DE KEIZER Allerheiligen CHRYSANTHEMEN P. Boudein-Deltombe VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER Onze Aardrijkskundige Rubriek De beruchte moordzaak van Rekkem Capucienenstraat, 10, YPER Tel. 56 Schoone keus van Pensée - Planten. ALLERHANDE NIEUWS MEESTER KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING 8 i (Vervolg) IV. LITAUEN Litauen (Lietuva) ,js de ?uidelijkst gelegen der Bah^ehe staten en is begrensd in het noorden door Letland, in het Oosten door Rusland en in het zuiden door Duitschland met de provincie Oost-Pruisen. Aan de westzijde bezit Litauen slechts een kust van 22 km. zonder één enkele natuurlijke haven, daar de eenige haven van dat gebied deze van Memel was, die intusschen naar Duitschland is overgegaan. Het laag gedeelte aan de kust heet Samogitië en is tamelijk eenvor mig, doch vruchtbaar. Meer naar het zuid-oosten wordt het landschap meer heuvelachtiger en is rijk aan meren en bosschen. Evenals de drie andere reeds besproken staten is Litauen een republiek met algemeen stem recht en één kamer. De hoofdstad is Kowno (Duitsch Kaunas) een stad van ruim 100.000 in woners met een universiteit. Tot in 1918 was Li tauen een integraal deel van Rusland de erken ning als onafhankelijke staat volgde in 1920. Wilna dat eerst aan Litauen was toebedeeld, werd in 1920 door Polen bezet en de aanhechting door de Conferentie der Gezanten erkend, niet echter door Litauen. Het jongste akkoord tusschen Rusland en Li tauen stipuleert dat het door Polen aangehechte gedeelte zal worden weergeschonken, althans ge deeltelijk. Hierom zou nl. in Litauen een zekere ontstemming heerschen. Het afgestane gebied zou een oppervlakte hebben van 6800 vk. km. zoodat Litauen een totale oppervlakte zal hebben van ruim 60.000 vk. km., hetzij nagenoeg tweemaal België. De totale bevolking bedraagt, zonder de nieuwe gebieden rond Wilna, 2.320.000 inwoners, waar van 85 Litauers, 8 Joden, 4 Polen, 1,5 c7i Duitschers. Wilna zelf telt bijna 200.000 in woners. Litauen is in tegenstelling met de andere Oost- zeestaten overwegend katholiek (ongeveer 4/5), 10 is Protestant, 2.5 Grieksch-Orthodox, en bijna 8 Israëlitisch. Litauen is een landbouwstaatde bodem, waar van ongeveer de helft akkerland, is voor het grootste gedeelte zeer vruchtbaar. Meer dan 4/5 der bevolking is agrarisch, d. i. houdt zich bezig met landbouw. Dit land is een der voornaamste producenten van vlas en lijnzaad van Europa. Ook melker ij producten worden in groote hoeveel heden voortgebracht en de hoenderteelt is zeer omvangrijk, zoodat van beide producten aanzien lijke hoeveelheden worden uitgevoerd. Alhoewel de landbouw zeer uitgebreid is worden nog pri mitieve bebouwingen toegepastop vele plaat sen is bv. nog het drie-culturen-systeem in zwang. De beboschte oppervlakte bedroeg voor den we reldoorlog meer dan 25 maar is tot ongeveer 16 teruggeloopen. Toch is de boschcultuur nog omvangrijk (vooral naaldboomen) en de hout industrie een der voornaamste economische fac toren. Duitschland en Groot-Britanië zijn de beste klanten van Litauen naar deze landen wordt dan ook het overschot aan vlas, boter, eieren en hout uitgevoerd dit geschiedt langs de haven van Me mel, die tot voor enkelen tijd een autonoom ge bied was, maar ook intusschen tot Duitschland terugkeerde. Wij laten hier nog een en ander over dit gebied volgen. V. HET MEMEL GEBIED Tusschen Litauen en Oost-Pruisen lag een lange smalle strook land met uitweg o p