DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE MUSIQUE 6 Handels- en Nijverheidskamer van Yper Voor onze Wesf-vlaamsche Kunst ACENDAS DE BUREAU ET DE POCHE pour 1940 en vente au bureau de ce journal 34 - rue au Beurre - 34 OUDERDOMSPENSIOENEN Algemeene Opziener OMER ROBYN Monrlstraat', 8 YPER Tel. 159. I Lecons de Piano par Melle A. Blanckaert YPERSCHE VOETBALKRONIEK Het Bestuur heeft vanwege den Centralen Dienst voor Contingenten en Vergunningen de volgende mededeeling ontvangen waarop het de aandacht der leden vestigt. Centrale Dienst voor Contingenten Brussel, en Vergunningen. den 28 October 1939 45, Wetstraat. De firma's of personen welke invoer-, doorvoer- of uitvoervergunningen aanvragen, worden er door den Centralen Dienst voor Contingenten of Vergunningen om verzocht er zorg te willen voor dragen, op hunne aanvraag een eenzelvigheidsnummer te vermelden, sa mengesteld uit het nummer van hun postcheckrekening gevolgd van het ordenummer der aanvraag en van de verkorting Inv.. Doorv. of Uitv., al naar gelang het een invoer, doorvoer of uitvoer betrefl. Voorbeeld de firma titularis van de P. C. R. 306.066. welke eene eerste aanvraag indient voor den uitvoer, zal volgens de hoogervermelde aanduidingen aan deze aanvraag volgend nummer geven: 306.066/ 1/Uitv.de volgende aanvragen zullen de nummers 306.066/2/Uitv. 306.066/3/Uitv. enz... dragen; het nummer dient zeer duidelijk en leesbaar geschreven boven op het bescheid, in den rechterhoek, tegen den bovensten rand. zoodanig dat hij zoo goed mogelijk in het oog springt. De Dienst rekent er op dat al de betrokken firma's en personen het voor gewoonte zullen nemen met deze aan beveling rekening te houdenzij is bedoeld om in het vervolg de mededeelingen, briefwisselingen, opzoekingen enz. te vergemakkelijken en het uitreiken der vergun ningen te bespoedigen. De Vereeniging zonder winstbejag Voor onze West- vlaamsche Kunstwaarvan het initiatief genomen werd door Zijne Excellentie den Heer Gouverneur Baels en waarvan het voorzitterschap, op aandringen van de Algemeene Vergadering en van den Raad van Beheer hem werd opgedragen, is er vast toe besloten, ondanks de tijdsomstandigheden, hare werking in en door te zetten d. i. door het brengen van steun en be helping aan de kunstenaars. Reeds in den aanvang van het jaar voelden de kuns tenaars den weerslag van den internationalen toestand. Sedert het leger op versterkten vredesvoet werd ge bracht en het economisch leven in ons land angstig is geschokt geworden door den staat van oorlog tusschen grootmachten, is de finantieele toestand van de kunste naars er zeker niet op verbeterd. Desondanks blijft het als een mijlpaal boven water dat, in deze uitzonderlijke tijden, de geestelijke waar den van het volk dienen hooggehouden. In afwachting dat de actie ten voordeele van letter kundigen, architecten, musici en andere kunstenaars vasteren voet krijgt, heeft de Raad van Beheer beslo ten onmiddellijk een bestendige werking op touw te zetten ten voordeele van de kunstschilders en kunst beeldhouwers uit Westvlaanderen. Deze kunstenaars worden onder de bescherming der Vereeniging genomen. Deze laatste zal betrachtenin tense propaganda voor hun werk, en a fortiori den ver koop van dit werk. Begrijpelijk dat in dit geval, hoewel de actie finan- tieel gunstig kan uitvallen voor den kunstenaar, de Raad van Beheer verplicht is zich op het standpunt te stellen, dat zijne bemoeiingen vooruit en vooral DE KUNST MOETEN DIENEN. Ten einde deze propaganda en dezen verkoop te be vorderen, wordt volgende werking onder het oog ge nomen 1) Zooveel mogelijk tegen Kerstdag, alhier te Brugge, een tentoonstelling in te richten van schilder- en beeld houwwerk voor deze tentoonstelling zullen allerlei middelen aangewend worden om de propaganda zoo breed