Pacha De Geschiedenis van een Oorlog 2 bij de buurtspoorwegen de oude stokers en machi nisten en zelfs oude koermannen of magazijniers aan het stuur der autorails staan, dan zal moeten geantwoord worden dat niemand deze uitvlucht sels van het hooger bestuur der spoorwegen aan nemen kan. Yper verloor door den oorlog zijne rijschool en de smedenschool, zijne weldadigheidsschool, zijn garnizoen en al de militaire diensten, het Koninklijk Instituut van Meessen, verscheidene belangrijke nijverheden, het gevang, enz. enz., wat een verlies beteekent voor de economie onzer stad van meer dan 100.000 franken per dag. En thans zou onze martelaarsstad nog dezen vernederenden aanslag moeten ondergaanOns bestuur stelt zijn vertrouwen in het krachtdadig optreden der Heeren Volksvertegenwoordigers en Senatoren en hoopt dat zij, door hunne samen werking, deze noodlottige pogingen zullen kun nen doen schipbreuk lijden. Het bestuur der Handelskamer verzekert Ued. van zijn volledige ondersteuning en biedt Ued. zijne zeer beleefde groeten aan. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Naar wij op het laatste oogenblik vernemen hebben onze mandatarissen dadelijk, na het ont vangen van dezen brief, het noodige gedaan en zullen zij reeds Maandag aanstaande door den Heer Marck, Minister van Verkeerswezen, ont vangen worden. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 ER AN SCH-DUITSCH FRONT. De talrijke scher mutselingen. die 's nachts door de Duitsche stormtroe pen op gansch het front, en voornamelijk tusschen Moe zel en Saar. werden uitgelokt, hebben geen verandering gebracht aan de positie der Fransche troepen. De Duit sche ondernemingen tegen de vooruitgeschoven Fran sche posten begonnen bij het vallen van den nacht. De aanvallers mieken gebruik van de nachtelijke duister nis om tot dicht bij de Fransche posten te naderen. Dik wijls werden zij gesteund door artillerievuur. De Duit sche patroeljes en overrompelingsafdeelingen worden meer en meer bedrijvig, vooral op het front van Lotha ringen. terwijl ook de Duitsche luchtmacht meer en meer verkenningen uitvoert. De krijgsverrichtingen blij ven nog steeds beperkt tot plaatselijke gevechten, die echter hardnekkiger en talrijker worden De punten waar steeds de meeste aanvallen plaats hebben zijnI de sectors Apach bij de Luxemburgsche grens, Forbach ten Zuiden van Saarbrücken en Ohrenthal ten Zuiden van Pirmasens. BELGIË. Een Engelsche vlieger, die een Duitsch j toestel achtervolgde tot over Moeskroen, heeft rond 13 u. 30. wegens een motordefect, een noodlanding ge daan te Aalbeke. De vlieger werd geïnterneerd en het beschadigde jachtvliegtuig aangeslagen. Duitsche vlieg tuigen. die het Noorden van Frankrijk overvlogen, wer den ook op Belgisch grondgebied gezien. De Franschen beweren dat de Duitsche vliegtuigen, die de Noordelijke departementen van Frankrijk overvliegen, gedurig de Belgische neutraliteit schenden en onophoudelijk op groote hoogte tusschen Aken en de Fransch-Belgische grens vliegen. De Heer Gutt, minister van Financiën, doet in de Commissie van Financiën van Kamer en Senaat een uiteenzetting in dewelke hij de verhooging van uitgaven en vermindering van inkomsten te zamen op 8 J milliard schat en zich daardoor gedwongen ver klaart de belastingen grootelijks te vermeerderen. De internationale spanning bleef nog steeds drukken en de vooruitzichten waren maar weinig optimistisch. De Heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken, had een onderhoud met verscheidene diplomaten en o m. met Sir Robert Clives. gezant van Engeland. Er had ook een conferentie plaats tusschen de Heeren ministers Pierlot. Spaak en generaal Denis, die daarna door den Koning ontvangen