5 Besluiten van den Kabinetsraad OVER TE NEMEN Winkel in Koloniale Waren en Groenten Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN Provinciaal Verbond der Kroostrijke Gezinnen van West - Vlaanderen, maakt.en de.raad vervolgde dan de bespreking der andere punten van de dagorde. Zitting van Donderdag 12 October 1939 De zitting werd te 10 uur geopend. Er ohtstond dadelijk een bespreking over de kredieten die voor de openbare werken moeten verleend worden. De Heer Vermeulen, bestendig afgevaardigde, zegde dat al de banen in de mate der mogelijkheid zullen verbeterd worden. Ook nog zullen, zoolang de financieele toestand dit toelaat, andere werken uitgevoerd worden met het doel de werkloosheid te bestrijden. De Heer Ollivier, bestendig afgevaardigde, kon digde aan dat de werken aan de Mandel Maandag laatst aangevangen werden. De Heer Van Elslander vroeg dan inlichtingen over het toekennen van toelagen aan de Acade miën en teekenscholen, waarop de Heer d'Artois, bestendig afgevaardigde, antwoordde dat de zaak in onderzoek is. Vervolgens deelde de Heer Vanden Bon, secre taris, de cijfers mede der begrooting 1940 die als volgt sluitGewone ontvangsten en uitgaven 45.040.767 fr. 37 buitengewone ontvangsten en uitgaven, 14.037.748 fr. 89. Deze begrooting werd goedgekeurd met 47 ja (katholieken, nationalis ten en rexisten) tegen 18 onthoudingen (socialis ten en liberalen). Door de verscheidene groepeeringen werd dan hulde gebracht aan den Heer Voorzitter Ronse en, nadat de Heer gouverneur Baels een treffend slotwoord had uitgesproken, werd de zittijd dan gesloten verklaard onder den kreet Leve de Koning Dinsdag avond, nadat de regeering gansch den dag gewijd had aan het onderzoek onzer staatsfinanciën en de te nemen maatregelen, vergaderde de kabinets raad onder het voorzitterschap van eerste-minister Pierlot. Tijdens een onderbreking van den Raad te 19 u. 30, werd door M. Gutt, minister van Financiën, de volgende uiteenzetting aan de persvertegenwoordi gers gedaan De mobilisatiekosten De oorlog is reeds sedert 40 dagen aan 't woeden en tot hiertoe bleef ons land nog steeds den vrede bewaren. Zelfs indien onze neutraliteitspolitiek geen anderen uit slag opleverde, dan zou dit op zich zelf reeds alleen een onschatbaar goed zijn. Immers, wat al menschen- levens, wat een verwoesting en wat al uitgaven eischt een oorlog niet. Nu reeds vergt de mobilisatie zware uitgaven van ons. doch wat zou het dan kosten zoo wij in het geschil moesten betrokken zijn De mobilisatiekosten mogen thans geschat worden op 10 millioen frank per dag. wat ongeveer 3 1/2 milliard per jaar uitmaakt. Daarbij dient gevoegd de som van 1.300 millioen van de gewone begrooting van Lands verdediging en 1.500 millioen van de buitengewone be grooting die voor 1940 zal noodig zijn. Dit maakt dat de mobilisatie-uitgaven alleen meer dan 6 milliard per jaar zullen vergen, 't zij de helft van de geheele Rijks- begrooting voor 1939. Men dient tevens ook nog rekening te houden met de ontreddering in handel en nijverheid. Een groote krachtinspanning wordt echter gedaan om het econo misch leven van het land terug op zijn normaal peil te brengen, iets dat gunstig zal beïnvloed worden door de onderhandelingen die thans met onze buurstaten zijn aangeknoopt. In de huidige omstandigheden moeten wij dus 's lands inkomsten verhoogen en ook zorgen dat het geld. waar over de Regeering beschikt, voortaan zuiniger dan ooit gebruikt worde. Belasting op uitzonderlijke winsten. Vooreerst