DE KEIZER I VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER 8 Het Naamfeest van den Koning In de Rijksmiddelbare School Gevonden en Verloren Voorwerpen IEPERSCHE FOTOCLUB Le 11 Novembre a Poperinghe ALLERHANDE NIEUWS Koninklijke Handboogmaatschappij Sint Sebastiaan MEESTER KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Ter gelegenheid van het naamfeest van Z. M. 1 Koning Leopold III, tot wien thans de blikken van alle Belgen vertrouwend en dankbaar op- j gaan. werd op Woensdag 15° dezer, te 11 u. 30, in onze St Maartenskathedraal een plechtig Te Deum gezongen. Vergezeld van de Harmonie Ypriana. van het stedelijk brandweerkorps onder de bevelen van luitenant Seys, van talrijke afvaardigingen, mej hun vlaggen, van de oudstrijdersbonden deel uit makende van het Verstandhoudingscomiteit der Oudstrijders van Yper en van tal andere vader landslievende maatschappijen, trok de stadsover heid in stoet naar de kathedraal, waar de geloo- vigen zich reeds in overgroot getal verdrongen. Vooraan in de kerk werden de eereplaatsen be zet door de Heeren Matton, voorzitter der Recht bank van Eersten AanlegVandeVelae, procu reur des KoningsClinckemaille, arrondisse mentscommissaris Vanderghote, burgemeester Van Brusselen, rechterWallin, substituut van den Procureur des Konings Berghman, schepen; Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn en Vergracht, gemeenteraadsledenVersailles, stadssecretaris; j Missiaen. hoofdgriffier, en Dethoor, griffier der Rechtbank van Eersten AanlegBouquet, voor zitter, De Cock, Ommeslagh en Delobel, leden, Hellebuyck, secretaris, en Vanraes, eere-secretaris der Commissie van Openbaren Onderstand A. Logie. voorzitter en H. Vermeulen, lid van den WerkrechtersraadD'Huvettere, voorzitter, en Verborgh, secretaris van het Rood Kruis Maer- tens, politiecommissaris en zijne adjuncten Van- sevenant en GoemaereAlleweireld, adjudant, en Vandendriessche, brigade-commandant der Rijkswacht, en verders nog tal van andere voor aanstaande personen, alsmede voorzitters en be stuursleden van verschillende vereenigingen. Z. E. H. Deken Vermaut, omringd door de gees telijkheid van stad, hief den schoonen lofzang aan, die door al de aanwezigen eerbiedig aan hoord en vroom gevolgd werd. Vervolgens werd nog het Salvum fac Regem nostrum gebeden en die indrukwekkende plech tigheid sloot met de Brabangonne op het groot kerkorgel gespeeld. De overheden werden nadien terug in stoet naar het stadhuis geleid, waar de Heer burgemeester den lof uitsprak onzer Koninklijke familie en een heildronk op den voorspoed van ons geliefd Vors tenhuis instelde. Op 10 November jl„ is in een heerlijke stem ming, het Sint Maartensfeestje, ingericht voor de kleine leerlingen der Rijksmiddelbare school, verloopen. Iets na twee uur deed de prachtig uitgedoste Sint zijn intrede, samen met zijn gitzwarte Nico- demus en midden een flinken stoet leerlingen met glimmende fakkels. Een gejuich steeg op uit den welgevulden stadsschouwburg, gevolgd door het spontaan uitgejubeldeMoeder 'k heb Sinte Maarten gezien Uitdeelen van koeken en snoeperijen, mooi uit gevoerde liedjes, gedichtjes en dansen, volgden elkaar op in een geestdriftige stemming, met als apotheose een mooie tombola, ingericht ten voor- deele van het werk der schoolboeken. Een woordje van oprechten dank aan al de leer krachten, die waarlijk geen moeite hebben ge spaard om dit feestje in zoo'n heerlijke stemming te doen verloopen. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 10 November, door Me Pickel Maria. Rijselstraat, een patroon voor een blouse. Maandag 13, door M« Beauprez Bertha, Korte Thou- routstraat, een lederen dameshandschoen. Door Mej. Gruwez Anna, Vandenpeereboomplaats. een zilveren paternoster en een sjerp. Door Mej. Timperman Hilda. Groote Markt, een vul pen. Door M. Demeulenaere Cyriel, Dixmudesteenweg, een halsdoek. Dinsdag 14, door Mej. Victoor Marie-José, Vanden- peereboomplaats, een sa jetten kinderhandschoen. Door M. Carpentier Fernand, Dickebuschsteenweg, een kinderhandschoen. Door M. Delhem Henri. Stoffelstraat, een kerkboek. Woensdag 15, door M™ Caenen Emile, Korte Thou- routstraat. een huisdeursleutel. Door M. Verleure Henri. Wateringstraat, een pen- dentif. Verloren. Vrijdag 10 November, door Mmf Beyts Alwine. Ravelijnstraat, een oorring. Woensdag 15, door M. Delombaerde Jerome, Bascu lestraat. een bruin lederen brieventasch inhoudende eenzelvigheids- en zakenpapieren. Door M. Brabands Arthur. Lombaardstraat, een vul pen. merk Matador. Donderdag 16. door M. Cauwelier Edouard, Zonnebe- kesteenweg. een rijwielplaat. Nr 419.725 Door M« DepUydt Ida. Yperleestraat, hare eenzelvig- heids kaart. Een ijzer autowielplaat Chrysler. Terug te be- i zorgen tegen schoone belooning bij J Vande j Vyver, brouwer, te Yper. Op Donderdag 23 November e. k„ te 20 uur, in het Hotel ExcelsiorGroote Markt te leper Voordraeht met demonstratie over de direkt duplikaat film, gevolgd door een klein onderhoud over Agfacolor evenals eene projectie van een mooie reeks Agfacolor opnamen. Deze voordracht zal gehouden worden door een voordrachtgever der Agfa fabrieken. Het bestuur richt een warmen oproep tot alle fotoliefhebbers deze voordracht bij te wonen. Het Bestuur. A l'occasion de la fête de l'armistice. la Section locale de la Fédération Nationale des Invalides de la Guerre, conduite par son dévoué Prési dent, M. Emile Dezegher, et son comité, a remis ce matin a 11.30 heures, a Madame Nestor Lahaye- Van den Berghe, Présidente d'Honneur, la mé daille d'or, la plus haute distinction instaurée par la Fédération Nationale des Invalides de Guerre, et attribuée en reconnaissance de services rendus. Avant d'épingler l'insigne et de remettre le diplome, M. Dezegher souligna dans une allocu tion touchante, le fidéle attachement de tous ses membres a leur Roi bien-aimé et a la mère Patrie. II traga le dévouement inlassable de feu Néstor Lahave, le regretté Bourgmestre de Poperinghe, et de sa si sympathique épouse. Madame Nestor Lahave-Van den Berghe, leur trés estimée Pré sidente d'Honneur. Monsieur Hilaire Lahaye, le jeune conseiller communal d'Ypres, remercia en termes émus. au nom de sa mère, M. le Président Em. Dezegher, M. le secrétaire Alb. Debeir, M. le trésorier Urb. Vannieuwenhuyze et tous les membres et délé- gués des Invalides. II retraga un tableau vivant du courage admi rable des valeureux invalides de Poperinghe pen dant la Grande Guerre. Leur sacrifice dit-il, restera a tout jamais gravé dans nos cceurs, la jeunesse d'aujourd'hui s'inspi- rant de leur sublime exemple, se montrera en toute occasion digne d'elle et reconnaissante. II porta son toast a la santé de Sa Majesté le Roi et de la chère Patrie. YPER. Doodelijk verkeersongeval. Vrijdag mor gen, rond 10 u., werd op