Cinema 'Oud Yper' Het1 Meisje met de Beerin De onweerstaanbare Terry DENTISTE Mne Vandendriessche (Miarka, la fille a l'Ourse) Uitstel van Militairen Dienst 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAC en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten POLEN. \£oi»(t^êr,eidsels Words» gettQffen^yoqr de inlijving van Poölshh Wit-Rusiand bij'de Soviets. Ruim acht millioen Poolsche katholieken worden onder het goddeloos beheer der Soviets gesteld. RUSLAND. De Duitsch-Russische economische be sprekingen worden aangevat en er wordt besloten dat de leveringen onmiddellijk zouden begonnen worden. Het economisch programma, dat tijdens het vroeger be zoek van den Heer von Ribbentrop.-werd opgemaakt, zal op een breede schaal toegepast worden. Moskou zal garnizoenen zenden naar Letland en Estland. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt is per extra-trein van uit Hyde Park naar Washington teruggekeerd. Nog altijd loopen tegenstrijdige berich ten over het al of niet optreden van den president als bemiddelaar tusschen de oorlogvoerende Europeesche landen ITALIË. Radio-Rome herhaalde dat de verklaring van Italië geen enkel militair initiatief te nemen, riog steeds van kracht is. De Regeering heeft geen enkel voorstel gedaan om den oorlog te doen eindigen, doch elke poging in dien aard is van haar zedelijken steun verzekerd. DUITSCHLAND. In officieele middens te Berlijn verwacht men zich aan een spoedigen vrede. De bevol king echter wordt niet ingelicht over de reactie welke de rede van Hitler in Frankrijk en Engeland verwekte. De Voelkischer Beobachterhet orgaan der natio- naal-socialistische partij, schrijft dat Duitschland de neutraliteit van geen enkel klein land zal schenden, om zijn tegenstrevers niet in staat te stellen hun aanran dingsfront tegen Duitschland uit te breiden. ESTLAND. Afdeelingen van het roode leger schre den de grens over. terwijl Estlandsche troepen de haag vormden om te beletten dat er zich wanordelijkheden of moeilijkheden voordeden. FINLAND. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde nog nooit iets over Russische territoriale eischen gehoord te hebben, doch voegde erbij dat het normaal is dat er beraadslaagd worde over kwesties waarbij beide landen belang hebben. Finland is echter vastbesloten zijne politieke neutraliteit te handhaven en zal geen enkel diktaat aanvaarden dat daarmede in strijd is. Met dit doel werden reeds militaire maatre gelen getroffen en vier klassen gemobiliseerd. LETLAND. Een beginselakkoord is tot stand ge komen met Duitschland voor het sluiten van een ver drag betreffende het overbrengen naar het Reich van de Duitsche minderheden die thans Letland bewonen. Met dit doel liggen reeds een zeker aantal Duitsche schepen in de Oostzee-havens gereed. DINSDAG 10 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op gansch het front hebben de artilleriegevechten van weerskanten sterk toegenomen, en ook de patroeljes leggen een steeds grootere bedrijvigheid aan den dag. Millioenen man schappen en millioenen tonnen oorlogsmateriaal wor den in beide kampen samengetrokken. De Duitsche pa troeljes schenen duidelijk voor taak te hebben krijgs gevangenen te maken, ten einde alzoo inlichtingen over de Fransche verdediging te bekomen, doch hun her haalde pogingen werden telkens verijdeld. DUITSCHLAND. Admiraal Raeder. hoofd van den generalen staf der Duitsche vloot, zou zijn ontslag in gediend hebben als protest tegen de Russische over macht in de Baltische zee, welke men als de Baltische fout van von Ribbentrop aanziet. Hitier heeft echter ge weigerd het ontslag van admiraal Raeder te aanvaarden. Vele Duitschers hebben geen volledig vertrouwen in Rusland. Allerhande valsche geruchten over een wa penstilstand, over het aftreden der Britsche regeering, enz. verwekken een paniekstemming te Berlijn. Duit? sche vliegers vallen Britsche kruisers aan ten Noord- Oosten van de Noordzee. Gewapende Duitsche treilers zijn op. weg naar de Noordzee 't zij om te pogen En geland te blokkeeren ofwel om de Duitsche duikbooten te bevoorraden. ENGELAND. Britsche vliegers hebben de Noord zee overvlogen, terwijl andere, die in Frankrijk opge stegen waren, terugkwamen in Engeland na een ver kenningstocht langsheen