2 Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Om eens na te denken. Voor de Keuken Herfstgerechten. De weg naar het hart van den man, gaat langs de maag. Nuttige wenken. van 29 October tot 4 November 1939 Zondag 29 October Ermelindis, Narcissus. Maandag 30 OctoberAiphonsus Rodriguez. Germa- nus, Zenobia. Dinsdag 31 October Quentinus, Lucilia. Woensdag 1 NovemberAllerheiligen. Donderdag 2 NovemberAllerzielen. Tobias. Vrijdag 3 November: Hubertus, Pyrminus. Zaterdag 4 NovemberCarolus-Borromeus 29 October22' Zondag na Pinksteren. Feest van Kristus-Koning. 31 OctoberVigilie van Allerheiligen. 1 November Hoogdag van Allerheiligen. 2 November Allerzielen. Opgang Ondergang Zondag 29 October 6 u. 28 16 u. 25 Maandag 30 October 6 u. 29 16 u. 23 Dinsdag 31 October 6 u. 31 16 u. 21 Woensdag 1 November 6 u. 33 16 u. 20 Donderdag 2 November 6 u. 34 16 u. 18 tVrijdag 3 November 6 u. 36 16 u. 16 Zaterdag 4 November 6 u. 38 16 u. 15 Zondag 29 October Maandag 30 October Dinsdag 31 October Woensdag 1 November Opgang 17 u. 14 17 u. 55 18 u 44 19 u. 41 Donderdag 2 November 20 u. 46 Vrijdag 3 November 21 u. 56 Zaterdag 4 November 23 u. 09 Ondergang 7 u 32 8 u. 37 9 V. 37 10 u. 32 11 u. 21 12 u. 02 12 u. 39 Volle maan 28 October te 6 u. 42. Laatste kwartier4 November te 13 u. 12. Nieuwe maan11 November te 7 u. 54 Eerste kwartier 18 November te 23 u. 21. Volle maan26 November te 21 u. 54. 29 OCTOBER 1412. Dood van Margareta de Waldemar. koningin van Zweden. Denemarken en Noorwegen. 1783. Overlijden te Parijs van Jean Le Rond d'A- lembert. fransch wijsgeer en wiskundige. Geboren te Parijs in 1717. Gaf in 1772 met Diderot de Encyclo pédie uit, 1871. Inhuldiging van het standbeeld van John Cockerill.die te Seraing groote machinefabrieken sticht te. Deze industrieel werd geboren in Engeland in het jaar 1790 en stierf te Warschau in 1840. 1889. Dood te Gent van den Vlaamsehen musicus Karei Miry, die aldaar op 14 Augustus 1823 geboren werd. Hij componeerde onder meer De Vlaamsche Leeuw en deed veel voor den heropbloei der Vlaam sche opera. 1922. Overlijden te Ingooigem van den bekenden Vlaamschen schrijver en redenaar, Pastoor Hugo Ver- riest. Geboren te Deerlijk op 25 November 1840. Hij schreef Twintig Vlaamsche Koppen Regenboog Op WandelHij hield in Noord- en Zuid-Holland voordrachten over Vlaanderen en droeg alzoo veel bij om Gezelle beter te doen waardeeren. Als kunstenaar roemt men in hem zijn gave der bewondering, zijn geestige bezonkenheid en zijn waarheidszin. De Koning van Italië geeft volle gezag aan Mus solini. 30 OCTOBER 1468. Verwoesting van de stad Luik, die volledig verbrand werd. Slechts enkele huizen bleven ongedeerd en duizenden inwoners kwamen in de vlammen om. Dit geschiedde als weerwraak voor den uitval gedaan door 600 bewoners van Franchimont. De stad Luik was belegerd door een leger van 40.000 man onder bevel van koning Lodewijk XI van Frankrijk en Karei den Stoute van Boergondië. 's Nachts kwamen 600 Franchimontee- zen heimelijk naar het vijandelijk kamp geslopen en vielen in de duisternis, hakkend en kervend, tusschen het slapende leger. Zij werden echter spoedig door de ontwakende benden omringd en allen stierven een held- haftigen dood. 1912. De Grieken maken zich meester van Thasos. 