Cinema 'Oud Yper' Drie Jonge Meisjes groeien op TEGENSLAG 3 (3 jeunes filles onf grandi) (EPREUVES) tittmUFMlrSWi* ■deert de DuitioiW^njuW «verbet sp^eurlijk begeleiden van NederlandScht Schejben tioor Britsóh'e oorlogssche pen, doch men doet van nu reeds opmerken dat. de Britsche regeering nog geen enkel aanbod gedaan heeft om Nederlandsche vrachtschepen te begeleiden, r DUITSCHLAND. Hitier heeft alle rijksstadhouders en gouwleiders naar de hdófdstad ontboden, waar zij door den Fuhrer zouden ontvangen worden. Het besluit tot die bijeenroeping zou genomen zijn na langdurige besprekingen op het Ministerie van Buitertldndsche Zaken, den algemeenen legerstaf er. de admiraliteit Een Duitsche1 kustwachter is op een miin geloopen en er zouden 65 slachtoffers te betreuren hzijn. TURKIJE. Door zijn verdrag .met Engeland en Frankrijk heeft dit land den Duitschen drang naar het Oosten gestremd. LITAUEN. De Litausche legeroverheifl- heeft dan de troepen bevel gegeven om in den loop van den avond een gedeelte van Wilno te bezetten. FINLAND. Het Russisch eskader, dat vóór Talinn geankerd lag. is vertrokken en dit heeft een gevoel *lan verlichting in Finland verwekt. POLEN. De Poolsche regeering protesteert tegen het houden van een plebisciet in Russisch Polen, daar dergelijke volksraadpleging onder de militaire bezet ting in'strijd is mét het internationaal recht. MAANDAG 23 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De bedrijvigheid op het front is sterk verminderd en alles beperkt zich bij eenig artillerievuur en enkele verkenningen. Thans wordt bekend gemaakt dat. zoo de Fransche troepen zich niet vrijwillig teruggetrokken hadden uit de voor uitgeschoven posten die zij vroeger bezetten, hipv. toe stand er thans zeer gevaarlijk had geweest tengevolge van de onverwachte stijging der rivieren, bijzonderlijk in het Saargebied. De Fransph-B.ritsche troepen hebben nochtans verscheidene strategische punten van belang in het Duitsche grensgebied behouden en dit spijts de aanvallen die de Duitschers er .herhaaldelijk op waag den. DUITSCHLAND. De bijeenroeping van den staf der nationaal-socialistische partij wordt beschouwd als een bewijs dat men voor een nieuw tijdperk in den oor log staat. Volgens berichten uit Berlijn beteekent deze bijeenkomst dat Hitier nu alle hoop op vrede opgegeven heeft en de leiders zijner partij raadpleegt om de vijan delijkheden op de doelmatigste wijze te leiden. Men heeft den indruk dat er in de eerste plaats een krach tige blokkade tegen Engeland zal uitgeoefend worden door meedoogenlooze luchtraids, terwijl de krijgsver richtingen tegen Frankrijk zich tot loutere verdediging zouden bepalen. Verscheidene generaals zouden wegens monarchistische propaganda aangehouden of van hun bevel ontheven zijn. Dr Goebbels beschuldigt Churchill den. voornaamsten aanstichter van den oorlog te zijn en de i« Athenia in den grond te hebben doen boren. ENGELAND. -"=• In de streek van de Forth en in Zuid- Oost-Sehotland werd nogmaals luchtalarm gegeven. Het opperbevel der Britsche legers in Frankrijk heeft be sloten over te gaan tot onmiddellijke vergeldingsmaat regelen op sommige militaire Duitsche doeleinden, ge legen achter de Siegfriedlinie, indien de Duitsche lucht macht voortgaat mei raids te ondernemen tegen Enge land. De Press Association weerlegt de beweringen van Minister Goebbels betrekkelijk dè Athenia Twee, .kleine Britsche stoomschepen werden door Duit sche duikbooten in den grond geboord. FRANKRIJK. De voorzitter van den Ministerraad, de Heer Daladier, beraadslaagt met admiraal Darlau. Ontheffing werd verleend van de in- en uitvoerverbo den