er van zouden eten. De geschiktste is de ligustrum met groen blijvende bladeren (ligustrum ovalifolium) om dat ze goedkoop is, snel groeit en mag geschoren wor den. Wii hebben dan de thuya die langzamer groeit en meer kost. Dan hebben we nog enkele coniferen die men mag scheren, doch te kostelijke sieraadplanten zijn verders nog andere naaldsoorten doch die groeien te -nel en nemen spoedig te groote afmetingen, of lijden coor htt dicht staan en krijgen daardoor van onder drooge takken. De hulst en gewone palm groeien wat langzaam de bamboe groeit te breed en niet dicht ge noeg. Men heeft dan nog de taxus baccata, door sommigen Spaanse»- groen genaamd, en die als sieraadplant schoone dichte hagen vormt en goedkooper is dan de thuya, maar die vergiftigd is. behalve haar zaden, voor vee of paarden en daarom noemen wij ze laatst, omdat zij hoegenaamd niet mag geplant worden waar deze dieren er zouden kunnen van etenwees voorzichtig met het scheersel dat er van komtwerp het nooit op den mesthoop; verbrand het seffens; gebruiü er nooit \an voo- versiering van woningen of straten, onder andere om te strooien met processies desgevallend ver zamel het dan na gebruik en verbrand het Dieren die er van éten. krijgen invallende oogen, worden dol en bezwijken na korten tijd. Menige tuin tegenwoordig bezit een kleine waterkom, waarin mooie vischjes dartelen onder de koesterende zonnestralen. Het is Zoo aangenaam dan die roode en goudgeschub- de vlugge vischjes te zien spelemeien onder mooie wa terplanten. Maar hoe zal men die waterplanten bekomen en be handelen Zeggen we vooreerst dat veertig centimeter diepte voldoende zijn om goede uitslagen te bekomen. Men kieze een goed opene plek, wel door de zon beschenen, maar zooveel mogelijk gevrijwaard tegen luchttochten en koude winden. De waterplanten houden van helder en rustig water, dat gedurig op hetzelfde peil blijft en zich gecturig vernieuwt, zonder dat de strooming noch tans te sterk wordt. De kleiachtige, natuurlijke bodem van den vijver vol staat. op voorwaarde dat de aarde gezond zij en vrucht baar. Ais men zelf de aarde moet aanbrengen, kieze men goede zuivere aarde waarbij men wat bladeren- teelaarde voegt en wat koemest. In de kunstmatige vijvers kweekt men de waterlelies op aaróhoopen overdekt met steenen, in manden, in potten of in nissen gevuld met hooger aangegeven mengsel. In diepere vijvers plaatst men soms bakken op voet stukken. Men plant de helderkleurige waterlelies in de don kerste deelen van den vijverde donkerder-gekleurde op de meest verlichte deelen. Op den rand van den vijver plante men gewassen met bladeren die uit het water steken, zooals pijlkruid en salisma. Op de oevers doe men lischbloemen groeieniris keam feri, iris -ibirica en bloedkruid. De waterplanten worden op hun plaats gebracht in de maand Meimaar eerst moet men uit de vijveraarde de bestanddeelen verwijderen welke schaden aan de waterlelies. Na eenige jaren brengt de nenuphar een zeer ontwikkeld bladertoestel voort, ten nadeele van de bloemen. Men zal er voor zorgen de planten te split sen en ze te herplanten in nieuwe aarde. De waterlelies met blauwe bloemen worden 's Zo mers gewoonlijk buiten gekweekt, in potten's Win ters plastst men ze in een matig verwarmde serre. De goudvischjes die men in de waterkommen plaatst,- dienen niet alleen tot sieraad zij hebben ook een nut tig doel, te weten het verslinden van de larven welke schadelijk zijn voor de planten. Zekere soorten van waterlelies kunnen ook gekweekt worden in houten bakken welke men in de tuinen be graaft namelijk de Nympheas Pygmea en de Helocola. Hallo, De Bruin Zijt ge uw auto aan 't schil feren Ja mijn vrouw fei, haar winterjas kwam niet bi- de kleur van mijn auto, en nu is het veel goedkooper mijn auto over te schilderen, dan een nieuwe winterjas voor haar te koopen Onderwijzer Wat is een eiland LeerlingEen plek, waar de bodem van de zee boven water uitsteekt. Boer Sanders ging zijn pacht betalen en hij zag scheel van den honger