RAPH -Tailor PACHA... ...tizeert uw koffie De Geschiedenis van een Oorlog CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet LADY HAIG vanaf 180 tof- 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R een gelegenheid zijn om onze binnenlandsche toeris- tteke organisatie volledig Bij te werken vereeniginjen voor vreemdelingenverkeer, hotelnljverheid. gidsen voor rmiAa- en 'stedenbezoek, enz f Ze nan eveneens te baat genomen om de banden 4an -amenwerking tiwschen alle locale, provmeiale en nationale instellingen voor toerisme nog nauwer toe te balen y.pfjr het verkrijgen van het best mogelijke ren dement. De toeristieke propaganda moet gereed zijn om. op elk <^>enblik, aangepast ^,kufjnen wordexy aan. de wij zigingen. welke de economische en politieke, nationale en internationale toestand mocht ondergaan. In geval van langdurigen oorlog, waarin ons land niet zou betrokken zijn, moeten wij pile noodige maatre gelen treffen om onze propaganda té richten óp de neu trale landed en. inzonderheid, op Nederland. .Macht anderzijds de vreae binnen afzienbarên tijd- onderteekend worden, dan fnoeten wij gereed zijn om een krachtige en doeltreffende propaganda naar alle zijden te voeren .en alzoo de gewisse psychologische ontspanning te benuttigen. Bovendien moeten wij. in de eerste onderstelling, rekening houden met de nieuwe levensvoorwaarden van ons volk. Voor de meeste Belgen is het, practisch, onmogelijk naar het buitenland te reizennu is het oogenblik aan gebroken om ze er toe te brengen hun eigen land te kennenDaarom moet van nu af aan het onontbeer lijke werk van aanpassing onzer binnenlandsche pro paganda ondernomen worden. Er dient, niettemin, rekening gehouden met de be perkingen welke de Landsverdediging aan de .toeris tieke exploitatie van sommige streken stelt. Om practische redenen raden wij eenieder aan, in de mate van zijn middelen, mede te werken aan het onderhoud en de ontwikkeling van het net der locale wandelingen en de signalisatie ervan aan het onderhoud en de uitbreiding van de wan delpaden aan het tot stand brengén van gedrukte practische gidsen».volgens nauwkeurige, algemeene richtsnoeren ("de coördinatie zal door hét Commissariaat verzekerd worden) aan de voorbereiding van nieuwe propaganda aan het in goeden staat brengen van het materiaal voor tentoonstellingen aan net aanleggen of verbeteren van fotografische verzamelingen, noodig voor de publiciteit langs de pers; aan de bescherming van de musea, de kunstschat ten en oudheden, in samenwerking met den bevoegden ambtenaar van het Ministerie van Openbaar Onderwijs; aan de inrichting van geleide bezoeken aan Na tuur- en Stedenschoon ten behoeve van het leger. Het Commissariaat-Generaal voor Toerisme wil die positieve werking bevorderen, welke ons land een soe pele en tevens krachtige organisatie, en het nationaal toerisme den grootsten bloei kan schenken. Hij stelt de bedrijvigheid en de medewerking van elk organisme, zoo locaal als federaal, ten zeerste op prijs. Hij zal ze zijn materieelen en zedelijken steun ten volle ver- leenen en is er zeker van bij alle de beste hulp te vin den. De provinciale secretarissen voor toerisme zullen, zoo ais vroeger, aan die medewerking de organieke een heid weten te verleenen. welke noodig is om de geza menlijke krachtinspanning doelmatig en vruchtbaar te maken. - In de tegenwoordige omstandigheden zullen ze vooral zorg dragen de algemeene leidende beginselen van het Commissariaat en van den Hoogen Raad voor Toerisme aan de mogelijkheden en de noodwendigheden van elke proyincie aan te passen. Ik ben ervan overtuigd, Mijne Heeren. dat de hooger uitgedrukte gedachten met uw eigen bezorgdheden