voor den doorvoer naar en van Italië van goederen die bestemd zijn voor of afkomstig van geallieerde of neutrale landen. RUSLAND. Stalin heeft aan Hitier laten weten dat Duitschland op geen militairen steun van Rusland tegen de verbondenen moet rekenen. De Finsche afvaardiging is te Moskoü teruggekeerd en de vroeger onderbroken besprekingen worden hervat. TURKIJE. Een financieel en economisch akkoord wordt met Engeland gesloten. Engeland verleent een krediet van 60 millioen pond sterling en zou het grootste gedeelte der Turksche uitvoerproducten opslorpen. LETLAND. Russische oorlogsschepen zijn in de havenstad Libau toegekomen. M. Munters, minister van Buitenlandsche Zaken, legde een verklaring af over de huidige betrekkingen metRusland die, zegde hij, steunen op het wederzijdsch vertrouwen. Verder verklaarde hij dat het streven van de Soviët-Unie één ding met haar Baltische buurstaten gemeen heeft, namelijk het ver langen om niet. in den oorlog betrokken te worden. LITAUEN. De Litausche troepen zijn over de ad ministratieve grens getrokken en zullen morgen waar schijnlijk de streek van Wilna bezetten. Een militaire Sovietzending is te Kaunas aangekomen om samen met de Litausche militaire overheden het aantal en de plaats der Sovietgarnizoenen in Litauen te bepalen. DENEMARKEN. Op een klip van het eiland Moen werden 50 lijken ontdekt voortkomende van een gezon ken Duitschen kustwachter. Landbouwers -verklaren, van op de kust. getuige te zijn geweest van een zeege vecht tusschen onbekende schepen. DINSDAG 24 OCTOBER DUITSCH-FRANSCH FRONT. De fiegerbdrichten d'gor de Fransche en Duitsche militaire overheden be- kënd gemaakt, melden geen bijzondere krijgsverrichtin gen. Er heeft een verwoeden strijd plaats gehad om een dorpje, gelegen ten Westen van Forbach, dat ten slotte in handen der Franschen bleef. De Duitschers hebben öjjSnieuw gebruik gemaakt van luidsprekers waardoor aan de Franschen wordt medegedeeld dat Duitschland slechts vreedzame bedoelingen tegenover hen heeft, cftich de Fransche soldaten hebben deze toespraken met geweerschoten beantwoord. Tengevolge van de onop houdende regens en ook van de troepenbewegingen die aldaar _plaats hebben, zijn al de wegen van het front ft een- echtcft modderpoel herschapen. Al de akkers staan blank, waf alle bedrijvigheid grootelijks belem mert. ENGELAND. De Britsch'-BelglSrfre handefsheSpré- krngenfworde^ hernomen. Tijdens him aanvallen op de Fji'th Of Forti? zouden de Duifecheri ZWÓre borrtbar- nentqtoestellen verloren hebben. Van Engelsche zijde (ren*er -een 30 tal slachtoffers ondék-het marineper- (ïeel en werd de Iron Dukelicht beschadigd. VMERIKA. Het Amerikaansch sèhip City óf Intwordt door een Duitschen kruiser gekaapt en 18 Duitsche matrozen hebben' het naar de Russische ven van.Moermansk opgeleid. De vjootoverheid der .ven heeft liet schip voorloopig vastgebonden en de jitséhe fikminhing gèlnferneerd. De Amèrikaansche wa uiwierzoek ingested en. zoo wordt, lë'laflin.g van Het- s8hm minder dan 50 t.- h. 'cortfrabanrie-^feyat. >ai zij aah Duitschland en Rusland'vrhgeh die Cfty"of Flttft w^fer VTij te laten. LITAUEN. Er wordt bevestigd dat onderhandelin gen aan den gang zijn met Duitschland voor de terug gave aan Litaiiënwvdii -de^Hakbn van MFemel voor den duur van 55 jaar. Binnen zeer korten tijd'zou èen ak koord daarover bekend gemaakt worden. Men denkt dat de bezetting der stad Wilna Woensdag zal voltrokken zijn, deze van het overige gebied zal geleidelijk ge schieden. RUSLAND. Op het- Kremlin hebben nieuwe bespre kingen plaats gehad met de Finsche afgevaardigden, doch Stalin zou hun tegenvoorstellen verworpen hebben. De Finsche afvaardiging verklaarde dat zij geen vol macht had om andere voorstellen te aanvaarden en daarover nieuwe onderrichtingen aan haar regeering ,moest vragen. De afvaardiging is dan ook naar Helsinki teruggekeerd. FINLAND. Men is van oordeel dat de Russische voorstellen een nieuwe spanning zullen veroorzaken. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde nochtans daf de nieuwe toestand geen aanleiding tot onrust geeft. POLEN. Het Vatikaan heeft protest aangeteekend tegen de verdrukking van de Katholieke kerk in het door de Duitschers bezette gebied Zoo Duitschland dit protest zwijgend voorbijgaat, zal de H. Stoel het er- bijgevoegd gedocumenteerd verslag kunnen openbaar maken. - LETLAND. De Commissies van Lettische en Rus sische militaire deskundigen hebben hun werkzaamhe den té Riga besloten en het akkoord onderteekend, waarbij de toepassing geregeld wordt van het bijstands- verdrag dat op 5 October te Moskou 'gesloten werd. GRIEKENLAND. De Grieksche stoomer Konstan- tinos Hadpipateroswerd in de Noordzee tot zinken gebracht. Drie leden der bemanning zijn vermist. ITALIË. Men schat dat slechts een vierde der be volking van Bolzano, Merano en Brixén zal willen ver trekken om van het Duitsche Rijk deel uit te maken. Over het algemeen zal wellicht de helft der bevolking uit Zuid-Tirol in Italië willen blijven De betrokkenen, ongeveer 200.000, hebben de keus tusschen de Duitsche en Italiaansche nationaliteit. In het eerste geval moeten zij over de Alpen trekken en naar verluidt zullen zij overgeplant worden naar de provincie Krakau, waar het klimaat en de aard van den bodem ongeveer dezèlfde zijn als in Zuid-Tirol. DENEMARKEN. Een Deensch stoomschip heeft in de Noordzee twee Duitsche vliegers opgepikt, waarvan een gekwetst was. NOORWEGEN. Vreemde vliegtuigen, die niet kon den vereenzelvigd worden, hebben het Noord-Oostelijk punt van Noorwegen overvlogen, WOENSDAG 25 OCTOBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht maakt alleen gewag van eenige bedrijvigheid der patroeljes en van artilleriegevechten ten Westen van de Saar, terwijl de Duitsche mededeeling aankon digt dat de Duitsche troepen ten Westen van Volklingen vijandelijke achterhoeden hebben aangevallen en tot aan de overzijde van de grens hebben achteruitgedre ven. Generaal von BrauchitstK, opperbevelhebber van het Duitsche leger, heeft de troepen op het front be zocht. De samentrekkingen van troepen achter de' Sieg- friedlijn zijn nog altijd even belangrijk en men oordeelt dat de Duitsche legermacht daar over voldoende troe pen beschikt om een grooten aanval te wagen. Er wordt ook nog steeds propaganda gevoerd met luidsprekers op auto's, met het doel Frankrijk los te maken van En geland, doch van zoodra die luidsprekers gebruikt wor den, beginnen de Franschen te schieten. DUITSCHLAND. In den nach't van lAinsdag en Woensdag hebben Britsche vliegers een verkennings vlucht gemaakt boven Berlijn, Hamburg en Maagden burg. Tengevolge van dezen luchtraid heeft het radio station van Hamburg zijne uitzending onderbroken tij dens de redevoering Van von Ribbentrop. In zijne rede, die de rijksminister van Buitenlandsche Zaken te Dan zig hield, verklaarde de Heer von Ribbentrop onder meerHet nationaal-socialistische Duitschland en So- viët-Rusland kunnen als goede buren leven. Door de regeling' in het 'Oosten heeft Duitschland een kolonisa tiegebied voor de komende geslachten gevestigd. De grenzen van het Duitsche rijk zijn thans definitief en buiten het koloniale vraagstuk heeft Duitschland thans geen eischen meer te stellen. ENGELAND. De indruk, welke de redevoering van