de zee en in het zuiden begrensd door de Memel, die niets anders is dan de benedenloop van de rivier de Njemen, die uit Rusland komt gestroomd. Tot dit Memelgebied behoorde een deel van het Ku- rische Haff en van de Kurische Nehrung. (Het Kurische haff is een strandmeer van onge veer 2.000 vk. km. dat alleen door een zeer smalle kuststrook, 1 tot 3 km. breed, van de zee is ge scheiden. Deze bijna 100 km. lange band wordt een nehrung geheeten. Een smalle uitgang ver bindt het haff met de zee en aan deze monding het «r Memeier Tiefligt de haven van Memel. (Klapeida). Ietwat meer westwaarts, in de rich ting van Dantzig ligt het Frische Haff van de zee gescheiden door de Frische Nehrung). Zonder het Kurische Haff en de Kurische Neh rung had het Memelgebied een oppervlakte van 2416 vk km. en een bevolking van 150.000 inwo ners, overwegend Duitschers. In 1923 werd het Memelgebied door Litauen bezet en als integraal deel van dat land beschouwdeen landdag be hield nochtans het bestuur van het gewest dat aldus over een zekere autonomie beschikte. In den loop van dit jaar kwam Memel terug naar Duitschland, maar volgens de laatste berich ten zouden onderhandelingen aan den gang zijn voor het in huur nemen van de haven van Memel aan Litauen. Er is evenwel dienaangaande nog niets beslist. y (Wordt voortgezet). «Mercator». Wedersamenstelling van de misdaad Zooals vroeger aangekondigd was een bijgevoegd on derzoek bevolen geweest in de zaak Van Tourhoudt, doch wegens afwezigheid van wetsgeneesheer Thomas, die de lijkschouwing der in de vaart van Steenstraete teruggevonden lichaamsdeelen van de aan stukken ge sneden vrouw Alice Lemaistre had gedaan, kon er met vroeger overgegaan worden tot de hersamenstelling van het drama, dat destijds zoo'n groote opschudding verwekte. Deze hersamenstelling heeft thans deze week. name lijk Woensdag namiddag, te Rekkem plaats gehad. Dit nieuws was ter plaats spoedig bekend en vóór de wo ning van Van Tourhoudt verdrong zich dan ook een overgroote menigte nieuwsgierigen die door een stren gen ordedienst op afstand gehouden werd. Te 14 u. 30 kwamen twee auto's aan voor het huis der misdaad. Hieruit stapten de Heeren Van Thorenburg, raadsheer bij het Beroepshof te Gentprofessor Tho mas, wetsgeneesheerVan Heek, assistentSpilliaert. eerst-aanwezend commissaris J. Braet en A. Van Keer. inspecteurs, en verders de betichte Van Tourhoudt. die een kagoel over het hoofd droeg, en zijn medeplichtige Yvonne Deprez. Dadelijk begaven allen zich in huis. waar de werk zaamheden een drietal uren duurden. Twee getuigen werden er door de Heeren van het ge recht onderhoord. namelijk de herbergierster van Het Wit Paard waar Van Tourhoudt nog den avond der misdaad binnen kwam en deed alsof hij veel verdriet had over het vertrek zijner vrouw, en ook nog Mej. Yvonne Leglez. die verklaarde op den avond van 23 Fe bruari heel duidelijk een vrouwenkreet te hebben ge hoord. een schreeuw die kwam van het huis van Van Tourhoudt en die geslaakt werd als door iemand die om hulp roept. Van Tourhoudt erkent dit en beweert dat zijn vrouw inderdaad een kreet heeft geslaakt toen zij bij een twist dreigde een einde aan haar leven te zullen stellen. Vervolgens werd Yvonne Deprez ondervraagd. Deze had eerst verklaard dat zij aanwezig was geweest bij i het in stukken snijden van het lijk der ongelukkige Alice Lemaistre en zelfs Van Tourhoudt bij dit akelig werk was behulpzaam geweest. Later echter beweerde