overeenstemmen. De toewijding tot de zaak van het Belgisch Toerisme, waarvan U reeds zóóveel bewijzen hebt gegeven, is voor mij een waarborg dat U steeds. Mijne Heeren, voor het gemeenschappelijke werk, de bedrijvige en vrucht bare medewerking, welke nü meer dan ooit onontbeer lijk is. zult over hebben. De Commissaris-Generaal. J. A. Goris. Les habitants d'Ypres auront appris avec beau- coup de regret le décès de Madame la Maréchale Haig. survenu le samedi, 21 octobre dernier. Avant son mariage avec Sir Douglas Haig, la défunte était dame d'honneur de S. M. la Reine Alexandra. Depuis la guerre, personne ne s'est intéressé plus qu'elle a la cause des anciens combattants. Elle s'y dévoua de toute son énergie. Lady Haig était la présidente de la section fé- minine de la British Legion en Ecosse. Elle avait également sous son patronage la «Lady Haig Poppy Factory d'Edimbourg. dont tous les em ployés étaient exclusivement des anciens soldats blessés de la grande guerre. Lady Haig venait souvent visiter Ypres, a l'oc- casions des pieux pèlerinages faits au Front par les families des anciens combattants écossais. Elle en était l'organisatrice et les conduisait en personne. Son dévouement a cette oeuvre s'inspi- rait d'un zèle infatigable, quoique sa satlté lais- sat fort a désirer. Elle montra toujourS la plus profonde sympathie pour tous l?s anciens soldats alliés. Britanniques. Francais ou Beiges. Son action restera vivace dans le souvenir de tous, non moins que son charme gracieux et sa constante bonté. La défunte laisse trois filles, et un fils qui sert en ce moment dans l'armée Anglaise. Lady Haig repose désormais a cöté de son mari, le maréchal Douglas Haig, dans le calme cime- tière de l'ancienne Abbaye de Dry burg, prés de la demeure ancestrale de la familie, a Bermersyde. VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 ERANSCH-DCITSCH FRONT. De Fransche troe pen hebben zich, van bij den inzet van het Duitsch offensief, teruggetrokken op een linie die van te voren met zprg in gereedheid was gebracht. Zij leden hierbij slechts geringe verliezen, doch een hunner detachemen ten. bestaande uit een officier en een vijftigtal onder officieren en manschappen, werd door den vijand om singeld en moest zich. na een moedige verdediging, overgeven. Ook de Franschen hebben, op verschillende plaatsen krijgsgevangenen gemaakt. Over het algemeen is thans de kalmte teruggekeerd op het front en. be halve wat plaatselijke bedrijvigheid van de artillerie ei\ van patroeljes, zijn er geen belangrijke gebeurtenissen aan te stippen. FRANKRIJK. Het Fransch gedeelte van het dorp Mondorf. dat door de Fransch-Luxemburgsche grens in twee wordt gesneden, evenals het dorp Evrange wer den geheel ontruimd. ENGELAND, Duitsche vliegtuigen hebber Edin burgh en ook de monding van de Forth overvlogen. Het afweergeschut opende het vuur en Britsche jdchttoestel- len doorkruisten de lucht. Ook in het Zuiden en het Oosten van Schotland werd het alarm gegeven. Een Duitsche balion landde te Cruden in Aberdeenshire. Een lange kabel, die aan den ballon bevestigd was, ha perde aan de draden eener electrische leiding, waar door de ballon in brand schoot. Aan den ballon bevond zich een opschrift Opgepast, levensgevaarlijk DUITSCHLAND. Rijn en Moezel dreigen buiten hun oevers te treden Te Berlijn is de ontgoocheling, verwekt door het akkoord van Turkije met Engeland en Frankrijk, groot en men beweert dat Turkije zich zijn roekelooze daad zal beklagen. TURKUE. Het verdrag gesloten met Engeland en Frankrijk is geldig voor een termijn van 15 jaar. stil zwijgend vernieuwbaar telkens voor den duur van 5 jaar behalve opzegging minstens 6maanden vóór het