Cinema 'Oud Yper' Ernest de Rebel De VERLOOFDE van de MARINE Provincieraad van West-Vlaanderen 3 m*' »y- - ---- Vrijdag 6, Zaterdag 7 en Maandag 9 October, te 8 uur Zondag 8 October, te 2 en 5 u., (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur Deze week het laatste overgroot lachsucces van den beroemden Franschen komiek Fernandel Groote fransen gesproken film, vertolkt door Fernandel, Mona Goya, Rosita Montenegro en Robert le Vigan. DAARBIJ HEBT U NOG Groote sprekende avonturenfilm vertolkt door Eric Linden en Cecilia Parker. ECLAIR JOURNAL Kinderen toegelaten. DUITSCHLAND. Hitier zal geen bepaalde vredes voorstellen doen aan Frankrijk en Engeland, doch zich vergenoegen het Duitsche standpunt uiteen te zetten, Dr Schacht zou vertrekken naar Moskou, aan het hoofd van een belangrijke handelsafvaardiging. Berlijn ge waagt van drie gevallen waarin het Reich zich niet meer verplicht zou achten de neutraliteit van sommige lan den te eerbiedigen, namelijk1) wanneer die landen vliegtuigen van oorlogvoerenden ongehinderd boven hun grondgebied laten voorbijkomen 2) indien die landen niet voldoende uitgerust zijn om die overvluchten te beletten, en 3) indien ze om een anderen reden de ge regelde vluchten over hun grondgebied niet kunnen verhinderen. ENGELAND. De oorlogsproductie wordt op aan zienlijke wijze vermeerderd. In het Lagerhuis heeft er een debat plaats over de verklaring van eerste-minister Chamberlain, die door talrijke vooraanstaande parle mentsleden gesteund wordt. ITALIË. Omtrent de vredesbemiddeling van Musso lini wordt nog niets officieel bekend gemaakt. Daar een onmiddellijk vredesaanbod van Hitier reeds op voor hand afgewezen is, denkt men dat de Duce dë mogelijk heid onderzoekt om een conferentie te beleggen tus- schen Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Italië. Turkije en de Vereenigde Staten. TURKIJE. Het Engelsch-Fransch-Turksch akkoord is gesloten en de vrije doorvaart van de Dardanellen voor Engeland en Frankrijk verzekerd. RUSLAND. Er worden besprekingen gevoerd met Litauen over een niet aanvalspakt. De Turksch-Russi- sche onderhandelingen blijven echter nog altijd ge schorst. AMERIKA. President Roosevelt verklaart nog geen voorstel ontvangen te hebben vanwege Italië om sa men met Mussolini als bemiddelaar in Europa op te treden. De Pan-Amerikaansche conferentie is gesloten en alle getroffen beslissingen werden bekrachtigd. NEDERLAND. Een Duitsch militair vliegtuig valt nabij Groningen te pletter op Duitsch grondgebied, doch de piloot, die zich met zijn valscherm redde, komt op Nederlandsch gebied terecht en wordt geïnterneerd. DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 BELGIË. De Belgische stoomboot Suzon waar van de geredde bemanning te Brest toekwam, werd vol gens dezes verklaring door een Duitsche duikboot ge torpedeerd. Deze laatste echter werd op haar beurt door een Engelsche torpedoboot tot zinken gebracht. 220 Poolsche vrijwilligers verlieten ons land om het Poolsch leger in Frankrijk te vervoegen. In ons land werken er alzoo 10.000 Polen, vooral in de koolmijnen van Lim burg. die kunnen opgeroepen worden. Hun vertrek zal groote leemten laten in het kolenbedrijf. De Weldadig- heidsschool van Ruiselede zal tot interneeringscenter omvormd worden. FRANSCH-DUITSCH FRONT. De bedrijvigheid neemt toe en van. beide zijden worden er talrijke pa- troeljes uitgestuurd op verkenning tusschen de eerste lijnen. Een Duitsche aanval, bij verrassing ingezet ten Zuiden van Pirmasens, werd afgeslagen. Het slecht weder verhindert ten zeerste alle krijgsverrichtingen. FRANKRIJK. Een Fransche duikboot slaagde er in een Duitsch vrachtschip in vollen Atlantischen Oce aan te praaien en de vangst in veilige haven te bren gen. DUITSCHLAND. De Rijksdag is tegen Vrijdagmor gen bijeen geroepen. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, heeft men er ver kanongebulder gehoord en ver moedt men dat een zeeslag geleverd werd nabij Helgo land. De Duitsche zakkruiser Admiraal Scheerzou als kaperschip den Atlantischen Oceaan onveilig maken. Het bevel van het Duitsch luchtleger verklaart dat Ber lijn nog nooit door Britsche vliegers overvlogen werd. ENGELAND. De eerste-ministers van de Dominions worden door den Heer Chamberlain tegen begin 1940 in bijzonderen oorlogsraad bijeengeroepen. Allen aanvaar den ook de uitnoodiging om een minister in functie naar Londen te sturen om daar met de Britsche regee ring santen te werken. De regeering erkent den nieu wen Poolschen president Racziewicz. Tijdens de eerste vier weken van den oorlog werden 289.000 ton koop waren buitgemaakt die voor Duitschland bestemd wa ren. POLEN. De Duitschers zetten hun zuiveringsactie voort, doch ontmoeten hier of daar nog verzet vanwege verspreide Poolsche strijdkrachten. Hitler is per vlieg tuig te Warschau toegekomen, waar hij de Duitsche troepen schouwt. ITALIË. Radio-Rome bevestigt nogmaals dat Italië in geen geval tot een militair optreden zal overgaan ten ware zijn eigen belangen in het gedrang zouden komen en zouden moeten verdedigd worden. ZWEDEN. Een vloot is uitgevaren om in de terri toriale wateren te patroeljeeren. AMERIKA. Staatssecretaris Huil heeft aan alle Amerikaansche schepen laten weten dat zij zooveel mo gelijk de Europeesche wateren moeten vermijden. LITAUEN. De Litausche minister van Buitenland- ,sché Zaken vertrekt voor de tweede maal naar Moskou. NEDERLAND. Een deel der klas van. 1040 wordt onder de wapens geroepen. Zitting van Maandag 2 October 1939 De Provincieraad is Maandag morgen, te 10 u., onder het voorzitterschap van M. Loncke, ouder domsdeken, bijeengekomen in gewonen zittijd die, gezien de tegenwoordige omstandigheden, den termijn van vier dagen niet mag te boven gaan. De Heer Gouverneur Baels opende den zittijd en sprak de volgende rede uit Mijnheer de Voorzitter, Mevrouw, Mijne Heeren, Tegen de gewoonten in zal dit jaar voor de provin ciale raden bij de opening van den gewonen zittijd door 's Koning? Commissarissen, geen redevoering wor den uitgesproken. Al de gebruikelijke plechtigheden dienen in deze uit zonderlijke tijden geweerd Een geweldig gebeuren is uitgebrokeneen angst wekkend vernielen is aan den gang; een schok tusschen reuzenstaten en wèl misschien tusschen wereld- en levensopvattingen. Jeugdige krachten worden gemaaid, woonsten ver gruisd, steden weggevaagd. Het oorlogswee is aan het woeden de rouw beklemt de aarde en de menschen. Er is plaats noch voor plechtigheden, noch voor breed voerige uiteenzettingen, noch voor nuttelooze woorden. Gelukkiglijk is ons land ditmaal en tot hiertoe bui ten den slag. België's grondgebied dat door de eeuwen heen het veld was waar legers tegen elkaar stormloop liepen, wordt ditmaal gespaard, en zal het blijven, dit is onze hoop. De zelfstandigheid en de vrijwillige onzijdigheid van België sedert lang gewenscht in onze streken, thans door ieder burger van gezond verstand beaamd en door een verzienden Vorst den 14 October 1936 uitgeroepen doet ons aan het verwoesten en aan de moorderij ont snappen. Maar ook neutraliteit is niet vrij van bange stonden, van strenge plichten en zware zorgen. De last van een leger paraat staande op al de-gren zen, het ontwrichten van het ekonomische leven, de ellende der huisgezinnen van hun kostwinnend hoofd beroofd, de schaarschheid van etelijke waren, de be droevende oorlogsatmosfeer dit is ons lot in de nabije toekomst indien geen vredestraal verschijnen mag. Op zoo'n tijd dienen al de burgers de scherpte van hun geschillen en verschillen te vergeten en zich dicht aan te sluiten met