de Duitsche grens. ZWITSERLAND. Een van de drie ondermijnde bruggen over het kanaal, tusschen Widnau en Heer- brugg, is in de lucht gevlogen. Twee soldaten werden door de ontploffing gedood. FRANKRIJK. De Heer Daladier. voorzitter van den Franschen Raad, houdt een radiorede waarin hij wijst op het gevaar van een vrede zonder waarborgen die het Duitschland van nu niet geven kan, omdat nie mand nog trouw heeft in het woord van Hitier. Frank rijk zal, met den steun van Engeland, den strijd voort zetten tot de veiligheid in Europa zal verzekerd zijn. ZWEDEN. Opgeroepen reservisten, die met 15 Oc tober zouden gedemobiliseerd worden, moeten thans tot verder order onder de wapens blijven. ESTLAND. De bepalingen van het nieuw Russisch- Estlandsch verdrag zullen onmiddellijk ter uitvoering gebracht worden. DENEMARKEN. Een Duitsch militair vliegtuig, waarvan een lid der bemanning gekwetst was, is op het eiland Fanoe gedaald. Een ander Duitsch toestel landde op het eiland Laaland. De vliegtuigen werden in be slag genomen en de vliegers geïnterneerd. POLEN. De Soviëts oefenen reeds een waar ter reur uit in de door hen bezette gebieden. Talrijke grondbezitters en geestelijken zouden reeds gefusiU leerd zijn. WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Duitsche pa troeljes werden talrijker uitgezonden dan vroeger en eenige ervan kwamen tot bij de prikkeldraadversper ringen, waar er dan van weerszijden met handgrana ten geworpen werd. Nergens echter hadden er gevechten plaats man tegen man, en overal werden de Duitschers teruggeslagen. Bij hun terugtocht wërdén zij onder het vuur der Fransche artillerie genomen en leden zware verliezen. Volgens een Engelschen correspondent te Bazel zou de Siegfriedlijn, tengevolge van het wassen van den Rijn, door overstrooming bedreigd zijn. Duit sche vliegers overvliegen de Fransche stellingen, doch worden teruggedreven. BELGIE. De regeering sluit zich aan bij den di- plomatieken stap die door de Staten van de Oslo-groep te Berlijn zal gedaan worden om er te protesteeren te gen het torpedeeren van schepen van onzijdige landen. FRANKRIJK. De nieuwe Poolsche regeering van nationale unie richt thans in .Frankrijk een nieuw Poolsch leger in, dat uit zes tot acht divisies zal be sta^meig.ntyistgn? 23D,p00 man feilen De eerste afdee- Jingfjr. vari dit legér zullen weldra aan den strijd op het front deelnemen. POLEN. Het Bolchevisme speelt heer en meester in Poolsch Oekraine en schrijven er tegen 22 October verkiezingen uit, terwijl de Duitsche wetgeving toege past wordt in Opper-Silezië. RUSLAND. Het Russisch-Litausche verdrag Van wederzijdsche, ook militaire, huipverleening werd on derteekend. De Siviët-Unie geeft aan Litauen Wilna en omtrek terug, doch verkrijgt het recht troepen en luchtstrijdkrachten op Litausch gebied samen te trek ken Vóór de verdediging der Litausche grenzen. De Finsche afvaardiging is te Moskou aangekomen, doch het station was niet versierd zooals bij de ontvangst der afvaardigingen van Estland, Letland en Litauen. Mos kou eischt van Finland de haven Pessame (Lapland), welke van groote waarde is voor Finland. FINLAND. De eischen der Soviëts worden over dreven geoordeeld en zullen, naar men algemeen ver wacht, door Finland verworpen worden. De regeering neemt reeds alle noodige voorzorgsmaatregelen, de grensgebieden en talrijke steden worden ontruimd, ten einde tegen alle gebeurlijkheden gereed te zijn. ESTLAND. De .regeering neemt ontslag en gene raal Laidonnier,. hoofd van het Estlandsche leger wordt op zijn beurt naar Moskou ontboden. Het Russisch-Est- landsch bijstandsverdrag wordt onderteekend en tgn uitvoer gebracht. ZWEDEN. Nog een Zweedsch schip, de stoomboot Vistula werd tot zinken gebracht. Van de beman ning, die uit 18 leden bestond, worden er nog 9 ver mist. AMERIKA. President Roosevelt verklaart dat hij niet als bemiddelaar zal optreden in het Europeesch geschil. In bevoegde middens voegt men daaraan toe dat de president nog niet vergeten heeft dat hij reeds tot tweemaal toe een vredesoproep richtte tot Hitier die zelfs niet beantwoord werd. Men zegt dat de pre sident thans geen nieuwe stappen zal aanwenden zonder de voorafgaandelijke instemming van Londeh en Parijs. ENGELAND. In een verklaring