verstrijken van den termijn. Door dit verdrag beloven de betrokken landen elkander wederzijdschen steun en bijstand te verleenen in geval zij zich tegen een aanval moeten verdedigen. ROEMENIË. De recruten der lichting 1940 worden vroeger opgeroepen en zullen thans reeds tegen 15 No vember a. s. onder de wapens zijn. BULGARIJE. Koning Boris zou alle vroegere Bul- gaarsche eerste-ministers en ministers van Buitenland- sche Zaken raadplegen over den internationalen toe stand. De Heer Kiosseivanof. hoofd van de afgetreden regeering. werd met de vorming van een nieuw kabinet belast. ITALIË. Het sluiten van het Turksch-Britsch- Fransch bijstandsverdrag heeft in gansch Italië het gunstigste onthaal genoten. AMERIKA.Senator Pittman dient belangrijke amen dementen in aangaande de neutraliteitswet. De gezant der Vereenigde Staten, bij zijn terugkeer te Tokio, sprak er een rede uit waarin hij een krachtdadige waar schuwing richtte tot Japan zoo het niet van houding verandert inzake de Amerikaansche belangen in China. POLEN. Volgens den Berlijnschen correspondent van een Zweedsch blad. zou er op 1 November een nieuwen onafhankelijken Poolschen Staat, met War schau als hoofdstad, opgericht worden. Drie millioen Poolsche Joden zoudefl in een bijzonder gebied, waar van Lublin de hoofdstad zou zijn, bijeengebracht wor den. ZATERDAG 21 OCTOBER FRANSpH-DUITSCH FRONT. pe Frynsche artil lerie heeft Perl onder haar vuur genomen, alsmede de baan Perl-Schendorf. Luxemburgsche ooggetuigen mee- nen dat de Duitschers een aanval hadden gedaan, die echter teruggeslagen werd. Ook de luchtvaart was zeer bedrijvig. Volgens een mededeeling van het opperbevel van het Duitsche leger hebben de Franschen zich te ruggetrokken uit het Warndtwoud. ten Westen van Saarbrücken. behalve op twee hoogten welke vlak bij de grens gelegen zijn. Tengevolge van de geweldige re gens en de stijging van de Moezel zjin de loopgraven op de Duitschen oever van de Moezel overstroomd en onbruikbaar. ENGELAND. Een Britsche stoomboot, de «Clan Chisholm van 7.256 ton werd door een Duitsche duik boot in den grond geboord. Vier nieuwe destroyers van 15Ó0 ton werden te water gelaten. 250.000 nieuwe manschappen worden opgeroepen, zij vormen de eerste klassen welke aangeworven zijn ingevolge'de konink lijke proclamatie van 1 October. Duitsche vliegers de den een aanval op eèn konvooi Britsche schepen in de Noordzee, doch werden op de vlucht gedreven. Vier Duitsche toestellen werden neergeschoten. DUITSCHLAND. Pet Duitsche schip Schwahen- land». dat onlangs het 'Engelsch schip «Clement» in den grond boorde, werd óp zijh beurt door een Engelscji oorlogsschip- tot zinken gebracht. De bemanning werd aan boord genomen alsmede de kapitein en een officier van de Clement die door de Duitschers waren ge vangen genomen. Op verschillende Oplaaiden zij» er overstroomingen in,.,de Rijnvallei, 134.000 Poolsche krijgsgevangenen, zijn. jn Duitschland werkzaam in het landbouwbedrijf. -irrtou BELGIË. Vreemde vliegtuigen, die zoo hoog vlogen dat zij niet konden vereenzelvigd worden, werden bo ven Erquelinnes en ook in de streek van Bergen waar genomen. Van zoodra het afweergeschut in actie kwam, verdwenen ze over de Fransehe grens. /{>E i POLEN. De Duitsche verliezen in Polen zouden veel aanzienlijker zijn dan totnogtoe bekend werd. ESTLAND. De Soviët-troepen hebben hun aange wezen basissen bereikt. FINLAND. De Finsche regeering zou tegenvoor stellen doen aan Moskou. s ROEMENIË. Te Boekarest acht men het bijeen roepen van een conferentie derBalk&nstaten. onder leiding van Mussolini, niet uitgesloten. DENEMARKEN. Tengevolge van liet laatste storm weder zijn talrijke mijnen van een Duitsch