DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 3 Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Bewaren van fruit. Om eens na te denken Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 1 59. van 15 tot 21 October 1939 Zondag 15 October Theresia van Avila. Debora Maandag 16 October Gerardus Majella, Florentinus. Dinsdag 17 October Margareta Maria Alacoque. Hed- wigis. Woensdag 18 October Lucas, Justus. Donderdag 19 October Petrus van Alcantara. Laura. Vrijdag 20 OctoberJoannes van Kenti. Paula. Zaterdag 21 October Celina. Ursula. Oscar. 15 October 20" Zondag na Pinksteren. Opgang Onderg Zondag 15 October 6 u. 04 16 u. 53 Maandag 16 October 6 u. 06 16 u. 51 Dinsdag 17 October 6 u. 07 16 u. 49 Woensdag 18 October 6 u. 09 16 u. 47 Donderdag 19 October 6 u. 10 16 u. 45 Vrijdag 20 Octobe r 6 u. 12 16 43 Zaterdag 21 October 6 u. 14 16 u. 41 Zondag 15 October Maandag 16 October Dinsdag 17 October Woensdag 18 October Donderdag 19 October Vrijdag 20 October Zaterdag 21 October Eerste kwartier 20 October te 3 u. 24. Volle maan 28 October te 6 u. 42. Laatste kwartier4 November te 13 u. 12. Nieuwe maan 11 November te 7 u 54. 15 OCTOBER 1829. De Engelsche werktuigkundige Stephenson probeert voor het eerst in het openbaar zijn locomotief. 1912. - Besluit tot den vrede tusschen Italië en Turkije. 1935. De Duitsche Academie wordt terug heropend. 16 OCTOBER 1628. Overlijden te Parijs van Francois de Mal- herbe, Fransch lyrisch dichter, geboren te Caen in 1555; hervormer van den Franschen Parnassus en voorberei der van de groote claSsieke dichtkunst. 1793. Onthoofding te Parijs, Place de la Révolution, van Maria-Antoinette, die als Oostenrijksche gehaat werd. Geboren te Weenen in 1755, dochter van Maria- Theresia, huwde in 1770 met Lodewijk XVI van Frank rijk. 1813. Eerste dag van den vreeselijken slag bij Leip zig. Napoleon, die aan het winnen was, werd bij gebrek aan buskruit gedwongen den aftocht te blazen en naar Frankrijk te vluchten. 1830. Bij artikel 3 van het Dekreet wordt in België door het Voorloopig Bewind het Fransch voor de beve len in het leger aangeduid. 1925. Onderteekening van het Verdrag van Locarno tusschen de West Europeesche mogendheden België, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brittanje en Italië, om geen oorlog tegen elkaar te voeren en eventueele con flicten langs scheidsrechterlijken weg op te lossen. 17 OCTOBER 1797. Door het verdrag van Campo-Formio, tus schen den keizer en generaal Bonaparte gesloten, zag Oostenrijk voor goed af van alle aanspraak op België. 1907. Inhuldiging van het nieuwe gebouw der Vlaamsche Opera te Antwerpen. 1912. Oorlogsverklaring van Turkije aan Bulgarije en Servië. Griekenland verklaart den oorlog aan Tur kije. 1920. Dood van generaal Leman, die in 1914 de stad Luik zoo heldhaftig tegen de Duitschers verdedigde. 18 OCTOBER 1678. De Vlaamsche schilder Jacob Jordaens be zwijkt te Antwerpen, zijn geboortestad, aan de gevolgen van de pest. Geboren den 19 Mei 1593, zoon van een schilder van behangselwerk, schilderde eerst eveneens behangsels in waterverf, ontwikkelde zich verder onder den invloed van Rubens. 1830. De Orangisten, die uit Brussel verdreven wa ren, willen zich wreken op de Bruggelingen door te be letten dat Brugge van den noodigen mondvoorraad voor zien werd. 1906. Dood te Antwerpen van den Vlaamschen strijder, vader Ignatius De Beucker. 1912. De Bulgaren maken zich, tijdens den eersten Balkanoorlog, meester van Mustapha. 1931. Dood van Thomas Edison, de beroemde Ame- rikaansche natuurkundige, die zoovele uitvindingen deed, onder andere die van de phonograaf. Geboren in 1847, was eerst krantenjongen, daarna telegrafist. 