PACHA... ...tizeert uw koffie De Geschiedenis van een Oorlog De sluiting der Herbergen De Post en het Pakje van den Soldaat het Roode Kruis wordt gestemd dat in ieder land de oprichting beoogt van een Comiteit, door het landsbestuur erkend, om de vrijwillige medehulp in personeel en materieel voor te bereiden, ten einde alzoo den gezondheidsdienst van het leger te kunnen aanvullen en bijstaan. Het personeel, dat aah het comiteit zijne diensten aanbiedt, zal beschermd worden door een onderscheidingstee- ken het thans algemeen gekende roode kruis op witten ondergrond. Omtrent een jaar later, namelijk den 8 Augus tus 1864, heeft te Geneve een diplomatieke con- ferencie plaats, waarop 26 afgevaardigden 16 Sta ten vertegenwoordigen. De besprekingen duurden twee weken lang en eindelijk werd een overeen komst geteekend die de volgende grondbeginse len vastlegde verzorging en bescherming van de gewonden tot welke natie zij ook behooren eer bied voor het personeel en het materieel der ge zondheidsdiensten, en vrijblijven van gevangen neming. De vergadering hechtte eveneens haar goedkeuring aan het door de bijzondere maat schappijen aanvaarde kenteeken, te weten het roode kruis op wit veld. Sedert zijn stichting biedt het Internationaal Comiteit, van zoodra een oorlog uitbreekt, zijn diensten en medewerking aan de oorlogvoerenden ten voordeele van de gekwetsten en zieken. Sinds 1912 trekt het Roode Kruis zich eveneens het lot der krijgsgevangenen aan en heeft reeds menige verzachting weten te bekomen in de behandeling dezer klasse oorlogsslachtoffers. Het bekwam de toelating voor zijn afgevaardigden om de verza- melkampen van gevangenen te bezoeken en dezes klachten te hooren. Den 27 Juli 1929 werd het Voorschriftenboek voor krijgsgevangenen door de landsbesturen goedgekeurd, waardoor een mer kelijke verbetering gebracht werd in den vroeger slecht bepaalden en meestal beklagenswaardigen toestand der gevangenen. In oorlogstijd houdt het Internationaal Comi teit zich niet alleen bezig met aan de gekwetsten en krijgsgevangenen geneesmiddelen, kleeding- stukken en voedingswaren uit te deelen, maar het beijvert zich eveneens om over hen nieuws aan hunne families te laten geworden. Dank aan de lijsten welke het van de oorlog voerende landen ontving, stelde het 'met voor noemd doel gestichte «Internationaal Agentschap voor krijgsgevangenentijdens den wereldoor log een repertorium op van vijf millioen verdwe- nenen. Het bezorgde aan de krijgsgevangenen twee millioen pakjes, geldsommen ten bedrage van 18 millioen en ontelbare brieven. Gedurende zelfden oorlog werden er 542 bezoeken gebracht aan gevangenenkampen in Europa, Noord-Afrika, Turkije en Indië. Met de medewerking van den Heiligen Stoel en van den koning van Spanje werd bekomen dat 450.000 krijgsgevangenen en burgerlijke weggevoerden, meestal zieken of be jaarde lieden, naar hun land teruggestuurd of in onzijdige landen geherbergd werden. In 1936 waren reeds 63 nationale Roode Kruis- groepen. tellende samen meer dan 30 millioen le den; bij het Internationaal Comiteit aangesloten. Dit bewijst hoezeer de werking gewaardeerd wordpvan de edelmoedige Roode Kruis inrichting die eenieders eerbied en steun verdient. Voor de zooveelste maal is er verandering ge komen aan de verordening op het sluiten der herbergen, doch ditmaal is het geen beperkende verandering meer, maar een verbetering die reeds lang algemeen gewenscht was. Steunende op de verslagen en voorstellen haar door de militaire overheid voorgelegd, heeft de Regeering besloten dat de drankgelegenheden voortaan ook den Zondag namiddag mogen open blijven zooals op de weekdagen. De herbergen mogen dus alle dagen open zijn vanaf 3 uur 's morgens tot 10 u. 