RAPH Tailor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER 5 bundel onderzocht en gezien de huidige omstandighe den en ook den omzendbrief van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in datum van 16 September, die ons dezen morgen overgemaakt werd. stellen wij voor de uitvoering dezer werken te verdagen. Immers, be doelde omzendbrief legt aan de openbare besturen de grootste spaarzaamheid op en maant hen aan geen wer ken meer uit te voeren die nutteloos zijn of waarvan de volstrekte noodzakelijkheid niet bewezen is. Ik denk dat de thans voorgestelde werken niet hoogdringend zijn en ik stel voor de verdaging ervan aan den Open baren Onderstand aan te prijzen. M. Missiaen. Ik daarentegen wil aandringen opdat de gemeenteraad deze werken wel zou goedkeuren Ik weet dat er op dit oogenblik een omzendbrief, uitgaan de van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, door de provinciegouverneurs aan de openbare besturen doorgestuurd wordt hen aanmanende zooveel mogelijk de uitgaven te beperken en de werken uit te stellen die ■iet allernoodzakelijkst zijn, om op die manier het geld voor noodzakelijker dingen beschikbaar te houden. Deze omzendbrief echter verwondert mij, want hij is in te genstelling met den oproep van den Koning die ge vraagd heeft dat het leven zooveel mogelijk normaal zou voortgaan. Het is niet met de werken stil te leggen dat men dit doel zal bereiken. Ik veronderstel dan ook dat deze omzendbrief meer betrek heeft op het uitvoe ren van buitengewone werken waarvoor er leeningen, moeten aangegaan worden, omdat men tegenwoordig over de noodige kapitalen niet beschikt die thans groo- tendeels voor de mobilisatiekosten moeten aangewend worden. Doch hier is zulks het geval niet. De Commis sie van Openbaren Onderstand vraagt geen cent voor het uitvoeren dezer werken, die met de gewone mid delen harer begrooting zullen bekostigd worden. Met die werken nu uit te voeren, zal men dus handelen vol gens den wil van den Koning. Daarbij wanneer men ze nu niet uitvoert, dan zal men ze later moeten doen en dan zullen ze veel duurder kosten. De aanbesteding is nu reeds gedaan, de aanbesteders hebben zich ver bonden de werken aan den thans geboden en goedkoo- pen prijs uit te voeren, terwijl dit later minstens 15 meer zal moeten kosten. Wij hebben dus alle belang erbij deze werken in den kortst mogelijken tijd te la ten uitvoeren. Daarbij ze zijn alle twee dringend zoo als wij het hebben kunnen bestatigen tijdens een be zoek dezer hofsteden. Op een ervan dreigt de landbou wer eiken dag de gebouwen in brand te steken, niet vrijwillig, maar omdat hij verplicht is vuur te maken op een plaats die daarvoor niet geschikt is. De noodige veranderingen moeten daar dus gedaan worden, wil men dien landbouwer in de mogelijkheid stellen het eten voor zijn beesten te koken in de onmiddellijke na bijheid van den stal waar de beesten staaff%n niet aan den overkant der hofstede. De andere werken betreffen een vergrooting der hofstede die ook noodig is. Wil men dat de landbouwer vee kunne kweeken, dan moet men hem de noodige stallen geven om dit vee binnen te doen. Die menschen komen geheele dagen reclameeren en het is zeker wel reeds drie jaar dat beloofd werd hen vol doening te geven. Dit jaar nu werden de werken voor zien, doch het jaar is nu reeds bijna voorbij zonder dat er iets gedaan werd. De Commissie van Openbaren Onderstand, ik herhaal het, vraagt geen cent voor het uitvoeren dezer werken. Moest zij daarvoor een toe lage ontvangen, dan zou ik begrijpen dat men de uit voering der werken zou verdagen, doch dit is het geval niet. Ik dring dan aan om het werk uit te voeren, wat zal bijdragen om het leven zijn normalen gang te laten voortgaan. M. Leuridan. De uiteenzetting van den Heer Mis siaen heeft ons overtuigd. Al dë redenen door hem aan gehaald, zoowel deze van algemeene economie als van noodzakelijkheid, slaan de redenen omver die gij, Mijn heer de voorzitter, hebt aangehaald. Ik meen dat het billijk en zelfs hoogst wenschelijk is zoo weinig moge lijk afbreuk te doen van de normale voortzetting van het werk en het bestuur van den Openbaren Onder stand. Ik geloof ook dat het een .verkeerde besparing zou zijn en nadeelig voor de betrokken landbouwers nu de uitvoering der ontworpen werken te beletten. Het raadslid spreekt hier den advokaat tegen, want het dreigt hier. gezien er spraak is van de gebouwen in brand te steken, een assisenzaak te worden, en voor een advokaat boeit een assisenzaak altijd. Men moet dien man de gelegenheid tot vuur maken ontnemen en ik vraag dus dat de gemeenteraad een gunstig advies over de beraadslaging van