31 OCTOBER 1517. Maarten Luther, de grondlegger van het Duitsche protestantisme, plakt te Wittenberg, waar hij hoogleeraar was, zijn 95 stellingen aan de slotkerk naar aanleiding van de prediking van den aflaat door Paus Leo X ter voltooiing van St Pieterskerk uitgeschreven. Luther werd geboren te Eisleben in 1483, Hij trad in 1505 in de Augustijnen orde te Erfurt, werd priester in 1507 en in 1508 werd hij tot hoogleeraar benoemd te Wittenberg. In 1520 verbrandde hij de tegen hem uitge vaardigde pauselijke banbul. In 1521 verdedigde hij zich op den Rijksdag te Worms en onttrok zich aan den rijksban door zijn verblijf op de Wartburg. waar hij zijn bijbelvertaling begon. In 1522 keerde hij naar Witten berg terug om den Beeldenstorm te dempen en in 1524 legde hij de monnikspij af om het jaar nadien in den echt te treden met Catharina von Bora, die eerst cister- ciënsernon was geweest. Luther stierf in 1546 te Eis leben. Door zijn bijbelvertaling werkte hij machtig vormend op de Duitsche schrijftaal. Zijn kerkliederen, o. a. Eine feste Burg ist unser Guttzijn vol innigheid en kracht. 1912. Overwinning der Bulgaren te Lple-Barges. Inneming van Prizrend door de Serviërs en van Ineck door de Montenegrijnen. 1 NOVEMBER 1814. Het Congres van Weenen begint zijn her- zieningswerken van de kaart van Europa. 1831. Stemming van het Verdrag der 24 artikelen, door de Kamer, met 59 stemmen tegen 38. waardoor België aan Holland een deel van Luxemburg en van Limburg moest afstaan, en bovendien 8.400.000 gulden moest betalen tot demping van de Hollandsche schuld. 1912. De Grieken bezetten het eiland Samothrace. 2 NOVEMBER 1532. De dijken van de Schelde, de Rupel, de Dijle en de Nethe breken door en gansch de landstreek wordt overstroomd. 1789. In Frankrijk worden al de kerkgoederen door de Assemblée Nationale verbeurd verklaard ten voordeele van den Staat. 1803. Lodewijk Baekelandt, de leider van de be ruchte moordenaarsbende van het Vrijbosch. wordt met 22 leden zijner bende onthoofd. Deze Westvlaming was in de bosschen gevlucht ten einde te ontkomen aan den krijgsdienst onder Napoleon. Hij werd roover. stelde zich aan het hoofd eener bende die de schrik der streek werd en tal van gruweldaden verrichte. 1832. Frankrijk en Engeland eischen van Koning Willem I de ontruiming van de citadel van Antwerpen 1922. In vrijheidsstelling van Pater Stracke. 3 NOVEMBER 1901. Geboorte te Brussel van Koning Leopold III. zoon van Koning Albert en Koningin Elisabeth. Huwde in 1926 met prinses Astrid van Zweden, die den 29 Augustus 1935 overleed. Uit dit huwelijk zijn gespro ten prinses Josephine-Charlotte (11 October 1927). prins Boudewijn (7 September 1930) en prins Albert (6 Juni 1934). Leopold III studeerde tijdens den oorlog in Engeland aan het Eton College In 1924-25 volgde hij de lessen aan de Gentsche universiteit. Hij vergezelde zijn vader op reizen naar de Vereenigde Staten en Brazilië en verbleef in 1925 gedurende acht maanden in Belgisch Congo. Vergezeld van prinses Astrid. on dernam hij een lange reis naar Nederlandsch Oost- Indië. Op deze tochten toonde hij belang voor de studie der natuurwetenschappen. Hij volgde zijn vader op als Koning den 23 Februari 1934. zes dagen na diens tra- gischen dood bij de beklimming van een rots te Marche- les-Dames. 1912. Inneming van Prevesa door de Grieken. 1917. Te Gent wordt, onder de Duitsche bezetting de 10O' verjaring herdacht der universiteit, gesticht door Willem I der Nederlanden. 4 NOVEMBER 1576. Na den dood van Pon Louis de Requesens, in Brabant, staken de Spaansche soldaten, die sedert 22 maanden niet meer bezoldigd waren, het hoofd op en leverden zij zich over aan de meeste baldadigheden. In Antwerpen O. m. werden de burgers aangevallen en de huizen geplunderd en verbrand. Deze beroerten, de Spaansche furie geheeten gaven aanleiding tot de Pacificatie vap Gent. 1830. Intrede te Parijs van den jongen Franschen koning Karei VI, die later de krankzinnige genoemd werd. Hij zag zijn rijk verdeeld door den partijstrijd der Armagnacs en Bourguignons, en werd in 1415 ver slagen door de Engelschen. onder Hendrik V. 1847. Overlijden te Leipzig van den Duitschen mu sicus Félix Mendelssohn. Hij werd in 1809 geboren te Hamburg en was de kleinzoon van den Duitsch-Jood- schen wijsgeer Mozes Mendelssohn (1729-1786). Op vijf tienjarigen leeftijd had Felix reeds vier zangspelen ge schreven. Zijn hoofdwerken zijn de oratoria Paulus en Elias», zijn koren bij «Antigone, Oedipus en Athalie». Hij is een rijkbegaafde componist en de hoofdvertegen woordiger van het romantisch classicisme. 