Gemeenteraad j van Yper 4 Versla iler zitting van 25 September 1939 De zitting wordt te 18 u. 05 geopend. Zijn tegenwoor dig: de Heeren Vanderghote. burgemeester-voorzitter; Delab'iye en Berghman, schepenen Jvr. Cornillie. de Heeren Pattyn. Muiier. Missiaen, Michiel. Van Alleyn- nes en Capoen, raadsledenVersailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer schepen Biebuyck, die onder de wapens is, en de Heer Vergracht, die voor het oogenblik buiten stad is, hebben zich laten veront schuldigen de zitting van heden niet te kunnen bijwo nen. De Heer burgemeester, rechtstaande, geeft dan lezing van volgende proclamatie, die de eenparige instemming van den gemeenteraad wegdraagt Het is vandaag de eerste openbare vergadering van den Gemeenteraad die plaats grijpt sedert de oorlog in Europa ontketend is. Vele onzer Stadsgenooten zijn reeds onder de wa pens geroepen om de neutraliteit van ons Land te ver zekeren. Aan vele haardsteden in onze Stad is de plaats van den man. de plaats van vader of van een kind le dig. In vele harten heerscht weemoed en onrust. Ik wil te dezer gelegenheid hulde brengen aan den geest van koelbloedigheid, van gelatenheid en tucht waarvan in deze beproeving, onze onder de wapens ge roepen medeburgers en hunne huisgezinnen samen met de bevolking, het voorbeeld hebben gegeven. Hun voorbeeld weze ons eene les dat hun voor beeld ons aanspore. zooals onze soldaten aan de gren zen. ons los te werken van alle beslommeringen van ideologieken aard waarvan de huidige omstandigheden het zeer ondergeschikt belang hebben laten uitschijnen, opdat wij mogen, dank onze eensgezindheid, al de moei lijkheden die in het verschiet zijn uit den weg weren. Ik ben overtuigd dat. dank aan de medewerking die ons Bestuur van alle kanten werd toegezegd, wij alle moeilijkheden zonder vrees mogen te gemoet zien. Wij weten ook dat. tengevolge van de huidige mobi lisatiemaatregelen. de toekomst voor vele Ypersche huis gezinnen zwart van wolken zitdat voor velen kommer en ontberingen in het verschiet zijn. Wij mogen en wij zullen dan ook niet nalaten bij te springen en hulp te verleenen daar waar hulp moet geboden worden. Daar toe is de medewerking van gansch de bevolking noo- dig ik ben overtuigd dat deze medewerking ons on voorwaardelijk zal geschonken worden. Gansch de bevolking van Yper moet solidair zijn in de beproeving zooals zij solidair was in de vreedzame en kommerlooze dagen van vroeger. Deze solidariteit zal, als de wolken over zijn, onze gemeenschap ten goede komen. I. Proces-verbaal der zitting van den 14 Septem ber 1939. De Heer secretaris geeft lezing van het verslag der zitting van 14n dezer. Dit verslag wordt vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd. II. Verkeer Politieverordening. M. Vanderghote. Den ln September 11. werd door mij bij hoogdringendheid een politieverordening op het verkeer genomen. Zooals ge weet was, tengevolge van de mobilisatie, het politiepersoneel verminderd, en de bedrijvigheid van de overgebleven politieagenten was geheel in beslag genomen door de maatregelen die toen getroffen en de opeischingen die gedaan werden. Dit had voor gevolg dat wij ons gedwongen zagen den post van verkeersagent aan den Vijfhoek af te schaffen en dan de volgende verordening hebben genomen Gelet op art. 78 en 94 der Gemeentewet Gezien de wetten van 1 Oogst 1899 en 1 Oogst 1924 en het K. B. van 1 Februari 1934 op de politie van het verkeer Overwegende dat de huidige omstandigheden het noodzakelijk maken dat bij hoogdringendheid zekere maatregelen dienen genomen BesluitArt. 