het gehucht de Potyze een per soon overreden en op slag gedood door de autobus van Lust Cyriel, die den dienst Yper-Roeselare verzekert. Wegens' het herstel der baan Yper-Poelcapelle. moet deze autobus thans sedert eènigen tijd een omweg ma ken en zoo van Langemarck en St Juliaan langs den Zonnebekesteenweg naar Yper komen. Die autobus kwam dus op voormeld uur van uit de richting van Zonnebeke op de Potyze aangereden en moest er het gespan kruisen van Vincken Cyriel, land bouwer, wonende op het Wieltje, die met paard en wa gen van Yper terug naar huis gereden kwam. Op het oogenblik echter (jat de autobus het gespan ging krui sen, moet het paard verschoten hebben en is de ge leider, die poogde het dier te weerhouden, op den grond gevallen juist vóór4 een der wielen van de zware autobus die hem over het lichaam reed. Het alles gebeurde zoo snel en op een zoo verrassende wijze dat schier niemand het ongeluk zag gebeuren en dat de voerder van de autobus, die erg onder den indruk van het gebeurde scheen, het onmogelijk had kunnen vermijden. Toen men het slachtoffer ter hulp snelde, had het reeds op gehouden te leven. De ongelukkige, die een erge sche delbreuk opgeloopen had, moet op slag gedood zijn ge weest. De rijkswacht van Yper deed het eerste onder zoek en verwittigde het Parket dat eveneens ter plaats kwam, om de noodige vaststellingen te doen. Nadien werd het lijk van Vincken Cyriel, die 67 jaar oud is en een weduwe met drie kinderen nalaat, naar zijne woning overgebracht. Dit pijnlijk ongeval heeft, zooals te begrijpen, een groote opschudding verwekt en talrijk waren de nieuws gierigen die zich op de plaats van het ongeval verdron gen. Rijwieldiefstal. Zondag avond, rond 8 u., was de genaamde Clauw Georges, van Brielen, binnengegaan in de herberg Ville de Roubaix in de Stuersstraat al hier, en had zijn rijwiel aan den gevel geplaatst. Doch toen hij wat later terug buiten kwam. deed hij de on aangename vaststelling dat zijn rijwiel, dat naar zijn schatting een waarde heeft -van 700 fr., gaan vliegen was. Hij diende een klacht in bij de politie, die een on derzoek instelde. KEMMEL. Aanrijding. Donderdag, rond 5 uur namiddag, kwam Degroote Camiel, veehandelaar te Yper, met zijn auto met aanhangwagen van uit de rich ting van Kemmel terug naar Yper gereden. Gekomen een weinig voorbij de Vierstraat, nabij de losplaats van de tram, moest hij uitwijken voor een aldaar stilstaande driewielkar. Daar hij echter op hetzelfde oogenblik een andere auto uit de tegenovergestelde richting aan-J komen zag, remde hij tijdig, doch tengevolge van de modderlaag die daar voor de losplaats den steenweg bedekt, slipte zijn voertuig uit met het noodlottig ge volg dat zijn voertuig vlak tegen de andere auto aan: botste. Deze laatste auto was bestuurd door Depuydt Robert, brouwer te Kemmel, die tengevolge van den hevigen schok met zijn borst tegen het stuur stootte en een paar verwondingen aan het gezicht opliep. Beide voertuigen werden deerlijk gehavend en het is zelfs te verwonderen dat de voerders niet meer gekwetst waren. De Rijkswacht van Yper kwam ter plaats het noodige onderzoek doen. KOMEN. Drenkelinge. Verleden week werd opi de wijk Ten Brielen het lijk der 31 jarige vrouw Ber- tem Maria, die sinds eenigen tijd aan een zenuwziekte leed, door soldaten uit het water gehaald. Een huwelijk aan de grens. Maandag 11. had al hier het