werd de heffing besloten van een belasting op de uitzonderlijke winsten. De Regeering is over het beginsel dezer belasting t akkoord gekomen en heeft de modaliteiten vastgelegd om dit jaar nog de uitzonder lijke winsten te treffen met 75 t. h. maximum, alle an dere belastingen inbegrepen. De vergoedingen voor de gezinnen van gemobiliseerden. Men weet dat de soldij der soldaten op 1 fr. per dag gebracht werd, wat een grootere uitgave van 100 mil lioen beteekent. Er werd ook nog gezorgd om het wel zijn der gemobiliseerden te verhoogen. namelijk door het verschaffen van goede voeding, warme kleeding en door het bouwen van barakken, doch er dient ook ge zorgd te worden voor hun familie. De tot hiertoe betaalde vergoedingen bedragen 8 fr voor de echtgenoote en 3 fr. 50 per kind. Thans werd besloten geen vergoedingen meer uit te betalen aan wien het niet noodig heeft Alzoo zal een gemobiliseerde, die de bedrijfsbelasting betaalt en dus epn inkomen heeft dat hooger is dan het vrijgesteld minimum, voor zijne familie geen vergoedingen meer ontvangen. Voor de anderen, dus voor de behoeftigen. werden de vergoedingen als volgt vastgesteld 5 fr. per kind ten laste, en'voor de vrouw 8 fr. in de gemeenten tot 5000 zielen, 10 fr. in de gemeenten tot 30.000 zielen en 12 fr. in de grootere gemeenten. De Staatsagenten Voor de gemobiliseerde staatsagenten is de Regeering het eens geworden hen een zeker deel hunner wedde voorts uit te betalen in verhouding met hun gezinslast. Voor de Mutualisten De Staat zal eveneens een deel der bijdrage op zich nemen ter ontlasting der gemobiliseerden die bij een mutualiteit aangesloten zijn en tengevolge hunner op roeping niet meer in staat zijn hunne bijdrage te beta len. Zoo zullen hun gezinnen, in geval van ziekte, voorts van de voordeelen der mutualiteit kunnen genieten. ■Goede klienteel. Adres ten bureele. (1769) VERSLAG DER BIJZONDERE VERGADERING gehouden te Roeselare den 23 September 1939 Zijn tegenwoordigde HH. Allewaert, Depraetere, Decock, Servaes, Vancoillie, Verbeke en 80 Afgevaar digden. gewestelijke en plaatselijke Propagandisten uit de 16 gewesten der Provincie West-Vlaanderen. De Heer Allewaert. Voorzitter, verwelkomt de tal rijke aanwezigen en verontschuldigt de H.H. Bossaert, d'Ennetières, Jacobs, Tanghe en Van Caillie. Hij stelt voor, namens de vergadering, volgend tele gram te zenden, aan zijne Majesteit Koning Leopold III: Aan Zijne Majesteit Koning Leopold III, Paleis BRUSSEL. Het Provinciaal Verbond der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen in algemeene vergadering ten Stadhuize Roeselare, brengt namens zijne 30.000 gan- geslotene huisgezinnen van Westvlaanderen, een- parig hulde aan het initiatief van Zijne Majesteit den Koning om Zijn vasten wil België's onafhankelijkheid te doen handhaven, en aldus ons Land te vrijwaren van de vreeselijke oorlogsramp. en verzekert Hem al zijnen dank en onwankelbare trouw aan Vorst en Land. «Voorzitter Emiel Allewaert, Izegem. Dit voorstel werd met geestdrift onthaald en een parig toegetreden. Hij brengt terloops hulde aan onze wakkere Propa gandisten van Poperinge, die met zooveel ijver en toe wijding het welslagen van het Congres te Poperinge hebben verzekerd en dankt nogmaals de H.H. Kamoen en D'Haene, om hun prachtige verslagen op de Studie vergadering van het Congres. De Heer Verstraete geeft mededeeling over het kas- nazicht van het Weduwen-Weezenfonds. De Heer Depraetere brengt verslag uit over het on derhoud