In den Tuin DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Het Hoenderhok 3 Wat er nu te doen valt. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. O Groentenkweek. Liefhebbers kunnen aan dit tijd stip nog erwten zaaien 25" November. St Catharina- dag. Ingeval deze zaaiing gedurende de wintermaan den beschut wordt kan men er eene goede opbrengst van bekomen. Het planten van Mei- en Lentesavooi, witte vroege kabuiskoolen, rond einde Augustus gezaaid geweest, heeft men in vele gevallen uit oorzaak van 't vriezend weder niet kunnen uitvoerenmen zal dus wachten tot na den winter om dit werk te doen, alswanneer de gesteltenis van den grond het beter toelaat Daarbij, heeft men soms voordeel van deze koolgewassen na den winter uit te planten. Brocoli zal men tegen den Winter beschutten inge val de grond doordringbaar is zal men de planten ter plaats laten staan, maar er voor zorgen deze tot aan het hart aan te aarden, en bij harde vorst beschutten met lange mest, droge bladeren, sparremeel enz.dit strooisel zal men bij gunstig weder verwijderen. Is de grond tamelijk nat. dan heeft men zijne voorzorgen ge nomen, de planten met kluit uitgedaan om in groeven te overwinteren. Alhoewel de Artisjokplanten nog al winterhard zijn, zal men ze binst harde vorst beschutten, de beschutting wordt bij droog weder weggenomen om het rotten te vermijden Om variëteiten vroege witte ajuin van Parijs, Vau- girard enz. zeker te overwinteren strooit men er wat kaf tusschen. Verder zal men de ledigkomende bedden bemesten en in winterbedden opzetten. Het tijdstip van de grootste bedrijvigheid in de groententeelt is dus om zoo te zeggen voorbij (in open lucht wel te verstaan). Maar. indien men doelmatig zijne groenten gekweekt heeft, dan moet de benuttiging ervan, insgelijks doelmatig zijn om er zooveel mogelijk voordeel van te bekomen. Bijzonderlijk bij liefhebbers heeft men in het gewone seizoen groenten bij overvloed. Maar eens de Winter daar... dan gaan er vele overtallige groenten verloren, en de aangename, gezonde afwisseling in de voeding, zoo gezocht in de wintermaanden, is ook voorbij, of men moet ze duur betalen. De gewone bewaringsmetho- den van groenten te overwinteren in groeven, kelders enz. zijn ook niet van langen duur, daarom zal men uitzien naar andere middelen om de zelf gekweekte groenten, in eenen frisschen toestand voor een onbe- perkten tijd te bewaren. Dit kan men door het drogen der groenten in de zon. ofwel op de keukenstoof, in den oven van de kachel, van den bakker en in andere droogtoestellendoor de sterilisatie, t.t.z. door de op brengsten, vooraf bereid, in luchtdichtgesloten boka len en aan een zekeren warmtegraad blootgesteld bij middel van azijn en keukenzoutdoor eene bijzondere gisting ook kan men de groenten lang bewaren. Al deze middelen kan men goed beschreven vinden in bijzondere werken over groentenkweek. kookboeken enz. Onder glas. Bloemkoolplanten voortkomende van eene zaaiing in September gedaan, kunnen nu in een gedeeltelijk verwarmden bak overgebracht worden, waarin men terzelfdertijd vroege wortelen en kropslS kweekt. Daartoe zijn de bakken reeds einde Oktober gereed gemaakt. Om zulke halfverwarmde bakken aan te leggen, hoeft men alleenlijk in het midden van den bak broeistoffen aan te brengen. Men maakt in het mid den van den bak eene groef van omtrent 30 cm. diepte, gelijk aan de helft der breedte van den bak, die men vult met paardenmestdaarna wordt de uitgegraven aarde er weder opgelegd zoodanig dat deze in het mid den hooger komt te liggen dan aan den kant, om na het inkrimpen van den mest geene laagte te doen ont staan Men bezaait met eene vroege wortelvariëteit, men plant in het middengedeelte van elk raam een tien tal kropslè-planten op ongeveer 25 cm. afstand. Aan den boven- en benedenkant, plant men eene rij bloem koolplanten uit. Onder een éénruitersraam komen aan den bovenkant bij het eerste raam 3 planten, bij het volgende 2 plantenaan den benedenkant bij het eerste raam 2 planten, bij het volgende 3 planten en zoo ver der, op