afgelegd in het Lagerhuis zegde M. Winston Churchill dat Groot-Brit- tanje de laatste dagen in den duikbootoorlog een ton- nenmaat van 5.809 ton aan koopvaardijschepen verloor, doch daarentegen 13.615 ton op den vijand buit maakte, 't zij een winst van 7816 ton. DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 FRANSCH-DUITSCH- FRONT. De bedrijvigheid der elementen van eerste linie breidt zich nog gedurig uit. De Duitschers, die tot hiertoe slechts kleine uit vallen deden om den Franschen vooruitgang te strem men, vallen thans meer aan vooral tusschen de Saar en de Moezel. Ook de artillerie onderhoudt een steeds heviger wordend vuur. Tijdens een luchtgevecht werd. volgens de Duitsche mededeeling, een Fransch vliegtuig boven Lauterburg neergeschoten. Ten Oosten van de Moezel deden de Duitschers een verwoeden aanval, die door een heftig artillerievuur was voorbereid geworden, doch ze werden met zware verliezen teruggeslagen, zon der dat het hen gelukt was een enkel Fransch soldaat gevangen te nemen. ENGELAND. Donderdag namiddag deed de Heer Chamberlain in het Lagerhuis een verklaring waarin hij, zooals verwacht was, op de vredesvoorstellen van Hitier heeft gezinspeeld. Hij verklaarde er onder meer Het zou onmogelijk zijn voor Groot-Brittanje iedere basis van dien aard te aanvaarden zonder te kort te blijven aan zijn eer en zonder te verzaken aan zijn oogpunt dat de internationale geschillen moeten opge lost worden door overleg en niet door het geweld Door de herhaalde miskenningen van zijn gegeven woord, door den plotsen ommekeer in zijn politiek ten opzichte van het communisme, heeft Hitier gemaakt dat het niet meer mogelijk is nog eenig betrouwen in hem te stellen, maar. zegde de Heer Chamberlain, het behoort niet tot onze politiek aan Duitschland de plaats te weigeren waarop dit land recht heeft in Europa, aan een Duitsch land dat betrekkingen van vriendschap en betrouwen met de andere naties zou onderhouden. Engelsche oor logsschepen hebben een duitschen stoomer, de Cap Nortevan 13.615 ton in den Zuidelijken Oceaan ge kaapt. Britsche kruisers zijn op zoek naar het Duitsch kaperschip Admiraal Scheerin den Atlantischen Oceaan. FRANKRIJK. De sultan van Syrië verklaart dat de hoofden van de Drusen zich allen als een man aan de zijde van Frankrijk scharen. Ook het opperhoofd der Drusische gemeenschap uit den Liban bevestigde zijn trouw aan Frankrijk. Het gewezen hoofd van den Pool- schen legerstaf, generaal Sonkowski, komt dienst ne men in Frankrijk en zal het opperbevel voeren over het pas opgerichte Poolsche leger. DUITSCHLAND. Uit Engelsche bron verneemt men dat de gemoederen in het Reich stilaan tot opwin ding komen, tengevolge der werking van de onafhanke lijke socialisten tegen den oorlog. Het beoogde doel zou zijn revolutie te verwekken onder het volk. dat nu reeds kolen en voedingsmiddelen mist en met angst den winter ziet aanbreken. POLEN. De Duitsche verliezen in Polen zijn aan zienlijker dan men verwachtte. Volgens een mededee ling van de Poolsche ambassade zouden vier Duitsche oorlogsschepen en talrijke vliegtuigen vernield zijn ge weest. Uit Zwitsersche bron worden de Duitsche verlie zen als volgt geraamd 91.278 dooden, 148.355 gekwet sten, 190 tanks verloren en 361 beschadigd, 421 vlieg tuigen, enz. FINLAND. De ontruiming der grenssteden wordt voortgezet. Een leger van 100.000 man wordt te been gebracht om zoo noodig het land te verdedigen. Rus sische vliegtuigen deden reeds een verkenningstocht boven de Finsche kust. De Soviëts eischen afstand van een zeker aantal eilandjes in de Finsche golfsluiten van een militair verdrag nieuwe politieke en econo mische betrekkingen en ontruiming der Duitschers uit Finland. ESTLAND. In de haven van Tallinn zijn drie Rus sische torpedojagers toegekomen. Moeilijkheden zijn opgerezen tusschen Duitschland en Estland aangaande de ontruiming der Duitsche minderheid. AMERIKA. De gezanten van Finland en Zweden te Washington wenden stappen aan bij het Witte Huis en bij het Staatsdepartement opdat de Vereenigde Sta ten zouden tusschenkomen bij Rusland in verband met de eischen welke het aan Finland stelt, en met het oog op het behoud van den vrede in de Baltische zee. De Iroquois is te New-York aangekomen