'IDE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER 8 HANDBOOGSCHIETINCEN ALLERHANDE NIEUWS BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING CONFÉRENCE On nous annonce que le brillant conférencier le R. P. Hénusse, de la Compagnie de Jésus, vien- dra parler au théatre de la ville, le Lundi 30 Oc- tobre, a 6 heures. Le talent de l'orateur et le choix du sujet L'Heure de l'Optimiste ne manqueront pas d'attirer la foule des grands jours a cette conférence, organisée par l'ceuvre excellente des Dames de la Miséricorde. Prix des Places Cartes de familie a 30 et 15 fr. Cartes personnelles a 10 et 5 francs. Uitbetaling der Miiitievergoeding Voortaan zal de uitbetaling der militievergoe ding aan de rechthebbenden van Yper, in plaats van den Zaterdag, geschieden dei\ Maandag van iedere week, van 14 tot 17 u., en dit vanaf Maan dag aanstaande, 16" dezer. Regeling van het Grensarbeidersverkeer tusschen België en Frankrijk Onder voorbehoud van latere wijzigingen die uit de verdere gebeurtenissen zouden kunnen voortspruiten, heeft de Fransche Regeering de noOdige onderrichtin gen gegeven om de Belgische grensarbeiders toe te la ten dagelijks de grens over te schrijden om naar Frank rijk te komen werken De gestelde voorwaarden zijn de volgende 1. Het binnenkomen, in Frankrijk van de Belgische arbeiders wordt enkel toegestaan binst den dag (tus schen zonsopgang en -ondergang) behalve afwijkingen voor de instellingen waar 's nachts wordt gewerkt. 2. Die arbeiders mogen slechts binnen komen langs punten bepaald door de generaals, na raadpleging van de prefektuur. De Belgische grensarbeiders moeten, buiten de grens- kaart afgeleverd in uitvoering van het akkoord van 9 Mei 1935, voorzien zijn van een grenspas eener geldig heid van drie maanden, volgens het reglement op het verkeer in oorlogstijddeze pas vermeldt het gebied waarheen de belanghebbende gemachtigd is zich te begeven, het punt waar hij de grens mag overschrijden en den weg dien hij in Frankrijk moet volgen. Bij dezen pas zal een boekje gevoegd worden, be stemd om op ieder blad de visa's te ontvangen van de kontroolposten bij het binnenkomen en het verlaten van Frankrijk. In princiep mag de Fransche grens slechts éénmaal daags in iedere richting overschreden worden. leder grensbewoner die de grens overschrijdt buiten de bepaalde punten, wordt beschouwd als een indrin ger zijn kaart zal hem ontnomen worden, terwijl hij ook straffen kan oploopen van boete en gevangenis. Elke doortocht buiten de bepaalde punten, stelt de Bel gische grensbewoners zooals op al de Fransche grenzen bloot aan de ergste gevaren, namelijk onder vuur te worden genomen door de schildwachten. Anderzijds mogen ook genieten van de aangeduide beschikkingen, welke vanaf heden 10 October in voege treden, de Belgische werkgevers en nijveraars die werk huizen bezitten in het Fransche grensgebied. Monumenten en Kunstschatten VOOR HUN BEVEILIGING Het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen deelt ons volgend schrijven mede dat aan al de gemeentebesturen gezonden werd Brugge, den 2 October 1939. AAN DE GEMEENTEBESTUREN Mijne Heeren, In aansluiting met onzen brief van 7 September be treffende de beveiliging van de monumenten en van de kunstschatten in oorlogstijd, hebben wij de eer u te laten kennen dat in den schoot van het Provinciaal Comiteit voor Monumenten en Landschappen geweste lijke raadgevende berekken gesticht werden. De voor zitters van bedoelde berekken zijn Voor het Arrondissement Brugge, de Heer C. Tul- pinck. Waalsche straat, 1, te Brugge. Voor het Art-ondissement Oostende, de Heer C. Loon- tiens. Eup. Beernaertstraat. 