's avonds. Krachtens een beslissing van den Minister van Ver keerswezen, zullen het Werk <i Het Pakje van den Sol daat en de Maatschappelijke Werken van het Be stuur der Posterijengelijk de winst deelen. voort- jPfens-V'edn^t-\v'':!I' Pi>5!kaleRder 194°' Deze uitgave bevat 12 schoone gravures en twee bla den. die inlichtingen behelzen van, alggmaenen aard be treffende de aien^ftn der Posterijen (tarieven, hoogste gewicht, grootste afmetingen, enz.) Zij is thans verkrijgbaar, tegen den prijs van 2 frank, 't zij door tusschenkomst van de bestellers op dienst- ronde of de 1 oketbediendefi der pa»ikani^nen. 't zij mits storting van 2 frank op pcstcheckrekbnirig Nr 9380 van het Bestuur der Posterijen (Directie E - Postkaler.der) te Brussel. Wij zetten onze lezers ten zeerste aan zich, zonder uitstel, een Postkalender 1940 aan te schaffen en alzoo hun bezorgdheid te betuigen ten opzichte van hen die een waakzame wacht aan onze grenzen betrekken. VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 DUITSCHLAND. De voornaamste politieke ge, beurtenis van dezen dag was de aangekondigde Reichs- tagrede van Hitler, die echter voor velen en niet het minst voor de Duitschers zelf een ontgoocheling was. daar ze absoluut niets bevatte dat den schijn van een voorstel tot bemiddeling kan hebben of de geringste hoop op vrede kan doen ontstaan. Hitier verklaarde wel bereid te zijn te onderhandelen, maar op voorwaar den die de andere staten onmogelijk kunnen aanvaarden. In zijne inleiding gaf de Fuhrer op zijne wijze een his torisch overzicht van de gebeurtenissen in Polen en meldde voor de eerste maal de verliezen welke de Duit schers er geleden hebben 10.572 dooden. 30.320 gewon den en 3.404 vermisten 694.000 Poolsche soldaten wer den gevangen genomen. Hij zegde verder dat Duitsch- land en Soviët-Rusland op duidelijke wijze een grens getrokken hebben tusschen hun beide invloedsgebieden; dat het vraagstuk der minderheden in Europa kan op gelost worden door de overbrenging dezer minderheden; dat hij steeds vruchteloos de herziening van het Ver drag van Versailles gevraagd heeft, maar dat de Duit- sche eischen toch, spijts den Volkerenbond, in vervul ling gebracht zijn dat het Reich al de grenzen zijner buurstaten erkent en over België sprekend, herhaalde hij onder meer dat hij dit land geen eischen meer te stellen heeft. Verder legde hij de gewone verklaringen af ten aanzien van Frankrijk en Engeland en besloot met zijn eischen te bepalen waarop hij een regeling mogelijk acht. namelijk erkenning door de Westersche mogendheden dat zij in het Oosten niets meer te zien hebbenonherroepelijke verdwijning van Polen of ten hoogste oprichting van een Poolsch bufferstaatje onder Duitsch toezichtnietigverklaring van het Verdrag van Versailles, en teruggave der Duitsche koloniën. Admiraal Raeder. hoofd der Duitsche vloot, be weert dat Frankrijk en Engeland het inzicht hebben de paketboot Iroquoiswelke op weg is naar de Ver- eenigde Staten met Amerikanen aan boord die Europa verlaten, in dén grond te boren. FRANSCH-DUITSCH FRONT. 