HUMOR Hygiene. Keukenrecepten. Nuttige wenken. Eenvoud is zoo schoon EEN FRISSCHE HUID. Onze huid. wil zij gaaf en gezond blijven, heeft een goede verzorging noodig Huid- crème, gezichtswater en poeder, staan in allerhande vormen van fleschjes. doosjes en potjes op de toilettafel van de meest moderne vrouwen. Maar weten zij dat ons lichaam, niet alleen door middel van de longen, maar ook door de huid ademt en dit van zooveel belang is voor de verzorging onzer huid Het is zeer aan te bevelen vóór net slapen gaan uw gezicht te wasschen om poeder en stof, die in de poriën achterblijven te verwijderen. Indien men, wat zeer ge- wenscht is. met open raam slaapt, kan de opperhuid in aanraking komen met de frissche lucht, wat bijzon der goed is. Maar wat 's nachts goed is kan overdag nog veel beter zijn. Indien men eiken dag een half uurtje kan besteden aan de verzorging van het gelaat, zal het resultaat ruim de moeite loonen stel het na een gron dige reiniging, aan de open lucht bloot. Indien gij in de stad woont, ga dan voor het open raam of op het bal kon staan woont gij op den buiten, doe dan dagelijks een flinke wandeling, zonder poeder op het gelaat wees niet bang voor regen, niets maakt de huid zachter en blanker dan regenwater, het middel, dat de natuur zelf ons verschaft. HOOFDVALLINGEN. Gewoonlijk beginnen de borst va Hingen met eene hoofd valling. De valling zakt van 't hoofd naar de borstzeggen de menschen. Som mige menschen denken dat men eene hoofdvalling pakt met koude te vatten aan het hoofd. Niets is minder waar. De geneesheeren bevestigen dat de meeste hoofd- vallingen voortkomen van koude voeten. Natte voeten geven bijna altijd hoofdvallingen Wanneer men aan die onpasselijkheid lijdende is. gevoelt men een gevoel van vermoeidheid en onbehaaglijkheid. Koude rillingen doorloopen den rug, en de zwaarte in het hoofd geeft een gevoel alsof men ziek worden zou. In elke apotheek zijn produkten te krijgen, die men in warm water doet om ze op te snuiven. Hiervoor gaat men op volgende wijze te werk. Men plaatst op de groote tas of kom metje kokend water met het geneesmiddel in. een trech ter. die er op past. Men kan dien trechter, zoo noodig. zelf maken, uit karton of stijf papier, en men snuift den damp er van op. Van tijd tot tijd moet die bewerking hernieuwd worden. Te veel snuiten is niet goed. De val ling betert er toch niet spoedig mee en het slijmvlies van den neus wordt nog meer ontstoken. EIERROOMSOEP. Roer 2 eierdooiers met 20 gr. boter en 1/2 tas melkroom goed dooreen in een soep terrine. Giet er onder gestadig roeren,' 3 1. kokende bouillon bij, die vooraf gebonden werd met aardappel- bloem. Peper en zout volgens beliefte. EIERSLA. Men kookt anderhalven kilo aardappels, laat ze koud worden en snijdt ze in schijven. Kook zes eieren, snijdt ze eveneens in schijven, en vermeng ze voorzichtig met de aardappels. Een paar lepels mayon naise worden er goed doorheen geroerd. Zoo eenigen tijd laten staan en bij het opdienen wat groene sla om heen doen. VARKENSKARBONADEN OP ZIJN VLAAMSCH. Smelt in een kastrol met afgeronden bodem 30 gr. bo ter. Smoor daarin een fijn gesneden ajuin. Laat het vleesch korsten en breng het daarna samen aan den kant van de kastrol Voeg er 50 gr. bloem aan toe en verwerk de massa tot een samenhangend deeg. lang zamerhand 1/2 1. heet water bijvoegen, goed roerende en telkens laten doorkoken. Nu nog een doosje tomaten puree. peper, zout en 2 klontjes suiker bijvoegen. De kastrol goed dekken en op den kant van 't vuur onge veer twintig minuten laten stoven'. SCHAPENBOUT. Ontdoe den bout van zijn ze- nuwdeelen door het vel zoo dicht mogelijk af te villen, verkort het been. Laat in een langwerpige braadpan 50 gram boter of Solo bruinen, leg den bout erin met peper en zout. Zet in een warmen oven. Laat goed bra den en ovérgiet dikwijls. Een bout van 2 kilo moet alles zins 1 u. 1/2 braden. Als de schapenbout goed gebraden is, snijd in sneden. Dien op met een Bordelaisesaus GATEAU PROGRES. Neem 5 eiers, 200 gram poe dersuiker, 125 gram bloem. 