Cinema «Oua Yper» IK BESCHULDIG Jim de Onbevreesde 3 de reden van bestaan van Engeland en Frankrijk in de moderne wereld uitmaakt, zal ten onder gaan ofwel het nationaal-socialistisch regiem van Hitier en de be stendige bedreiging van Duitschland in Europa zullen vernietigd en verpletterd worden. In den loop der laat ste week werd slechts een enkel Engelsch schip, de Carmarthon Coastvan 960 ton, door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. FRANKRIJK. Dezen morgen, om 4 u. 35, werd te Parijs opnieuw een luchtalarm gegeven dat duurde tot 5 uur 25. Door de luchtafweerbatterijen werden schoten gelost. Een Fransche communistische volksver tegenwoordiger, Henri Pourtalet. werd op last van de militaire overheid aangehouden te Avignon, alwaar hij gemobiliseerd was als eerste sergeant. FINLAND. Uit Helsinki wordt gemeld dat Soviët- Rusland zijn minimum-eischen tegenover Finland hand haaft. in de overtuiging dat dit laatste land onder een langdurige en systematische drukking zal verplicht zijn toe te geven. In deze eischen is onder meer de oprich ting van een vlootbasis te Hangoe begrepen, wat de Finsche regeering niet wenscht toe te staan, daar er alzoo geen schepen meer de Finsche Golf zouden kun nen in- en uitvaren tenzij onder Russisch toezicht. De Finsche afvaardiging, die de laatste week slechts twee maal door de Soviëtleiders ontvangen werd, heeft Mos kou verlaten ten einde naar Helsinki terug te keeren. Men weet niet wanneer de onderhandelingen zullen hervat worden. LITAUEN. Generaal Sutkus. minister van Finan ciën, heeft ontslag genomen. Waarschijnlijk zal het ka binet op zijn beurt aftreden, doch eerst zou de nieuwe regeering samengesteld worden. CHINA. Engeland en Frankrijk trekken een groot deel hunner troepen uit de nederzettingen terug. Ook de Vereenigde Staten nemen een terugtrekking van de Amerikaansche troepen in overweging. DINSDAG 14 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de volledigste kalmte heerschte langs de Moezel, 's Nachts hoorde men nog wat geknetter van machinegeweren, doch tegen den morgen viel alles stil. Ook de officieele mededeelingen geven weinig of geen bijzonderheden de Fransche legerstaf meldt alleen dat de nacht kalm verliep, en het Duitsch stafbericht luidt als volgtKalme dag over geheel het front, buiten en kele bedrijvigheid van verkenners en artillerievuur. BELGIË. Rond 3 u. 30 namiddag werden verschei dene Engelsche vliegtuigen opgemerkt boven de duinen onzer kust. Twee dezer toestellen zijn daar geland, het eene te Coxyde en het tweede te De Panne. De piloten, die meenden dat ze op Franschen bodem waren ge daald, werden opgesloten en hun toestellen aangeslagen. Te Gintrode, nabij Bree, deed zich een ontploffing voor waarbij drie geniesoldaten gedood werden. De parle mentaire zittijd werd heropend en Kamer en Senaat zijn weer bijeengekomen. In de Kamer, waar opnieuw eenige beschamende incidenten plaats hadden, werd de Heer Van Cauwelaert tot voorzitter herkozen. In zijne toespraak verklaarde de Heer voorzitter onder meer Wij willen onzen arbeid niet hervatten zonder uitdrukking te verleenen aan onze dankbaarheid, on zen eerbied en onze verkleefdheid tegenover onzen ge liefden Vorst, die met zooveel wijsheid en manhaftig heid de veiligheid en de weerbaarheid vanhet land verzekert. Ook in den Senaat werd de Heer Gillon op nieuw tot voorzitter verkozen. In zijne openingsrede zegde de Heer Gillon Wanneer de ontzettende nacht merrie ophouden zal, die we thans beleven, weet nie mand, doch geen enkele natie wenscht meer dan België den herstelden vrede te zien, gegrondvest op Recht en Gerechtigheid. Met in dit conflict zich stipt eri loyaal aan de onzijdigheid te houden, heeft België