den Openbaren Onderstand zou uitbrengen. M. Vanderghote. De omzendbrief, die wij zoo juist ontvangen hebben, is heel duidelijk en hij legt de open bare besturen zelfs als plicht op alle kredieten opnieuw nauwkeurig te onderzoeken en deze uit te stellen die niet onmisbaar zijn. Zelfs wordt aangeraden reeds be gonnen werken stil te leggen. Ik denk dus wel te doen de Commissie van Openbaren Onderstand aan te raden haar thans beschikbare gelden te behouden om dan later, wanneer de nood nog grooter zal worden, de noo dige hulp aan de behoeftige personen te kunnen bie den. In den bundel heb ik gezien dat de voorgestelde werken nuttig doch niet dringend zijn. M. Leuridan. Misschien kan deze houding aange nomen worden voor de toekomst, doch hier is de zaak reeds te ver gevorderd Ik geloof dat de onderrichtin gen inzake besparingen moeten toegepast worden in de toekomst, maar hier geldt het echter een reeds afgedane zaak. M. Seys. Wanneer werd de aanbesteding gedaan M. Missiaen. Over drie weken. M. Seys. En zullen de aanbieders hun prijzen be houden M. Missiaen. Ja, zij hebben geteekend en zijn er mede t'akkoord. M. Capoen. - Ik geloof ook dat het best ware die werken nu uit te' voeren. M. Vanderghote. Wij zullen dan over het voorstel der Commissie van Openbaren Onderstand, de uitvoe ring der werken beslissende, stemmen. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman. Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier, Seys. Michiel, Van Alleynnes. Lahaye. Leuridan en Capoen neen de Heer Vanderghote. De Heer Missiaen onthoudt zich. IX. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slaging van pacht Openbare verpachting. M. Vanderghote. De Commissie van "Openbaren Onderstand heeft in haar zitting van 16 Oogst 1938 be raadslaagd over de vraag van Cyriel Priem, wonende te Yper. Zonnebekesteenweg, Nr 360D. en pachter van 41 a. 51 ca. weide en zaailand gelegen te Yper sectie B. Nrs 78D en 76B. Deze pacht werd ingegaan den 1 Oc tober 1934 mits den prijs van 350 fr. 's jaars en goedge keurd door de bestendige afvaardiging in datum van 16 November 1934. Daar de pachter wegens ziekte onbe kwaam is om het goed normaal te gebruiken en gezien de goede ligging van dit perceel weide en land, besluit de Commissie de noodige machtiging te vragen om den huurder van zijn pacht te mogen ontslaan met ingang van 1 October 1939. en vanaf zelfden datum dit goed opnieuw openbaar te verpachten voor den termijn van 9 jaar. Het schepencollege stelt hierop een gunstig ad vies voor. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen die zich als gewoonte onthoudt. M. Vanderghote. Den 29 Oogst 1939 nam de Com missie van Openbaren Onderstand een zelfde beraad slaging aangaande de vraag van Hector Goemaere^wo- nende te Yper. Zonnebekesteenweg. Nr 346. Deze pach ter wenscht te mogen verzaken aan het gebruik van 15 a. hcrvenierland te nemen uit zijn pacht van 32 a. 20 ca. land gelegen te Yper. sectie B. Nrs 81B en 82A Ook die pacht werd den 16 November 1934 door de Be stendige afvaardiging goedgekeurd. Gezien de pachter wegens zijn gevorderden ouderdom niet meer bekwaam is dit land te gebruiken, en gezien de gunstige ligging ervan, besluit de Commissie haar pachter Goemaere Hector te ontslaan met 1 October 1939 van zijn pacht op 15 a. hovenierland. dat voor 9 naeenvolgende jaren opnieuw zal openbaar verpacht worden. Ook op deze beraadslaging wordt een gunstig advies uitgebracht met dezelfde stemming als zooeven. M. Vanderghote. In haar zitting van 29 Oogst 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. a - Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- rO IW I kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. den grond, van het gewezen gesticht van Wytschaete, die tot heden ongebruikt gebleven was. openbaar te ver pachten. Op voorstel van den Heer toeziener Schmidt werd er rond dezen eigendom een afsluiting en barrier geplaatst om het goed als weide te kunnen gebruiken. Deze weide is gelegen nabij den keiweg naar de Vier- straat en heeft een oppervlakte van 1 ha. 10 a. De Com missie besluit de noodige machtiging te vragen om die weide openbaar te mogen verpachten voor 9 naeen volgende jaren ingaande den 1 October 1939. Het eerste jaar pacht zou kosteloos geschieden, zoodat er slechts vanaf 1 October 1940 zou moeten betaald worden Het schepencollege stelt een gunstig advies voor. Dit voorstel wordt nogmaals zonder opmerkingen en steeds met dezelfde stemming bijgetreden. X. Commissie van Openbaren Onderstand Be grooting 1939 Overschrijving van kredieten. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft op 19 September 1939 besloten enkele wijzigingen te brengen aan haar begrooting voor 1939, omdat verscheidene kredieten ontoereikend zijn. terwijl andere een merkelijk overschot zullen laten. Gezien de Commissie in openbare verkooping van 6 September 1939 een perceel meersch van 93 a. 60 ca. te Reninghe heeft aangekocht mits de som van 45.267 fr., gezien zij ook nog voornemens was een perceel boschland van 2 ha. 13 a. 54 ca. aan te koopen jegens den Belgischen Staat mits 25.000 fr., en hiervoor niets in de begrooting voorzien was; gezien er op 4 April 1939 ook besloten werd aan den apotheker en secretaris een voorschot te verleenen. respectievelijk van 5000 fr. en 14.000 fr.. voor den aankoop van geneesmiddelen en voor het uit- deelen van onderstand aan de behoeftigen, besluit de Commissie hiervoor thans de noodige kredieten te voor zien zonder het slot der begrooting te wijzigen, bij middel van overschrijving van kredieten. In den ge wonen dienst worden de uitgaven voorzien onder arti kels 11, 12D, 25. 27, 32, 37C, 37E en 48 verminderd van 631.500 fr. op 478.000 fr.. 't zij met 153.500 fr. Daaren tegen worden de kredieten voorzien onder artikels 2A, 8. 12B, 15, 18H, 28, 35, 36D, 37A en 37B verhoogd van 325.000 fr. op 478.500 fr. 't zij met 153.500 fr. In den buitengewonen dienst worden de kredieten van artikels Ibis, 3. 5. 8. 11 en 12 verhoogd met de gezamenlijke som van 158.000 fr. daarin begrepen de nieuwe kredieten van 65.000 fr. voor aankoop van onroerende goederen en van 19.000 fr. voor voorschot aan apotheker en secreta ris, terwijl de kredieten voorzien onder artikels 2 en 6 met een gelijke som van 158.000 fr. verminderd worden. Het slot der begrooting, waarvan het overschot de som bedraagt van 259 fr. 10, blijft dus onveranderd. Het schepencollege stelt voor deze overschrijving van kre dieten goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heer Missiaen die zich onthoudt. XI. Rekening der stad over het dienstjaar 1938. M. Vanderghote. Ik heb de eer verslag uit te bren gen over de rekening van stad voor het jaar 1938. In den gewonen dienst beloopen de ontvangsten tot de som van 3.939.271 fr. 13, waarbij dient gevoegd het saldo der vorige dienstjaren, zijnde 925.533 fr. 88. Dit maakt in 't geheel de som van 4.864.805 fr 01 tegen 4.501.708.90 frank (3.817.156 fr. 76 684.552 fr. 14) in 1937. De uit gaven bedragen 4.080.974 fr. 27. waarbij gevoegd het saldo der vorige dienstjaren of 2003 fr., 't zij te zamen 4.082.977 fr. 27 tegen 3.826.288 fr. 24 in 1937, wat in den gewonen dienst een boni van 781.827 fr 74 laat uit schijnen tegen 675.420 fr. 66 in 1937 en 353.511 fr. 14 in 1936. Er dient opgemerkt dat nog te innen blijft 2.558.90 fr. voor saldo der vorige dienstjaren en 175.709 fr. voor rechtstreeksche belastingen, 't zij te zamen een som van 178 267 fr. 90, met afrekening der oninbare sommen, zijnde 7.131 fr., en der verhaalbare belastingen waar van de rollen nog niet bepaald opgemaakt zijn. Voor wat de uitgaven betreft, dient aangestipt dat, op de ramingen der begrooting, kredieten ten bedrage van 548.973 fr. 83 mochten geannuleerd worden. Slechts een overschrijving van krediet is te boeken onder ar tikel 19 voor een bedrag van 4.578 fr. 75 door het Ge meentekrediet ambtshalve afgehouden uit hoofde van terugbetaling van ontlastingen en inningskosten. Voor wat de uitgaven betreft ter delging van de Ge- meenteschulri. dient opgemerkt dat de voorziene kre dieten voor de annuiteiten voor leeningen op te nemen op langen termijn, zijnde 29.908 fr., slechts voor 535 65 frank gebezigd werden en deze voor leeningen op kor ten termijn, waarvoor 13.500 fr. ingeschreven was. slechts voor 5.259 fr. 12, wat bewijst dat het schepen college steeds met groote voorzichtigheid de door den Gemeenteraad goedgekeurde leeningen aangegaan heeft. Het krediet van 26,155 fr. voor de interesten der lee ningen vdor het subsidieaandeel werd slechts voor een bedrag van 4.417 fr. 75 gebezigd. Anderzijds werden de uitgaven van 260.000 fr. voorzien onder artikel 139bis voor terugbetaling van kapitalen bedrag der onrecht- streeksche belastingen voetpaden), en deze van 138.000 fr. voorzier. onder artikel 141 voor geldafne- ming ten behoeve van den buitengewonen dienst 'be drag der rechtstreeksche verhaal-belastingen) niet ge daan. gezien de ontvangsten niet konden verwezenlijkt worden. De kredietopening bij het Gemeentekrediet werd in 1938 niet gebezigd, wat den gunstigen toestand van de stadsthesaurie laat uitschijnen. In den buitengewonen dienst beloopen de ontvangsten tot de som van frank 1.126.631.82, waarbij d„ent gevoegd het saldo der vorige i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11