19 OCTOBER 1448. Rond Brussel, in 't Antwerpsche en in Zee land wordt een aardschokking waargenomen. 1745. Overlijden te Dublin van "den Engelschen schrijver Jonathan Swift. Geboren in 1667. In 1704 ver scheen The Tale of a Tub een satire op de katho lieke, de Luthersche en de Calvinistische kerken. In zijn Lettersverdedigt hij de zaak van het Iersche volk tegen de Engelsche regeering. Zijn wereldberoemd werk «Travels of Gulliver» (1726), waarin hij de heele menschheid hekelt, werd in meest alle Europeesche ta len vertaald. 1797. Uitvinding van de vaccinatie tegen de pokken door den Engelschen geneeskundige Dr Edward Jenner. Geboren in 1749 en overleden in 1823. 1912. Het Comiteit der Gentsche tentoonstelling stemt er in toe, na een langen strijd, dat ook het Neder- landsch officieel erkend wordt. 20 OCTOBER 1912. Stichting te Charleroi van de Assemblée Wallonne» met als grondslag «Bestuurlijke scheiding.» Begin van het beleg van Adrianopel door de Bulgaren. 1918. De lijn Hindenburg wordt van aan de zee tot aan de Argonne vernield. 21 OCTOBER 1422. Overlijden van den Franschen vorst Karei VI. de krankzinnige. Geboren in 1380, uit het geslacht der Valois, zoon va* Karei V, de wijze. Zag zijn rijk Nu onze boomgaarden dit jaar overal zoo een over vloed van fruit leveren, zal het niet zonder nut zijn hier eenige raadgevingen te geven aangaande de ver zorging van het fruit in de bewaarplaats In Het Nieuws van den Dag lezen wij daarover de volgende interessante bijdrage Zuiverheid. Een punt van het grootste belang in de fruitbewaring is de zuiverheid. De fruitkamers moeten in een volstrekt zuiveren toestand worden gehouden. Vóór het binnenbrengen van de vruchten moet alles zuiver gewasschen en geschrobd vyordentabletten, kisten, enz. Men kan hiervoor volgende oplossing ge bruiken 100 gram kopersulfaat, 20 liter water, 100 gram lysol ofwel sodawater ter sterkte van 4 a 5 ten honderd. Door het verbranden van solferbloem bekomt men een zeer goede ontsmetting van de fruitbewaarplaats. Men gebruikt hiervan 15 a 20 gram per 10 kubieke meter. Vóór het verbranden wordt alles goed gesloten. Na het aanvuren van de solferbloem sluit men de kamer ge durende 24 a 48 uurdaarna veriucht men minstens twee a drie dagen vooraleer het fruit binnen te brengen Gaaf fruit. Alleen gezond en gaaf fruit komt in aanmerking voor het bewaren. Dus zorgvuldige pluk en voorzichtig vervoer Dikwijls hoort men nog aanraden het fruit eerst een tijd in hoopen te leggen vóór het binnen te brengen. Dit met het doel de vruchten te la ten uitzweeten. Wil men zijn fruit lang bewaren dan blijkt dit toch geen gewenschte handelwijze. Door de opeenhooping van talrijke vruchten ontstaat er door de verdamping een zekere vochtige warmte, met als ge volg dat de niet gave vruchten al spoedig gaan rotten. Dit mag als een voordeel worden aangezien, maar van een anderen kant verhaast deze warmte met rijpwor- den, en dat is ten zeerste ongewenscht voor bewaar- fruit. dat wij liefst zoo lang mogelijk goed houden. Binnenbrengen. Daarom vinden wij het beter het geplukte fruit in de aanvoerkisten een nacht te laten buiten staan, doch onder een afdak of alleszins aan den bovenkant bedekt, 's Morgens vroeg voert men ze in de bewaarplaats. Zoo koelen de vruchten een weinig af, zoodat dit niet meer in de fruitkamer zal moeten ge schieden. Beschikt men nochtans over een lokaal dat goed kan worden verlucht, dan mag men het geplukte fruit gerust onmiddellijk binnenbrengen onder voor waarde een tijd lang flink te luchten. Wij geven er de voorkeur aan bij de vruchten een sorteering naar grootte te doen bij het binnenkomen in de fruitkamer of na den pluk. De groote