1856. Overlijden te Parijs, waar hij in 1797 geboren werd. van den Franschen historieschilder Paul Dela- roche. Hij schilderde o. a De kinderen van Eduard IV in den Tower 1911. Onderteekening van het Marokkaansch-Con- goleesch verdrag tusschen Frankrijk en Duitschland. Spreken zonder denken is schieten zonder mikken. Die de pit wil smaken, moet de noot eerst kraken. De wil is de ziel van allen arbeid Hij is rijk die met het zijne tevreden is. SELDERIJSOEP. Wasch en snijd in fijne stukjes. 1 selderij, zet op het vuur met 1 1. bouillon en 1/2 kgr. aardappelen, peper en zout. Dek en laat 1 uur koken. Steek dan door en leng aan met 2 liters bouillon. Laat nog 5 tot 10 minuten koken. Even voor het opdienen, voeg men fijn gehakte peterselie toe. Dien op met in boter gefruite korstjes. Met water bereid. Voeg een klont boter of vet toe, evenals 2 a 3 soeplepels vleesch- extract. VARKENSGEBRAAD. Een schoon stuk uit de haas, harst of ham, waarvan ge het overtollige vet afsnijdt. Leg in braadschotel met 40 gr. boter voor 1 kgr. vleesch. peper en zout. Voeg 2 a 3 sjalotjes toe, indien ge er smaak in vindt. Braad in niet te heeten oven. Keer het gebraad van tijd tot tijd om en begiet het met braad- nat. Als het vleesch niet meer bloedig is, begiet het met een glas water, haal het gebraad eruit en leg het in een schotel. Ontvet de saus en bind ze met 1 koffielepel aardappelbloem. Giet de saus op het gebraad. ANDIJVIE MET ROOMSAUS. Wasch andijvie, laat uitdruipen. Smelt 50 gr. boter voor 1 kgr. andijvie, leg de andijvie erin, peper en zout, bevochtig met wat bouillon of water, dek en laat 1/2 uur zachtjes smoren. Laat uitdruipen. Bereid een saus met wat aardappel meel in wat koud water omgeroerd, bind ze met 1 eier dooier en voeg het sap erbij van 1/2 citroen. KROKETTEN VAN AARDAPPELEN. 's Avonds te voren maakt men een appelmoes maar voeg er in plaats van melk 1 eierdooier bij. Spreid het moes open op een schotel. Verdeel dan 's anderdaags in gelijke deeltjes en rol ze tot bolletjes. Sla lichtjes het wit van 1 of eieren, draai de bolletjes erin, dan in geraspte beschuit, laat een half uurtje rusten. Laat in den vetpot een 1/2 kilo boter smelten en ko ken. Daarin laat ge uw kroketten lichtjes bruinen (1 tot 2 minuten volstaan). Dien op op een warmen schotel. PANNEKOEKEN UIT DEN OUDEN TIJD. 1 kgr. tarwebloem, 250 gr. bloem en 500 gr. boekweitbloem in een kom doen en een weinig zout. In 't midden een kuiltje waarin ge 50 gr. gist, ge broken in lauw water, erin giet. De kom dekken en la ten rusten tot de bloem langs alle kanten barst. Dan het deeg kneden terwijl er langzaam 1 1/2 1, melk en 4 eieren bijgevoegd wordt. Er mogen geen klontjes bij blijven. De kom toedekken en een half uur tot een uur laten rijzen. Als het deeg klaar is. een weinig boter in de pan doen. en wat deeg indoen en mooi laten rond- loopen. Langs beide kanten bakken. Opdienen met bruine suiker. Dat spreekwoord, weliswaar eenigszins overdreven, bevat toch veel waarheid. Het is bekend dat een man veel meer aandacht schenkt, en meer smaak heeft, aan de opgediende gerechten dan de vrouw. Van vele vrou wen hoort men «Moest ik alleen zijn. dan zou ik toch geen eten koken en zooveel werk niet doenEn dat zou wel waar zijn als ze... alleen was. Is deze vrouw echter gehuwd en heeft ze man en kin- ders. dan is dat niet het geval. Ieder man stelt het op prijs als zijn vrouw goed koken kan en wanneer zijn lievelingskostjes op tafel komen. Het is voor hem een bewijs van liefde en opmerkzaamheid vanwege zijn vrouw, en hij zal alsdan ook niet nalaten zijne tevreden