Gemeenteraad van Yper Verslag der zitting van 23 October 1939 De zitting wordt te 19 u. 10 geopend. Zijn te genwoordig de Heeren Vanderghote, burgemees ter-voorzitter Delahaye en Berghman, schepe nen Jvr. Cornillie, de Heeren Missiaen, Michiel, Vergracht, Van Alleynnes en Leuridan, raadsle den Versailles, secretaris. M. Vanderghote. Ik moet u de verontschul digingen aanbieden van den Heer schepen Bie- buyck en van den Heer Muiier, die beiden onder de wapens geroepen zijn, alsmede van den Heer Pattyn, die wegens ziekte de zitting van dezen avond niet kan bijwonen, en van den Heer La- haye, die belet is. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, de Heer Capoen heeft mij zooeven opgebeld en gevraagd hem dezen avond eveneens te willen verontschul digen. I. Proces-verbaal der zitting van 25 Septem ber 1939. De Heer secretaris geeft lezing van het verslag der laatste openbare zitting van 25 September 11. M. Vanderghote. Indien er geen bemerkingen op dit proces-verbaal te maken zijn, dan verklaar ik het goedgekeurd. M. Van Alleynnes. Zou de Heer secretaris geen lezing willen geven van het paragraaf be trekkelijk de voorlanden De Heer secretaris, na verklaard te hebben dat hij het verslag niet in zijn geheel gelezen heeft, voldoet thans aan de vraag van den Heer Van Alleynnes. M. Van Alleynnes. Het is dus wel verstaan dat .het deel, door de aanpalende eigenaars te be talen op den prijs der voorlanden, slechts zal be rekend worden na aftrek van de toelagen die de stad voor het leggen der voorlanden zal ontvan gen M. Vanderghote. Ja. Ten andere dit staat al- zoo duidelijk in het verslag bepaald. Ik verklaar dan het proces-verbaal goedgekeurd. II. Commissie van Openbaren Onderstand Houtgewassen Openbare verkooping. M. Vanderghote. De Commissie van Openba ren Onderstand heeft in haar zitting van 3 Octo ber 1939 een beraadslaging genomen aangaande den staat der kappingen die tijdens den winter 1939-1940 dienen uitgevoerd te worden in de bos- schen die haar toebehooren en welke aan het Woudbeheer onderworpen zijn. Het hout voort komende van deze verbeteringswerken wordt ge schat als hebbende een waarde van 1850 fr. De Commissie heeft besloten de noodige machtiging aan de hoogere overheid te vragen om de houtge wassen, voortkomende van de uit te voeren kap pingen, openbaar te mogen verkoopen. Het sche pencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De tegenwoordige raadsleden stemmen ja, uit genomen de Heer Missiaen, lid der Commissie van Openbaren Onderstand, die zich onthoudt. III. Commissie van Openbaren Onderstand Leening Aanvraag. M. Vanderghote. In zitting van 19 September 11. heeft de Commissie Van Openbaren Onderstand de volgende beraadslaging genomen Na kennis genomen te hebben van het schrijven der Na tionale Bank van België die de terugbetaling eischt van de door haar vroeger toegestane kre dietopening van 980.000 fr. en overwegende dat de voornaamste inkomsten der Commissie be staan in de pachtprijzen harer landelijke eigendommen, dat deze landpachten slechts eischbaar zijn den 1 October van ieder jaar ge zien de geringe inkomsten waarover, de Commis sie verder in den loop van het jaar beschikt om het hoofd te bieden aan de gewone uitgaven voor ondersteuning der behoeftigen en voor onder houd der gestichten welke haar toebehooren ge zien de belangrijkheid dezer gestichten, zooals hospitaal, moederhuis, twee weezenscholen, ou derlingengestichten, enz.gezien de groote uit gaven die dagelijks door deze gestichten gevergd worden en de noodzakelijkheid beroep te doen op een kredietopening om in deze uitgaven te kun nen voorziengezien de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas zich bereid verklaard heeft een lee ning toe te staan mits in pandgeving van titels der openbare schuld, ter waarde van de te ont- leenen som. welke de Commissie bezit en reeds bij de Nationale Bank neerlegde als pand voor de door deze inrichting vroeger toegestane krediet opening, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand aan de bevoegde overheid de noo dige machtiging te vragen om aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas een som van 980.000 fr. te mogen ontleenen voor een termijn van 180 dagen die stilzwijgend vernieuwbaar is. Het schepen college stelt voor een gunstig advies over deze be raadslaging uit te brengen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als voorgaande punt bijgetreden. De Heer Seys komt hierop de raadszaal binnen. IV. Stadsbibliotheek a) Rekening 1938 