Kuhlmaphos 387„~" CINEMA «FLORA» «LE JOUR SE LEVE» De Dag breekt aan 5 De Herdenking van den Wapenstilstand Onze Aardrijkskundige Rubriek LE MYSTÈRE DE BETTY BONN» Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Tengevolge van den huidigen toestand, nu er een nieuwe oorlog nabij onze grenzen aan 't woe den is, werd dit jaar hier te Yper, zooals dit nog in veel andere plaatsen van het land gedaan werd, het feestelijk gedeelte, waarmede de vie ring van 11" November vroeger steeds gepaard ging, van kant gelaten en alleen de gebruikelijke en vrome plechtigheid der herdenking onzer ge sneuvelden behouden. Door toedoen van het Verstandhoudingscomi- teit der oudstrijders van Yper werd er dan ook, zooals gewoonte, te 10 u. 's morgens, een plechtige dienst opgedragen in St Maartenskathedraal ter nagedachtenis hunner gesneuvelde wapenbroe ders. Voorafgegaan van hun vlaggen, waaronder we deze bemerkten van de plaatselijke afdeelingen van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, het Nationaal Verbond der Oudstrijders, de Vuur- kruisen, de Oorlogsvrijwilligers, de Verbroede ring van het 3C en 23p linieregiment en de Poilus de France, begaven de oudstrijders zich in groo- ten getale naar de kerk, waar ook de oorlogswe duwen en moeders van gesneuvelden ruimschoots vertegenwoordigd waren. Vooraan in de kerk waren de eereplaatsen bezet door de Heeren Vanderghote, burgemeester Clinckemaille, arrondissementscommissaris Berghman, schepen Bouquet, voorzitter der com missie van Openbaren Onderstand Maertens, po litiecommissaris, en Goemaere, adjunct-politie commissaris, terwijl de voorbehouden plaatsen langs den anderen kant ingenomen waren door de voorzitters en bestuursleden van de verschil- lige oudstrijdersvereenigingen. Het H. Misoffer werd opgedragen door E. H. Lamerant, bijgestaan door de Eerweerde Heeren onderpastoors Huyghe en Deconinck. Z. E. H. Deken Vermaut woonde den dienst bij, gezeten in het koor, en gaf den zegen aan de offerande die vrij lang duurde. Tijdens de consecratie werd het Te Velde door de klaroenen geblazen, en na de Mis was het de Z. E. H. Deken die de absouten zong. Deze indrukwekkende dienst werd besloten met het vaderlandsch lied op het groot orgel uit gevoerd. De talrijke afvaardigingen oudstrijders ver gaderden zich nadien op de Vandenpeereboom- plaats, waar de leden van het British Legion, die in hun tempel eveneens een dienst hadden bijge woond, zich met hun vlag bij hen kwamen scha ren. In stoet, met vlaggen voorop, begaven zij zich eerst naar het gedenkteeken der Ypersche" ge sneuvelden, waar de Heeren I. Gruwez en L. Cam- bier een kroon neérlegden terwijl de Taptoe door de klaroenen geblazen werd en de vaandels, die zich langs weerszijden het monument geschaard hadden, ten gronde buigden. Ook nabij de ge denkplaat van het 13th Belgian Field Artillerie werd namens de oudstrijders een bloemengarve neergelegd. Vervolgens toog de stoet naar het Britsch ge denkteeken der Meenenpoort waar de Heer Isaï Gruwez een kroon van roode kollebloemen neer legde en de klaroenen den LastPost lieten hooren. Hier werd dan nog, beurtelings door Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken van Yper, en E. H. Dye, bedienaar der Anglikaansche kerk van Yper, een kort gebed gelezen voor de gesneuvelden van den grooten oorlog. Daarna begaf zich nog een kleine afvaardiging, vergezeld van Z. E. H. deken Vermaut en van de vlaggen der oudstrijdersbonden, per auto naar het Fransch kerkhof St Charles op de Potyze, waar eveneens een kroon werd neergelegd en een vurig gebed werd gestort voor de Fransche Doo- den die hier voor de verdediging onzer stad sneu velden. 