4 DE RANTSOEN EER iNGSKAARTEN De tewerkstelling van Werkloozen Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde DE OPEISCHINCSVERGOEDINGEN De dagelijksche vergoeding van 8 frank HET WERK ELISABETH Onderzoekscommissie aangesteld voor de aanvragen om uitstel van militairen dienst VRAAGT CRISTAL -CHAUDFGNTASNE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. Cr G. DONCK Naar een mededeeiing van het Ministerie van Nationale Voorlichting had de Regeering reeds j sedert verscheidene maanden besloten de bevol- king van rantsoeneeringskaarten te voorzien, die j zelfs in vredestijd zouden blijven bestaan en des noods in geval van ontreddering in de bevoor rading, toelaten zouden de uitdeeling der levens middelen te reglementeeren. Al de gemeentebesturen van het land zijn thans in het bezit gesteld van kaarten, doch zulks wil vooralsnog geenszins beduiden dat er nu reeds tot de rantsoeneering der levensmiddelen zal overge gaan worden. De Regeering beoogt thans alleen maar het in gereedheid brengen van een stelsel dat haar toelaten moet onmiddellijk de noodige maatregelen toe te passen van zoodra de toestand het zou vereischen. Aan de bevolking zullen binnen kort, door toedoen van de gemeentebesturen, de rantsoeneerings kaarten uitgedeeld worden, doch, wij herhalen het, zulks beteekent niet dat de voorziene rant soeneering dadelijk in voege treedt. Ieder per soon ingeschreven in het bevolkingsregister of in het vreemdelingenregister, zal een rantsoenee- ringskaart ontvangen en ook genummerde zegel tjes. oaar elk gerationneerd product zal genum merd zijn. Elke maand zal het gemeentebestuur aan iederen inwoner een blad aankoopzegels overhandigen, vertegenwoordigende het bedrag van het rantsoen. Voor elke soort gerantsoeneer de eetwaar zullen er verschillende zegels zijn, dus broodztgels, suikerzegels, enz. Met die zegels zal men in gelijk welken winkel, zelfs in andere ste den en dorpen dan zijne verblijfplaats, tegen be taling de geoorloofde hoeveelheid van de ge rantsoeneerde producten kunnen koopen. Als be wijs van aflevering zal de winkelier de zegeltjes moeten plakken op een speciale kaart welke hij zelf overmaakt aan het gemeentebestuur. Dit laatste verleent daarop aan den handelaar een machtiging of vrijgeleide om bij den grossist een nieuwen voorraad op te doen. Wat het brood betreft, werd het gerucht ver spreid dat het rantsoen zou herleid worden op 350 gram per dag en per persoon. De Minister van Bevoo: rading verklaarde echter dat er dienaan- gaande nog niets is vastgesteld. De maximumprijs der inlandsche broodtarwe, op de hoeve afgehaald, wordt vanaf 21n dezer op 135 frank per metrischen centenaar vastgesteld, en eerlang zullen maatregelen getroffen worden voor de broodbakkerij. Het brood zal wit blijven en alles bevatten uit het meel, wat het menschelijk lichaam noodig heeft. Het graan zal echter maar 28 t. h afval meer leveren, wat een besparing van 4 p. h. of 50.000 ton graan zal beteekenen, 't zij het tiende van den inlandschen oogst. Voor het oogenblik is de normale bevoorrading van het land verzekerd en zoo gedurende enkele dagen sommige producten, zooals zeep en zout, niet voldoende voorhanden waren, dan is zulks alleen aan een zekere storing in het vervoerwezen te wijten. Alles laat dus voorzien dat de rantsoeneerings kaarten nog zoo spoedig niet zullen moeten in ge bruik gesteld worden, doch dit zal grootelijks af hangen van de bevolking zelf. Het is dus in haar eigen belang kalm te blijven, geen overdreven opstapeling van eetwaren doch alleen maar, zoo als in vredestijd, normale inkoopen te doen. Verscheidene besluiten verschenen reeds betref fende de tewerkstelling van arbeidsloozen. Zoo werd een besluit getroffen waarbij bepaald wordt dat, indien een landbouwer verplicht is gemobiliseerde zonen of arbeiders in zijn bedrijf te vervangen, de gemeente hem kosteloos werk loozen moet ter beschikking stellen. Deze werk loozen worden vergoed door den werkloozensteun en een supplement van de gemeente. Een ander besluit voorziet de opeisching van werkloozen bij militaire werken of werken van de passieve verdediging. Deze werkloozen ont vangen hiervoor dan het loon der streek. Een derde besluit betreft de vrijwillige dienst neming der werkloozen met een extravergoeding