j zij dat zij dit alleen gezegd had op verzoek van Van Tourhoudt en om dezen te helpen, doch dat zulks de waarheid niet was. Zij zou alleen verscheidene dagen na het drama vernomen hebben dat Van Tourhoudt het lijk zijner echtgenoote in stukken gesneden had. toen, op haar vraag waar zijne vrouw was. Van Tourhoudt haar een stuk vleesch voorlegde en zegde Hier is zij Het is deze laatste verklaring die Yvonne Deprez thans, tijdens haar confrontatie met Van Tourhoudt. nog staande houdt. Tijdens de hersamenstelling in huis had Van Tour houdt zijn kagoel moeten afnemen, doch toen na afloop der verrichting, rond 17 u. 30. hij weer buiten gebracht werd, had hij reeds terug zijn aangezicht bedekt. Yvonne Deprez kreeg toelating om in 't voorbijgaan eens even in haar huis te gaan/ waar sedert hare aan houding nog een kindje geboren was dat zij nog nooit gezien had. Weenend verliet zij het ouderlijk huis en beide auto's namen vervolgens den terugweg naar Gent. Groote en Prachtige keus van WITTE EN GEKLEURDE TER BLOEMISTERIJ Op aanvraag gelast men zich kosteloos de bloemen op de graven te plaatsen op het Gemeen tekerkhof van Yper. Men gelast zich ook met het maken van BLOEMTUILEN, KRONEN en BLOEMKORVEN. YPER. Voor de accordeonliefhebbers. Op Maan dag 30 October 1939, van 13 u. 15 tot 13 u. 45, geeft de jonge Heer Bruno Verstraete. van Yper, een accor deonconcert voor Radio Kortrijk. Alle liefhebbers zullen gewis dit half uurtje accor- deonmuziek met veel genoegen beluisteren. ST-JAN-BIJ-YPER. Eervolle en welverdiende on derscheiding. De Heer Remi Lecluyse, hoofd-onder- wijzer en tevens ook nog voorzitter van het Christen Onderwijzers Verbond, komt vereerd te worden met het eereteeken Pro Ecclesia et Pontifice en met het Burgerkruis van le klas. Te dier gelegenheid werd door de Ypersche afdeeling van het Christen Onderwijzers Verbond Zaterdag laatst, 2r« dezer, hulde gebracht aan den verdienstelijken voorzitter, tijdens dewelke Z. E. H. Deken Vermaut. van Yper, hem de Pauselijke Onderscheiding en de Heer burgemeester van St Jan hem het Burgerkruis op dé borst speldden. De Heer Pladys. provinciale voorzitter van het Ver bond, bracht hulde aan de ijvervolle werking van den gevierde die sedert 1925 het beste zijner krachten aan het Verbond heeft gewijd, en daarna gaf E. H. Ver- haeghe, principaal van St Vincentscollege te Yper, een treffend beeld van dien voorbeeldigen en door iedereen geachten man. Ook Mevr. Lecluyse werd tijdens die huldebetooging niet vergeten en haar werd door het lief dochtertje van den secretaris van het Verbond, Meester Dhaenens, van Gheluvelt, een mooien bloemtuil overhandigd Meester Lecluyse. van harte proficiat voor uwe zoo welverdiende onderscheidingen. ZILLEBEKE. Geraamten ontdekt. Op het ge hucht Zwarte Leen, ook nog Cöte 60 geheeten, heeft dé Heer A. Ghyselinck, aan den voet van den aldaar opge- richten uitkijktoren, tijdens graafwerken welke hij al daar uitvoerde, de geraamten gevonden van twee En- gelsche soldaten. De dienst der Britsche krijgskerk- hoven werd verwittigd en kwam dadelijk het stoffelijk overschot dezer twee gesneuvelde soldaten weghalen om ze een waardige begraafplaats te bezorgen. Op dezelfde plaats werd ook nog een grooten en niet ontploften houwitser blootgelegd. HOUTHEM. Moto-ongeval. - De genaamde Huyghe Roger kwam per moto langs den steenweg naar Zant- voorde gereden, vergezeld van zijn verloofde die op de duozitting had plaats genomen, toen bij het uitwijken voor een aankomend gespan de pedaal aan den boord- steen van het gaanpad haperde, met het gevolg dat de motorijder het evenwicht verloor en ten gronde viel. In zijn val liep Huyghe verwondingen op aan het been en de rechterzijde terwijl zijn verloofde aan het hoofd gekwetst werd. KOMEN. Overstroomingen. Door de aanhou dende regens van dezen laatsten tijd is de Leie zoodanig gerezen dat ze reeds op vele plaatsen overstroom in gun verwekte.