dat de Centrale Besturen gehad hebben met den Heer Minister van Arbeid, in betrek met de toe passing der gezinsvergoedingen aan niet-loontrekken- den. Er werd meegedeeld dat reeds 800.000 leden zich aangesloten hebben aan de bestaande Kassen en er nog 400.000 hunne aansluiting moeten doen. De Heer Minister deelde mede. dat de uitvoering der wet moet geschieden, maar dat men zich eerstdaags in het Ministerie zal moeten bezighouden met de regeling der bestaande sociale wetten in betrek met de opge- roepenen tot het leger, en dat ook de gezinsvergoedin gen in het kader der sociale wetten zullen besproken worden, voor wat het regelen der aansluitingen en be talingen betreft. Hij deelde ook mede op eene vraag van den H. De praetere. waarbij de Kassen wachten de uitbetalingen te doen op het bevel van den bevoegden Minister, dat die uitbetalingen reeds geregeld werden door de Ko ninklijke Besluiten. De Heer Vancoillie geeft uitleg voor wat de buiten dienstverband staande arbeiders betreftgeene regeling kan getroffen worden, ten eerste zoolang al de ver plichtende storters niet aangesloten zijn. ten tweede, zoolang de stortingen niet geregeld werden ingevolge het kadastraal inkomen, en, ten derde, dan wanneer de inkomsten zullen berekend worden, zullen ook de uitbe talingen er naar geregeld worden. Vöor wat de Patroons betreft die voor hun ondèrhoo- rigen de bijdragen der gezinsvefgoedingen betaalden, is de berekening eenvoudig, daar hunne bijdrage voor zich zelf het maximum der betaling bedraagt, en voor deze kan de uitkeering der gezinsvergoeding geschieden. Sommige Kassen zullen beginnen met de uitbetalin gen te doen zij hebben toelating om te beginnen met 50 van het bedrag over 1938, die zal moeten veref fend worden tegen 1 Nov. 1939. De Heer Depraetere geeft mededeeling van wat door het Middenbestuur reeds gedaan werd, om de opgeroe- penen der Kroostrijke Gezinnen met 4 kinderen, zonder onderscheid van klasse, te laten naar huis komen. Hij brengt hulde aan den H. Generaal Lemercier die met alle middelen de verdediging der Kroostrijke Gezinnen ter harte neemtin een onderhoud met den H. G Le mercier en de bevoegde Ministeries verklaart de H. Depraetere. dat men voor de Kroostrijke Gezinnen goed gestemd is en hij den indruk heeft dat men eerstdaags voldoening zal bekomen. De bond heeft reeds, voor deze die tot de klassen van 1924 en oudere behooren. de ontslaging tijdens de mobi lisatie bekomen, en 160.000 vrijgestelden uit Kroostrijke Gezinnen (de 'eerst opgeroepenen van zes kinderen) werden tot heden nog niet verontrust, wat in vele huis gezinnen een groot voordeel en vooral een zekere ge ruststelling heeft te weeg gebracht. De Heer Allewaert stelt voor aan de HH, Eerste Mi nister en Minister van Landsverdediging volgende motie namens de vergadering over te maken Achtbare Heer Minister, De 80 Afgevaardigden uit de 16 Gewesten der Pro- vincie West-Vlaanderen, bijeengekomen met het Pro- vinciaal Bestuur der Kroostrijke Gezinnen, ten Stad- huize te Roeselare op 23 September, hebben besloten namens hunne 30.000 aangesloten huisgezinnen, aar. de bevoegde Overheid volgende motie over te maken: De Kroostrijke Gezinnen, bewust van den ernst van den huidigen toestand, begrijpen zeer goed de menig- vuldige moeilijkheden waarin de Regeering en de Openbare Besturen zich bevinden. Doch. zij zijn even- eens overtuigd, in het belang van het Land en vooral met het oog op zijne toekomst, dat men bij oproepin- gen voor 's Lands veiligheid en verdediging, méér dan ooit de waarde dér Kroostrijke Gezinnen dient in aanmerking te nemen. Daarom zou de Regeering eene daad van rechtvaardigheid en vooral van voorzienig- heid kunnen stellen, met 1. Ieder huisvader van 4 kinders. zonder onder- scheid van klasse, bij nieuwe gedeeltelijke mobilisa- tie niet meer op te roepen. 