zijn houding wereldkundig gemaakt bij monde van zijn geëerbiedigd staatshoofd dat. in zijne boodschap tot-het Amerikaan sche volk, den gemoedstoestand van onze bevolking heerlijk heeft omschreven. DUITSCHLAND. Het antwoord op het bemidde lingsaanbod van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold zou, volgens uit Berlijn bericht wordt, gereed zjn en kan ieder oogenblik in Den Haag en te Brussel over handigd worden. Uit betrouwbare bron wordt verno men dat het Duitsche antwoord niet negatief zou zijn. maar daarin zal worden vastgesteld dat de Fransche en Britsche houding bij voorbaat alle besprekingen on mogelijk maakt. De voorwaarden, dat Polen, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije moeten hersteld worden, noemt men onzinnig en hieraan wordt toegevoegd: «Wij zouden dergelijke voorwaarden nooit kunnen bespreken. Na de redevoeringen van Halifax en Churchill, zien wij niet de mogelijkheid van besprekingen met Engeland en Frankrijk op de basis van het Belgisch-Nederlandsch aanbod. De Duitsche schepen Mecklemburg meten de 8000 ton en «Parana» metende 6000 ton werden door Britsche oorlogsbodems vernield. De Bremen zou uit de haven van Moermansk vertrokken zijn om naar Duitschland terug te varen. Verschillende Duit sche dagbladen deelen een lijst mede van de Engelsche en Fransche paketbooten die bewapend zijn. Ander zijds wordt ook nog gemeld dat Duitschland reeds ge noeg heeft verklaard de Belgische en Nederlandsche neutraliteit te zullen eerbiedigen, opdat deze landen ervan verzekerd zouden zijn dat zij vanwege Duitsch land niets te vreezen hebben, doch zoo die landen, in weerwil van de Duitsche verzekeringen, toch in beroe ring werden gebracht dan is het omdat ze het slacht offer werden van de schaamtelooze propaganda van zekere persagentschappen. NEDERLAND. Binnen kort zullen alle grensbar- reelen. na het sluiten der tolkantoren, gesloten worden totdat de kantoren den volgenden morgen weer openge steld zijn. Hierdoor zal het nachtelijk verkeer tusschen België en Holland grootelijks verminderd worden. Al leen de grenskantoren van Wemhout bij Wuustwezel en van Eysden, op de baan naar Maastricht, zullen nog dag en nacht voor alle verkeer geopend blijven. ENGELAND. Het vrachtschip Matra is in de Noordzee vergaan na op een mijn te zijn gevaren. Bij de ontploffing werden twee zeelieden gedood en 22 ge kwetst. Een ander Engelsch schip, namelijk een des troyer, is eveneens op een mijn geloopen en gezonken. Hier telt men 1 doode, 6 vermisten en 15 gewonden. Eer. bericht logenstraft ten stelligste dat een reusachtig watervliegtuig zou vernield zijn geweest tijdens den raid welke Duitsche vliegtuigen Maandag avond boven de Shetland-èilanden uitvoerden. Geen enkele vliegboot werd tijdens dien raid getroffen. RUSLAND. De mislukking der Finsch-Russische onderhandelingen zou te wijten zijn aan de weigering van Finland de vlootbasis van Hangö af te staan, al de andere punten zouden gemakkelijk kunnen geregeld worden. Het officieel Soviëtisch persorgaan meldt dat gansch Finland iti een militair kamp hérschaper is en dat de Finsche regeering de vechtlust van het volk aan wakkert. Intusschen neemt Rusland zekere maatregelen die wel zouden kunnen bestemd worden om druk op Finland uit te oefenen. Zoo worden een vijftiental Rus sische legerafdeelingen aan de Finsche grens samenge trokken en Leningrad bevindt zich in staat van beleg. Uit Moskou wordt gemeld dat Litwinof, gewezen volks commissaris voor Buitenlandsche 'Zaken, die destijds in ongenade geraakte, thans benoemd werd tót hoofd van het inlichtingskantoor voor buitenlandsche zaken bij het centraal uitvoerend comiteit van de communistische partij. LITAUEN. De Litausche boot