's Namiddags had er in de Lapiere's zaal een welgeslaagde vergadering plaats, tijdens dewelke de Heer Burgemeester het juweel van het Vuur- kruis op de borst spelde van een honderdtal oud strijders. De beste Pbosphorische meststof °»losbaar in WATER Te verkrijgen bij de bijzonderste handelaars van 't land. Inlicht. Et. KUHLMANN, 2, Loxumstraat, Brussel wnmwtwiPiii iriimwriwwww»' kust en een reeks zandbanken, de Goodwin Sands. Het zuidelijk gedeelte van den vaarpas heet the Downsen het noordelijk gedeelte is de Gull Stream tusschen beide deelen in ligt het licht schip GullVóór de Goodwin Sands liggen eveneens drie lichtschepen de North Goodwin, the East Goodwin en de South Goodwin. De vaar geul heeft een diepte van 10 tot 20 m. en de voor naamste plaats die er voor ligt is Deal, ongeveer halfweg tusschen Dover en Ramsgate, of beter nog tusschen de twee vooruitstekende punten. North en South Foreland. M. (Vervolg) X. HELGOLAND Van Hamburg tot Cuxhaven, aan de monding van de Elbe, is er een afstand van ruim 100 km. Hier is men nog niet in volle zee, maar moet men nog tusschen vaargeulen meer dan 20 km. varen. Na dan nog 30 km. in volle zee afgelegd te heb ben bereikt men het eiland Helgoland. Dit eiland is het oeroude Hillig Lunn, het heilige land waar de troon van een der hoogste Asen (of Goden) stond, zooals er verteld wordt in de Edda, het oudste Germaansche heldendicht. Tot in 1890 was dit eiland in het bezit van Enge land, maar na heel wat wederwaardigheden werd het Duitsch, door ruil met Engeland. Hier werd dan een nieuw werk opgebouwd. Tijdens den wereldoorlog was het een onneembare vesting en een uitstekende duikbootenhaven. Tot meer dan 1 km. ver in zee strekten de haveninrichtingen zich uit, die echter ingevolge het Verdrag van Versailles volledig vernietigd werden. Toen werd het een vreedzaam badeiland en slechts de over blijfselen der opgeblazen vestingswerken, kaze matten en geschuttorens getuigden nog dat het een der voorposten van de Duitsche weerbaar heid in zee was geweest. Dat deze toestand NU niet meer dezelfde is, mag vanzelfsprekend heeten, maar in hoeverre Helgoland thans opnieuw basis voor de zee- en luchtvloot kunnen wij niet bepalen. Helgoland is een driehoek waarvan de basis ge vormd wordt door het Unterland of Benedenland, dat bijna zoo laag als de zee zelve ligt. Aan deze zijde is de kust 600 m. lang en er wonen zoowat 2800 menschen. Beroemd is hier het Noordzee- aquarium, waarin al het planten- en dierenleven van de Noordzee aanschouwelijk wordt voorge steld. Gansch het overige deel van het eiland is het Oberland of Bovenland en heeft een lengte van 1600 m. In het noord-westen steekt de Nord- spitze of Nathurm scherp in zee uit, en een rots eilandje, de Hengst, houdt er de wacht. Gansch dit Bovenland is een rots en steekt gemiddeld 50 m. boven de zee uit. Aan de westzijde steekt de 82 m. hooge wit-roode vuurtoren zijn lantaarn in de lucht. Op anderhalven kilometer van het eigenlijke Helgoland ligt nog een tweede eiland, het zooge naamde Düne of zandeiland. Het is inderdaad slechts een strand met enkele duinen er achter het heeft een breedte van 200 m. en zonder de lange smalle landtong een lengte van amper 800 m. Hier is alleen een café," een ziekenhuis en een reddingsstation de hoogste duinen bedragen slechts 11 m. boven de zee. Helgoland wordt druk bezocht in vredestijd, men geniet er van het buitengewoon zachte zee klimaat, te midden van de Noordzee. Hier was het dat de Duitsche dichter Hoffmann von Fal- lersleben, ongeveer 100 jaar geleden het bekende Deutschland, Deutschland über alles... dichtte. Hij heeft er dan ook zijn standbeeld. XI. HET KANAAL VAN KIEL. Tusschen de Noordzee en de Oostzee is er een natuurlijke verbinding langs het noorden van Denemarken om, door de zeestraten Skagerrak- Kattegat en Sont. Maar deze lange omweg had voor Duitschland zeer groote bezwaren en daarom werd een breed zeekanaal aangelegd, dat nu eens Noord-Oostzeekanaal heet, dan weer het Kaiser- Wilhelm-Kanaal of het Kanaal van Kiel heet. Het begint nog in de monding van de Elbe, op 30 km. van hare monding, aan het plaatsje Bruns- büttel. Zoo loopt het gedurende 98 km. door het Holsteinsche land het heeft een diepte van 11 meter en een breedte aan den waterspiegel van 102 m. en is aldus voor de grootste zee- en oorlogs schepen bevaarbaar. Het wordt op verschillende plaatsen door reusachtige hooge bruggen over spannen te Rendsburg ligt een dier machtige bruggen de spoorlijn stijgt langzaam op tot een 2500 m. lang viaduct, kruist in een hoogte van 40 m. het Kaiser-Wilhelm-Kanaal en daalt dan in een groote bocht naar Rendsburg af. Ten noorden van Kiel, op een 3 tal kilometer van de stad, bij Holtenau, aan de Kieler Förde, een inham van de Kieler Bocht, mondt