werden, 's Avonds te 9 u. werden de leden der regeering bij hoogdringendheid in kabinets raad bijeengeroepen voor het overwegen van maatrege len. in verband met den internationalen toestand. NEDERLAND. De Heer van Kleffens, minister van Buitenlandsche Zaken, legde in de Tweede Kamer een verklaring af in verband met het aanbod van goede diensten van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina aan de Staatshoofden van Engeland, Frankrijk en Duitsch- land en weerlegde de uitlatingen van sommige buiten landsche persorganen als zou dit aanbod ingegeven zijn geweest door vrees van gevaren die Nederland en Bel gië zouden bedreigen. In officieele middens verklaart men dat er zich geen verergering in den toestand heeft voorgedaan, niettemin werden de periodieke verloven van militairen ingetrokken, behalve deze welke om be roepsredenen werden toegestaan. Alle Amerikanen en Engelschen, die in Nederland verblijven, zouden door hun regeeringen aangespoord worden het land te ver laten. doch in Den Haag wordt verklaard dat dit be richt onjuist is. DUITSCH LAND. De daders van den aanslag te Munchen zijn nog niet gekend, doch men is in 't bezit van materiaal en van sporen die aantoonen in welke richting het onderzoek moet geleid worden. Volgens Berlijn moet de voltooiing van het Noordelijk gedeelte der Siegfriedlinie langs de Nederlandsche grens be schouwd worden als de weerlegging van de beweringen, volgens dewelke Duitschland het voornemen zou koeste ren om de neutraliteit van eenig land te schenden. Naar een Fransch radiobericht hebben de Duitschers een hunner verdedigingssectors ten Noorden van Bazel onder water gezet. Ook te Berlijn is de atmosfeer zeer drukkend en men is er van oordeel dat gewichtige be slissingen nakend zijn. FRANKRIJK. De Fransche ministers vergaderden op het Elyseum onder voorzitterschap van president Lebrun en de Heer Daladier gaf een uiteenzetting over den diplomatieken en militairen toestand, 's Namiddags ontving M. Daladier den Heer Eden. minister van de Britsche Dominions. ENGELAND. Duitsche vliegtuigen werden waarge nomen boven Noord-Schotland, doch het afweergeschut dwong ze rechtsomkeer te maken. Boven de Noordzee werd een Duitsch bombardementstoestel door twee Brit sche jachtvliegtuigen achtervolgd en neergeschoten ZWITSERLAND. De Bondsraad besluit tegen 13 November talrijke afdeelingen lichte troepen binnen te roepen ROEMENIË. Koning Carol zendt aan de staats hoofden van Engeland, Frankrijk en Duitschland een telegram, om het initiatief der vorsten van Nederland en België te steunen. IRAK. Engeland treft voorbereidsels om een vloot- basis in de Perzische Golf aan te leggen. FINLAND. Inzake de onderhandelingen met Mos kou kon er nog geen gemeenschappelijke basis gevon den worden die het mogelijk maakt tot een overeen komst te geraken. De Finsche regeering bestudeert thans de laatste voorstellen ten einde te besluiten zoo de afvaardiging te Moskou nog voort moet onderhan delen ofwel moet teruggeroepen worden. ZATERDAG 11 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. - De Duitschers deden twee aanvallen en mieken hierbij eenige vorderingen, doch moesten tenslotte onder het vuur der infanterie en artillerie weer achteruit wijken. Van beide zijden was de luchtmacht bedrijvig. In Fransche militaire kringen is men van oordeel dat de jongste toeneming van de Duitsche activiteit aan het Westelijk front zeer goed het voorspel van een offensief kan zijn. De Duitsche voorbereidingen achter het front duren voort en even als de Franschen. hebben de Duitschers talrijke ver- kenningspatroeljes uitgezonden, die dan ook herhaal delijk handgemeen kwamen Het was vooral in den zak van het Ohrenthal, ten Oosten van