3 VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. C. DONCK ZORGT VOOR DE TOEKOMST STEDELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL Provinciale Raad van West-Vlaanderen ONZE SCHEEPVAART Nationaal Werk Het Pakje van den Soldaat De Kleinhandelsprijzen Vrijstelling van opvordering Afbakening onzer grenzen Britsehe vliegers werden reeds 18 millioen strooibriefjes over Duitschland uitgeworpen. DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft, vóór het monu ment der dooden van den grooten oorlog, een plechtig heid plaats ter nagedachtenis van Generaal baron von Fritsch. die den 22" dezer aan het hoofd zijner troepen sneuvelde. De secretaris der Belgische legatie van War schau te Berlijn aangekomen. 200.000 meisjes worden opgeroepen voor den arbeidsdienst. ROEMENIË. President Moscicki en maarschalk Smigly-Rydz, hoofd van het Poolsehe leger, werden in de Roemeensche Karpaten geïnterneerd. Ook de Pool sehe regeering moet in Roemenië blijven. NEDERLAND. Een verkeersvliegtuig van den dienst Stockholm-Amsterdam wordt in de nabijheid van Helgoland door een Duitsch watervliegtuig aangevallen. Het toestel werd beschadigd en een passagier, een Zweedsch ingenieur, werd gedood. ESTLAND. Rusland zou aan Estland een ultimatum hebben gericht en een vlootbasis eischen aan de Est landsche kust. ZWEDEN. Het Zweedsch stoomschip Silesië van 2.850 ton. met hout geladen, werd getorpedeerd. De be manning werd gered. ZWITSERLAND. De legerleiding besluit tot uit breiding van de verdedigingswerken. AMERIKA. Ónderstaatssecretaris Welles zet het standpunt van de Vereenigde Staten uiteen op de Pan- Amerikaansche conferentie. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939 POLEN. Volgens berichten uit Berlijn zou de be velhebber van Warschau de overgave van de stad en van het garnizoen aangeboden Jiebben. De Polen bie den nog weerstand op Hela. De Russen nemen 30 mili taire treinen in beslag en maken 37.500 Poolsehe sol daten krijgsgevangen. De Poolsehe petroleumputten in Galicië zouden onbruikbaar gemaakt zijn, FRANSCH-DUITSCH FRONT. Geweldig artillerie vuur op het Westelijk front. Gansch de Siegfriedlijn wordt over een lengte van 350 kilometer door de Fran- sche zware artillerie beschoten en zou reeds merkelijk verzwakt zijn. De Duitschers gebruiken een nieuw wapen, namelijk de ballon mijnen die in electrische verbinding staan met den grond en van daar, door op een knop te duwen, tot ontploffing kunnen gebracht worden. FRANKRIJK. De Britsehe troepen en transporten blijven regelmatig aankomen in Frankrijk en begeven zich naar de hen op voorhand aangewezen plaatsen. Het decreet, waarbij de communistische partij ontbon den wordt, is eveneens van toepassing op alle groepee ringen die bij deze partij aangesloten zijn. BELGIË. Ten einde de voltooiing van het Albert- kanaal te bespoedigen, wordt nu met twee ploegen ge werkt aan de bres bij Hasselt. De Heer minister Van- derpoorten volgt de vorderingen van zeer nabij en de Diensten van Bruggen en Wegen blijven bestendig in contact met de militaire overheid. De Albertville mag eindelijk, met haar passagiers en haar lading, de reis naar Antwerpen voortzetten. ENGELAND. De Britsehe vloot door Duitsche vlie gers gebombardeerd. Uit Duitsche bron meldt men dat een moederschip voor vliegtuigen en een slagschip ge troffen werden, doch de Engelschen logenstraffen dit en verzekeren dat geen enkel schip getroffen werd. Wel -weid een Duitsch watervliegtuig