een doel voor de oogende veilig heid van het land het sterk en veilig houden van ons Volk. Onder de huidige omstandigheden is er geen plaats voor plechtigheden noch voor redetwisten, noch voor wenschen, noch voor beschouwingen welke niet uitslui tend van provincialen aard zijn. Onzijdigheid vereischt vanwege de mandatarissen, meer dan van de bij'zonderen een gedragslijn en een houding onberispelijk en voorzichtig. De gevaarlijke tijd vereischt een eendrachtig werken en gevoelen. Het is uw aller wensch, voorzeker dat deze zittijd kort weze God behoede. God bescherme ons land In 's Konings naam, ik verklaar den gewonen zittijd van den Provincialen Raad van West-Vlaanderen voor geopend. Deze rede vond algemeene instemming. Vervolgens werden de Heeren Senaeve Achiel, Van Wassenhove Arnold, Claeys Joris en Minne keer Albert als provinciale raadsleden aangesteld in vervanging van de Heeren Van Steenland, Mortier, Vermeire en Van Keersbulck. Op voorstel van M. Vermeulen, bestendig afge vaardigde, werd het oud bureel zonder stemming herkozen. Ter vervanging van M. Porta, werd M. Coucke als tweede secretaris aangeduid, terwijl de Heeren Bollingier en De Rycke als kwestoren werden benoemd. De Heer Ronse, voorzitter, bedankte voor het vertrouwen dat de raad in het bureel stelt, en nadien werd een rouwhulde gebracht ^aan de ge dachtenis van de raadsleden Mortier en Vermeire. De Raad ging vervolgens over tot verscheidene stemmingen. De Heer Joseph Vandenberghe, die in April 11., na een onverschil in den Raad, zijn ontslag als lid der Bestendige afvaardiging had gegeven,, werd opnieuw in dezelfde hoedanigheid herkozen met 40 stemmen. Er waren 29 witte briefjes. Voor de plaats van ondervoorzitter bij de Recht bank van eersten aanleg te Kortrijk worden aan geduid als le candidaat, M. Soetens, procureur te Veurne, met 49 stemmen tegen 18 aan M. Guil- lemins, uit Kortrijk, en als 2e candidaatM. J. Axters, rechter te Brugge, met 32 stemmen tegen 26 aan M. Guillemins. Als candidaten voor een opengevallen plaats van raadsheer bij het Beroepshof van Gent wer den gekozen als le candidaatM. Devos, rechter te Yper, met 38 stemmen tegen 29 stemmen aan M. Faveau, le substituut van den Procureur des Konings te Brugge, en 3 stemmen aan M. Van Hoye, uit Oudenaarde als 2e candidaatM. Van Hoye met 34 stemmen tegen 29 aan M. Faveau en 3 aan M. Devos. De zitting werd daarna geheven. Zitting van Dinsdag 3 October De vergadering werd te 11 u. 15 aangevangen onder voorzitterschap van M. Ronse. De dagorde behelsde meer dan 20 punten die meest allen zonder de minste bespreking en met een treffende algemeenheid van stemmen door alle groepen goedgekeurd werdéh. Door M. Vercruysse werd verslag uitgebracht over ^vijzigjngen aan het provinciaal reglement op het technisch en daarmede gelijkgesteld on derwijs. Er werd ook lezing gegeven van het Jaarverslag der Provinciale Raadgevende Commissie inzake bestrijding van de noodwoningen, en verders aan- i hoorde de Raad nog de verslagen overde her ziening van het provinciaal reglement op het leer lingwezen de verhooging van toelage aan de Provinciale Kamer van Ambachten en Neringen; de toelage voor het Verbond der Sociale Diens ten de verhooging van krediet voor de scholen cfie lessen in hoefsmederij gevende provinciale verordèning ter verbetering van het runderras de herziening en samenvoeging van de provin ciale reglementen op het landbouwonderwijs het provinciaal reglement ter verbetering van het varkensras een voorstel tot toelagen voor wer ken te Oostende een vraag om toelating, voor 1940, tot het verwezenlijken van grondaankoopen en -verkoopen noodig voor het verbeteren van het provinciaal wegen- en vaartennet, enz. De gunstige besluitselen van al die verslagen, welke voorgesteld waren door de