de Moezel en ten Zuiden van Saarbrücken dat beide partijen op verken ning uittrokken, nadat deze door de artillerie voorbe reid was. Meestal bestond de patroelje uit hoogstens een kompagnie. Thans echter verwacht men grootere verrichtingen. BELGIË. Z. H. Paus Pius XII heeft aan Koning Leopold een telegram gestuurd waarin gezegd wordt hoezeer zijn bemiddelingspoging gewaardeerd wordt. Rond den middag zijn opnieuw twee Duitsche vliegtui gen boven de streek van Moeskroen gevlogen. Tusschen Eupen en Aken is de grens opnieuw gesloten, doch de groote baan van La Calamine naar Aken blijft open voor alle verkeer. FRANKRIJK. Nabij Colmar werd een Fransche kabelballon door een Duitsch jachttoestel vernield. Se dert het begin van den oorlog zijn meer dan 700.000 in woners van de Fransche departementen Boven-Rijn. Beneden-Rijn en Moezel naar Dordogne overgebracht. Straatsburg, een stad met 200.000 inwoners, is volledig ontruimd, 's Morgens om 4 u. 45 werd een luchtalarm gegeven te Parijs, het alarm eindigde om 6 u. In de tweede helft van October heeft de Fransche marine 30 000 ton goederen aangehouden die voor Duitschland bestemd waren. President Lebrun hield een radiorede ter gelegenheid der herdenking van den Wapenstilstand. NEDERLAND. Heden hebben de in Nederland ver blijvende Engelschen een brief ontvangen van hun con sulaat dat hun den raad geeft naar Engeland terug te keeren indien ze geen bijzondere reden hebben om in Nederland te blijven. Deze maatregel werd enkel geno men ten titel van voorzorg en beteekent geenszins een verergering van den toestand. Integendeel, de atmos feer was zelfs minder gespannen dan de vorige dagen. Het Nederlandsch schip Bernardo vertrok op 4 No vember naar Kehl om er de lading van twee Neder landsche aken aan boord te nemen. De Duitsche troe pen. hiervan op de hoogte gebracht, kregen bevel op het schip niet te schieten, doch de Fransche troepen hebben het schip op den Rijn onder vuur genomen en gedwongen het anker te werpen in de haven van Lau- ferburg. De zes leden der bemanning werden met een militaire auto aar Mothlen overgebracht. Belangrijke strategische punten in de provincie Utrecht werden op hun beurt onder water gezet. DUITSCHLAND. Hitler was aanwezig op de lijk- plechtigheden der slachtoffers van den aanslag te Mün- chen. Hij legde kronen neer op iedere kist en Rudolf Hess sprak een korte lijkrede uit. Daarna bezocht de Führer de gekwetsten in het hospitaal en de plaats van den Burgerbraukeller waar de ontploffing zich voor deed. Britsche vliegtuigen hebben 's nachts een verken ningstocht ondernomen boven Stuttgart, Mannheim en Neurenberg Een der toestellen is niet teruggekeerd. FINLAND. Volgens hetgeen door Italiaansche bla den medegedeeld werd, zou de Soviët regeering, na on derhandelingen die meer dan een uur duurden en waar bij Stalin aanwezig was. haar laatste eischen. zoowel onder militair als onder territoriaal oogpunt, gesteld hebben aan Finland. ENGELAND. De Britsche admiraliteit deelt mede dat het oorlogsschip Northern Roververmist is en als verloren dient aanzien te worden. De gezondheids toestand van eerste-minister Chamberlain is eenigszins verbeterd De Britsche regeering onderhandelt met een Amerikaansche vliégtuigenfabriek voor de levering van 800 toestellen. Het Britsche vrachtschip Ponzano werd ter hoogte der Spaansche kust door een Duitsche duikboot in den grond geboord. POLEN. De Poolsche regeering in Frankrijk ver leent ontslag aan maarschalk Smigly-Rydz als opper bevelhebber van de Poolsche troepen en vervangt hem door generaal Sikorski. Een tweede besluit der regee ring ontbindt den Landdag en den Senaat die in Sep tember 1935 verkozen werden AMERIKA. Amerika trekt zijn