extra vruchten legt men best uit op tablet ten in een enkele laag en om alle kwetsuren te voor komen, raden wij aan ze op ouate-papier of iets der gelijks te leggen, want door hun zwaarte oefenen deze vruchten een zekere drukking uit zoodat het gedeelte dat rechtstreeks met het hout in aanraking komt ge makkelijk gekneusd geraakt. Bij het uitleggen van appels let men er op ze met de kelkholte omhoog te leggen. Bij peren doet men het juist tegenovergesteld. Zoo mogelijk vermijdt men dat de vruchten elkaar raken. De vruchten van mindere kwaliteit legt men in" lagen van twee of drie rijen dik. Sommige personen denken dat het goed is de vruch ten af te wrijven, doch zij hebben het gansch verkeerd voor. Hierdoor immers nemen zij den dons en het was- laagje weg die er op de vruchten ligt en die ongetwij feld veel bijdragen tot een goede en lange bewaring. De Amerikaansche fruitkweekers bedekken hun vruch ten zelfs met een laagje parafine om ze beter te bewa ren. Dus zelfs als de vruchten nat zijn ten gevolge van het uitzweeten of van het neerslaan van waterdamp, mogen wij ze niet afwrijven. Verhelpen wij hier liever aan door een goede verluchting. De vruchten van mindere hoedanigheid kan men eveneens in aanvoerkisten of in pootjesbakken leggen. Zijwanden en bodem worden bekleed met gegolfd kar ton. De bodem kan men doorsteken om verluchting toe te laten. Het spreekt van zelf dat in dergelijk geval de vruchten goed moeten nagezien en gesorteerd worden om alle beschadigde of zieke exemplaren te verwijderen. Immers in deze kisten liggen verschillende lagen vruch ten op elkaar zoodat het nazicht slechts zeer moeilijk kan worden uitgevoerd. Daarom dus alleen gave vruch ten in de kisten Zeer aan te bevelen is het de goede variëteiten die gemakkelijk verschrompelen in de aanvoerkisten laags gewijze af te wisselen met reuklooze geoliede papier snippers. Op den bodem waar het karton ligt, plaatst men een laagje papiersnippers dan een laag vruchten weer snippers en zoo gaat men voort tot de kist is gevuld, waar men eindigt met een laag snippers. Men zorgt er voor dat de vruchten heelemaal met snippers zijn omringd. Voor een aanvoerkist van 20-25 kg. rekent men op 800 gram snippers. Door deze behandeling voorkomt men een te groote verdamping van de vruchten, die gemiddeld 8 a 10 ten honderd van het gewicht bedraagt, en in sommige ge vallen tot 35 ten honderd bereikt. En door dit feit blij- verdeeld door den partijstrijd der Armagnacs en Bour- guignons en werd in 1415 door de Engelschen onder Hendrik V te Azincourt verslagen. 1836. Emmanuel van Straelen sticht te Leuven het eerste Vlaamschstudentengenootschap «Met Tijd en Vlijt 1912. De Grieken landen op het eiland Lemnos. 1930. De Gentsche Hoogeschool wordt als Vlaam sche universiteit heropend onder het rectoraat van Prof. Vermeylen. 1935. Overlijden van Sir Arthur Henderson, voor zitter der ontwapeningsconferentie. Geboren te Glas gow in 1863. Werd meermaals minister en bekwam in 1934 den Nobelprijs voor den vrede. 1937. De troepen van Generaal Franco trekken de havenstad Gijon binnen. Ongeluk is eerlijk, geluk bedriegt ons. Tegenspoed is de toetssteen der vriendschap. Ontijdig sparen, doet niet vergaren. Op de zaken gepast, brengt geld in de kas. ^erT"de vruchten ook een frisch uitzicht behouden. Wekelijks ziet men de vruchten na en neemt dan alle rijpe en rottende vruchten weg. Warmte en vochtigheid. Verder moet er gezorgd worden een zoo gelijkmatig mogelijke temperatuur te behouden, die niet onder nul daalt en toch zoo laag blijft als maar eenigszins kan Hooger hebben wij gezien hoe wij hiervoor moeten te werk gaan Ook aan den vochtigheidsgraad moeten wij