en zoo doelmatig mogelijk te laten gebeuren trouwens van nu af aan wordt, onverminderd het in richten dezer tentoonstelling, de echte kruisvaart ten voordeele van de kunstenaars ondernomen 2) deze tentoonstelling zal aanleiding geven tot een bestendig contact met de kunstenaars, die te allen tijde door tusschenkomst van de vereeniging hun wer ken zullen kunnen laten aanbevelen voor verkoop, aan alle inrichtingen of partikulieren die nog voor onder steuning van de kunst onder vorm van aankoop van werken kunnen aangesproken worden. Aanbeveling eenerzijds, als anderzijds aanneming van werken voor de ontworpen tentoonstelling welke naderhand nog door andere kan opgevolgd worden, zal evenwel onderworpen worden aan volgende voorwaar den 1de kunstenaar is gehouden op eigen kosten de wer ken die hij wenscht te laten aanbevelen of ten toon te stellen te sturen naar de vereeniging. 2) Hierin bijgestaan door belanglooze bevoegden, zal deze Vereeniging de WERKEN aanwijzen welke voor aanbeveling of tentoonstelling in aanmerking zullen komenniet aanvaarde werken zullen vanzelfsprekend niet in de propaganda, van welken vorm ook, begrepen worden. Kunstschilders of kunstbeeldhouwers uit Westvlaan deren die van de voordeelen dezer werking willen ge nieten, gelieven zich onverwijld schriftelijk aan ,te melden bij de Vereeniging zonder winstgevend doel «Voor Onze Westvlaamsche Kunst», Provinciaal Hof, Brugge. Ter toelichtingde Raad van Beheer is samenge steld als volgt VoorzitterZ. Exc. den Heer Gouverneur Baels. OndervoorzitterHeer Vandenberghe J., Bestendig Afgevaardigde te Roeselare. Secretaris-SchatbewaarderHeer Lode Lagasse, let terkundige te Brugge. Leden HH. J. De Coene, nijveraar, Kortrijk L. Be- kaert. nijveraar, Zwevegem Dr L. De Winter, Brugge C. Loontiens, stadsarchivaris, Oostende; B. Van Eeghem, Provinciaal Raadslid, Brugge W. Vande Velde, Proku- reur des Konings, leperG. Florizoone, nijveraar, VeurneR. de Gheldere, notaris. HeistA. Florizoone, burgemeester, OostduinkerkeM. Vanden Broucke, schepen, Knokke; G. Persyn, notaris, Wingene; Ch. Pil. architect. Oostende. STORTINGEN VAN GEMOBILISEERDE VERZEKERDEN. Door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg wordt ons medegedeeld 1) De werknemers die in hun dienst loontrekkenden hadden thans onder de wapens geroepen, zullen er voor zorgen dat de pensioenkaart van de betrokkenen tijdig aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas worde overgemaakt. Zij zullen deze formaliteiten eveneens nakomen ten overstaan van diegenen onder hun perso neel die gewoon waren hun stortingskaart te vragen ten einde zelf de overmaking ervan te verzekeren. 2) De loontrekkenden of de vrijwillig verzekerden die bij hun oproeping onder de wapens nog in het bezit waren van hun pensioenkaart dienen er voor te zorgen dat ze tijdig aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas worde overgemaakt. Bij voorkomend geval dient een familielid er voor te zorgen dat voormelde formaliteit worde nagekomen. Er wordt er aan herinnerd dat de pensioenkaart aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas dient overgemaakt vóór den 26 der maand die volgt op de verjaarmaand van den verzekerde. De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg herin nert aan de werkgevers wier beroepsbezigheid niet is onderbroken en die nog werklieden of bedienden te werk stellen, dat zij er toe gehouden zijn de sociale wetten toe te passen. Wat meer inzonderheid het vesti gen van het ouderdomspensioen van hun personeel be treft, moeten zij op elk loon of wedde de persoonlijke bijdrage afhouden en de werkgeversbijdrage storten. De onder de wapens geroepen werkgevers dienen niet uit het oog te verliezen dat zij niet in het minste ervan ontlast zijn gedurende hunne oproeping, de pensioen wetten