125 gram gesmolten boter. 100 gram gehakte amandels, een koffielepel gist in poe der. Mengel te zamen al slaande de boter en de suiker voeg er stillekens de bloem bij, de amandels en den gistmengel dan met de 5 eiwitten die goed moeten ge klopt zijn tot schuim doe het mengsel in een goed ge- boterden vorm en laat 1 uur in den oven bakken. Als het. koud geworden is, doe het gebak uit den vorm en overgiet den gateau met een dikke room gemaakt met chocolade en de 5 eierdooiers. SCHIMMEL. Om schimmel te verwijderen van boeken, behangpapier enz... zal men deze bestrijken met een stukje watte gedoopt in een mengsel van één deel salicylzuur en vier deelen spiritus. Beschimmelde schoenen zal men afwrijven met ver dunde glycerine. Om schimmel te voorkomen op leder, kan men dit van tijd tot tijd met terpentijnolie inwrijven. Een ander middel om schimmel te voorkomen op boe ken en kleeren, welke men op vochtige plaatsen be waart. is het plaatsen in dit vertrek van enkele scho teltjes met ongebluschte kalk, welke men regelmatig vernieuwt. OM GOED TE SCHUIVEN. Als deuren klemmen of laden niet goed schuiven kan men daaraan verhel pen met de klemmende deelen in te wrij-ven met een stuk zeep of was. OM SPIEGELS TE DOEN BLINKEN. Probeer eens om uw bevuilde spiegels te reinigen met een mengsel van magnesium of blanc d'Espagne met alkohol dat u met een zacht lapje uitstrijkt. Daarna opblinken met een zeemvel of verfrommeld zijdepapier. HAARBORSTELS REINIGEN. De haren van een haarborstel, die door het wekelijksche schoonmaken met warm water te zacht zijn geworden, worden stevig, indien men bij het spoelwater een weinig aluin voegt. EEN SPIJKER VASTHOUDEN IN DEN MUUR. Als de muur brokkelig is of als men iets zwaar wil op hangen, wordt het van te voren gemaakte en met water bevochtigde gat voor de spijker opgevuld met een dik papje gips (plaaster) met water. In het nog vochtige gips wordt dan de spijker geslagen men kan ook een puntig stuk hout in het gips slaan en in het hout de spijker. Het gips moet goed hard zijn. voordat de schilderij eraan wordt opgehangen. VASTZITTENDE GLAZEN STOPJES. Glazen stopjes van fleschjes zitten vaak zóó stevig vast, dat men ze niet kan verwijderen. Men houdt het fleschje omgekeerd, dus met de stop naar beneden enkele oogenblikken in warm water, waarna de stop gemakkelijk loslaat. HET KUISCHEN VAN LINOLEUM. Neem een propere vod. steek ze in lijnolie en overwrijf er mede de bevlekte deelen van het linoleum. Met een andere vod bestrijkt men het linoleum met boenwas en gaat er dan met een borstel over om het te doen blinken. Als men ze zoo onderhoudt zullen de vloerbekleedsels altijd blin ken en lang hun nieuw uitzicht bewaren. OUD IVOOR SCHOONMAKEN. Oud ivoor kan weer mooi gemaakt worden, als het wordt ingewreven met terpentijnolie en dan te bleeken gelegd. Mocht er een zonnige dag komen, dan verdient, voor het blee- kingsproces een zonnig plekje de voorkeur. Ik heb mij voor echte waarheid laten voorhouden, dat de man voornamelijk in de vrouw aantrekkelijk vindtde lieve eenvoud. Veel meisjes schijnen dit niet te weten, of denken er heelemaal anders over. Want juist om te behagen ne men ze hun toevlucht tot allerlei kunstmiddelen, die met dien eenvoud niets gemeens hebben. Zelfs zij, die de frischheid der 'jeugd nog bezitten, willen de natuurlijke kleuren «verbeteren» door middel van poeierkwast en lippenstift. Ze mogen er nu mooier of leelijker, bloeiender of ge niepiger uitzien, alles om 't even. maar schrijft de mode nu eenmaal zulke of zulke gelaatstint voor, dan onder werpen