neergeschoten en een ander zwaar beschadigd. ESTLAND. De Russische bedreiging tegen Estland neemt toe. Verscheidene Estlandsche staatslieden door de Soviët regeering naar Moskou ontboden om een rege ling te treffen. De Russen eischen waarborgen betref fende de Estlandsche havens. ROEMENIË. Ook Roemenië wordt door het roode leger bedreigd. De Russen leggen een groot vliegveld aan en houden legeroefeningen bij de Roemeensche grens. RUSLAND. Rijksminister von Ribbentrop begeeft zich per vliegtuig naar Moskou, vergezeld van M. For- ster, Reichscommissaris voor Danzig. Het Russisch schip Metallish werd door een duikboot in den grond ge boord. AMERIKA. Weer een onbekende duikboot voor de Atlantische kust. Geheime vlootoefeningen in den Stil len Oceaan, waaraan meer dan 100 oorlogsschepen deel nemen. DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 POLEN. Na de hoofdstad Warschau, zou de..ver sterking Modlin zich eveneens overgegeven hebben.- Morgen, Vrijdag, zou Warschau door de Duitsche troe pen bezet worden. De Russen aan de Poolsch-Hongaar- sche grens. FRANSCH-DUITSCH FRONT. Duitsche aanval bij Saarbrucken afgeslagen. Voor de eerste maal worden Fransche dorpen, die vier tot vijf kilometer achter het front liggen, door de Duitsche kanonnen beschoten. De Franschen doen een geweldigen tegenaanval aan de Luxemburgsche grens. De Fransche luchtvaart vooral legt groote bedrijvigheid aan den dag en in menige ge vallen kwam het tot een gevecht met de Duitsche jacht- toestellen. FRANKRIJK. Een eerste groep Poolsehe vrijwil ligers verlaat Rijsel om naar een onderrichtingskamp in 't Westen te gaan. Bij huiszoekingen gedaan in de zetels der ontbonden communistische partij werden gouden staven ontdekt welke bestemd waren voor de roode propaganda in Frankrijk. BELGIË. De Albertvilledie 13 dagen in de Downsnabij Dover opgehouden werd. is te Ant werpen toegekomen met 106 passagiers aan boord en een lading van 3.617 ton goederen, waaronder o. m. 1000 ton koper. 34 ton tin, 1500 ton suiker, 33 ton bana nen, vervolgens katoen, koffie, cacao, vruchten, enz. DUITSCHLAND. Britsehe vliegers werpen weer propagandabriefjes over Duitschland. Drie Fransche vliegers die krijgsgevangen genomen werden, mochten 8i Lombaardstraat, YPER. Tel. 256 MMMigMMMMMMMMMMMMWtdWMMMtM door de radio spreken om alzc^i hunne families gerust te stellen. Saarbrucken wordt geheel ontruimd. RUSLAND. Te Moskou hebben drukke diploma tieke besprekingen plaats. De beraadslagingen tusschen Stglin, Molotof en von Ribbentrop duren een groot ge deelte van den nacht. Men verwacht zich aan een eco nomisch blok tusschen het Reich en Rusland, dat zich uitstrekken zou van de Baltische zee tot den Balkan. LETLAND. Dit land zou bereid zijn in te gaan op de eischen der Soviëts inzake de zeebasissen aan de Oostkust. ROEMENIË. Duitschland levert vliegtuigen aan Roemenië. PORTUGAL. De Portugeesche regeering zou be sloten hebben haar medewerking te verleenen aan de Fransch-Britsche actie op zee tegen de Duitsche duik- booten. TURKIJE. Naar een Turksch-Russisch verdrag en de oprichting van een Zwarte-Zeeblok. waarbij zouden moeten behooren Roemenië, Bulgarije en Turkije. De Dardanellen zouden gesloten worden, ook voor de En- gelsche oorlogsschepen en laat U tijdig inschrijven als leerling in de vermaarde 8, O. L. Vrouwstraat, IEPER op Zondag 1 October van 8 tot 10 uur. Kosteloos onderricht in Teekenen, Bouw- en Beeldhouwkunde, Schilderkunst, Mekaniek