2 De opgeroepen huisvaders van 4 kinders. zoolang het gedeeltelijke mobilisatie geldt, naar hunne haard- steden te laten terugkeeren. 3. De huisvaders van 4 kinders en méér, bij eene algemeene mobilisatie, in te deelen volgens het Fransch Legerstelsel. d.i. voor ieder kind twee klassen achteruitschuiven. >i 4. Alle huisvaders van 6 kinders en méér, van alle «militaire verplichtingen volledig te ontslaan. De Kroostrijke Gezinnen van Westvlaanderen zijn ii overtuigd dat. bij eene strikte neutraliteit, het Vader- land van den vreeselijken oorlogsgeesel kan gespaard blijvendaarom bezweren zij alle Belgen, in naam hunner duizenden kinderen, zich te scharen rond on- zen geliefden Koning, en met Hem mede te werken tot het behoud van de onschendbaarheid en de onafhan- kelijkheid van ons geliefd Vaderland De 30.000 Kroostrijke Gezinnen van Westvlaande- ren zullen U ten zeerste dankbaar zijn. Waarde Heer Minister, en verzekeren U van hun diepe gehechtheid aan Vorst en Vaderland De vergadering neemt eenparig deze voorgestelde motie aan. De Heer Allewaert geeft uitleg in betrek met de Bur gerlijke Wacht die ontslaging verleent bij mobilisatie en oorlogstoestand, doch, daar dit tegengesproken wordt, zal een schrijven om uitleg gericht worden naar den H. Minister van Landsverdediging, om die verwarring in 't klare te kunnen trekken en toe te laten met zeker heid te kunnen antwoorden. Namens den Heer Kamoen wordt door M. Noliet ge vraagd opdat de Bond zou waken op de nieuwe belas tingen, waarvan de Kroostrijke Gezinnen nogmaals het slachtoffer zullen worden daar men spreekt van 1 fr. per hetgeen zwaar zoude wegen voor de groote gezin nen, die de meeste verbruikers zijn. De Heer Allewaert deelt mede, dat hij meent dat die belasting niet zal doorgevoerd worden, maar dat het Provinciaal Bestuur een schrijven naar het Middenbe stuur zal zenden, om den bond er dringend attent op te maken. De Heer Allewaert.verzoekt ook de Bestuursleden van den bond zich tot de Gemeentebesturen te wenden, om een hunner leden te doen afvaardigen bij de ingerichte Comiteiten van bevoorrading, soldatenpakjes, enz. ten einde de belangen der Kroostrijke Gezinnen te vrij waren. De H. Minister van bevoorrading heeft tot de Provincie-Gouverneurs een schrijven gericht om de Be sturen der Kroostrijke Gezinnen te laten vertegenwoor digen. De Heer Depraetere deelt mede dat het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen bij de samenstelling der nieuwe Commissie er mede rekening zal houden, en voor wat de Gemeenten betreft waar de bonden niet graag zelf optreden, deze laatsten zich naar het Pro vinciaal Secretariaat der Kroostrijke Gezinnen mogen wenden dat jn hunne plaats het noodige zal doen. De Heer Allewaert doet beroep op al de bonden om hunne leden zoo spoedig mogelijk de nieuwe lidkaarten aan te bieden. Méér dan ooit moeten wij aangesloten blijven en sterk staan, want nu is er werk op de planken voor onze Kroostrijke Gezinnen. Bij de opgeroepenen die hun lidgeld zouden weigeren te betalen, zal de lokale bond goed doen naar middelen te zoeken om het te kort aan te vullen. Vooral dient ge zorgd voor het innen der bijdrage