van 5 fr. boven hun werkloozensteun, zooals dit in den kabinetsraad van Maandag laatst bespro ken werd. En eindelijk kent een vierde besluit aan de ge meenten het recht toe de werkloozen op te eischen voor olaatselijke werken, mits bezoldiging vol gens het loon der streek. In net Staatsblad van 19 September is een ko ninklijk besluit verschenen waarbij de daghuur van opgeëischte paarden en voertuigen bepaald worde, alsmede de eereloonen of vergoedingen voor het eventueel gevorderd personeel. Eereloon voor tijdelijke verstrekkingen Aan het personeel, gevorderd om zekere tijde lijke verstrekkingen te leveren of om aan de ver licht:: gen der onderscheiden kommissies voor opeisching van voertuigen of voor mobilisatie remonte deel te nemen, worden volgende eere loonen en vergoedingen toegekend 1) Paardenarts, 100 fr. daags 2) Hoefsmid, 50 fr. daags 3) Autovoerder, 45 fr. daags 4) Hulphoefsmid of geleider van paarden of paardenvoertuigen. 40 fr. daags. Deze eereloonen of vergoedingen zijn verschul digd aan het burgerlijk personeel zonder mili taire verplichtingen, of aan de nog niet héropge- roepen of niet heroproepbare militairen met on bepaald verlof. Zij worden met 50 t. h. verminderd indien de prestatie niet langer duurt dan vier uur, en in verscheiden andere gevallen met 5 fr. De tan den eigenaar van een opgeëischt voer tuig of paard toe te kennen verplaatsingsvergoe ding wordt vastgesteld op 30 frank voor den dag waarop paard of voertuig afgeleverd werd en op 30 frank voor den dag waarop het teruggegeven wordt. De eenige vergoeding, wegens verplaatsings kosten toe te kennen aan den eigenaar van een door eenopeischingskommissie geweigerd voer tuig of paard, wordt vastgesteld op 60 frank. - Auto's en Motorrijwielen De prijzen, te betalen voor eiken dag huur van opgeëischte autovoertuigen en motorrijwielen worden vastgesteld als volgt Motorrijwiel (minder dan 500 cm3), 8 fr. Mo torrijwiel (minder dan 500 cm3) met zijspan, 10 frank Motorrijwiel (500 cm3 en meer), 12 fr. Motorrijwiel (500 cm3 en meer), met zijspan, 14 frank Kleine auto, 30 fr. Personenauto (binnen stuur 4-5 plaatsen), 35 fr. Personenauto (binnen stuur 6-7 plaatsen), 45 fr.Ziekenwagen, 45 fr. Autowagentje (kleine vrachtauto) (vracht750 tot 1.500 kg.), 40 fr.Lichte vrachtauto (vracht 1.600 tot 2,900 kg.), 50 fr.Zware vrachtauto (vracht3.000 tot 4.900 kg.) en tonnenwagen of deparneerauto, 60 fr.Zeer zware vrachtauto (vracht 5.000 kg. en meer), 85 fr. Autocar (hoogstens 20 plaatsen), 90 fr.Autocar (meer dan 26 plaatsen), 150 fr.Baan-trekauto, 45 fr. Baan-trekauto met bijwagen, 60 fr.; Terreintrek auto 95 fr.; Terrein-trekauto met bijwagen, 110 fr. Kleine verhuisauto (baklengteongeveer 4.50 m.inhoud ongeveer 20 m3) 65 fr.Groote ver huisauto (baklengte ongeveer 6 m.; inhoud.: on geveer 30 m3) 75 fr.Autowagentje (kleine vrachtauto) met metalen kipbak, 50 fr.Lichte vrachtauto met metalen kipbak, 55 fr.Zware vrachtauto met metalen kipbak, 70 fr.Tankwa gen voor benzine (inhoud 2.000 1.) 80 fr.Tank wagen voor benzine (inhoud 3.000 1.) 90 fr. Tankwagen voor benzine (inhoud 4.000 1. en meer) 95 fr.Van vrachtauto of trekauto met Van-bijwagen, 70 fr.Verhuis-bijwagen (inhoud: ongeveer 30 m3), 40 fr.Tank-bijwagen (inhoud 2.000 1.). 25 fr.Tank-bijwagen (inhoud 3.000 1. en meer), 30 fr.Vracht- of trekauto met bijwa gen tot vervoer van geslagen vleesch (opgehan gen kwartieren), 70 fr.Pletrol- veeg- en sproei- auto'.v 95 fr. Paarden en Voertuigen De daghuur voor opgeëischte paarden en paar denvoertuigen wordt vastgesteld als volgt Paard (eender welke soort) 10 fr.licht voer tuig, eenspan, 2 of 4 wielen, vrachtminstens 500 kg., 1.50 fr.licht voertuig, tweespan, 4 wie len. vrachtminstens 750 kg., 2 fr.middelmatig voertuig, twee- of vierspan, 4 wielen, vracht minstens 1250 kg., 2.50 fr.zware voertuigen, twee- of vierspan, 4 wielen, vrachtminstens 2.000 kg., 3 fr.bijzonder voertuig (inzonderheid platte wagen), 3 fr. Rijwielen De daghuur voor de opgeëischte rijwielen be draagt 1 frank. Het ministerie van Landsverdediging acht het gepast nogmaals aan dè belanghebbenden te her inneren dat alle vragen om inlichtingen en alle reklamaties, betreffende de dagelijksche vergoe ding van 8 fr. welke aan de rechthebbenden van de wederopgeroepen militairen