vloot samen in den Stillen Oceaan, wat in sommige middens als een druk op Japan beschouwd wordt. ZONDAG 12 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht van 's morgens vermeldt slechts enkele kleine overvallen op verscheidene punteh van het front tijdens den nacht. In strijd met hetgeen voorzien was, hadden er geen belangrijke verrichtingen plaats. Alleen op twee punten werd de kalme stemming verstoord, namelijk op enkele kilometers ten Westen en op enkele kilpme- ters ten Oosten van de Saar, waar Duitsche patroeljes zich in het terrein tusschen de stellingen hebben ge- waagd. doch door de machinegeweren teruggedreven werden. De bedrijvigheid der luchtvaart was vrij groot in de ochtenduren, doch tengevolge van het doorslecht weder moesten alle krijgsverrichtingen stopgezet wor den. Men schijnt thans geneigd te denken dat de Duit schers niet tot den aanval zullen overgaan gedurende den winter, doch daarvoor de lente zullen afwachten, 's Avonds kondigde het Fransch stafbericht aan dat enkele lokale pogingen van den vijand verijdeld wer den. Het Duitsch stafbericht meldde van zijn kant ook de mislukking van de herhaalde pogingen der Franschen om de helling ten Zuid-Westen van Pirmasens in te nemen, en voegde er nog aan toe dat talrijke krijgsge vangenen gemaakt werden. BELGIË. De Britsche vorst en president Lebrun antwoorden op het bemiddelingsvoorstel van onzen Vorst en Koningin Wilhelmina. Koning George zegt dat hij, met zijn regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Canada. Australië, Nieuw Zeeland en de Zuid-Afri- kaansche Unie. zorgvuldig den oproep onderzochthij herinnert aan het gunstig onthaal dat hij aan het vroe ger reeds gedane aanbod van bemiddeling heeft voorbe houden. alsmede aan de oorlogsdoeleinden Europa be vrijden van de steeds hernieuwde vrees voor een Duit- de aanranding, en verklaart dat van zoodra hem Duit sche voorstellen zullen kunnen medegedeeld worden, die aan het door zijn land gestelde doel beantwoorden, hij die dadelijk met de meeste aandacht zal onderzoe ken. Het is immers, zoo schrijft de Britsche vorst, En- geland's wensch dat de oorlog geen dag langer zou du ren dan volstrekt vereischt is. In zijn antwoord ver klaart President Lebrun dat Frankrijk reeds meermaals te kennen heeft gegeven dat het besloten is alle moge lijkheden te aanvaarden om tusschen alle volkeren een rechtvaardigen en duurzamen vrede te verzekeren en dat het thans aan Duitschland toekomt zich uit te spre ken voor of tegen dezen vrede, waarnaar alle landen, welke door Duitschland in hun veiligheid en onafhan kelijkheid zijn bedreigd, hunkeren. De Duitsche gezant te Brussel deelde zijnerzijds aan Minister Spaak mede dat het telegram van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold aan een grondig onderzoek zou onderworpen worden. Ook de Britsche onderdanen in België verblij vende ontvingen van hun consuls den raad naar veiliger oorden te vertrekken. NEDERLAND. Zelfde antwoorden werden door Koning George en president Lebrun aan Koningin Wil helmina overgemaakt en de Duitsche gezant in Den Haag deelde aan den Heer Van Kleffens, minister van Buitenlandsche Zaken, mede dat het telegram aan Rijkskanselier Hitier gestuurd, aan een diepgaand on derzoek zal onderworpen worden. FINLAND. De Finsche afvaardiging te Moskou zou weigeren op de Russische eischen in te gaan én alles schijnt te wijzen op een mislukking der onderhandelin gen welke met de Soviëts aangegaan werden, zoodat de kwestie thans voor de openbare meening zou gesteld worden. DUITSCHLAND. Himmler, hoofd der Duitsche po litie. verklaart dat de aanslag van München reeds sinds het einde van Augustus werd voorbereid en dat zware verdenkingen wegen op