onze aan dacht besteden. Over het algemeen mag gezegd wor den dat deze tusschen 80 en 85 graden, zelfs 90 graden mag schommelen. Boven de 90 graden mag hij niet komen omdat er dan te veel gevaar bestaat voor een weelderige ontwikkeling van de rottingsorganismen. Deze betrekkelijke hooge vochtigheidsgraad heeft het groote voordeel dat de vruchten minder verdampen, dus minder gewicht ver liezen en frisscher blijven. Voor het nazien van de vochtigheid kunnen wij een vochtigheidsmeter of hygro meter gebruiken. Wanneer de vloer van de fruitkamer uit gestampte aarde bestaat, zal men er niet spoedig moeten toe over gaan de vochtigheidsgraad door kunstmatige middelen te doen stijgen, omdat uit den bodem wel genoeg wa terdamp zal opstijgen Moest men vaststellen dat de vochtigheidsgraad te laag is, dan kan men door be sprenkelen van den bodem hieraan verbetering bren gen. Is de lucht integendeel te vochtig dan verhelpt men hieraan best door te verluchten en koudere lucht binnen te laten die een geringere relatieve vochtigheid heeft dan de warmere lucht. Men vermijde steeds warmere buitenlucht te laten binnenstroomen, want dit brengt onvermijdelijk neerslag te weer, zoodat de vruchten nat worden. Dit bevordert in zeer groote mate de ontwik keling van allerlei schimmels. Bij aanhoudende vorst moet er op gewaakt worden dat de warmte niet beneden nul daalt. In onze geïso leerde fruitkamer zullen wij daar wel in slagen door alles potdicht te houden. Wanneer de warmte in de fruitkamer maar iets boven nul blijft dan is dit vol doende. In dit geval is de ademhaling van de vruchten tot een minimum herleid zoodat men niet spoedig moet vreezen dat er een te groote concentratie van koolzuur zou ontstaan in de lucht. Gemiddeld houdt deze maar 0.03 ten honderd koolzuur in, terwijl appels slechts schade ondervinden wanneer er meer dan lOten honderd aanwezig is. En dit zal wel niet zoo spoedig het geval zijn. Daarbij is het een feit dat een hoogere concentra tie dan 0.03 ten honderd koolzuur sterk bijdraagt tot het beter en langer bewaren van het fruit. Het is treu- wens op dit feit dat de zoogenaamde gasbewaring is gesteund. Moest het al te erg worden zoodat men voor een te groote koolzuur-concentratie vreest, dan is er steeds de gelegenheid tot verluchten. Zoo noodig kan men kunstmatig warmte verwekken met een kachel, alcoholvuurtje, enz. BESLUIT Hiermede hebben wij een overzicht gegeven over de gewone bewaring van fruit, waaraan tot nu toe maar al te weinig aandacht wordt geschonken. Onze fruit kweekers hebben er alle belang bij zich hierop toe te leggen, dit kan alleen ten goede komen aan de rentabi liteit van hun culture. Wanneer wij er kunnen voor zorgen onze eigen markten regelmatig met vele en kwa liteitsvruchten te voorzien, dan hebben wij een machtig wapen te onzer beschikking om het hoofd te bieden aan de vreemde concurrentie. Dit moet dan ook ons eerste doel zijn dat wij zoohaast mogelijk moeten be reiken. Wanneer wij er daarbij kunnen toe komen dat ziekten en insekten doelmatig bestreden worden, meer late va riëteiten worden aangeplant en er meer en beter zorg aan sorteering en verpakking wordt besteed, dan zullen wij weer baas worden op onze binnenlandsche markten, dan zullen wij weer vasten voet krijgen in den vreemde en nieuwe afzetgebieden veroveren. GER. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 Ir. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEüRNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Opgang 9 u. 12 10 u. 16 11 u. 13 12 u. 01 12 u. 12 13 u. 16 13 u. 45 Ondergang 18 u. 28 19 u. 15 20 u. 07 21 u. 03 22 u. 02 23 u. 03

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3