toe te passen ten overstaan van hun werklieden en bedienden die in hun onderneming nog te werk wor den gesteld. Zij zullen derhalve er voor zorgen den persoon gedu rende hun afwezigheid belast met het beheer hunner onderneming, alle noodige inlichtingen te verstrekken en er op waken dat deze onderrichtingen nauwkeurig worden nagekomen. Het komt als gepast voor de werkgevers aan hun ver plichtingen bondig te herinneren. HANDENARBEÏDERS (werklieden). Het bedrag der persoonlijke bijdrage dient te worden afgehouden van het eerste loon in den loop van elke maand aan den verzekerde uitbetaald. Het gezamenlijk bedrag van de persoonlijke en van de werkgeversbij dragen wordt binnen de acht dagen der afhouding er van in lijfrentezegels omgezet. De stortingskaarten moe ten aan de Lijfrentekas worden overgemaakt vóór den 26 der maand die volgt op de verjaarmaand van den verzekerde hieruit volgt dat wat de in den loop van de maand September geboren verzekerden betreft, de stortingskaart tot het verzekeringsjaar 1938-1939 betrek kelijk. uiterlijk op 25 October aan de Lijfrentekas dient overgemaakt. Zooals het in een voorgaande mededeeling werd ge zegd, zijn de werkgevers wier werklieden onder de wa pens zijn geroepen en aan wie zij geen loon meer uitbe talen, nochtans er toe gehouden de stortingskaarten dier verzekerden bij te houden en maandelijks in het vak waarin het zegel normaal dient geplakt, de vermelding gemobiliseerd te schrijven 'en tevens, indien het mo gelijk is, de hoedanigheid van den verzekerde bij het leger soldaat onderofficier officier De stor tingskaarten van de onder de wapens geroepen loon trekkenden moeten aan de Lijfrentekas worden over gemaakt binnen den hierboven vastgestelden termijn en er zal onmiddellijk worden overgegaan tot het opmaken van een nieuwe stortingskaart voor het volgend verze keringsjaar. BEDIENDEN. Het bedrag der persoonlijke storting (3 zal bij elke betaling op de bezoldiging van den bediende wor den afgehouden. De werkgeversbijdrage dient op hetzelf de tijdstip gestort. Binnen de eerste acht dagen van de maand volgende op die waarin het bedrag der persoon lijke storting werd afgehouden dient aan de verzeke ringsinstelling vermeld bedrag en dat van de werk geversbijdrage gestort. Zooals in een vorige mededeeling gezegd zullen de werkgevers steeds op de stortingsborderellen, die maan delijks aan de verzekeringsinstellingen worden toege stuurd, de namen der gemobiliseerde bedienden opge ven zelfs indien de bezoldiging niet meer wordt uitge keerd. Zij zullen in de kolom OPMERKINGENhet woord gemobiliseerd vermelden en indien het moge lijk is zullen zij de hoedanigheid van den betrokkene bij het leger vermelden soldaatonderofficier officier Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 Ir. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VELTRNE GENT De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. lr Prix au Conservatoire Royal 41. Rue de l'Höpital, Poperinghe. (1714) Uitslagen van Zondag 29 October 1939 II'' klasse Gew. afdeeling A D. C. Blankenberge S. C. Veurne 5—0 Middelkerke S. V. Blankenberge 2—3 Gistel De Panne 1—2 Nieuwpoort Oudenburg 3—2 F. C. Torhout Koksijde f. f. 0—5 Afdeeling B R. S. Waregem Aalbeke ff. 0—5 Deerlijk - Waregem Sp. 2—7 A.A. Moeskroen Dottenijs 4—0 Rekkem Avelgem 2—2 Harelbeke Lauwe 1—1 Stade Kortrijk Izegem 6—3 Afdeeling C Houthulst - Wervik Sp. 7—1 Gh. Moorslede Waasten 7—1 leper R. C Wervik 6—0 Geluwe Komen 4—0 Bizet Toek. Meenen 6—1 Poperinge Vlamertinge 2—1 Kadetten Afdeeling A V. G. Oostende F C. Brugge .0—5 D. C. Blankenberge S. V. Blankenberge lr0 Knokke A. S. Oostende 1—6 Afdeeling B F. C. Roeselare - S. K. Roeselare 1—10 V rienden wedstrijden F. C. Roeselare F. C. Brugge 3—2 R. S. Waregem Wakken 3—4 C. S. Yper 6 Racing Wervik 0 Ofschoon de