's Morgens was het Fransch legerbericht als volgt opgesteld Kalme nacht. Bedrijvigheid ten Zuid-Westen van Saarbrückenen 's avonds meldde hetLichte bedrijvigheid der ele menten welke in contact zijn op talrijke punten van het front. Een vijandelijke aanval werd afgeslagen ten Zuid-Oosten van Luxemburg. Het Duitsch stafbericht vermeldde alleenBuiten zwakke bedrijvigheid der artillerie, algemeene kalmte op 't front. Het Duitsche dorp Oberleuken, op de groote baan van Remich naar Mettlach. wordt door de Franschen bedreigd BELGIË. Een verdwaald Fransch vliegtuig landt te Langemarck en wordt aangeslagen. De bemanning wordt geïnterneerd. POLEN. Onder de puinen van Warschau liggen nog honderden lijken. De laatste Poolsche eenheden hebben zich overgegeven en de bezetting wordt voortgezet tot aan de afbakeningslijn der Duitsch-Russische belan- genzonen. Indien de vijandelijkheden in het Westen wor den gestaakt, dan zou een kleine Poolsche staat onder Duitsch protectoraat opgericht worden, zooniet zullen Moskou en Berlijn geheel Polen onder hen verdeelen. FRANKRIJK. Een Fransch tankschip botst in volle zee op een Duitsche duikboot die tot zinken gebracht wordt. De strijd tegen het communisme wordt ijverig voortgezet. ITALIË. De tekst der rede van Hitier werd 's mor gens aan Mussolini medegedeeld. AMERIKA. De Vereenigde Staten weigeren geloof te hechten aan de beschuldiging van admiraal Raeder en in sommige kringen aanziet men die Duitsche mede- deeling als een maneuver om de debatten over de her ziening der neutraliteitswet te beïnvloeden. Onderstaats secretaris Stimson betoogt dat, indien Frankrijk en En geland den oorlog moesten verliezen. Amerika op zijne beurt zou bedreigd worden en moeten ingrijpen om een totalitaire overwinning te beletten. LITA17EN. De Litausche regeering besluit de be sprekingen met Moskou voort te zetten. RUSLAND. Een pakt van wederzijdsche steunver- leening tusschen Rusland én Letland wordt ondertee kend. De verdediging van de golf van Riga wordt aan Moskou opgedragen ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Ondanks het slecht weder is de bedrijvigheid op gansch het front van Rijn tot Moezel, 't zij op een lengte van 160 kilometer, weer toegenomen. Een Duitsche aanval in de richting van Wissemburg mislukt. Een zeker aantal leden van het Russisch land- en luehtlegèr, alsmede ïeden van den Soviët-legerstaf. bezoeken naar hetgeen uit Berlijn* ge*- meid wordt, de versterkingen van het Westelijk front. Het optreden der luchtmacht, .wordt door de ongunstige weergesteltenis belemmerd. Een Duitsche vlieger landt in de Fransche linies. BELGIË. Tijdens e.en uiteenzetting over de alge meene politiek van het land. zegt eerste-minister Pier lot dat de Regeering zinnens is den steun aan de ge zinnen van de gemobiliseerden te verhoogen De ver goeding voor de echtgenoote zou thans 8 fr. per dag be dragen in gemeenten van minder dan 5.000 inwoners. 10 fr. in gemeenten van 5.000 tot 30.000 inwoners, en 12 fr. in gemeenten van meer dan 30.000 inwoners Daarbij komt nog een vergoeding van 5 fr. per kind ten laste. Koningin Elisabeth bezoekt geneeskundige inrichtingen in de provincies Luik en Limburg. Baar het gevaar van drijvende mijnen steeds verhoogt, wordt het vuurschip «De Wandelaar» dat zich in zee vóór Wen- auine bevond, uit voorzorg naar de haven van Oqstende gesleept. FRANKRIJK. Het overbrengen van het Britsche expeditieleger in Frankrijk wordt ononderbroken voort gezet. De rede van Hitier lokt