1. Het is verboden aan alle voer tuigen, aan den Vijfhoek te Yper, uitmonding der Rij- selstraat en Neermarkt, te rijden aan eene snelheid van meer dan 15 kilometer per uur. Art. 2. De overtreders van dit Besluit zullen ge straft worden met de straffen voorzien bij artikel 2 van voornoemde wetten Ik vraag dat het den gemeenteraad zou believen thans deze politieverordening te bekrachtigen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. III. Commissie van Openbaren Onderstand Re kening over het dienstjaar 1938. M. Vanderghote. De eerste afdeeling der rekening van 1938 zijnde de gewone dienst, sluit in ontvangsten met 2.961.027 fr. 81 en in uitgaven met 2.772.055 fr. 11, zijnde met een overschot van 188.972 fr. 70. De afdee ling voor orde sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 67.200 fr. 14. De buitengewone dienst bedraagt in ontvangsten de som van 533.457 fr. 99 en in uitgaven 438.615 fr. 04, 't zij een overschot van 94.842 fr. 95. De afdeeling der landbouwuitbating sluit als volgtont vangsten 184 916 fr. 70, uitgaven 164.743 fr. 47, 't zij met een overschot van 20.173 fr. 23. Het algemeen overschot j beloopt tot de som van 303.988 fr. 88. De Heer voorzitter geeft vervolgens lezing van een j verslag dat door de Commissie van Openbaren Onder- stand bij hare rekening gevoegd werd. Uit dit verslag blijkt dat er op artikel 1 een mindere ontvangst is geweest van 13.000 fr. om reden dat er aan enkele pachters uitstel verleend werd voor het betalen van vervallen pachttermijnen. De buitengewone dienst sluit in ontvangsten met de som van 533.457 fr. 99 tegten 2.021.891 fr. 45 voorzien in de begrooting. De reden hier van is ten deele te wijten aan de vermindering van ver koop van onroerende goederen. Er was voorzien voor 500.000 fr. gronden te verkoopen, terwijl er slechts voor 162.625 fr. 40 vervreemd werden. De verdere redenen dezer vermindering van ontvangsten zijn het wegblijven der aan te gane leeningen en het niet ontvangen der toe lating voor het opbouwen van het gesticht voor ouder lingen met woningen voor behoeftigen. Ook de uitga ven van den buitengewonen dienst zijn ver beneden het geen voorzien was. In de begrooting werden ze ge raamd op 2.182.700 fr., terwijl er slechts 438.615 fr. 04 uitgegeven werd. Als reden doet men gelden het niet herbouwen van voornoemd gesticht en de mindere ver wezenlijking der herbelegging tengevolge van den ver minderden verkoop van gronden. De Heeren Leuridan en Lahaye zijn achtereenvolgens binst de uiteenzetting van dit punt de raadszaal binnen gekomen. M. Vanderghote. Ik bid den gemeenteraad deze rekening van den Openbaren Onderstand te willen goed keuren. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Mis siaen, lid der Commissie van Openbaren Onderstand, die zich in deze hoedanigheid onthoudt. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slaging van pacht Herverpachting. M. Vanderghote. Dit punt betreft een ontslaging van pacht en de herverpachting van een huis gelegen in de Meenenstraat, Nr 9. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in datum van 25 juli 11. de volgende beraadslaging genomen Gezien de vraag van den Heer notaris Lemahieu om het huis, door hem thans bewoond, te mogen verlaten en vóór den vervallen termijn ont slagen te worden van zijn pacht, die door hem aange gaan werd den 17 December 1937 voor een termijn van 3, 6, 9 naeenvolgende jaren en door de Bestendige Af vaardiging goedgekeurd werd den 22 April 1938 gezien de redenen door den Heer Lemahieu aangehaald kun nen aangenomen wordengezien hij zich bereid ver klaart het verschil te betalen tot den 1 Januari 1941 tusschen den ouden en den nieuwen pachtprijs in geval deze laatste lager zou zijn, alsmede borg te staan tot 1 Januari 1941 voor de regelmatige betaling van den pachtprijs, besluit de Commissie aan de hoogere over heid de noodige machtiging te vragen om den huurder van zijn pacht te ontslaan met 31 December 1939 en het huis vanaf 1 Januari 1940 openbaar te herverpachten. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies op deze beraadslaging te verleenen. De raadsleden stemmen ja. uitgenomen de Heer Mis siaen die zich nogmaals onthoudt. M. Vanderghote. Den 23 Mei 1939 heeft de Com missie van Openbaren Onderstand ook nog een zelfde beraadslaging genomen op vraag van Georges Rycke- busch, metser te Voormezeele, die wenscht ontslagen te worden van de pacht van een partij land gelegen te Voormezeele, sectie B Nr 288E/deel en Nr 288F. groot 44 aren, waarvan de pacht ingegaan werd den 1 Octo ber 1938 voor 9 naeenvolgendè jaren mits den prijs van 490 fr. 's jaars. Op dit land heeft de huurder zich een huis gebouwd dat. volgens verslag van den Heer toe ziener Schmidt, in goede voorwaarden gemaakt werd en een half staande, half liggende waarde heeft van 15.235 fr. Gezien de pachter op het punt staat in den echt te treden met een vrouw die eigenares is van het door haar bewoonde huis en hij aldus verplicht is zijn eigen huis te verlatengezien hij zich verder verbindt het verschil te betalen tot in 1947 tusschen den ouden en nieuwen pachtprijs zoo deze laatste minder moest bedragen, gezien het Bestuur daardoor geen schade zal ondergaan, besluit de Commissie de machtiging te vra gen aan de bevoegde overheid om Ryckebusch Georges met ingang van 1 October 1939 van zijn pacht te ont slaan en het land vanaf zelfden datum opnieuw open baar te verpachten mits verplichting voor den nieuwen pachter het huis over te nemen aan den prijs van 15.235 fr. Het schepencollege stelt voor hierop een guns tig advies te verleenen. Dit wordt met dezelfde stemming als hiervoren bijge treden. M. Vanderghote. In haar zitting van 20 September 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand nog een besluit getroffen aangaande de herverpachting van landen en weiden die haar toebehooren en waar van de pacht eindigt met 30 September 1940. Gezien de lijst der eigendommen waarvan de pacht ten einde loopt den 30 September 1940 gezien aan de pachters voorgesteld werd hun pacht met ingang van 1 October 1940 te vernieuwen en de nieuwe pachtvoorwaarden hen bij aangeteekend schrijven van 23 Oogst 1938 be- teekend werden, gezien allen deze nieuwe voorwaarden aanvaard hebben behalve Braem Maurice, van Voor mezeele. die verklaarde met het voorstel niet te kunnen instemmen, gezien aan dezen laatste opzeg van pacht beteekend werd den 16 September 1938. besluit de Com missie 1) het lastenkohier en de pachtakte der pacht- vernieuwing goed te keuren; 2) aan de hoogere over heid machtiging te vragen om nieuwe pacht te verlee- nen aan de pachters die de gestelde voorwaarden aan- i vaard hebben, te weten Soete Cyriel, Cneudt Cyriel. Dehem Jules. Ostyn Arthur. Fivez Ildefons. Termote Charles. Deleye Louis en Defever Henri. Vandezande Achiel en Staelens Valère. mits de volgende overeen gekomen prijzen 1925 fr.. 2555 fr.. 406 fr., 2376 fr. 120 fr., 1300 fr., 2900 fr.. 1310 fr. en 2600 fr„ en 3) machtiging te vragen om 2 ha. 83 a. 15 ca. land en weide te Voor mezeele. thans gebruikt door Braem Maurice, her te verpachten voor 9 naeenvolgende jaren ingaande den 1 October 1940. Het schepencollege stelt voor hierop eveneens een gunstig advies uit te brengen. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen, die zich onthoudt. V. Commissie van Openbaren Onderstand Over dracht van pacht. M. Vanderghote. In datum van 16 Oogst 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand beraadslaagd over de vraag van Hilaire Decroix, landbouwer te Zille- beke, die wenscht de pacht van een hofstede, gelegen te Zillebeke, sectie B. Nr 420, enz. en groot 19 ha. 66 a., te mogen overdragen op zijn zoon Camiel. Deze pacht, die aangegaan werd voor een termijn van 9 naeenvol gende jaren, werd door de Bestendige Afvaardiging goedgekeurd den 24 Juni 1938. Daar Decroix Camiel als een goed landbouwer en eerlijk man bekend is, besluit de Commissie, onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde overheid, er in toe te stemmen dat Decroix Hilaire de pacht zijner hofstede afstaat aan zijn zoon Camiel. die zulks aanvaardt aan al de bestaande voor waarden. Het schepencollege stelt voor hierop een guns tig advies te verleenen.. Dit voorstel wordt steeds met dezelfde stemming als de voorgaande punten bijgetreden. De Heer Seys is op zijn beurt de raadszaal binnen getreden. VI. Commissie van Openbaren Onderstand Ver wisseling van grond met den Belgischen Staat. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in haar zitting van 5 September 11., besloten, op aanvraag van het Ministerie van Lands verdediging, een deel grond van 1 vm. 46 vdm., uit per ceel sectie B Nr 307A te Locre, te ruilen tegen 52 vdm. grond uit perceel Nr 309C der sectie B met het doel een wijziging te brengen aan den toegangsweg van het Britsch krijgskerkhof Hospice Cemetery Deze grond wordt geschat op een waarde van 5 fr. den vierkanten meter, zoodat er aan den Openbaren Onderstand een som toekomt van 7 fr. 30 voor den afgestanen grond, terwijl de prijs die aan den Staat zou moeten betaald worden de som van 2 fr. 60 bedraagt, wat een verschil van 4 fr. 70 daarstelt. Gezien het driehoekig stukje grond door het Bestuur te ontvangen van geenerlei waarde is en gezien de geringheid der te verwisselen oppervlakte, besluit de Commissie 1 vm. 46 vdm. grond aan den Belgischen Staat af te staan in verwisseling van 52 vdm. mits de som van 7 fr. boven alle kosten. M. Seys. Wie zal die kosten betalen M. Missiaen. Dit heeft voorzeker reeds 70 fr. ge kost aan papier alleen. M. Van Alleynnes. Zijt gij van zin, M. de Burge meester. al de bundels alzoo te lezen Gij moet ons daarmee toch alzoo den tijd niet doen verliezen. M. Vanderghote. Ik moet u toch laten weten waar over het gaat. Ik stel voor thans een gunstig advies te verleenen over deze verwisseling van grond. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de Heer Mis siaen onthoudt zich. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Ver pachting van een huis. M. Vanderghote. In zitfing van 16 Oogst 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten over te gaan tot de herverpachting van een huis haar toebe- hoorende. gelegen in de Meenenstraat, Nr 11. en waar van de pacht eindigt den 30 September 1939. Dit huis is thans gebruikt door den Heer Jules Bille mits den jaarlijkschen pachtprijs van 5900 fr. volgens een pacht van 3. 6. 9 naeenvolgende jaren die den 16 Januari 1931 door de Bestendige Afvaardiging goedgekeurd werd. Gezien de Heer Bille verzaakt heeft aan de vraag door hem verleden jaar ingediend om zijn pacht aan Parine- koucke Roger te mogen overlaten, en hij thans wenscht dit huis zelf te bewonen en voorts als handelshuis te ge bruiken, en gezien hij den prijs van ,5900 fr. aanvaardt, besluit de Commissie dit huis opnieuw aan Bille Jules te verpachten voor 3, 6 of 9 naeenvolgende jaren aan de bestaande voorwaarden. Het schepencollege stelt hierop een gunstig advies voor. Algemeene instemming, alleen de Heer Missiaen ont houdt zich. VIII. Commissie van Openbaren Onderstand Aanbesteding Bouwwerken. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring van bouwwerken waarvan de uitvoering reeds vroeger besldten werd. In haar zitting van 5 September 1939 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand over gegaan tot de opening en aflezing der aanbiedingen die regelmatig ingezonden werden voor de aanbesteding van werken uit te voeren op de hofsteden van Cyriel Struye te Vlamertinghe en Georges Lozie te Yper. Op de hof stede Struye moet een beestenstal veranderd worden in een kook- en voederplaats, en op de hofstede Lozie moeten er een veerzestal. twee zwijnenstallen en een voederplaats gebouwd worden. De laagste aanbiedingen zijn deze van Louwagie Maurice met de som van 11.068 fr. 14 voor de hofstede Struye en van Devogel I Gaston met 21.201 fr. 90 voor de hofstede Lozie. De Commissie besluit deze aanbiedingen te aanvaarden on der voorbehoud van goedkeuring door den gemeente- raad. Het schepencollege heeft dezen namiddag den

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4