b) Begrooting 1940. M. Vanderghote. De rekening der stadsbi bliotheek voor het dienstjaar 1938 sluit in ont vangsten met de som van 8.446 fr. 58 en in uitga ven met 8.411 fr. 57, wat een overschot laat van 35 fr. 01. Ik stel voor die rekening goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Thans dienen wij ook nog de begrooting voor het dienstjaar 1940 goed te keuren, die de som voorziet van 7000 fr. M. Leuridan. Ik heb geen bemerking te ma ken op de begrooting zelf, maar zou toch een vraag willen stellen die betrekking heeft op de stadsbibliotheek. Ik zou namelijk begeeren te weten zoo er daar in die bibliotheek geen boek werken in 't dubbel zijn en zoo ja, of het niet mo gelijk ware deze aan de bibliotheek te onttrek ken om ze aan een andere inrichting te schenken die ze op dit oogenblik op heel nuttige wijze zou kunnen gebruiken. Het is niet noodig hier, meen ik, de boeken in 't dubbel te bezitten en die zou den thans nuttig kunnen geschonken worden aan het werk voor de soldaten. Gij zult misschien, zeggen dat het abnormaal is boeken van de stads bibliotheek weg te geven, doch als ze in 't dubbel of misschien zelfs in 't driedubbel voorhanden zijn, dan mag dit toch geschieden. De vraag zou aan den stadsbibliothecaris kunnen gesteld wor den om te weten of hij geen dubbele boeken mis sen kan. Het gebeurt dikwijls dat de bibliotheek giften ontvangt van uitgevers, schrijvers, bijzon deren of andere inrichtingen en het kan ook wel vaak gebeuren dat er twee exemplaren van het zelfde boek geschonken worden. Ik zou aan den raad willen vragen dat hij zijn instemming be tuigen zou om deze boeken aan het werk van den soldaat af te staan. M. Delahaye. Het gebeurt ook heel dikwijls dat eenzelfde boek vier of vijfmaal door lezers gevraagd wordt, bijzonderlijk voor wat de volks boeken betreft. M. Vanderghote. Het ware best deze vraag voor onderzoek over te maken aan de Commissie der Bibliotheek. Gezien den omzendbrief van den Heer Gouverneur ons aanmanende zooveel moge lijk besparingen te doen, is het schepencollege van gedacht het voorziene krediet voor den aan koop van boeken met 2000 fr. te verminderen. M. Missiaen. Hetgeen ons voorgelegd wordt is geen begrooting, doch alleen maar een staat van uitgaven. Ik zie geen inkomsten vermeld en nochtans moeten er inkomsten zijn voor de bi bliotheek, gezien ik in de rekening zie dat een toelage van iets meer dan 1400 fr. van de provin cie ontvangen werd. Ook de uitgave voor de wedde of vergoedingen aan den stadsbibliothe caris betaald zou hier moeten ingeschreven wor den. M. Vanderghote. Dit wordt in de stadsbegroo- ting voorzien. M. Missiaen. Dit moet in de begrooting der bibliotheek komen. Ik veronderstel dat die toe lage der provincie jaarlijks betaald wordt. M. Vanderghote. Ja. M. Missiaen. Wanneer de bibliotheek een toelage krijgt van de provincie, dan ontvangt ze er ook een van den Staat. M. Vanderghote. De toelage van den Staat wordt meest onder vorm van boeken gegeven. M. Missiaen. Neen. M. Vanderghote. Wij zullen de aandacht, van de Commissie der bibliotheek daarop vestigen. Ik vraag thans dat de raad zou beslissen aangaan de de door het schepencollege voorgestelde ver mindering van 2000 fr. Heeft iemand daartegen eenig bezwaar in te brengen M. Leuridan. Ik heb er bezwaar tegen, ten andere het is die som van 2000 fr. niet die de red ding brengen zal. De Heer Gouverneur heeft u tot bezuiniging aangemaand, maar het zal toch wel zijn bedoeling niet geweest zijn dat deze bezui niging moet gebeuren ten nadeele van hetgeen voor het onderricht en de cultuur van het volk gedaan wordt, te meer dat het budget ervoor reeds zoo gering is. Ik vraag dus dat gij die som van 2000 fr. zoudt behouden. M. Vanderghote. Dit jaar werden er 27.000 boeken uitgeleend of geraadpleegd in de biblio theek. Voor een stad als Yper is dit een heel mooi resultaat en ik denk dat het aantal uitgeleende boeken een schoon gemiddelde bereikt heeft dat moeilijk nog verhoogen zal. Het is dus niet noo dig thans nog de bibliotheek meer uit te breiden, gezien er daar voldoende boeken voorhanden zijn en er voor het oogenblik niet mag gehoopt wor den dat er nog meer zal gelezen worden. Ik stel dus voor het voorziene krediet van 3000 fr. voor den aankoop van boeken tot op 1000 fr. terug te brengen. De stadsbibliotheek is thans reeds wel voorzien van boeken en er is daar niets tekort. M. Missiaen. Het is ons niet mogelijk te stem men over hetgeen voorgesteld wordt, omdat er geen inkomsten voorzien zijn in hetgeen gij