rasiMKM -HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 20 jaar, N' 32 4 November 1939 20 Année, N 32 4 Novembre 1939 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT DOODENHULDE AAN DE BEVOLKING Gevonden en Verloren Voorwerpen NÉCROLOGIE Zondagrust Repos Dominical Op den eersten Zondag na Allerheiligen, dus morgen gaat te Scherpenheuvel de terecht be roemde Kaarskensprocessie uit. Scherpenheuvel ligt op 6 km. ten oosten van Diest. op de groote baan van Diest naar Aarschot. Deze kleine plaats werd in den aanvang van de 17' eeuw, op initiatief van de Aartshertogen Al- brecht en Isabella, geprojecteerd. Naar allen schijn door Wenceslas Coebergher, dieln elk ge val de architect van de kerk geweest is. De kerk van Scherpenheuvel staat in het middenpunt van de markt, die een zevenhoek vormtook de stra ten van het stadje spreiden zich in zeven richtin gen uit tot aan de plaats van de gesloopte omhei ning. Het eigenaardig plan is hoogst waarschijn lijk geïnspireerd naar een Italiaansch model. De kerk werd begonnen in 1607 en voltooid in 1627 zij ook heeft een zevenhoek als grondplan en heeft een koepel als bekroning. Al ligt het dorpje op een heuvel, toch is deze niet scherp en steil, zooals de naam het kan laten veronderstellen. De naam Scherpenheuvel zou de vertaling zijn van het latijnsche Mons acutus, Collis aspera en zou beteekenen dorre, onvrucht bare heuvel. Reeds in de 14° eeuw was deze plaats gekend voor hare bedevaart, want de vlaamsche schrij ver Lodewijk Van Velthem spreekt er reeds over in zijn Spieghel HistoriaalSedert eeuwen dus gaan de menschen ter bedevaart naar Scherpen heuvel. Maar dit is niet het geval met de Kaars kensprocessie. Wanneer dit gebruik bepaald ontstond kan niet met zekerheid worden vastgesteld. Algemeen wordt nochtans aangenomen, dat het in 1629 be gon, en wel ter gelegenheid van een dankproces- sie ter eere van O. L. Vrouw van Scherpenheuvel, toen de pest op vreeselijke wijze woedde in Bra bant en Antwerpen. In dien tijd werd de eerste Zondag na Allerheiligen het feest van O. L. Vrouw Bescherming gevierd. Dien Zondag van Allerheiligen, ten jare 1629 moet de toeloop van pelgrims bijzonder groot geweest zijn de bede vaarders vroegen aan den toenmaligen pastoor een processie te mogen houden, doch dit werd ge weigerd. Tegen valavond, na herhaald aandrin gen werd er besloten een processie te houden met het O. L. Vrouw-beeld. De kaarsen die de men schen bijhadden werden aangestoken het beeld plechtig opgenomen, en het volk, in stoet, ver gezelde, met de brandende kaarsen tusschen de vingers, het O. L. Vrouwenbeeld. De daaropvol gende dagen daalde het sterftecijfer sterk tot de ziekte gansch uitgeroeid was. Uit erkentelijkheid hield de bevolking en de bedevaarders er aan jaarlijks den traditioneelen ommegang bij te wonen. Na de processie worden dan de gewijde kaarsen zorgvuldig mee naar huis gedragen en bewaard. De Kaarskensprocessie is een belangrijke ge beurtenis in de streek van Scherpenheuveljaar lijks komen duizenden deze processie bijwonen die alleen reeds van folkloristisch standpunt uit zeer eigenaardig is. Bekend is ook de schilderij die kunstschilder Frans Vanleemputten aan deze processie wijdde en die bewaard wordt in het Museum voor schoone Kunsten te Antwerpen. De nieuwe door Duitschland bezette steden in het vroegere Duitsche gebied hebben steeds een groote cultuur-historische beteekenis gehad. In 1473 werd in de stad Thorn de astronoom Coper nicus geboren, die het astronomisch systeem van Ptolemeus omverwierp en het bewijs leverde, dat niet de aarde, maar de zon het middelpunt van het heelal is. In 1668 werd te Danzig geboren Daniël Fahrenheit, de uitvinder van den naar hem ge noemden thermometer. Een andere beroemde Dantziger is de filosoof Arthur Schopenhauer, die in 1788 geboren werd. Ook generaal Erich von Falkenhayn, die van 1913 tot 1915 minister van Oorlog was en in den we reldoorlog tot einde Augustus 1916 