von Ribbentrop gemaakt heeft, is dat ze voornamelijk voor het binnenland bestemd is. Toch wordt erin ge poogd Engeland en Frankrijk te scheiden en men vindt er, zoo zegt men te Londen, dezelfde onwaarheden in betreffende de aanvallende bedoelingen van Engeland waarvan iedereen, buiten het Duitsche rijk, weet dat deze slechts bestaan in de verbeelding van de leden van de nationaal-socialistische regeering. Ten Westen der zeeëngte van Gibraltar werd het Britsch stoomschip Tafnar door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Een ander Britsch stoomschip Stonegatewerd tus schen Panama en Madera door den pantserkruiser Deutschland in den grond geboord. AMERIKA. Staatssecretaris Hut! hééft verklaard dat de inbeslagneming van de City of Flintdoor de Duitschers een gewelddaad /is. Het staatsdepartement zal de Russische regeering verzoeken het schip weer vrij te laten. De debatten over de'herziening der neu- traliteftswet zfullen thans bespoedigd wol/dén tèn einde de herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. FINLAND. Moskou zou geen nieuwe eischen ge steld doch alleen enke'le aanpassingen van het bestaande ontwerpgevraagd hébben, dié door de Finsche regee ring zullen onder/qcht worden, waarna de Finsche af vaardiging naar MoskoÉ kalterugkeeren om er de on derhandelingen voort te zetten. BULGARIJE. Op voorstel van den ministerraad heeft Koning Boris een decreet onderteekend waarljii het parlement èntbonden wordt en nieuwe wetgevende verkiezingen bevolen worden. POLEN. De nieuwe grenzen tusschen het Duitsche Rijk en den Poolschen staat werden vastgesteld en zul len weldra bekend gemaakt worden. De nieuwe PoM- sche staat'Éóu ongeveer het derde van den vroegeren zijn. t LITAUEN. Het bericht omtrent de teruggave v«n Memel wordt in officieele kringen ten stelligste gelo genstraft. ESTLAND. Tot hiertoe hebben reeds 4.900 Balten het land verlaten om naar Duitschland terug te keerén. ZWEDEN. Het parlement keurde een krediet gp|d van 3tjmillibenkronen (ong«vg$r 251 ZgjüHpeu JrartJ?:> vooir Ren aankoop van 102 milltSfi-è vregjuigert? DONDERDAG 26 OCTO°™ FR A leSCH-DUITSCHFRONT. Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Maandag 30 October te 8 uur Zondag 29 October, te 2 en 5 uur (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur Woensdag 1 November te 5 en te 8 uur Ter gelegenheid van Allerheiligen, het zoolang verwacht succes r De groote fransch. gesproken film De beste film van de jeugdige Deanna Durbin, die zich er werkelijk van haar beste zijde laat zien en de toeschouwers in vervoering brengt door haar jeugdig spel en haar schoone stem. Iedereen moet deze groote superproductie zien Groote fransch gesproken film Een hartroerende film met Margaret Sullivan. ECLAIR JOURNAL. Kinderen toegelaten. Goed verwarmde zaal. der houdt steeds aan en reeds is de eerste sneeuw ge vallen op het Saar- en Moezelfront. Volgens de Duitsche mededeeling hebben de Franschen beproefd den heuvel te herbezetten gelegen op 12 kilometer van Volklingen. dichtbij de grens, en die gister door de Duitschers bezet werd. De Fransche aanval werd door het Duitsch artil lerie- en mitrailleuzenvuur verlamd op Fransch grond gebied. Het Fransch legerbericht meldt enkel ontmoe tingen tusschen contactelementen en wederzijdsch'e be drijvigheid der artillerie op verscheidene punten van het front. Volgens den Franschen legerstaf zouden de Duitschers bij hun aanvallen van 16 October ongeveer 2.000 tot 3.000 man verloren hebben aan dooden en ge kwetsten ENGELAND. In zijn wekglijksche verklaring over den toestand zegde de Heer Chamberlain in het Lager huis o. m. dat de Britsche