het kanaal in de Oostzee uit. Het is niet te verwonderen dat dank zij de guns tige ligging het kanaal van Kiel van groote inter nationale en vooral in deze tijden, van belang rijke strategische beteekenis is. Mocht de oor logstoestand zich scherper toespitsen, dan zou het geen. verwondering baren, moest het Kielerkanaal het doelpunt zijn van luchtaanvallen van wege Engeland. Jaarlijks komen meer dan 40.000 schepen door het kanaal gevaren. Mercator Naschrift over de Downs In onze vorige kroniek schreven wij over de Downs dat de schepen werden vastgehouden in de havens vóór de Downs gelegen. Dit is slechts gedeeltelijk juist. Inderdaad, na grondiger onder zoek, hebben wij kunnen opsporen dat «The Downs een vaargeul zijn vóór de Engelsche kust van het kanaal. Deze vaargeul ligt tusschen de GROOTE MARKT YPER Vrijdag 17, Zaterdag 18, Maandag 20 November, om 8 uur Zondag 19 Nov., vanaf 2 uur, doorloopend Le PLUS GRAND FILM FRANCAIS de l'ANNÉE De GROOTSTE FRANSCHE FILM van het jaar. JEAN CABIN dans in met Arletty, Jules Berry, Jacqueline Laurent. Het groote succes van de vorige maand te Brussel, nu reeds in de Cinema Flora De film waar iedereen over spreekt en die gij ook moet gezien hebben DAARBIJ NOG Parlant francais, sous-titres flamands met Theodore Loos. Maria Anderzost. Een schip aan zich zelf overgelaten op volle zee... Wat is er met de bemanning gebeurd Een mysterieus geval... Een spannende Film! EEN ONVERGELIJKELIJK PROGRAMMA UN PROGRAMME INCOMPARABLE! Enfants non admis Kinderen niet toegelaten. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 15 October 1939. De Voorzitter, Heer Hector Casier, opent de vergadering om 15 uur en verleent het woord aan den secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Mededeelingen De Voorzitter laat weten aan de leden dat, zooals vorige jaren, de maatschappij zal deel nemen aan de Heldenhulde op Aller heiligen, en hij wakkert de leden aan zich rond het vaandel te scharen in den stoet. De leden ko men bijeen in het lokaal om 10 uur. De Voorzitter meldt nog dat hij de vergadering van het Nationaal Verbond te Brussel heeft bij gewoond en dat er op die vergadering nogmaals met aandrang gevraagd werd oproep te doen tot al de leden opdat zij, nu bijzonderlijk in de hui dige omstandigheden die wij beleven, zooveel mogelijk zouden zorgen voor een groote op brengst van wintergroenten. Hij geeft ook te kennen dat de verscheidene manieren van bewaren en opleggen van groenten in het weekblad Het Yperschezullen gepu bliceerd worden; deze wien het aanbelangt zullen dus alle nuttige gegevens vinden in dit weekblad. VoordrachtVervolgens geeft de Voorzitter Hector Casier, staatsvoordrachthouder, een zeer belangrijke les over het overwinteren van ver schillende groenten, de manier hoe er moet te werk gegaan worden en welke voorzorgen tegen de felle vorsten dienen genomen te worden. Hij wordt, in zijn wel uiteengezette en tevens leerzame wenken, door de talrijke aanwezige le den in groote stilte aanhoord en ten slotte luid ruchtig met handgeklap begroet. Aanbrengsten Menigvuldige aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt be kroond 1) Buseyne Fideel, 7 punten voor zijn lot Appels Reinette Doré Reinette de Lansberg Cal- vick Grand Due de Baden en voor zijn lot pe ren Saint RemySoldat Laboureuren Doyenné de Commice 2) Hebbén Henri, 5 punten voor zijn lot peren en appels Beurré Lebrun Calville Blanche», Reinette Lansberg Peas Good Nunsis 3) Devreker Jerome, 4 punten voor een lot groenten Princessen. Keukenrapen. andijvie, por- rei en twee soorten peren. 4) Crepeele Gustaaf. 3 punten voor een lot ap pels. peren en perzikken Royal Duchesse 5) Victoor Leopold, 3 punten voor een lot ver scheidene wintergroenten. 6) Geeraert O., 3 punten voor een lot peren. TombolaEep welvoorziene tombola, geschon ken door Madame Hector Vermeulen en geleverd door het Huis Lauwers Marcel, en samengesteld uit allerlei kamer- en bloemplanten, wordt ver volgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 19 November 1939, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Beocrdeeling der aanbrengsten. 5) Voorstelling van nieuwe leden. 6) Tombola.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5