een persoon die in den Burger - br.aukeller zekere werken aan het gewelf heeft uitge voerd. Uit Noorsche bron wordt vernomen dat een Duitsche onderzeeër door twee Britsche oorlogsschepen vernield werd. DENEMARKEN. Talrijke vlottende mijnen ma ken voor het oogenblik de Deensche kust onveilig. JOEGOSLAVIË. Alhoewel dit land vastbesloten is zich buiten het Europeesch geschil te houden, treft het thans uitgebreide veiligheidsmaatregelen en in alle groote steden worden talrijke schuilplaatsen tegen luchtaanvallen ingericht. MAANDAG 13 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransch leger- bericht vergenoegt zich met te zeggen, dat de nacht kalm verliep op gansch het front. Doch uit de pers commentaren over de krijgsverrichtingen blijkt dat de Duitsche troepen getracht hebben de kleine Fransche posten, die de vuurlinie dekken, weg te vagen, of zelfs dat zij door indringing in de Fransche linies hun voor ste linies hebben willen verleggen. Naar Parijs beweert, kenden deze Duitsche pogingen geen succes en we/den deze aanvallen afgeslagen. Het opperbevel van het Duitsche leger daarentegen deelt mede dat nieuwe po gingen, uitgevoerd door sterke vijandelijke detache menten om voet te nemen op de hoogten^ gelegen rond en om Liederschiedt, op 11 kilometer ten Zuid-Westen van Pirmasens. zonder gevolg zijn gebleven, en dat hierbij een officier en 24 manschappen werden krijgs gevangen gemaakt. Rondom Saarbrücken was de artil lerie wat bedrijviger dan tijdens de laatste dagen. BELGIË. De drukte van de laatste dagen is eenigs zins afgenomen en de ho<5p, ofschoon nog zeer zwak, begint te herleven. In de Wetstraat was het dan ook veel kalmer. De Heer Spaak, minister van Buitenland sche Zaken, heeft 's morgens bij zijn terugkeer uit Breda, waar hij M. Van Kleffens, zijn Nederlandsche collega, ontmoette, den Koning op de hoogte gebracht van zijn besprekingen en daarna een langdurig onder houd gehad met den eerste Minister M. Pierlot, die na dien den minister van Landsverdediging ontving. De ministerieele middens deden geen de minste mededee- ling over deze besprekingen en bepaalden zich met te verklaren dat er een lichte ontspanning ingetreden was. Men wacht op het antwoord van de Duitsche regeering en alhoewel men geen overdreven verwachtingen koes tert, hoopt men toch dat zij niet lichtzinnig deze eenige en misschien laatste kans tot minnelijke regeling van de hand zal wijzen. NEDERLAND. Koningin Wilhelmina heeft den Amerikaanschen gezant te Den Haag ontvangen en al gemeen is men van oordeel dat deze audiëntie betrek king had op het gedane bemiddelingsvoorstel. De Heer Van Kleffens, minister van Buitenlandsche Zaken, ont moette op het stadhuis te Breda den Heer Spaak, Bel gisch minister van Buitenlandsche Zaken. Beiden wa ren vergezeld van den secretaris-generaal van hun departementen. Er werd geen mededeeling over dit on derhoud verstrekt, doch men gelooft dat het gewijd was aan het onderzoek der ontvangen antwoorden op het bemiddelingsvoorstel. Koningin Wilhelmina heeft ook herhaaldelijk telefonische gesprekken gevoerd met Koning Leopold. De Koningin ontving eveneens haar raadsheeren en bestudeerde de draagwijdte der ant woorden van Koning George en President Lebrun. Men is van oordeel dat deze antwoorden de deur openlaten voor verdere onderhandelingen. De eerste-minister Jhr. de Geer, hield een radiorede en verklaarde dat er voor Nederland geen enkel onmiddellijk gevaar bestaat. ENGELAND. Winston Churchill, eerste lord der Britsche admiraliteit, heeft een radiorede uitgesproken waarin hij een overzicht gaf van de tien eerste weken oorlog en onder meer verklaarde dat ofwel alles wat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2