tee kenen, Electrotechniek enz... Prachtige belooningen, nuttige vakboeken, eere metalen en getuigschriften worden aan de ver dienstelijke leerlingen uitgereikt. VoorwaardeMinstens 13 jaar oud zijn. Aanvang der lessen. Maandag 2 October 1939. HET BESTUUR De Provinciale Raad van West-Vlaanderefi is bijeengeroepen voor den gewonen zittijd voor 1939 op Maandag 2 October 1939 en volgende da gen, met volgende dagorde Verkiezing van een lid van Bestendige Depu tatie in vervanging van den h. Vandenberghe J., ontslagnemer. Voorstelling van de twee kandidaten voor de plaats van ondervoorzitter aan de rechtbank van 1" aanleg te Kortrijk, in vervanging van den h. Vandermeersch, benoemd tot raadsheer aan het Hof van Beroep te Gent. Onder de 28 punten die verder op de dagorde staan is wel het bijzonderste de bespreking en de stemming over het ontwerp van de begrooting der provincie West-Vlaanderen voor 1940. Voor 1940 zijn de gewone ontvangsten en uit gaven voor de provincie beraamd op 45.040.767,37 frank. De buitengewone ontvangsten en uitgaven voor 1940 zijn de volgende: Openbaren Onderstand1.950.000 fr. Nat. Cri sisfonds 6.240.000 fr.Erkende maatschappij van onderlingen bijstand van erkende mutualiteits bonden 1.815.000 fr. instellingen van vooruit zicht tegen onvrijwillige werkloosheid 250.000 frank maatregelen tot bestrijding van den wo ningnood en de krotwoningen 383.833.28 toe lage ten gunste van mutualiteiten die een opera- tiedienst inrichten 210.000 fr.toelagen ten guns te van gezondmaking2.500.000 fr.tusschen- komst in de uitgaven voor het kosteloos afleve ren van schoolbehoeften aan de leerlingen der gemeentescholen, der scholen door de gemeenten aangenomen en der scholen die kunnen aangeno men worden 2 millioen 640.000 fr.bijdragen tot den bloei van het technisch onderwijs inbegrepen premiën aan visschers en visschersleerjongens 7.020.000 fr. In de uitgaven zien wij nog onder meer Instelling en bevordering van propaganda ten voordeele van het toerisme in West-Vlaanderen 100.000 frank toelage aan kredietmaatschappijen voor zeevisschers 25.000 fr. BINNENGEVAREN Maandag 18 September 1939. de Stad Diksmuide (schipper Steurt met 15 ton beurtgoed voor verscheide- nen. Woensdag 20. de Angeline (schipper Waegemans) met 111 ton kolen voor M. De Geest, leper. Vrijdag 22, de Alfons(schipper De Wilde) met 99 ton boonen voor M. Six, Vlamertinge de Stikkel- stad (schipper Keirschieter) met 130 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Maandag 25. de Oud Strijder I (schipper Wintein) met 123 ton kolen voor M. Vanoverberghe, leper. Dinsdag 26, de Elza (schipper Vancauwenberghe) met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen. Donderdag 28, de Honorine (schipper Van Hecke) met 227 ton kolen voor M. De Geest, leper. WEGGEVAREN Woensdag 20 September 1939, de Perle (schipper Vanosselaere) met 100 ton erwten, verz. door M. Igodt, Foperinge; de Leona(schipper Deloz) met 140 ton oud ijzer. verz. door M. Hoflack, leper de Stad Diks muide (schipper Steur) met 100 ton beurtgoed door verscheidenen. Woensdag 27. de Elza (schipper Vancauwenber ghe) met 50 ton beurtgoed door verscheidenen. Donderdag 28, de Alfons», (schipper De Wilde) met 100 ton erwten verz. door M. Igodt. Poperinge. De afdeeling Yper van het Nationaal Verbond der Militaire Oorlogsinvaliden 1914-1918, heeft de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat haar Bestuur als ondercoiniteit van het Nationaal Werk «Het