huwelijk plaats van Mej. Reine Vangheluwe, uit Yper, met M. Marcel Maerten, eveneens afkomstig uit Yper, doch die thans, daar hij de Fransche nationali teit bezit, dienst doet in het Fransch leger. Het burger lijk huwelijk had plaats op de groote internationale brug. in aanwezigheid van een groot aantal nieuws gierigen en het was de Heer burgemeester van Komen die het ambt van officier van den burgerlijken stand waarnam. Na de plechtigheid mocht de bruid haar echt genoot aan de overzijde van de grens vervoegen. WESTOUTER. Man verstikt. Op de hoeve van Paul Notteau, gelegen op de wijk Het Poperingsch Kruis nabij de grensscheiding van Westouter en Me teren, is er "s nachts brand uitgebroken in een berg plaats waar vijf mannen te slapen lagen. Het vuur vond een gemakkelijke prooi in het daar voorhanden zijnde stroo en nam zulk een snelle uitbreiding dat de mannen, in hun slaap verrast, half gekleed de vlucht moesten nemen. Ongelukkiglijk is een hunner, de 28 jarige André Pleubot, van Duranville, door verstikking bezweken. Men slaagde erin de hoeve te vrijwaren en het vee te redden. De aangerichte schade wordt op on geveer 30 000 fr. geraamd. POPERINGHE. Wanhoopsdaad. Maandag mór gen werd de 71 jarige Marie Sansen, echtgenoote Adólf Van de Casteele, wonende in de Yperstraat, verhangen gevonden op den zolder harer woning. Toen men de ongelukkige aantrof, was de dood reeds ingetreden. Sinds eenige dagen zag de vrouw er erg zwaarmoedig uit en men veronderstelt dat zij in een aanval van zinsverbijstering gehandeld heeft. Onrustwekkende verdwijning. De genaamde Mar- reyt Pierre, vertegenwoordiger van naftaverkoop, ver liet Vrijdag morgen zijne woning per velo om, zooals gewoonte, zijne klanten te gaan bezoeken. Sedertdien echter is de man, die alom geacht en gekend is als een voortreffeljk persoon, niet meer terug thuis gekomen en alle pogingen om hem terug te vinden bleven vruch teloos. Knaapje overreden. Woensdag avond werd het 7 jarig knaapje Deroo Gilbert, wonende Valkenberg, door een wagen overredên op den Abeelesteenweg, na bij het Zwijnland. Het slachtoffer werd erg gekwetst aan armen en beenen en door een bijgeroepen genees heer ter verzorging naar het gasthuis overgebracht. WERVICK. Aanrijding. De Heer Michel Lagae, wonende Ten Brielenlaan, reed met zijn moto naarKort- rijk doch is onderweg gebotst op de auto van M. Michel Wulart, van Kortrijk, die aan een kruisweg moest ver tragen. De motorijder stuikte ten gronde en werd vrij ernstig gewond. Hij werd binnengedregen in een na burige woning waar hem de eerste zorgen toegediend werden, waarna hij naar zijn woning werd overge bracht Auto-ongeval. Verleden week Donderdag rond halfzeven 's morgens, is een auto, die van de Busbeek- laan naar den Wervicksteenweg gereden kwam, wegens de gladheid der baan geslipt en aiover het voetpad in de gracht terecht gekomen. Een inzittende dame, de 54 jarige Rosalie Desmet. wonende Komenlaan, werd in de zijde en aan het hoofd verwond, terwijl haar kleinkind boven het linker oog gekwetst werd. De leden der Ypersche Handboogmaatschap pijen worden uitgenoodigd tot de VRIENDEN- SCHIETING in het lokaal Au Miroir Groote Markt, op Zaterdag 18 November 1939. Inschrijving om 5 l uur. begin om 5 u. stipt. Inleg 5.50 fr. te verschieten in vogels van 2.50 frank, na aftrek van het pijlrapersgeld. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 16