commissies die deze verslagen uitbrachten, werden eenparig aan genomen. Een enkele kwestie gaf aanleiding tot een ge- dachtenwisseling, namelijk een ministerieel rond schrijven aan het provinciebestuur in datum van 16 September 11., waarbij aanbevolen wordt een einde te stellen aan het verleenen van toelagen voor werken die niet dringend noodzakelijk zijn. Ten slotte werd dit punt toch algemeen goedge keurd. De zitting eindigde om 12 u. 30. Zitting van Woensdag 4 October 1939 De zitting werd geopend te 11 u. 25 onder het voorzitterschap van den Heer Alfred Ronse. Het verslag der vorige zitting, waarvan de Heer Vandenbon lezing gaf, werd goedgekeurd. Nadien bracht dé Heer Alfred De Taeye, voor zitter van de eerste commissie, verslag uit over een wijziging aan het organisch reglement be treffende de bestrijding van de noodwoningen. Daar hierop een amendement ingediend werd ten einde een kleine verandering aan den tekst te zien brengen, ontstond er daarover een bespre king waaraan de Heeren Vandenbussche, De Ta- vernier en baron de Bethune deelnamen. De voorgestelde wijziging werd ten slotte goed gekeurd met 66 stemmen tegen een onthouding, deze' van den Heer Van Houtte, rexist, die ver klaarde dat deze wijziging geen zin heeft. Vervolgens werden nog aangenomen de reke ning over de provinciale fondsen van 1937 de wijzigingen aan de begrooting voor 1939, en een voorstel tot inschrijving van meer dan een mil- lioen frank voor de uitbreiding van het net der waterverdeeling van Kortrijk. naar de wijken Marionettenberg en Sinte Anna. De zitting werd daarop te 12 u. geheven. Zitting van Donderdag 5 October 1939 De provincieraad vergaderde opnieuw te 11 u. onder het voorzitterschap van den Heer A. Ronse. De Heer A. De Taeye, voorzitter van de eerste commissie, handelde over de wijzigingen aan het grondgebied van Brugge. Dooc de stad Brugge werd een rekwest ingediend om het grootste ge deelte van St Michiels bij Brugge te naasten, om dat het nieuw station en een groot deel van de uit te voeren urbanisatiewerken op het grondgebied van vernoemde gemeente liggen. Om dezelfde reden had de stad Brugge ook versmelting van het grondgebied van Lissewege gevraagd. Door M. Van Elslander werd verslag en tevens een 'gunstig advies uitgebracht nopens de wijzi gingen aan de scheidingsgrens tusschen Brugge en St Michiels. De Commissie oordeelde echter dat, gezien de huidige omstandigheden, er geen grondige wijzi gingen van grondgebied moesten gedaan worden en dat, met het oog op het nieuw station, de aan hechting bij Brugge van 15 hectaren grond van St Michiels volstond. Deze besluitselen der Com missie werden aangenomen met 9 stemmen tegen 4 onthoudingen. Voor wat de aanhechting van Lissewege bij Brugge betrof, werd dit door de Commissie met dezelfde stemming verworpen. Aan de bevoegde Commissie werd eveneens ge vraagd haar advies uit te brengen nopens de wi^ ziging der scheidingsgr^nzen tusschen de gemeen ten Stalhille en Ettelgem. Deze wijziging werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens bracht de Heer Billiauw verslag uit betrekkelijk een voorstel tot ondersteuning van werklooze landbouwwerklieden, aangesloten bij een verzekeringskas tegen onvrijwillige werk loosheid. Het besluit van den verslaggever, waar bij zich nog andere leden aansloten, werd goed gekeurd door katholieken en Vlaamsche nationa listen tegen socialisten, liberalen en rexisten. Daarna werd ook nog het verslag van den Heer J. Vercruysse, over de toekenning van een bijzon dere vergoeding voor de heropleiding van de slachtoffers van arbeidsongevallen en andere ver minkten, besproken en aangenomen. De zitting werd hierop geheven. Dinsdag 10 October, te 11 u., komt de provin cieraad opnieuw bijeen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3