102, Oostende. Voor de Arrondissementen Tielt en Roeselare, de Heer Graaf de Limburg-Stirum te Rumbeke. Voor de Arrondissementen Kortrijk en leper, de Heer Emmanuel Viérin, de Béthunelaan, Nr 12, te Kortrijk. Voor de Arrondissementen Veurne en Diksmuide, de Heer Advokaat de Grave. Nr 1, Pannestraat te Veurne. De gewestelijke berekken staan ten dienste van de gemeentebesturen, van de kerkfabrieken en zelfs van de particulieren om ze met woord en daad bij te staan. Nogmaals steunen wij erop dat alles in het werk dient gesteld om van nu reeds voorzorgsmaatregelen te ne men. Bewuste voorbereidingen zouden toelaten, in ge val de oorlog zich tot ons Land zou uitbreiden, in zeer korten tijd onze kunstschatten in veiligheid te stellen en onze monumenten te vrijwaren. Wij verzoeken dringend de gemeentebesturen het bo venstaande ter kennis te brengen van de kerkfabrieken en andere belanghebbende besturen of instellingen en ze eens te meer aan te zetten, volledig bewust van hun verantwoordelijkheid, alle noodige beveiligheidsmidde- len te willen nemen. Zonder uitstel mogen zij zich in betrekking stellen met de gewestelijke raadgevende berekken. De Toegev.-Secretaris, De Gouverneur-Voorzitter, (get) Coppieters. H. Baels. STAANDE PERS ZONDAG 15 OCTOBER 1939 Om 1 1/4 uurZILLEBEKE HOOGHEOppervogel 50 fr. en egn haasTwee zijdvogels, elk 20 fr. en een fesantTwee kallen, elk 5 fr. en een fesant6 hoek- vogels van een fesant20 vogels van 6 fr. en een konijn en 14 vogels van 12 fr. voor 50 schutters. - Inleg 15.50 fr. LIGGENDE PERS De WEKELIJKSCHE SCHIETINGEN in de aange name zaal der herberg Au Saumon zullen hernemen MAANDAG aanstaande, 16 October, om 5 1/2 uur stipt. Allen welkom. Vanaf Heden ZATERDAG. 14 October, om 6 uur, WEKELIJKSCHE POTJE9CHIETTNG, in de «Zon», Statiestraat, bij Oscar Molein. a >- o <U -~ O. W >- O "5 2 o Tarwe de 100 kilog. Froment les 100 kil. i126' 0 137'50 Rogge id, Seigle id. Haver id. Avoine id. fc* 01 0> ja o -n c o c o o H TÜ a o s o O O - CL 2 91,01 95,00 Aardappelen 100 k. Pommes de Terre 40'00 32'50 Boter de kilogram Beurre le kilo 19,75 20.50 Eieren het stuk CEufs la pièce Hoppe de 50 kilogr. koopers Houblons les 50 kil. verkoopers 0,81 0,65 775 800 UN BEL AMPELOPSIS L'ampelopsis, qui envahit si rapidement la fagade de la maison de M. Aimé Gruwez, après en avoir d'a- bord conquis tout le mur latéral autour du monument Yprois, est sans contredit un des plus beaux ornements de notre grand'place. En ce moment, il se prépare a perdre son feuillage, mais il nous réservera. comme tous les ans, un bien charmant spectacle. Avant de tomber. ses feuilles se coloreront de toutes les nuances allant du jaune au brun en passant par le rouge. Déja ce changement commence a s'opérerdans quelques jours la nouvelle coloration sera accomplie. Malheureusement, cette fête des yeux ne durera que quelqugs jours a peine, et d'ici a la fin de la semaine prochaine les feuilles commen- ceront a tomber. Ne manquons done pas, chaque fois que nous passe rons par le Marché-Bas, de lever les yeux sur la maison Gruwez, pour contempler un trés joli tableau, dont la vue est gratuite. Gevonden en Verloren Voorwerpen Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden: Vrijdag 6 October, door Mevr. W*' Six, Lom baardstraat. een kiein lederen zakje. Zaterdag 7, door M' Coulembier Hélène. Elverdinghe- straat. een lederen kinderhandschoen. Op de Groote Markt, een gebreide kinderhandschoen. Door M. Verborgh Henri, Maarschalk Haiglaan, een huisdeursleutel. Maandag 9. door M Grimmonprez Maurice, Statie straat. een stopsel van naphtavergaarbak voor moto. Door