algemeen verzet uit en zijn voorwaarden worden als onaanvaardbaar aanzien Maurice Thorez, gewezen leider der communisten, de serteert. DUITSCHLAND. Vijandelijke verkenningsvlieg tuigen, waarvan een neergehaald werd. overvliegen de stad Bonn. Geruchten worden verspreid over een tus schenkomst,der neutralen ten voordeele van den vrede. ENGELAND. De pers verwerpt de eischen van Hit- Ier en beweert dat deze zijn eigen doodvonnis getee kend heeft. Men verwacht een nieuwe verklaring van Chamberlain als antwoord op de rede van kanselier Hitier. Het Engelsch stoomschip Glenjarg werd door een Duitsche duikboot getorpedeerd. POLEN. Volgens Berlijn is de bezetting vatri Polen thans volledig voltrokken. LITAUEN. De Litausche afvaardiging is van uit Kaunas per vliegtuig naar Moskou vertrokken. ZONDAG 8 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Wederzijdsche be drijvigheid van de artillerie tusschen de Moezel en de Saar. De Duitsche patroeljes ten Zuid-Westen van Saar brücken worden door de Franschen teruggedreven,- De Fransche troepen dringen steeds dieper door op Duitsch grondgebied. ENGELAND. Engeland acht zich niet meer ge bonden door de verplichte arbitragebepalingen van het internationaal Gerechtshof In Britsche welingelichte middens heeft men geen hoop op een spoedig eincje der vijandelijkheden. De Koning te Londen teruggekeerd na een inspectiebezoek aan de vloot, dat twee dagen duurde. Twee Britsche mijnvegers worden door Duit sche watervliegtuigen in de Noordzee aangevallen, doch er zijn langs weerskanten geen verliezen. FRANKRIJK. Reeds 26 communistische volksver tegenwoordigers, waarvan 17 in de provincie en 9 in Parijs, werden aangehouden. DUITSCHLAND. Een nieuwe aanslag wordt ge pleegd te Berlijn op het propagandaministerie. Tijdens een vergadering van nationaal-socialistische vrouwen, te Nemscheid. kwamen enkele misnoegden in opstand en vielen bovenarms op hun FuhrerinAnna Ziegler die in deerniswekkenden toestand naar het hospitaal moest gebracht worden. 19 vrouwen werden aange houden. NEDERLAND. Het Nederlandsch stoomschip Bin nendijk dat van Amerika kwam en naar Amsterdam vaarde, is in het kanaal tot zinken gebracht. 41 leden der bemanning werden gered. ITALIË. De Duce hield een nieuwe rede voor de fascistische leiders van Sardinië, doch miek geen enkele zinspeling op den internationalen toestand. Ook in het Vatikaan onthoudt men zich van alle commentaar op Hitler's rede. FINLAND. Er schijnt verzet op te rijzen tegen de plannen van Moskou. Uit voorzorgsmaatregel en om de neutraliteit van het land te verzekeren, worden reser visten opgeroepen DENEMARKEN. Een klein Duitsch oefenvliegtuig doet een noodlanding op,het eiland Laaland. De piloot, een korporaal, werd geïnterneerd en zijn toestel in beslag genomen. ZWEDEN. De Regeering heeft een krediet ge vraagd van 36 millioen kronen voor den aankoop van 102 reservevliegtuigen en Van 15 millioen voor den bouw van mijnvegers. LUXEMBURG. Vele landbouwers, wier akkers ge deeltelijk op Duitsch grondgebied liggen, zijn in de on mogelijkheid hun oogst binnen te halen. Indien er geen overeenkomst getroffen wordt, vreest men dat al de ge wassen zullen verloren gaan. ROEMENIË. De règeering heeft twee dekreten af gekondigd tot invoering, in het belang van het nationaal verweer, van den verplichten dienst voor al de mannen en vrouwen van 14 tot 70 jaar. ZWITSERLAND. In 't vooruitzicht dgr aanstaande