Panevezysdie met een lading zout van Leningrad naar Memel vaarde, is in de Baltische zee. nabij het eiland Aegona, ge zonken. ITALIË. De Roemeensche diplomatieke middens meenen dat Italië binnen kort Bulgarije en Hongarije zal raadplegen tot het vormen van een vredelievend blok der zes staten Italië, Roemenië, Joegoslavië. Hon garije, Bulgarije en Griekenland. AMERIKA. De Amerikaansche zaakgelastigde te Berlijn werd door de Duitsche regeering ervan bericht dat aan de Duitsche oorlogsschepen bevel werd gegeven den terugkeer Tan het Amerikaansch vrachtschip «City of Flintniet te verhinderen. WOENSDAG 15 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. De bedrijvigheid, die men de laatste dagen op het front waarnam, heeft tot niets anders geleid dan tot twee kleine Duitsche aanvallen, die door de Fransche artillerie en automa tische infanteriewapens gemakkelijk verijdeld konden worden. Thans is alles weer rustig geworden wat niet belet dat men zich elk oogenblik aan nieuwe aanvallen verwachten mag, gezien de samentrekking van Duit sche troepen in het gebied van de Siegfriedlinie nog altijd even belangrijk is en zelfs misschien nog grooter dan de vorige week. Het slecht weder van deze laatste dagen belet alle ernstige bedrijvigheid. De luchtver- kenningen waren om zeggens practisch onmogelijk. En te lande werden, zoowel tijdens den dag als tijdens den nacht, slechts enkele kleine patroeljes uitgevoerd. De sectors waar die kleine verkenningsafdeelingen het be- drijvigst waren, zijn altijd dezelfde: ten Westen van de Saar, in de frontstreek die Noordwaarts klimt voorbij den uitsprong van de Warndt en plots Westwaarts wendt naar de Moezel toe. ten Oosten van de Saar, 't is te zeggen in de streek van de samenvloeiing van de Saar met de Blies en ten Noord-Oosten van de Blit- sche, op de Oostelijke helling van den uitsprong van Ohrenthal. De krijgsbedrijvigheid zou nochtans neiging vertoonen om zich te verplaatsen van het Saarfront naar het Oosten, gezien men thans ook verkenningen aanstipt in de kleine Vogeezen, 't is te zeggen in de be- boschte en bergachtige streek tusschen Bitche en Wis- semburg, die de scharnier vormt tusschen het front van Lorreinen en het front van den Elzas. BELGIË. Op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel, alsook op dit van Den Haag, kwam er een Duitsche'nota toe waarvan, alhoewel de inhoud nog niet bekend werd gemaakt, men denkt dat ze het Duitsche antwoord bevat op het bemiddelingsvoorstel van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Naar uit private bron vernomen wordt, zou dit antwoord den weg niet sluiten tot onderhandelingen. ENGELAND. De besprekingen aangaande de con trabande en aanverwante vraagstukken worden met de vertegenwoordigers van België en Holland voortgezet. Tijdens den raid die door 4 Duitsche vliegtuigen op de Shetland-eilanden ondernomen werd, hebben deze mins tens 12 zware bommen, ieder van ongeveer 250 kgr. uit geworpen. FINLAND. De Heer Tanner verklaarde dat de onderhandelingen met de Soviëts in een vriendschap pelijke atmosfeer gevoerd werden. Er werd niet ge dreigd en ook geen ultimatum gesteld. Alhoewel de onderhandelingen tijdelijk geschorst zijn, hoopt men toch dat het geschil weldra zal geregeld worden. Rus sische vliegers vlogen boven de Oostkust van Finland. IERLAND. De Iersche gezant te Washington heeft het staatsdepartement kennis gegeven van de bezorgd heid der Iersche regeering, veroorzaakt door het feit dat Ierland door president Roosevelt begrepen werd in het voor Amerikaansche schepen verboden zee- vechtgebied. Ierland is neutraal en zijn handel met de Vereenigde Staten is een levensbelang. Het staatsde partement antwoordde dat dit verzoek van Ierland in