M. Demoor Julien, Dickebuschsteenweg, een handzak. Door M. Noyez Raymond, Rijselstraat, een rijwiel- pomp. Woensdag 11, door M. Balens Fernand, Dixmudesteen- weg. een sjerp. Donderdag 12. door Jvr. Nevejans Maria, Kalfvaart, een lederen dameshandschoen. Verloren. Zaterdag 7, door Mevr. Fr. Duflou-Morel, Rijselsteenweg, haar leurderskaart en -kenteeken. Door Mevr. Verdonck Euphrasie, Boomgaardstraat, een stoel die zij aan haar deur had laten staan. Woensdag 11. door M. Boucquillon Frangois.. Janse- niusstraat. een zwarte dameshandschoen. Door E H. Maes, Cartonstraat. een huisdeursleutel. Door M. Vermeersch Oscar, van Langemarck. een linker bruin lederen handschoen. Burgerlijke Stand van Yper van den 7 tot 13 October 1939 GeboortenVan Oplines Daniel, Recollettenpoort, 5, van St Jan. Outtier Benny, Recollettenpoort, 5, van Poperinghesteenweg. 155. Berten Paulette. M. Haig laan, 54. Coffyn Roland, Pennestraat, 47. Vande- walle Paul, Cartonstraat, 28. Voorspoels Louis, Re collettenpoort, 5, van Neerstraat, 26. HuwelijkenWillaert Henri, schilder, en Dumortier Gabrielle, huishoudster, beiden van Yper. Luyten Raymond, autovoerder en Leire Godelieve, huishoud ster. beiden van Yper. Overlijdens Markey Eliane, 1 m. Elverdinghestraat, 68. Beernaert Simonne, 9 j., Kaaiwest, 9b. Andries Maurice, bediende, 47 j„ echtg. Van Hecke Anna. Brak- kestraat. 3. Ver Eist Emile, 72 j., z. b., echtg. Van- ackere Emelie, De Haernestraat, 9. Leuridon Désiré, 56 j., haarkapper, echtg. Sinaeve Anna, Lange Thou- routstraat, 3. De Waele Juliana, 65 j., z. b., ongeh., Dixmudestraat, 10. Verkouter Oscar, 27 j., broeder, van Leopoldsburg. HuwelijksbeloftenAchille Bonte, aardewerker en Julia Alderweireld, huishoudster, beiden te Yper. Rogerius Scheire. paswerker, en Anna Six, dienstmeid, beiden te Yper. Marcel Platteeuw, handelaar, en Raymonde Verheye. z. b.. beiden te Yper. M A rt K T E N MARCHES Middelprijzen Prix Moyens 135,00 135,00 135,00 82,50 i!18,501123,00 152,00 127,00 90,00 87,5 92,00 31,50 41,50 30.00 18,00 18,50 18,50 0,7» 0,76 0,70 YPER. Zeldzame vondst. De kindertjes Hille- waere waren Zaterdag namiddag aan 't spelen in de Elverdinghestraat, rechtover het oud gevang, toen de kleine Herman, die een put aan 't delven was, opeens een klein blinkend stukje vond dat hij aan zijn moeder ging toonen. Deze stelde vast dat het een Fransch goudstukje van 10 fr. was. een Napoleon III met het jaartal 1857. Nu dat de goudstukken zoo zeldzaam zijn en ook zoo'n waarde hebben, zal de spaarpot van den klei-, nen Herman er voorzeker bij weigevaren hebben. Aanrijding. Maandag laatst, korts vóór 4 u. namid dag, had er op de Neermarkt. rechtover de herberg «Aux trois Savoyards», een aanrijding plaats tusschen een camionnette en een heerenauto. De genaamde Van- denberghe Maurice, van Pollinchove, welke thans rijdt voor rekening van Synaeve André, veehandelaar te Oostvleteren. daar deze voor het oogenblik onder de wapens is, kwam met de camionnette van laatstge noemde gereden van de Groote Markt naar de Boter- straat. Van uit de J. Coomansstraat echter kwairi* e'en auto gevoerd door Moeremans Henri, van Hoedeng- Goegnies. welke in dienst is van M. Vouloir Raoul. van La Louvière. wiens echtgenoote in het rijtuig zat. Eer beide autobestuurders elkander zagen, was het reeds te laat en konden zij de botsing niet meer vermijden. De schok was vrij hevig en de twee voertuigen werdeh zwaar beschadigd, doch gelukkiglijk werden geen der inzittenden gekwetst. Kleinzielige daad. Nabij het gedenkteeken der Mea- nenpoort onderhouden de Engelschen een deel van het gras op de vestingen en hebben ze daar op