wordt uitbetaald, moeten gestuurd worden aan de gemeentebestu ren of aan den minister van Binnenlandsche Za ken, aangezien alleen dezen daarvoor bevoegd zijn. Zoo die vragen om inlichtingen en die rekla maties overgemaakt worden aan het ministerie van Landsverdediging, kan zulks het onderzoek van de voorgelegde gevallen slechts vertragen. De Regeering heeft besloten alle initiatieven betreffende den vrijen tijd van de soldaten te centraliseeren in één werk, dat onder de leiding zal staan van Generaal Denis, Minister van Lands verdediging, en van M. De Man, socialistisch minister zonder portefeuille. Naar de inlichtingen die daarover aan de Pers ver strekt werden, zal dit werk «Het Werk Elisabeth» genoemd worden en geplaatst zijn onder de hooge bescherming van H. M. Koningin Elisabeth, die binst den oorlog 1914-18 reeds de moeder van onze soldaten was en wier algeheele bezorgdheid nu opnieuw naar hen gaat. De noodzakelijkheid van dit Werk werd overal ingezien, omdat het moreel van onze gemobili seerde troepen vele en moeilijke vraagstukken stelt, velke in den winter nog zullen verergeren. Het Werk Elisabeth, dat hoofdzakelijk een werk van opbeuring is, zal negen afdeelingen bevatten 1) Boekerijen en onderwijs; 2) Tooneel, muziek en zang 3) Cinema4) Sport en spel5) Sol- datenhaard 6) Geschenken en giften (radio's, phono's, spelen, keukengerief, enz.) 7) Financies en propaganda 8) Het Weekblad van den Sol daat en 9) Het Pakket van den Soldaat. Voor wat dit laatste betreft, mogen alle giften nog voort gestort worden op de gewone post- checkrt kening, doch op budgetair gebied zullen al de hierboven opgesomde afdeelingen slechts één geheel vormen, zoodat ook het pakket van den soldaat van de inkomsten van geheel het Werk zal genieten. Het Werk Elisabeth zal het postchecknummer dragen 4000 - Werk Elisabeth - Brussel. Het hangt officieel af van het Ministerie van Lands verdediging, ook is er bij elke afdeeling een offi cier gehecht, die verantwoordelijk is voor de goede uitvoering van de hem opgedragen taak. Elke afdeeling telt ook een raad van burgerlijke medewerkers. Gansch het administratief werk wordt verricht door edelmoedige personen, want in het Werk wordt geen enkele post bezoldigd. De Regeering heeft het Werk reeds een eerste krediet van een millioen verleend. Voor het ove rige wordt gerekend op de edelmoedigheid der bevolking. Van nu reeds mogen alle stortingen ten bate van het Werk gedaan worden op de post- eheckrekening 4000, Werk Elisabeth, Brussel. Het bestendig interministerieel mobilisatieco- miteit heeft zich beziggehouden met de storingen die de mobilisatie in 's lands ekoncmische leven heeft veroorzaakt. Ten einde alle willekeur te vermijden heeft het comiteit het nuttig geoordeeld aan de officieren van den staf, belast met het onderzoek van aan vragen om vrijstelling, ambtenaren toe te voegen, wier taak het zal zijn die officieren met raad bij te staan voor de beslissingen die het ministerie van Landsverdediging moet treffen om de wer king te verzekeren van zekere bedrijven. Deze nieuwe commissie heeft uitdrukkelijke voorschriften gekregen opdat de adviezen tot vrijstelling uitsluitend door het algemeen belang van het land zouden worden ingegeven en tot een minimum zouden beperkt worden, ten einde de inrichting van 's lands verdediging volkomen te eerbiedigen. De verzoeken kunnen door de betrokkenen zelf, door de bedrijfshoofden, de industrieele groepee ringen enz rechtstreeks aan deze commissie ge zonden worden. Ze dienen opgestuurd aan het de partement van Ekonomische Zaken. 15, De-La- laingstraat, Brussel, en op den omslag moeten de woorden «uitstel van mobilisatie vermeld staan. Ten einde het werk van de commissie te be spoedigen, is geraden de verzoeken op te maken in fichevorm, waarbij de volgende inlichtingen dienen aangegeven naam van het bedrijf, naam en beginletters van de voornamen der betrokke nen. bediening of beroep door hen uitgeoefend, adres (gemeente waar de betrokkene is ingeschre ven in het bevolkingsregister), geboortedatum, matriculenummer (zoo mogelijk), klas, mobilisa tie-eenheid (regiment), ondereenheid (bataljon, kompagnie), alsmede een duidelijke rechtvaar diging van het gevraagde uitstel. 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4