overweging zal genomen worden. CANADA. Vliegtuigen van de Canadeesche Royal Air Force werken samen met de Canadeesche vloot om de Duitsche kaperschepen in den Atlantischen Oceaan op te zoeken. Meer dan 10.000 vrijwilligers hebben zich aangegeven om de Engelsche strijdkrachten op het Westelijk front te komen vervoegen. NEDERLAND. De Hollandsche stoomboot Safe is waarschijnlijk op een Duitsche mijn geloopen en ge zonken in de Baltische zee. ten zuiden van Falsterbo. ZWEDEN. De Duitsch-Zweedsche handelsbespre kingen zouden, naar uit Engelsche bron daarover ge meld wordt, niet verdaagd doch in feite afgebroken zijn. De Duitscbers eischten het stopzetten van alle handelsbetrekkingen met de verbondenen, wat Zweden als onvereenigbaar met zijn neutraliteit achtte. Hierop zouden de Duitschers geantwoord hebben dat Zweden weldra niet den minsten handel meer met Engeland zou kunnen drijven, tengevolge van het optreden der Duit sche duikbooten Men besluit hieruit dat Duitschland zinnens is binnen kort een onbeperkten duikbootoorlog te beginnen tegen de neutrale schepen die op weg zijn naar Engeland. FRANKRIJK. In den loop van den namiddag werd er opnieuw luchtalarm gegeven in de streek van Rijsel. DUITSCHLAND. M. von Ribbentrop, minister van Buitenlandsche Zaken, heeft den gezant van België en den minister van Nederland ontvangen en kondigde hen. namens den Führer, aan dat, na het verwerpen door de Fransche en Engelsche regeeringen, ook de Duitsche regeering het Belgisch - Nederlandsch bemiddelings voorstel als mislukt beschouwt. De Duitsche veilig heidspolitie (Schutzpolizei) zal aanzienlijk versterkt worden. RUSLAND. Volgens een bericht uit Italiaansche bron zouden er Russische kruisers, pantserschepen, torpedojagers en duikbooten, voor een totale tonne- maat van 132.000 ton. in de haven van Kroonstad sa mengetrokken zijn. Uit Deensche bron wordt gemeld dat de Soviëtregeering het inzicht koestert haar niet- aanvalsverdrag met Finland op te zeggen. BOHEMEN-MORAVIË. Een 200 tal Tsjechische stu denten hebben opnieuw betoogd te Praag. De politie deed verscheidene aanhoudingen. VENEZUELA. In het houten petroleumstadje La- gunillas, gelegen op het Maracaibomeer. is een ontzet- Vrijdag 17, Zaterdag 18 en Maandag 20 Nov„ te 8 uur Zondag 19 November, te 2 en 5 u., (doorloopend) Avondvertooning te 8 uur November, maand van wapenstilstand en vrede De Cinema OUD IEPER heeft juist deze maand uitgekozen om een der grootste en meest indruk wekkende ANTIOORLOGSFILMS aller tijden te vertoonen Groote fransch gesproken film. Een meesterwerk van Abel GANCE. Onze helden van 1914-1918 komen terug en roe pen U toe «NOOIT MEER OORLOG» Ouderen weten wat de Yzer voor de Belgen was, de Somme voor de Engelschen en Kemmel en Verdun voor de Franschen. Onze dooden, onze verminkten, (les gueules cassées), onze invaliden, waarvan reeds zoovelen verdwenen, roepen u toe VER GEET HET NOOIT De vertolking is waarlijk aangrijpend en Victor Francen (oudstrijder) overtreft zich zeiven. De andere hoofdrollen worden op prachtige wijze gespeeld door Line Noro, Jean Max en Delattre. Iedereen moet deze film zien, de vredesfilm, de film tegen den oorlog. Wie oorlog wil, gaat niet zien naar de film IK BESCHULDIG. Deze film is verboden in Duitschland en Italië. DAARBIJ (Wallaby Jim l'intrépide) Sprekende avonturenfilm met Georges Houston. ECLAIR JOURNAL. Hinders niet toegelaten. Goed verwarmde zaal. Nieuwe Chauffage. tende brandramp uitgebroken, waarbij meer dan 1000 dooden te betreuren zijn en 1240 huizen geheel vernield werden 2000 personen zouden nog door het vuur be dreigd zijn. DONDERDAG 16 NOVEMBER FRANSCH-DUITSCH FRONT. Op gansch het front zijn de krijgsverrichtingen tot een minimum