chef van den generalen staf van het Duitsche veldleger was, stamt uit het Oosten. Hij werd in 1861 op de burcht Belchau bij Graudenz geboren. Generaal Veldmaarschalk en rijkspresident von Hindenburg besluit deze rij. Hij werd in 1847 te Posen geboren en stierf op' Neudeck in 1934, de West-Pruisische bezitting zijner familie. Reysiger. Tengevolge van het slecht weder heeft de Hel- denhulde, welke door het stadsbestuur jaarlijks ingericht wordt ter gelegenheid van Allerheili gen, dit jaar met den gewonen luister niet kun nen plaats hebben. Een fijne regen begon reeds te vallen enkelen tijd vóór het uur dat voor de vorming van den stoet bepaald was, doch niettegenstaande dezen tegenslag kwamen de afvaardigingen, nochtans wat minder in getal dan de voorgaande jaren, van verschillende maatschappijen op de Vandenpeere- boomplaats toe, waar ze zich nabij het gedenk- teeken der Ypersche gesneuvelden verzamelden. Aan weerskanten van het gedenkteeken ston den de vlaggen der Ypersche Oudstrijdersveree- nigingen geschaard, terwijl het stedelijk brand weerkorps en de Harmonie Ypriana er rechtover harlden plaats genomen. Korts na 11 uur schallen plots de klaroenen der brandweer en daar verschijnt de Heer Vander- ghote, burgemeester, vergezeld van de Heeren Clinckemaille, arrondissementscommissaris De- lahaye en Berghman, schepenèn, alsmede van verscheidene gemeenteraadsleden en andere over heden. Dadelijk begeeft de Heer burgemeester zich voor het monument, aan den voet van het welk hij een prachtigen bloemenkrans neerlegt, terwijl de vlaggen der maatschappijen buigen, de omstaanders zich eerbiedig het hoofd ontblooten en de klaroenen het Te Velde blazen, gevolgd door de Brabangonne door de Harmonie Ypriana uitgevoerd. Intusschen valt de regen steeds maar door en zonder verder dralen zet de stoet zich in bewe ging, terwijl de Heeren Isaï Gruwez en Cambier, namens het Verstandhoudingscomiteit der Oud strijders van Yper, op hun beurt een mooie bloe menkroon nabij het Ypersch gedenkteeken ko men neerleggen. De stoet, die voorbij het gedenk teeken en de overheden trekt, wordt geopend door een afvaardiging der Rijkswacht en de Li berale Harmonie, gevolgd van de vlaggen en af vaardigingen der onderscheidene liberale maat schappijen. Dan volgen de leerlingen der stads- jongensschool en der stadsmeisjesschool van de Rijselstraat, die de pancarten dragen waarop de namen onzer Ypersche gesneuvelden vermeld staan, alsmede de leerlingen der Rijksmiddelbare school en der Engelsche school. Na hen komen nog een vijftiental plaatselijke maatschappijen waarvan de afvaardigingen in 't voorbijgaan meest allen het gedenkteeken komen bebloemen. Hier volgen nu de afvaardigingen van de Poi- lus de France het British Legion en der ver scheidene oudstrijdersvereenigingen die deel uit maken van het Verstandhoudingscomiteit der Oudstrijders van Yper. De pompiers en de Har monie Ypriana nemen nu ook hun plaats in den stoet en tot slot vervoegen de overheden zich nog erbij. Zoo trekt de stoet langzaam, onder het spelen van enkele treurmarschen, de Groote Markt op, doch spijtig genoeg wordt de regenvlaag steeds geweldiger en er werd dan ook besloten niet ver der te gaan en den stoet rechtover het stadhuis te ontbinden. Alleen de oudstrijdersvereenigingen gaan door tot aan het kerkhof, waar de Z. E. H. Deken Vermaut en de E. H. Socquet ze bij de graven der Ypersche gesneuvelden kwamen ver voegen en er het De Profundis baden. Nadien legden de oudstrijders een kroon neer op de gra ven onzer Ypersche helden en gingen vervolgens ook nog de graven der Engelsche en Fransche ge sneuvelden bebloemen. Eenigen tijd later is de Heer burgemeester, ver gezeld van enkele overheden, van uit het stad huis per auto naar het stedelijk kerkhof gereden waar hij namens de stad, op zijn beurt bloemen kransen neerlegde op de graven der Ypersche gesneuvelden, op deze der hier begraven Fran sche en Engelsche soldaten en ook nog op de gra ven der slachtoffers van de ramp van Wtyschaete. Ook namens het British Legion en de Vereenigde Hofbouwliefhebbers werden nog bloemen op de graven der Ypersche, Fransche en Engelsche ge sneuvelden neergelegd. Hierbij bepaalde zich deze eenvoudige hulde die op de weinige aanwezigen, welke spijts het door slecht weder er toch aan gehouden hadden ze bij te wonen, niettemin een diepen indruk heeft na gelaten. 