mijnveld van Uifsund. tusschen Zeeland en Moen. op drift ge gaan. Verscheidene, ervan ontploften reeds. Om die reden werd de dienst der ferry-boats tusschen Zeeland en Moen geschorst. ZWEDEN. Het Zweedsch stoomschip GUstaf Adolf metende 1.450 ton, dat zich naar Engeland be gaf, werd tot zinken gebracht. De bemanning werd door een Noorsch schip gered. FRANKRIJK. - De dorpen ZoUfftgen en Wolmerange- Ïes-Mmes, nabij- de Luxemburgsche grens, werden op hun beurt ontruimd. AMERIKA. De Senaat zal. naar verwacht wordt, tegen het einde der week beslissen over de herziening der neutraliteitswet, zoödat de Kamer zich nog vóór 5 November zal kunnen uitspreken In de regeerings- kringen blijft men vertrouwen stellen in den uitslag der debatten. NEDERLAND. De interdepartementeele commissie voor raadgevingen aan de regeering zal voorstellen drie nieuwe pantserschepen te bouwen voor de verdedi ging van Nederlandsch-Indië. ITALIË. Een akkoord werd geteekend betreffende de overplanting naar Duitschland van de Duitsche Staatsburgers die in de Italiaansche provincie van de Opper-Adige verblijven. ZONDAG 22 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Deze laatste dagen hadden er geen belangrijke krijgsverrichtingen meer plaats Het geweldig Duitsch offensief, waaraan men Zich verwachtte, werd nog niet ingezet en thans'blijkt het hoe langer hoe meer dat dit nog lang zou kunnen uitblijven. Den 1611 dezer vielen de Duitschers aan op twee plaatsen, doch spoedig bleek het dat hun doelein den zeer beperkt waren. Zij vergenoegden zich met het bezetten der kleine vooruitgeschoven posten die de Franschen vrijwillig ontruimd hadden. De nieuwe ver- weerstelling der Fransche troepen loopt thans van de Moezel, langs het ravijn van Apach. naar de heuvel kammen tusschen Ritzing en Waldwisse, en vandaar, meer naar het Zuiden toe. naar het gebied van de Nied, waar een linië kleine poéten nog door de Franschen, bé- zet blijft. In het Warndtwoud zijn de Franschen ook eenigszins teruggetrokken, maar zij bezetten steeds de beboschte hoogten ten Oosten van dien uitsprong. Tën Zuiden van Saarbrücken is er geen wijziging. Ten Oosten van de Saar vormt de Blies een frontlijn. De Franschen bezetten de hoogten die Forbach beheerschen en bedreigen ook voort Zweibrücken en Pirmasens. Tengevolge van het ongunstig weder gedurende dé ver- loopen week was de bedrijvigheid der. luchtmacht zeer beperkt. Door het stijgen van Rijn. Moezel en bijrivie ren worden de krijgsverrichtingen ook in grootê mate gehinderd De Britsche troepen hebben hun stellingen bezet. FRANKRIJK. Bij de aankomst van de Italiaansche paketboot Conte-di-Savoiate New-York werd bé kend gemaakt dat 61 Duitsche passagiers van dit schip door de Fransche overheden aangehouden werdek; te Algiers, waar hét schip door een Fransch watervlieg tuig verplicht werd te stoppen. De aangehouden- Duit schers zullen in een concentratiekamp -iópgesloten won den. (O ENGELAND. Een nieuw alarm werd Zondag smor gen op een gedeelte der Engelsche kust gegeven. VN ai- middags deden twee Duitsche vliegtuigen een verken ningstocht boven de Zuid-Oostelijke kust vafe Schot land, doch een der toestellen werd neergeschoten. Vijf Duitsche vliegers, wier toestellen neergehaald werden tijdens den aanval op een Britsch konvooi, werden op gepikt in volle zee. waar ze op «en rubberbootje rond dreven. Ongeveer 1500 schoolkinderen uit de dorpen bij de brug over de Forth worden naar het binttertland overgebracht. NEDERLAND. De Nederlandsche regeering 'bestu- WIJ Ott >J({" ftfc li: Aangenomen kleermaker „der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan iedeij kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2