ITALIË. Mussolini zou den nieuwen Italiaanschen ambassadeur te Londen, die. naar Engeland vertrekt, vredesvoorstellen medegeven. m i - 3 Vrijdag 13, Zaterdag 14 en Maandag 16 Oclober, te 8 uur Zondag 15 October, te 2 en 5 uur. doorloopend Avondvertooning te 8 uur Een groote franschsprekende film naar den beroemden roman van Jean Richepin. Deze echt geleefde roman wordt vertolkt doorRama- Tahé, José Noguéro, Dalio, Fusier Gir en Suzann» Després. Een schoone film welken iedereen zal be vallen. DAARBIJ HEBT U NOG Een verrukkelijke Operette met den volksgeliefden acteur James Cagney in Groote sprekende film met buitengewone en prachtige Music-hall attractie. ECLAIR JOURNALKinders toegelaten. WWWWWWWWWW>IHHWIi|PIHPHIglWg)HWI Het Ministerie van Nationale Voorlichting deelt mede: De mededeeling verschenen in de bladen van 18 September j! dient als volgt te worden gewijzigd voor wat betreft de aanvragen tot vrijstelling ingediend door industrieelen ten voordeele van leden, van hun perso neel op het oogenblik onder de wapens 1) De aanvragen dienen te worden gedaan op een namenstaat, behelzende de volgende inlichtingen voor ieder militairnaam en beginletters der voornamen, beroep of vak, datum sedert denwelke de belangheb bende dit beroep of dit vak uitoefent, adres, geboorte datum, stamnummer (zoo mogelijk), militaire graad, klas en mobilisatie-eenheid. 2) De militairen waarvoor de vrijstelling wordt ge vraagd zullen op dezen namenstaat worden geplaatst in de orde waarin de werkgever hen wenscht te zien te rugroepen. 3) Voor ieder dezer militairen zal de werkgever de vraag tot vrijstelling dienen te rechtyaardigen. 4) Aan de namenstaat zal de werkgever een fiche hechten, waarop worden vermeld a) naam en adres van de firma b) de reden om de welke hij vrijstelling vraagt van zekere leden van zijn personeel; c) het totaal effectief van zijn firma d) het effectief van het wederopgeroepen personeele) het aantal gevraagde vrijstellingen. De aandacht der belanghebbenden wordt gevestigd op de noodzakelijkheid hun aanvragen strikt te beper ken bij deze elementen die werkelijk onmisbaar zijn om in de actueele behoefte van hun bedrijf te voor zien. De industrieelen die lid zijn van een beroepsver- eeniging gelieven hun aanvragen te richten tot deze vereeniging, die er zich dan mede gelast ze te centra- liseeren en over te maken aan den Studiedienst van het Ministerie van Economische Zaken, Jacob de La- laingstraat, Brussel. Degenen die reeds, ingevolge de mededeeling van 18® dezer, hun aanvraag tot het Ministerie van Economische Zaken zouden hebben gericht, worden er om verzocht deze terug te willen indienen, rekening houdend met de hooger vermelde richtlijnen. De industrieelen die geen lid zijn van een beroeps- vereeniging, worden er insgelijks om verzocht hun aan vraag te zenden aan de voor hun vak bevoegde ver eeniging aan hun aanvragen zal het zelfde gevolg worden voorbehouden als aan deze van de aangesloten leden. Het staat hun nochtans vrij zich desgewenscht rechtstreeks tot den Studiedienst van het Ministerie van Economische Zaken, Jacob de Lalaingstraat. 12. te wen den. Al de aanvragen die op het Departement van Econo mische Zaken zullen toekomen, zoowel vanwege de be- roepsvereenigingen als van niet bij beroepsvereenigin- gen aangesloten industrieelen. zullen per nijverheids tak gerangschikt en dienvolgens onderzocht worden door het Bestendig Interministerieel Mobilisatiecomité. Dit comité zal zich bij het uitbrengen van zijn advies uitsluitend laten leiden door de bezorgdheid om zoo weinig mogelijk te schaden aan de algemeene economie van het land. De hierboven vermelde schikkingen hebben geen be lang voor de bedrijfsinstellingen die bij contract van een legerdienst afhangig zijn. noch voor de onder-aan nemers of leveranciers van deze firma, voor wie er een bijzondere procedure bestaat. Er dient wel opgelet, dat onderhavig bericht uitslui tend betrekking heeft op aanvragen om vrijstelling van wederopgeroepen militairen en geenszins op vragen om uitstel. Behoudens de aanvragen van arbeiders die zich in den vreemde bevinden, mag er namelijk geen ver zoek om uitstel fneer worden ingediend. Het tandheelkundig kabinet van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11