verscheidene plaatsen bordjes aangebracht waarop geschreven staat Verboden op het gras te loopen Woensdag namid dag nu werd door den bewaker van het gedenkteeken bestatigd dat twee van die ijzeren plaatjes weggeno men werden. Naar het schijnt is het de'eerste maal niet dat zulks gebeurt. De persoon die zich daaraan be zondigt moet wel heel kleinzielig zijn want die plaat jes. voor de waarde dat ze maar hebben, zijn werkelijk het stelen niet waard. Wij denken niet dat zulks het werk is van kinderen, alhoewel wij den laatsten tijd konden bemerken dat ook kinderen daar Op de vestingen soms veel schade aanrichten. Wij meenen goed te doen met hier eens te herinneren dat het aan kinderen beneden de 14 jaar verboden is op de vestigen te gaan, zoo ze niet vergezeld zijn van een verantwoordelijk persoon. Wij manen dus de ouders aan goed over hunne kinders te zorgen en vragen bij zonderlijk ook aan de bestuurders en onderwijzers van scholen hun leerlingen te verbieden op de vestingen te loopen en te spelen. WOESTEN. Tuinbouw. Verleden Zondag, voor de zeer talrijk opgekomen leden, hield onze maatschap pij haar maandelijksche vergadering om 18.30 uur. De schrijver, meester Depinois, gaf een praktische uiteen zetting over De teelt van witloofMeester over zijn onderwerp als hij is, wist hij aller aandacht te boeien, en velen zullen voorzeker zijn richtlijnen volgen. Na een dankwoord ,van den voorzitter, werden de heeren G. Degraeve en M. Sintobin aangesteld tot het beoor- deelen der aanbrengsten. Deze bestonden uit verzame lingen fruit en najaarsgroenten. Prachtig voor een eer ste tentoonstelling. De uitslag was als volgt: Soenen C. 5 punten (maximum) Meeuw C. 4 punten de voor zitter 3 puntende schrijver en Moerman E. elk 2 pun ten anderen kregen een aanmoediging. Alle tentoon- stellers stonden graag hun vruchten af voor de tombola. Hoe de gelukkige winnaars met dat prachtgoed tevreden waren hoeft niet gezegd en ongetwijfeld zal iedereen trachten dit toekomend jaar te overtreffen, zooniet te evenaren. Zoo liep onze nuttige en gezellige vergadering ten einde en elkeen vraagt zich reeds af wat toeko mende maand ons brengen zal. ZONNEBEKE. Indrukwekkende begrafenis. - Dins dag voormiddag had de indrukwekkende begrafenis plaats van den 25 jarigen Albert Priem, die tengevolge van een smartelijk ongeluk om het leven kwam. Dc kerkelijke plechtigheden in de parochiale kerk werden met groote belangstelling bijgewoond. De overledene was een getrouw lid en vurig ieveraar van den H. Hartebond. Verrijkt met de kostelijkste ga ven, genoot hij de achting van iedereen. Hij was een man met een goed hart, medelijdend, goed voor zijn ondergeschikten, edelmoedig van inborst en kende geen menschelijk opzichthij had een onwankelbare over tuiging, een minzame godsvrucht, een zachte en kalme inborst. Zijn eeuwig heengaan uit deze wereld beteekent voor de kinders Priem een onherstelbaar verlies. PASSCHENDAELE. Aanrijding. Maandag mid dag, om 12 ure 20. op het gehucht De Meiboom aan den onbewaakten overweg, werd de met betonnen-palen geladen aanhangwagen van betonneerder Declercq, van Roeselare, door den spoortrein van leper op Roeselare aangereden. De treinreizigers werden zeer onzacht ge schud. Enkelen werden van de zitbank geworpen. De betonnen palen kwamen aan stukken op den grond te recht en de beschadigde aanhangwagen bleef op de buffels der lökomotief hangen. Na het losschroeven der buffels en het van kant leggen der palen kon de trein zijn weg voortzetten. De spoorriggels zouden moeten recht getrokken worden. MEESTER - KLEERMAKER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 8