van 5 fr. voor We duwen- en Weezenfonds, daar de tijden zeer gevaarlijk zijn, en de hulp van het Fonds méér dan ooit kan noo dig zijn! Men geve dit jaar geen tombola en vervange haar door het geheel of gedeeltelijk betalen van het lidgeld voor de noodlijdenden of opgeroepenen. doch altijd best gedeeltelijk, opdat ieder lid méér waarde hechte aan zijn lidmaatschap, en aldus ook zijn aandeel neme in onze beweging. De vergadering werd in de beste stemming te 4 1/2 uur geheven. In antwoord op het gezonden huldetelegram, heeft de Heer Voorzitter van den Bond volgend telegram van 2. M. Koning Leopold III ontvangen De Koning diep getroffen door uw telegram gelast «mij U zijn dank over te maken. Het Hoofd van 's Konings Kabinet. Als gevolg op den brief gericht tot den Heer Minister van Landsverdediging, werden volgende antwoorden ontvangen Ministerie van Landsverdediging. Generale Staf van het Leger. 3P Sectie. N° 382/4.3'B Brussel, den 2 Oktober 1939. Mijne Heeren, In antwoord op uw brief van 25 September, heb ik de eer U hieronder mede te deelen welke maatrege- len getroffen konden worden ten gunste van de huis- vaders van kroostrijke gezinnen 1" Al de militairen van de landweer met ten minste 4 kinderen in leven worden in geval van mobilisatie voorloopig in hun haardstede gehandhaafd. Die militairen worden dus niet wederopgeroepen, noch bij versterking, noch bij algemeene mobilisatie van het leger. Maken thans deel uit van de landweer de militairen die tot de klasse van 1924 of tot een oudere klasse toe- behooren. 2° De in punt 1 vermelde beschikkingen zijn ook toepasselijk op de huisvaders met ten minste 5 kin- deren, welke ook de klas zij waarvan zij deel uit- maken. 3° Alleen militairen van lageren rang kunnen van deze gunst genieten. Deze beschikkingen zijn voor 't oo- genblik niet toepasselijk op de officieren. Gelieve. Mijne Heeren. de uitdrukking mijner ver- kleefde gevoelens te aanvaarden. Voor den Minister van Landsverdediging, (get.) Tromme. Kabinet van den Eerste-Minister Nr CZ. 8503 Brussel, den 2-October 1939. Mijnheer de Voorzitter, Ik heb de eer. in opdracht van den heer Eerste Minister, ontvangst te melden van uw schrijven dd. 25 September j.l. De H. PIERLOT heeft akte genomen van de wen- sehen door uw Verbond uitgedrukt inzake mobilisatie van vaders van kroostrijke gezinnen en heeft er zijn collega van Landsverdediging bijzonder attent op ge- maakt. De heer Eerste-Minister verzoekt mij tevens de le- den van uw verbond te danken voor hiunne plichtge- trouwe gevoelens jegens Vorst en Vaderland. Gelief. Mijnheer de Voorzitter, de verzekering van mijne hoogachting te aanvaarden. HET KABINETSHOOFD. R. d'Idewalle. BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN 1. lTit goede bron bekomene inlichtingen kunnen wij verzekeren dat de oudste van zes kinderen, en van de klas 1924 en oudere, die werd vrijgesteld, niet zal op geroepen worden, zelfs niet in geval van oorlog, wan neer hij zich aangemeld heeft voor de Burgerlijke Wacht en er aanvaard is geworden. 2. De soldaten met 5 kinderen in leven, gelijk van welke klas, zullen voortaan niet meer opgeroepen wor den in den huidigen toestand. Deze die binnen zijn zul len op aanvraag en levering van bewijs, kunnen naar huis gestuurd worden. Wij dringen voort aan om de opgeroepen Vaders van 4 kinderen, ook naar huis te laten terugkomen. 3. Bii geboorte van eer ktnd. zal de opgeroepene 5 dagen verlcf bekenten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5