- Nabij het Godshuis staan vele plaatsen onder water. Ook op het gehucht Ten Brielen is de Zant- voordebeek uit hare oevers geloopen en heeft er vele landbouwgronden blank gezet. Te Neerwaasten, aan het gehucht De Mand. zijn meest alle Leiemeerschen over stroomd. Daar het water dreigt enkele oeverwoningen te bereiken, hebben sommige bewoners het geraadzaam gevonden de plaats te ontruimen. ZONNEBEKE. Gevolgen van het noodweer. Na enkele boomen uitgerukt te zijn is thans de Hanebeek uit haar oevers getreden. Omliggende weiden en velden staan blank. Op den Haringweg heeft zich e^n grond verzakking voorgedaan waardoor het vervoer belem merd werd. Feestavond. Op Zondag 29 Oktober, om 5 ure na middag, wordt door het Kristen Werkersverbond, ten voordeele van zijn opgeroepen leden, een feestavond ingericht. Op het programma staan vermeld kinema. gezangen en muziek. Kans bij het kaartspel. In Den Hertog van Bra bant speelde de bazin Irma Vandenbussche twee achtereenvolgende solo slims, wat zeer ongewoon mag genoemd worden. Medespelers warenSchier Leon. Lammers Marcel en Costenobel Kamiel. MOORSLEDE. Fietser tegen een boom. Zekere R. Vandewalle is met zijn. fiets langs de groote baan tegen een boom gebotst waardoor hij gewond werd aan hoofd en handen. LANGEMARCK. De bliksem sticht onheil. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is bij landbouwer Vereecke, wonende Kruisstraat op Merkem, de blik sem gevallen op een groote stroomijt, die gansch de prooi der vlammen werd. De pompiers, aanstonds ter plaats, konden gelukkiglijk de bijliggende gebouwen- vrijwaren. De schade beloopt bij de 3000 fr. en is niet door verzekering gedekt. PASSCHENDAELE. Hanenkraaiing. Op Zondag 29 Oktober, om 9 j ure voormiddag, in het lokaal De Sportwereld», bij M. Kesteloot, heeft er hanenkraaiing plaats volgens de gewone voorwaarden. 50 fr. vooruit. WAASTEN. Auto-ongeval. De handelaar Jé- róme Valcke reed 's avonds met zijn auto naar Wul- verghem. toen nabij de Steenbrug het rijtuig opeens slipte en tegen een dijk terechtkwam. De bestuurder werd aan het hoofd en den rechter schouder gekwetst. PLOEGSTEERT. Aanrijding. De 8 jarige Despi- noy Clement, wonende Armentiersweg, werd Woensdag avond aangereden door den motorijder Raymond D van Komen. De ongelukkige knaap, die enkele meters ver werd meêgesleurd. werd met talrijke verwondingen aan hoofd, schouder en dij opgenomen. ZANTVOORDE. Botsing. De motorijder Can- niere Jules, wonende langs den steenweg van Yper, is op den steenweg naar Komen met zijn moto gebotst tegen -het gespan van Delahousse Leon. Door den hevigen schok werd Canniere achterwaarts over van zijn moto geslingerd en liep verschillige kwetsuren op aan het hoofd, den rug en de dijen. NEERWAASTEN. Been gebroken. De kleine Desloovere Jan. 8 jaar oud, speelde Dinsdag op een gevelden boom, doch op zeker oogenblik viel de jongen ervan af en wel zoo ongelukkig dat hij zich het rechter been brak.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 14