herleid, en naarmate de tijd verloopt, nemen ook de mogelijk heden af van een machtig Duitsch offensief zooals er over enkele dagen nog. ten aanzien der gedane voor bereidingen, een verwacht was. Elke dag immers die voorbijgaat, brengt ons nader van den winter en nu reeds zijn alle verrichtingen door het regenachtig weder belemmerd. Alles wat deze laatste dagen geschiedde, bepaalde zich bij enkele ontmoetingen van verkennings- patroeljes en had slechts het karakter van kleine ge vechten. Van uit Parijs wordt gemeld dat men in Duitschland heeft willen doen gelooven dat deze acties belangrijker waren dan het werkelijk het geval was. Duitsche officieuse berichten zoo wordt in de Fran sche terechtwijzing verklaard, gewagen van Fransche aanvallen, gesteund door de artillerie en het lucht- wapen. Zij verklaren dat er heftige gevechten hebben plaats gehad om het bezit van hoogten, die van groot belang waren voor de verkenning. Deze berichten zijn uit de lucht gegrepen. Er werden geen heftige aanvallen gedaan. In de zone gelegen tusschen de twee fronten, wordt er iederen dag gevochten, doch slechts tusschen geringe strijdkrachten ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Sir John Si mon, kanselier van de Britsche schatkist, de gewone wekelijksche uiteenzetting over den toestand gedaan en verklaarde er onder meer dat de Britsche regeering zinnens is, in overeenstemming met de standvastige politiek van Engeland, verder de onzijdigheid van Ne derland en België te eerbiedigen. Een.klein Engelsch tankschip, de «Woodtown» van 794 ton, is na een ont ploffing gezonken. Negen van de dertien leden der be manning zijn verdronken. Engeland bestelde voor mil- lioenen pond sterling oorlogsmunitie in Australië. FRANKRIJK. Een Engelsch vliegtuig is te Ville- neuve-St Georges in de Seine gevallen en gezonken. De nieuwe Engelsche gezant, Sir Ronald Hugh Camp bell, overhandigde zijn geloofsbrieven aan president Lebrun. Zes beruchte communisten werden te Parijs aangehouden. BELGIË. Een driemotorig Britsch bombardements vliegtuig is 's namiddags te Wakken gedaald. De be manning. bestaande uit drie leden, werd gevangen ge nomen. DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de misluk king van het Belgisch-Nederlandsch bemiddelingsvoor stel. wordt in bevoegde kringen verklaard dat Duitsch land den oorlog voeren zal totdat de Britsche opper heerschappij zal vernietigd zijn. Men zegt er ook nog Wij wenschen dezen oorlog niet. Hij is ons opgedron gen door Engeland en Frankrijk. Wij zullen bereid zijn over vredesvoorwaarden te spreken wanneer de oorlog met onze overwinning zal zijn beëindigd. De Duitsche stoomboot Leander werd prijsgemaakt en naar een Engelsche haven opgeleid. Het negende slachtoffer van den aanslag te München werd heden ter aarde besteld. NOORWEGEN. Bij de ontploffing van een versper ringsballon te Odland werden drie soldaten gedood. FINLAND. De op heden reeds genomen militaire verdedigingsmaatregelen zullen tijdens den ganschen duur van den Europeeschen oorlog gehandhaafd blij ven. welke ook de latere uitslag weze van de onderhan delingen met Moskou. De Heer Paasiki verklaarde dat het economisch weerstandsvermogen van Finland toe laat geen economische drukking te vreezen. Twee Fin sche schepen, de Verna en de Flora werden door Duitsche vaartuigen in de Oostzee aangehouden en naar Swinemünde opgeleid. ZWITSERLAND. Door den federalen oorlogsdienst voor het Zwitsersche verkeer werden, naar uit goede bron verzekerd wordt, Grieksche stoombooten gehuurd voor het overzeesche vervoer over Bordeaux Sete en Genua. BOHEMEN-MORAVIË. De Tsjechische president Hacha zou op het 'slót Lany geïnterneerd zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3