's Namiddags echter, daar de regen alsdan had opgehouden, was het een gedurig heen en weer- gaan naar het kerkhof van menschen die aldaar op het graf van een beminden bloedverwant of vriend gingen bidden en zoo heeft Yper nogmaals op waardige wijze getoond.dat het zijne dooden niet vergeet. Boeken en tijdschriften worden gevraagd voor onze soldatenWie ons daaraan kan helpen mag die opsturen naar Luitenant DE BRUYNE Hector, 23 Linie, 13 Kompagnie, B.P.S., 17. Belgisch leger te velde, of mag die bezorgen aan Denaegel Georges, Directeur der Stadsjongensschool, St- Niklaasstraat, 2-4, leper. Werden ten politiebureele aangegeven: Gevonden. Vrijdag 27 October, door de stoelvrouw der Paterskerk, een klak en een klein sleuteltje. Door M. Heinckiens Noël, Kalfvaart. een halsband. Zaterdag 28, door M. Wullens Jozef, Dixmudestraat, een vrouwenhoed. Door M. Woute Maurice, politieagent, drie liggers van een kraam. Zondag 29. door M. Desmet Henri, Groote Markt, een zakje inhoudende een paternoster en eenige geldstuk jes. Maandag 30, door Mej. Van Sevenant Juliette. Maar schalk Frenchlaan, een pels. Dinsdag 31. door M. Parein Julien. Lindendreef, een lederen handschoen. Door Mevr. Vanderbeken Arthur, Statiestraat, een sajetten sjerp. Door M. Grimmelprez Jacques. Colaertplaats, een auto taksplaat Nr 336.426 met rood achterlicht Woensdag 1 November, door Mej. Domicent Margue rite. Korte Thouroutstraat een lederen kinderhand- schoen. Door M. Verdoene Robert. Zonnebekesteenweg, een hoed van autowiel merk Ford. Verloren. Maandag 30 October, door Me Billiau Maria, van Vlamertinghe, hare eenzelvigheidskaart. Woensdag 1 November, door M. Fox John. Brugge- steenweg, een rechter bruin lederen handschoen. Monsieur et Madame Camille Denys-Sansen Madame Veuve Jean Remacle-Denys Monsieur et Madame Lucien Denys-Vermoesen Monsieur et Madame Maurice De Munter-Denys Mofisieur et Madame Joseph Moens-Denys Monsieur et Madame Gérard Denys-Cockuyt Les families Denys, Decuyper, Sansen et Claeys. ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de leur fille, soeur, belle-sceur et parente bien aimée. SUZANNE, MARIE-MADELEINE DENYS Tertiaire de l'Ordre de St-Dominique née a Comines, le 29 Mars 1904, et pieusement décédée a Ypres. le 27 Octobre 1939. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas regu de lettre de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Boulevard Maréchal Foch, 28. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 5 November, om 8 i uur, in St Maartenskathedraal; tot zielelafenis van Mejuffer Juliette DEWAELE. (1796) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 5 November, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Louis GILLEBERT-DUPREZ (1799) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 November, om 11 i uur. in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van de overledene leden van het Syndicaat der Beenhouwers. (1802) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 8 uur, in St Maartenskathedraal. tot zielelafenis van Heer Camille VANRAES. (1805) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 8 i uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Achille MAERTEN echtgenoot van Vrouw Estella Heddebauw. (1800) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Leon DE CLERCQ Dixmudestraat, 61. (1801) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat oRue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 5 November Dimanche 5 Novembre van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9