Bondsraadverkiezingen, welke op 28 en 29 October zul len plaats hebben, richtte généraal Guisan een dagórde tot het leger, iedereen op zijn plichten wijzend. RUSLAND. Ingevolge de overeenkomst getroffen met Duitschland zullen de handelsbetrekkingen met dit land ontwikkeld worden. Een Duitsche handelsafvaar diging is naar Moskou vertrokken om het economisch programma, der handelsbetrekkingen Vast te j&èffén. AMERIKA. Het Amerikaansch. Departement van Oorlog kondigde aan dat de sterkte van het veldleger zal verhoogd worden tot het maximum in vredéèï!ijd, namelijk 280 000 man. In het' Zuiden der Veréènigde Staten zuilen op 25 October de groote wintermanéuvérs begonnen worden. Het slagschip Arizona heeft de fect aan de machines en waterbakken én naar het schijnt zou dit het gevolg zijn van sabotage.1 lif den Senaat uit mèn de meening dat President Roosevelt van elke-gelegenheid moet gebruik maken om een einde aan den oorlog in Europa te stellen. De Heer Cordell Huil deelt officieel.mede dat aan den president .niet gevraagd werd als bemiddelaar op te treden. Fritz Kuhn. de lei der van den Duitsch-Amerikaanschan bond. in voorloo- pige vrijheid gesteld tegen- een borgstelling van 50.000 dollar,- - j. CHINA. De Chineezen brengen de Japanners "een zw are nederlaag toe. De slag bij Sjansja duur,t reeds 19 dagen en de Japanners zouden reeds 30 006, dooden tellen. MAANDAG 9 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Döor hun'vöoruit- gang in den sector van de Moezel en' in de stréek wan de Nied. bedreigen de Franschen den Duitschen rechter vleugel van het leger dat hot Saargebied moet dekken. De Duitschers zijn in een positie gebracht die hfn ver plichten zal aan te vallen. Naar verluidt zjjp zestig Duitsche legerafdeelingen samengetrokken tusschen Karlsruhe en Trier en mag men zich daar binnen,kort gan een hevig offensief verwachten. Gevechten grijpen thans plaats ten Zuiden van Saarbrücken en fn het Niederdal. Voor de eerste maal zijn dé Franschèn het voorwerp geweest van propaganda- aanvallen. De T)uit- schers immers staakten plots hun artillerievuur 'en ga ven bij middel van machtige luidsprekers enkele deelen weer. eerst in 't Duitsch en daarna'in 't Fransch, van de rede van Hitier. Elders zagen Fra-nsche verkénriingh- troepen. nabij Neu-Brisach. een spandoek waarop in het Fransch'gekihreven'stónd «Fransche kameraden, schiet niet op uw Duitsche vrienden». FRANKRIJK. Tot nu toe zijn reeds 35 Fransche cpmmunistische kamerleden, tegen wie een aanhou dingsmandaat uitgevaardigd was, aangehouden. Enkele dor kopstukken der partij, zooals Marty. Thorez, Du- clos er. anderen, konden nog niet gevat worden. ENGELAND. Een mobiel leger van dokwerkers wordt ingericht dat, naar gelang de omstandigheden, van de' eene haven naar de andere zal/overgebracht worden. Britsche vliegers slagen er in, tijdens een ge vecht boven de Noordzee, een Duitsch watervliegtuig neer te schieten. In de beschouwingen over de rede van Hitier wordt over 't algemeen betoogd dat men ze toch grondig moet onderzoeken omdat, naar men'meent, liet antwoord van Frankrijk en Engeland stellig den aan vang van een nieuwe phase in de krijgsverrichtingen zal beteekenen. Ook vindt men dat er tegenvoorstellen moeten gedaan worden ten einde het maneuver te ver ijdelen van Hitler, die de verantwoordelijkheid van den oorlog op de geallieerden zou willen schuiven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10