de begrooting noemt. Indien de stadsbibliotheek aan staande jaar nogmaals een toelage van 1400 fr. ontvangt van de provincie en ook een toelage krijgt van den Staat die minstens wel 1000 fr. be draagt, wat te zamen 2400 fr. uitmaakt, dan zou de stadsbibliotheek maar 1000 fr. mogen uitgeven. M. Vanderghote. De begrooting der biblio theek is niet onderhevig aan dezelfde voorwaar den als de stadsbegrooting. Het voorstel dat wij thans doen is de voorziene som van 7000 fr. tot op 5000 fr. terug te brengen. M. Leuridan. De beroerde tijden die wij be leven mogen geen aanleiding geven om het wei nige dat voor de geestesontwikkeling van het volk gedaan wordt, nog in te krimpen. M. Delahaye. Er zijn nog nooit geen tijden geweest dat er zooveel gelezen wordt als nu. De Heer stadsbibliothecaris heeft mij dit nog on langs gezegd. Ik zou dus het voorziene krediet van 3000 fr. stemmen, want er worden tegenwoor dig veel boeken gevraagd. Wij zouden dus liever elders wat sparen. M. Vanderghote. Wij zullen overal moeten sparen. M. Seys. Wij zouden thans het krediet kun nen stemmen en dan kan er nog altijd uitgezien en aangedrongen worden om alle mogelijke be sparingen erop te doen. Zooals de Heer Missiaen het zegt, is het geen eigenlijke begrooting die ons voorgelegd wordt. Ik zou thans eenvoudig de voorziene som met 1000 fr. verminderen. M. Vanderghote. De Heer Seys stelt dus voor de begrooting op 6000 fr. terug te brengen. M. Leuridan. En ik stel voor ze te behouden. M. Missiaen. Ik zal tegen stemmen op beide sommen, omdat het geen begrooting is die ons voorgesteld wordt, en ik verkies een begrooting. M. Vanderghote. Ik stel voor thans te stem men over het voorstel van den Heer Leuridan, zijnde het behoud der voorziene som van 7000 fr. Stemt ja de Heer Leuridan neen dè Heeren Delahaye, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Missiaen, Michiel, Vergracht, Van Alleyn nes en Vanderghote. M. Vanderghote. Gezien dit verworpen is, stel ik nu voor de som van 6000 fr. te willen stem men. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Vanderghoteneen de Heeren Missiaen en Michiel. V. Nijverheidsschool a) Rekening 1938 b) Begrooting 1940. M. Vanderghote. De rekening der Nijver heidsschool voor het jaar 1938 sluit als volgt: ont vangsten 84.835 fr. 75 en uitgaven 82.209 fr. 18, 't zij met een overschot van 2.626 fr. 57. Ik stel voor die rekening goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. En nu hebben wij de be grooting voor het dienstjaar 1940. Ingevolge de ontvangen onderrichtingen stelt het schepencol lege voor ook enkele bezuinigingen op deze be grooting te doen. De begrooting der Nijverheids school voorziet in ontvangsten, daarin begrepen de opbrengst der stichtingen Vandenbussche, Merghelynck, enz., de som van 84.871 fr. 75. De uitgaven, waarin begrepen zijn de wedden van het administratief en onderwijzend personeel, de bestuurskosten, verwarming en verlichting, enz., beloopen eveneens tot de som van 84.871 fr. 75. Hierop stellen wij thans de volgende bezuinigingen voor in artikel 10 de voorziene som van 2000 fr. voor aankoop van modellen tot op 1000 fr. te ver minderen dan verder het krediet van 600 fr. voor de bibliotheek tot op 300 fr. terug te bren gen en de som voorzien voor kosten der prijsuit- deeling van 1200 fr. tot op 600 fr. te verminderen. Ik stel voor dit te willen goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys. Vergracht, Leuri dan en Vanderghote onthouden zich de Heeren Missiaen, Michiel ër. Van Alleynnes. M. Missiaen. De handelwijze van het sche pencollege is niet aannemelijk. Wij zijn geroe pen de begrooting der Nijverheidsschool te on derzoeken en wanneer wij hier den bundel ko men nazien dan zien wij er niets anders in dan de begrooting zooals zij door den beheerraad der school voorgesteld wordt. Doch hier nu ter zitting worden er door het schepencollege verande ringen voorgesteld, zoodat het ons niet meer mo gelijk is na te gaan welke gevolgen deze wijzigin gen zullen hebben. Wij zouden ten minste toch de gelegenheid moeten hebben ons daarover in te lichten. M. Vanderghote. De thans voorgestelde ver andering is het gevolg van het onderzoek dat het schepencollege dezen namiddag aan de begroo ting der Nijverheidsschool gewijd heeft. Ten an dere, de voorgestelde vermindering is maar ge ring. M. Missiaen. Tot hiertoe heeft de beheerraad der Nijverheidsschool steeds al gedaan wat mo gelijk was om de uitgaven zoo laag mogelijk te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4