als hij bij den eigenaar kwam Meneer was precies aan 't eten da 5t vet van zijn kin drupte. Geen nieuws in 't dorp, vroeg menheer, terwijl hij zat te peuzelen. Nie veel, zei Sanders, maar ik heb 'n aardig geval op mijn hof, mijn paard gaf me twee veu lens en 't kan er maar één speenen. Zoo, sprak menheer, en wat doet 't tweede veulen dan Ha zei de boer, dat moet er met grooten hon ger op staan zien lijk ik hier. Klant (die zich erg ziek voelt) Hebt U wat formamint, een doosje kininepillen, een dozijn citroenen, een fleschje mentol, en...» ChefO, meneer, dan moet U op de tweede etage zijn, bij de afdeeling wintersport Tweelingen. Op de straat. Een heer tot een jongen van een achttal jaren Pas toch op uw broerken. Hij zal overreden worden. Da is niks. We hebben er thuis nog juist zoo eenen Bij den kleermaker. KleermakerU hebt onlangs zooveel geld geërfd. Nu kunt U me toch zeker wel betalen KlantMaar, denkt ge dan, dat ik zou willen hebben, dat de menschen zeggen dat geërfd geld mijn gewoonten heeft veranderd ONZE NIEUWE RAADSELTJES. 1- Wat is het toppunt van netheid 2. Wat zijn het dwaaste, het verstan digste en het moedigste ding dat wij ken nen 3. Paardjesmolen, Zwarte kolen, Koud en oud, Vleesch met zout, Kunt. ge dat spellen met drie letters? OM EENS NA TE DENKEN Vader, Oom en twee zonen stonden eens aan een waterkant. Ze moesten alle vier aan den overkant. Doch daar was geen overzet veer. Wel lag.er een klein roeibootje, dat volgens een opschrift slechts 80 kilo kon dragen zonder te zinken Dat bracht een moeilijk probleem Want de vader woog alleen reeds 80 kilo, en Oom alleen woog eveneens 80 kilo, terwijl de twee zonen eigenlijk zoontjes elk 40 kilo wogen. Eerst heeft de familie een tijdje staan beraadslagen, hoe ze met dat bootje allen naar den overkant zouden komen. En... ze vonden een goede oplossing. Dewelke HET VERBORGEN BEROEP. Welk beroep oefent KAREL DAANBOEH uit Om dat beroep te vinden volstaat het de volgorde der letters van zijn naam te wijzigen. HET VERBROKKELDE SPREEKWOORD. Een jeugdige letterzetter had voor een spreuk, welke in de wachtkamer van een geneesheer opgehangen moest worden, de volgende affiche-lettergroepjes gevormd ETE NEE DEG RZE NZW ISB GOE ARE NDH BEU EID EZO RDA Maar door een onoplettendheid stonden ze in een slechte volgorde, zoodat hij een heel tijdje zoeken moest om die lettergroepjes in de goede volgorde te krijgen. Welk spreekwoord moest er gedrukt worden MOEILIJK REKEN-PUZZLE. In een oud nummer van de HAAGSCHE POSTvinden we de hieronderstaande moeilijke vermenigvuldiging. Wie onder onze meest bekwame cijferaars kan de cij fers van deze vermenigvuldiging vinden C D P POST H A S A C P G H O E S H P Vraagstaart. ZOEK DE OPLOSSINGEN VAN DEZE WEEK TUSSCHEN ONZE ADVERTEN TIES. Onderdanig. Jan Zuipmans had kermis ge vierd en kwam scheef geladen in de kleine uur- kens naar huis gesukkeld. Trien wachtte op hem, schoot in een katte- koleire en riep uit Gc moest van schaamte in den grond krui pen 'k Zal 't doen, zei Jan, geef mij den sleutel van den kelder Wilt. ge mijn vrouw worden vroeg de be deesde jongeling. «Neen, het spijt me dat ik u moet weigeren... Maar ik feliciteer u toch met uw goeden smaak Pummels kwam bij den wisselagent om een lotje van de Koloniale Loterij. Geef me Nr 55, De agent zag dat hij 't niet had. Waarom liever dat dan 'n ander - Mijn pas overleden vrouw verscheen mij in droom met 'n 5 op elke wang. Had ze den mond open Jawel Dan heb ik uw gerief, en hij gaf hem Nr 505. In het hotel. Hotelier Nu, meneer, hoe vond U de biefstuk GastTamelijk klein voor zijn ouderdom. Vader, wat beteekent dat toch als de vrou wen de lippen-en de nagels zoo rood hebben Wel jongen, dat is nu mond- en klauwzeer. Meneer Krul moest met geweld zijnen auto doen stoppen of boer Stoppel lag eronder. Pot- verhierendaar, riep Krul, nen ezel en nen boer loopen altijd in den weg. Ge zijt beleefd meneer, zei Stoppel, ge noemt uw eigen eerst.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 12