rood-witten de laatste geklasseerde van de reeks te ontmoeten hadden, waren de liefheb bers bevredigend opgekomen. Toen scheidsrechter H, Holvoet de ploegen ten opgooi riep, stonden onze jon gens als volgt opgesteld Sonneville Lesage Versa vel Vandamme Dumalin M. Boudry Alleman, Cherchye, Dumalin C., Godderis, Gauquie De bezoekers winnen den toss en Yper moet tegen een lichten wind het spel beginnen. Dadelijk zijn onze jon gens voor de vijandelijke kooi, maar Carton, de Wer- viksche keeper, die tusschen de palen staat, zal zich weldra onderscheiden. Twee hoekschoppen leveren niets op. terwijl de verdere aanvallen op een goede verdedi ging stuiten, die het overdreven passenspel onzer voor- lijn gemakkelijk te keer gaat. Sonneville moet tusschen- komen op schot van den linksbuiten. Anderzijds redt Carton al duikelend een gevaarlijke zending van God deris. Een derde hoekschop blijft onbenuttigd, terwijl vele doelkansen teloor gaan bij gebrek aan doordrij- vigheid. Nochtans dient er aan toegevoegd dat de be zoekende keeper moeder kans op zijn kant heeft. Zoo onderscheidt hij zich op .schoten van Gauquie en Du malin. die beter lot verdienden. De rust breekt dan ook met ongeopenden stand aan. Bij de herneming heeft Yper zijn elftal gewijzigd. Gauquie wordt centerhalf, Dumalin M. centervoor en Dumalin C buitenlinks. Deze verandering schijnt de goede te wezen, want nauwelijks is de tweede speel- helft aangevangen of, op inzenden van Alleman, teekent Dumalin M. het eerste doel der partij aan. De rood- witten geraken nu in zwier en dwingen kort naeen vier hoekschoppen af. Gauquie kopt tot vier maal toe boven of nevens. Maurice gij verdiendet beter. Doch weldra wordt de druk onzer jongens al grooter en grooter. Op ontzetting van Lesage, snelt Godderis iedereen voorbij en nummer twee is geboren aan de 19<" minuut. Een weinig later mist Dumalin M. een reuzenkans. de kee per uitgeloopen zijnde. Na samenspel tusschen Dumalin en Godderis, doelt deze laatste een derde maal aan de 22p minuut. Dumalin C. wil niet ten achter blijven, want op persoonlijke poging wijzen de bordjes al 4-0 een minuut nadien. Een hard schot van Dumalin M. en ver volgens van Boudry vinden Carton op de goede plaats. Een corner brengt niets op. Intusschen tracht Wervik zich los te rukken, doch verder dan onze backs geraken ze niet. Sonneville heeft niets te doen. Op vrijen schop voor hands, zendt Boudry langs Cherchye naar Godde ris deze gaat er van dóór en Carton mag zich voor de vijfde maal omdraaien aan de 33c minuut. Op aan dringen van Vandamme wordt een hoekschop toege staan. die onbenuttigd blijft. Het einde nadert snel en in de laatste minuten schiet Alleman naar doel, Carton houdt onvoldoende en Godderis is vlug erbij om een zesde maal den kranigen Wervikschen keeper te vloe ren. Onze jongens behalen dus een 6-0 zege. die zij eigenlijk maar in de tweede speelhelft verdienden. Im mers, in het eerste deel van den wedstrijd werd er te veel met het leder gepast en nog gepast, zoodat er niet doelmatig genoeg gewerkt werd. Tegen Waasten dient er dus gespeeld zooals Zondag laatst na de rust en het succes zal dan ook niet lang uitblijven. Onze jongens zullen dus voor een vijfde overwinning willen zorgen. Algemeen klassement S. C. Bizet 5 4 0 I 29 7 9 F. C. Poperinghe 5 4 1 0 20 8 8 C. S. Yper 5 4 1 0 1*1 8 8 S. K. Gheluwe 5 3 2 0 17 11 6 F. C. Comines 5 2 2 1 15 10 5 F. C. Warnêton 4 2 2 0 12 13 4 S. V. Vlamertinghe 5 2 3 0 12 19 4 Toek. Meenen 4 1 2 1 11 17 3 Houthulst 2 1 1 0 8 5 2 Gheelster 2 1 1 0 7 6 2 Wervik Sp. 5 0 4 1 5 22 1 Racing Wervik 5 0 5 0 3 30 0 Matchen van Zondag 5 November 1939 Rac. Wervik Gheelster Yper Warnêton Toek. Meenen Vlamertinghe Bizet Wervik Sp. Poperinghe Gheluwe Comines Houthulst

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 6