Pakje van den Soldaatkomt aan genomen te worden. Overtuigd datde gansche bevolking dit edel werk zal willen steunen, zullen alle giften met dank aanvaard worden. Giften in natura, in 't lokaal van N. V. I., her berg Au Saumon Vischmarkt. te Yper. Giften in geld op de officieele lijsten van N.V.I. of op Postcheckrekening van den Voorzitter Isaï Gruwez, 6, Poperinghesteenweg, Yper, Nr 4213.65. Namens het Komiteit De Voorzitter, Isaï Gruwez. De Secretaris, De Schatbewaarder. Oscar Molein. familie Durie. O Daar sommige artikelen reeds, sedert de laat ste bekendmaking der prijzen, eenige verhooging ondergingen, heeft de intersyndicale groepeering voor de verdeeling van koloniale- en voedings waren deze week en dit tot nader bericht, in ak koord met den Minister van Ekonomische Zaken en Middenstand, de kleinhandelsprijzen van de hiernavermelde waren als volgt vastgesteld Gerangschikte suiker Tienen (pak 1 kg.). 4.35 tot 4.75 frank. Gerangschikte suiker, andere merken, 1 kg., 4.20 tot 4.60 frank. Kristalsuiker, 1 kg., 3.30 tot 3.75 fr. Rijst Japansch type, 1 kg., 3 tot 3.30 fr. Koffie, verhooging van 0.50 tot 1 frank op de prijzen der maand Augustus volgens kwaliteit. Zachte zeep, 1 kg., 3 tot 3.75 frank. Witte harde zeep, soort Marseille, 1 kg., maxi mum verhooging van 1 fr. op de prijzen der maand Augustus. Aardnootolie. gewone kwaliteit, flesch 1 liter. 4.75 tot 5.50 fr. Gebroken erwten, gewone kwaliteit, 1 kg., 3 tot 3.75 frank. Boonen, type Danube, 1 kg., 3.25 tot 3.75 fr. Deegwaren a) Opgemaakt met bloem, verhooging van 0.50 frank op de prijzen der maand Augustus. b) Opgemaakt met Semoule, zonder verande ring. Keukenzout, 1 kg., 0.60 tot 0.75 fr. Spratts-aardnootolie, 1 cub, 1.15 tot 1.30 frank (22 mm.). Visch in doozen ingevoerd, verhooging van 10 ten honderd op de prijzen der maand Augustus. Gesmolten rundvet in pakken 1 kg., 6 tot 6.50 fr. Geraffineerde reuzel, 1 kg., 9 tot 9.50 fr. Chocolade en cacao, verhooging van 5 tot 10 ten honderd op de prijzen der maand Augustus. Cichorei, 1 kg., maximum prijsverhooging 0.40 frank. Het ministerie van Landsverdediging deelt mede De vanaf 15 September 1939 in nieuwen staat aangekochte vrachtauto's, kleine vrachtauto's (vervaardigd in 1939) en rijwielen, zijn geduren de een jaar vanaf hun aankoop, vrijgesteld van alle opeisching. De eigenaars van vrachtauto's en kleine auto's, zijn er echter steeds toe gehouden, aangifte van hun voertuigen te doen, zooals voorzien in art. 241 van het reglement op de militaire opeischingen. Bovenbedoelde, aan de eigenaars van nieuwe rijwielen verleende vrijstelling, mag door den kommandant van het rijkswachtkanton worden afgeleverd. Volgens onderrichtingen, die aan de Provincie- goeverneurs gegeven werden, met betrekking tot de afbakening van de grenzen, moeten de vol gende maatregelen ten spoedigste worden toe gepast 1" bij nacht In al de Belgische agglomeraties en vooral in de grensstreken dient de gewone verlichting, goed zichtbaar van uit de lucht, behouden. 2" bij dag Een signaal, goed zichtbaar van uit de lucht en bestaande uit een met wit doek of met gekalkt kiezel gemaakte B, zal, tusschen de grens en de buitenranden der bij de grens gelegen agglomera ties, op den grond worden gelegd. Het kalken moet zorgvuldig worden onderhou den. De kosten van dit werk, dat van rechtstreeksch belang is voor de beveiliging van .de gemeenten, vallen te haren laste.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3