velen, die niet steeds zoo gewillig zijn, zich da delijk aan dit dwangbevel. O lieve, aantrekkelijke eenvoud, waar zijt gij geva ren Heb ik niet een werkwijze hooren aanprijzen om de oogwimpers te doen krullen naar den eisch der aller fijnste esthetiek Het schijnt dat moeder natuur op 't stuk van wimperkrullen nogal vergeetachtig is, maar de uitvinder van het procédé prijst het aan als over weldigend op het hart van het sterke geslachtSt-Job kent zijn volk en die handelsman kent de behaagziekte van veel jonge damen, De indruk welke de fijn opgesierde dames maken, is niet altijd zooals ze wel wenschen. Zoo was er eene moeder, die verlangde haar jongen te zien huwen Ze bracht hem in gezelschappen, waar hij, volgens haar meening, gemakkelijk een meisje naar zijn hart zou vinden. Jeugd en glans en praal waren er gënoeg. En nochtans vond deze jonge man. die ernstig aangelegd was en geschikt om een vrouwtje gelukkig te maken, daar zijn gading niet voor een later rustig, een voudig en huiselijk leven. Het is best mogelijk dat verscheidene van deze meisjes ernstiger waren dan zij er uit zagen, maar hun uiter lijk had den jongen man doen terugschrikken om er mee het leven in te gaan. Het staat vast dat veel mannen er dezelfde opinies op na houden als deze ernstige jongeling, al praten ze er ook wel eens luchthartig anders over. Maar als 't er op aankomt, beschouwen velen toch als hun ideaalhet eenvoudige, huiselijke meisje, dat in haar huiskring goed en behulpzaam is tegenover huisgenooten. Zij ver wachten dat deze goede dochter een goede echtgenoote wezen zal. Is zulks niet verstandig geredeneerd Voorzeker en de eenvoudigste redeneering is steeds de beste. Immers geeft dit goed, behulpzaam meisje juist de waarborgen, welke voor een toekomstige huisvrouw mogen gesteld worden. Aan de benaming huisvrouw had een intellectueeel en ontvoogd meisje een hekel. Dat zij intellectueel en ontvoogd was. verklaarde zij zelf dus valt er niet aan te twijfelen. Zij vond dat de naam huisvrouw zoo sterk denken deed aan keuken en afwasch en anderen... rommel. Zulk intellectueel meisje moet vast ongehuwd blijven, want met zulke begrippen gaat zij in 't huwelijk een aardig boeltje te gemoet. Wat de man nog hoog waardeert in het meisje is de reinheid in levenswandel. Zelfs is dit het geval voor mannen, die voor hen zelf niet altijd zoo nauwgezet waren. Sommige hebben daarop geantwoord de vrouw heeft evenveel recht als de man en neemt deze het wat los ser. dan mag zij het ook doen. Dit is, dunkt mij, niet het rechte antwoord. Maar wel ditde vrouw mag eischen dat de man even nauwgezet weze als zij zelve. Mogen wij nog even wijzen op het diepgaande ver schil tusschen liefde en verliefdheid De ware liefde is bereid tot offers. Verliefdheid is eerder een zelfzuchtig gedoe, dat meer zint op pret en genot, maar dat niet meer te vinden is. als er ware offers te brengen zijn. Reinheid en eenvoud gaan dikwijls samen Worden zij al meer en meer zeldzaam Het wordt beweerd, maar vast en zeker is het. dat zij nog steeds gewaar deerd worden. Hoe zeldzamer parels, hoe grooter waarde. Eenvoud in levenswijze wil daarom niet zeggen ver werping van goeden smaak. IntegendeelProlerij gaat gepaard met wansmaak en het laatste modesnufje. le dernier criis nog geen waarborg voor goeden smaak. «Het Nieuws van den Dag». 1 OCTOBER 1578. Dood te Bouge. nabij Namen, van Don Juan van Oostenrijk, zoon van Keizer Karei V en landvoogd der Nederlanden onder Filips II. 1811. Bij Koninklijk Besluit wordt door koning Willem I het Nederlandsch als landtaal hersteld in de Vlaamsche gewesten van België 2 OCTOBER Op dezen dag gaat in de stad Luxemburg telken jare een eigenaardige processie rond. De deelnemers gaan zingend in den stoet, wijl zij twee stappen voorwaarts en dan een achterwaarts zetten. 