versterkingen steeds regel matig toekomen in Frankrijk dat de vernietiging van vijandelijke duikbooten geschiedt op een schaal die' de overtuiging geeft dat deze bedreiging voor den Britschen handel zal verwijderd worden,; dat de Engelsche stoo mer Stonegatedoor het Duitsch oorlogsschip Deutschland in den grond geboord werddat 5 an dere Engelsche schépen eener tonnemaat van 2,275 ton tot zinken werden gebracht, doch dat vijandelijke sche pen voor samen 2.836 ton werden in beslag genomen. Verders drukt hij zijn misprijzen uit voor de wijze waarop Düitschland den onderzeeschen oorlog voert, zegde dat het Engelsch-Fransch-Turksch verdrag met voldoening vernomen werd in het Britsche Keizerrijk en Frankrijk, en sprekende over de rede van von Rib bentrop verklaarde hij dat Duitschland verantwoorde lijk is voor den oorlog en zijn gevolgen. FRANKRIJK. Drie gewezen communistische ka merleden werden in voorloopige vrijheid gesteld De 35 andere blijven nog aangehouden. DUITSCHLAND. Van uit Oslo werd het gerucht verspreid als zou het Duitsche slagschip Gneisenau tijdens een Britschen luchtraid op Wilhelmshaven in tweeën zijn gesneden geweest. Dit bericht wordt echter in bevoegde Duitsche kringen gelogenstraft en ook het Britsche ministerie van, Luchtmacht heeft er geen be vestiging van ontvangen. -- RUSLAND. De Soviët-Russische ambassadeur in Zweden is naar Moskou geroepen geworden en naar aanleiding daarvan worden thans geruchten verspreid volgens dewelke Rusland de toestemming van Duitsch land zou verkregen hebben om, na afloop der onder handelingen met Finland, een ultimatum te zenden aan Zweden, waarin de vrije beschikking van de havens van Gotemburg en Karlskrona voor de Russische vloot zou geëischt worden. De Soviët-regeering heeft aan den Britschen ambassadeur een nota overhandigd waarbij zij verklaart het Britsche standpunt inzake oorlogscön- trabande te verwerpen en aan Engeland het récht ont kent Russische schepen te praaien. De geïnterneerde Duitsche bemanning van de «City of Flint» werd weer vrijgelaten. Dit vrachtschip zou voor machineherstel naar de haven van Moermansk gebracht geweest zijn, en de ambassadeur der Vereenigde Staten te Moskou werd ervan verwittigd dat de gansche bemanning gaaf en gezond is 8 FINLAND. De Finsche regeering heeft den uitvoer van Finsche en vreemde munt verboden. Volgens wel ingelichte middens te Berlijn zouden de Russische voor stellen aan Finland onaanvaardbaar zijn. SLOWAKIJE. Dr Joseph Tisso, de huidige Slo- vaaksche eerste-minister. werd met eenparige stemmen, tot voorzitter der republiek verkozen. DENEMARKEN. Een Duitsch jachttoestel. dat zich verplicht zag in Denemarken te landen, werd aange slagen en de bemanning geïnterneerd. NOORWEGEN. Volgens Zweedsche bron werd ook het Noorsehe schip «Lorenz Hansen» door den Duit schen zakkruiser Deutschland in den grond geboord De bemanning werd gered. NEDERLAND. Men is zonder nieuws van het Ne derlandsche motorschip «Safe», dat op 7 October uit Antwerpen vertrok naar Riga. waar het in normale omstandigheden den 16 October moest toekomen. Men maakt zich ongerust over het lot van dit schip. Sedert Donderdag middag is het telefonisch en telegrafisch verkeer met Düitschland onderbroken, zonder dat men er de oorzaak van kent. CANADA. De verkiezingen in Quebec bewijzen dat Canada onvoorwaardelijk aan de zijde van Enge land en Frankrijk staat. ZUID-AFRIKA. Kolonel Reitt. de Zuid-Afriftaan- schg jjnuiister die te Londen is aangekomen, heeft een radiorede uitgesproken waêftm fty'de solidariteit van fcuid-Afrika met Engeland ferzekert

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3