heid uit te drukken Iedere vrouw is daar gevoelig voor en alle werk is daardoor vergeten en dubbel vergeld. Ze voelt zich innerlijk gelukkig wanneer haar man tegen anderen kan zeggen, dat zijn vrouw een of ander ge recht bijzonder lekker kan klaar maken. Het getuigt van gebrek aan aandacht, wanneer men altijd dezelfde gerechten op tafel ziet verschijnen. Het is daarom verkeerd iedere week hetzelfde menu samen te stellen, zoodat iedere week op denzelfden dag de zelfde spijzen worden opgediend. Het is weliswaar niet gemakkelijk iederen dag een andere spijskaart op te stellen, maar die weinige moeite wordt beloond door den grooten eetlust van de tafelgasten. Een goede huisvrouw kan wel een compromis sluiten met haar tijd en beurs om ervoor te zorgen dat het eten ook dat van iederen dag een feestje is. Dat wil echter niet zeggen dat alleen lekkere gerech ten moeten opgediend worden. Men kan van het meest gewone dagelijksctie eten een feestje voor de huisge- nooten maken. Alleen door de manier van opdienen. Krijgt men te dikwijls lekkere hapjes, dan verdwijnt het aangename daarvan en na eenigen tijd zouden ze tegenstaan De hoofdzaak is de mooie bediening en de afwisse ling van het dagelijksch menu. Door onverschillig te staan tegenover het bereiden van eten, doet men zeer dikwijls kwaad aan den onderlingen omgang met den man. Er zijn mannen die nooit vergeten hoe goed dat hun moeder kon koken toen ze thuis waren. Feitelijk zouden ze het verschil niet mogen voelen. De vrouw moet trachten de lievelingskostjes van haar man even goed klaar te maken. Met een weinig inspanning gaat dat wel. Door het koken kan de vrouw haar man too- nen hoe ze hem liefheeft. OM VISCHREUK TE DOEN VERDWIJNEN. De reuk van visch aan kookgerei en bestek verdwijnt als men het met mostermeel afwrijft. Ook met een paar kristallen van overmargaanzure kali in water opgelost neemt men deze hinderlijke reuk weg. De pannen kan men uitkoken met afgetrokken theebladeren en \yater. GESCHEURDE GUMMISCHORTEN. Scheuren in gummischorten kunnen niet genaaid worden. Men kan ze beplakken met isolatieband of leukoplast. OM BRUINE SCHOENEN TE VERZORGEN, Wanneer bruine schoenen door het gebruik zwart geworden zijn. zal men ze wrijven met een doek in naphte gedoopt. Let echter wel op het vuur. Doet dit niet te dicht bij de kachel. Laat goed drogen alvorens ze te blinken. OM SPIEGELS OP TE BLINKEN. Neemt een klompje indigo-blauw en stampt het fijn tot poeder. Een oude zachte lap wordt vochtig gemaakt en in het in digo-poeder gedompeld. De spiegels worden er dan mede ingewreven en vervolgens met zuiver water we derom afgewasschen. Fijn zijdepapier, dat vaak als in- pakpapier wordt gebezigd, kan hier nu dienst doen Wrijft ze nog eens goed af met zijdepapier. OM STOVEN TE DOEN BLINKEN. Goed wrijven met potloodpoeder dat vochtig gemaakt werd met een weinig terpentijn en suikerwater. Voor 50 gr. potlood gebruikt men 10 gr. terpentijn en 2 stukjes suiker in een weinig water opgelost. OM MODDERSPATTEN TE DOEN VERDWIJNEN. In donkere stoffen verwijdert men modderspatten door ze te wasschen in houtzeep. Dit is niet noodig wanneer ze. na opgedroogd te zijn. door flink borstelen verdwijnen. Heeft de modder vettige vlekken nagelaten, dan wrijve men ze nog even met een lapje in tetra of benzine gedoopt OM EEN TOUW STERKER TE MAKEN. Als een touw een groot gewicht moet dragen, legt men het eenige uren in aluin, waardoor het touw sterker wordt. OM IVOREN VOORWERPEN TE REINIGEN. Door ivoor dat door den tijd geel geworden is, eenigen tijd in de zon te leggen, wordt het wederom wit. VETVLEKKEN IN MARMER. Vetvlekken in mar mer, verwijdert men door de vlekken met azijn te be gieten. Na ze eenigen tijd te laten intrekken, met warm water afspoelen. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10