3 OCTOBER 1798. De Kempisehe boerenjongens beginnen een onversaagden strijd tegen de Fransche heerschappij, die hen bij het Fransch leger wilde inlijven. Het was het begin van den Boerenkrijg. Twee jaren hielden ze den strijd vol, doch moesten het dan eindelijk tegen de Fransche overmacht opgeven. 1893. De Vlaamsche Opera te Antwerpen, ge sticht door Henry Fontaine en Edward Keurwels. wordt met een voorstelling van Weber's Vrijschutterge opend. 4 OCTOBER 1497. Filip de Schoone, om de Vlaamsche laken nijverheid te bevoordeeligen, verbiedt het dragen van kleederen in damast, zijde of fluweel. Filip de Schoone was de zoon en opvolger van Maximiliaan van Oosten rijk. Zijn bestuur was een weldaad na het tijdstip van opstand welke de regeering van zijn vader had geken schetst. Door de bescherming welke de nieuwe vorst de lakennijverheid en verder alle bronnen van welvaart voor het volk schonk, werden niet enkel de gemoederen bedaard, maar tevens kwam de weelde terug in het land Zijn bestuur was echter van korten duur. 5 OCTOBER 1582. Paus Gregorius XIII verbetert de tijdreke ning. Het jaar heeft op enkele seconden na 365 dagen en 6 uren min 11 minuten. Die 6 uren maken na 4 jaar één dag. vandaar dat alle vier jaar na den 28 Februari een dag wordt bijgevoegd den 29 Februari. Dit jaar dat dan 366 dagen telt, heet men schrikkeljaar. Zoo was de tijd verdeeld tot in 1582. zonder rekening te houden van de 11 minuten ongeveer, die men ieder jaar mis rekende. Aldus had men tot dan toe ieder jaar 11 minu ten te lang gemaakt, zoodat men, in 1582, 10 dagen ach teruit stond tegenover den loop der zon. Om aan dien toestand te verhelpen, beval de paus Gregorius XIII dat men die 10 dagen zou inhalen met in 1582. opeens van den 5" tot den 15" October te verspringen. 6 OCTOBER 1476. Dood te Nancy van Karei den Stoute, hertog van Boergondië. In de O. L. Vrouwkerk te Brugge staat zijn praalgraf. Hij werd opgevolgd door zijn dochter Maria van Boergondië, die in het huwelijk trad met Maximiliaan van Oostenrijk. 7 OCTOBER 1807. Eerste reis van het eerste stoomschip van Fulton, dat op de Hudson vaarde, tusschen New-York en Albany. 1842. Geboorte te Antwerpen van Lodewijk -Jans- sens. beeldhouwer en Vlaamsch volksschrijver. Over leden 12 November 1897. Bij den portretschilder Ik verhoop dat mijn portret zal mooi zijn Ja zeker, Mevrouw, en wel zoodanig dat men u niet meer herkènnen zal Op een examen De professor. Noem een der eigenschappen van de warmte. De leerling. Het uitzetten der lichamen. De professor. Noem een voorbeeld. De leerling. 's Zomers zijn de dagen langer dan 's winters. Ijzer en Goud Meester. Moest u een stuk ijzer laten buiten liggen en het regent 's nachts, wat zou er 's mor gens met het ijzer gebeurd zijn Jantje. Het ijzer zou geroest zijn meester. Meester. En moest het nu een stuk goud zijn? Jantje. Het goud ware 's morgens verdwe nen meester. Bij de Waarzegster Tot den ouderdom van dertig jaar zult u zeer ongelukkig zijn. En daarna Daarna zult ge er gewoon aan worden. Bij den dokter Dokter. U hebt maar de aanwijzingen te vol gen die op het etiket staan. Patient. Opperbest dokter. Ik lees juist dat men de flesch hermetisch gesloten moet bewaren. In het Familiepension De Bestuurster. U maakt reeds uw koffers klaar, maar u denkt toch niet te vertrekken voor aleer uw achterstallige nota te hebben betaald. Klient. Als u het zoo verstaat Mevrouw, dan wil ik nog wel enkelen tijd bij u blijven. Bij den Kleermaker Met het inzicht zijn klient te overtuigen sprak de kleermaker Deze broek past u als een hand schoen. Zoudt u er geen geen hebben die me past als een broek was het rake antwoord. Op school Professor. In welke verbinding lost goud het vlugst op. Student. In het huwelijk heer professor.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10