die manier staan de planten op de rij ongeveer 35 cm van elkander. Na het oogsten van wortel en kropsla bekomen de planten veel ruimte in de breedte, en staan te dicht op de rij, dan worden de planten ten opzichte van de rij naar rechts en links gebogen, de harten der planten richten zich spoedig op en dan heeft men in plaats van eene rij, twee rijen gekregen (Hol- landsche kweekwijze). De beste ligging voor het hoenderhok is het Zuid- Oosten. Binnenwanden en zoldering moeten effen en zonder hoeken zijn, en tijdig gewit worden met witsel, waarin een weinig karbolzuur gedaan werd. Alle sple ten moeten zorgvuldig toegestreken wordende bo dem moet goed ondoordringbaar en droog, en het dak waterdicht wezen. Te natte bodems zijn zeer schade lijk voor de gezondheid. Het hok moet windvrij wezen, en kunnen afgesloten worden voor honden, wezels, enz. Overvloedig lucht, licht en stipte reinheid zijn van het grootste belang voor de gezondheid der hoenders nochtans dienen alle tochten vermeden te worden. De luchtverversching geschiede 's Zomers zoowel des nachts als binst den dag's Winters verluchte men alleenlijk gedurende den dag. Op den bodem strooie men nooit kalk, maar een laagje turfmul. zand of kaf van 3-4 cm. dikte, en de mest wordt minstens eens per week weggenomen, ten einde het hok voor verpesting te vrijwaren. Daarom ook mogen nooit te veel hoenders in het zelfde hok opge stopt worden. De zitstokken mogen noch te dun, noch te glad. moe ten effen geschaafd en de kanten gebroken of afgerond zijn. Ronde stokken zijn slecht. De breedte verschilt naarvolgens de zwaarte der rassennochtans is eene breedte van 5 tot 8 cm. over het algemeen goed. Deze roesten worden op ongeveer 50 cm. van elkander ge plaatst, en moeten kunnen uitgenomen worden, ten einde ze van tijd tot tijd te ontsmetten. Alhoewel 't zoo best is, moeten de zitstokken niet op de zelfde hoogte geplaatst worden, onder voorwendsel dat. wanneer zij in amphitheater geplaatst zijn, er twist ontstaat en de bovenste hoenders de onderste door hunne uitwerpselen bevuilen. De oudste hoenders gaan de eerste slapen en zetten zich op de bovenste roesten, de jonge kiekens dwalen langer en loopen tot den avond rond om hunnen onverzadelijken vraatlust te voldoen en vergenoegen zich met de onderste plaatsen. En 't zijn juist de jongste hoenders welke met de eerste morgen schemering het hok verlaten, terwijl de oudere op hun gemak nog een uiltje vangenAlles is, dat het hok groot genoeg zij, dat er geen gebrek aan plaats weze. doch ieder hoen zich gemakkelijk en rustig kunne ne derzetten om den nacht door te brengen. Van 26 November tot 2 December 1939 Zondag 26 November Joannes Berchmans, Victorina, Silvester, Petrus van Alexandrië. Maandag 27 November Albertus van Leuven. Acha- rius, Amelberga. Oda, Astrid. Dinsdag 28 November Rufinus, Sosthenus. Amedeus. Woensdag 29 NovemberSaturninus, Radbodus, Phi- lomena. Donderdag 30 November Andreas, Zosimus. Vrijdag 1 DecemberEligius. Proculus. Zaterdag 2 DecemberSylvain, Bibiana, Paulina, Nathalia, Zal. Joannes Ruysbroeck. 26 November 26° Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zondag 26 November 7 u. 14 15 u. 45 Maandag 27 November .7 u. 16 15 u. 44 Dinsdag 28 November 7 u. 17 15 u. 43 Woensdag 29 November 7 u. 19 15 u. 43 Donderdag 30 November 7 u. 20 15 u. 42 Vrijdag 1 December 7 u. 22 15 u. 41 Zaterdag 2 December 7 u. 23 15 u 40 Opgang Ondergang Zondag 26 November 15 u. 50 6 u. 24 Maandag 27 November 16 u. 37 7 u. 27 Dinsdag 28 November 17 ii 33 8 u. 26 Woensdag 29 November 18 u. 36 9 u. 19 Donderdag 30 November 19 u. 46 10 u. 04 Vrijdag 1 December 21 u. 00 10 u. 42 Zaterdag 2 December 22 u. 15 11 u. 15 Volle maan 26 November te 21 u. 54. Laatste kwartier3 December te 20 u. 40 Nieuwe maan 10 December te 21 u. 45. Eerste kwartier 18 December te 21 u. 04. 26 NOVEMBER 511. Overlijden van Clovis, stichter van het Fran kische Rijk. Geboren in 446, huwde met Clotilde. ver overde in 486 het rijk van Syagrius. in 496 dat der Ala- mannen en in 507 te Poitiers dat der West-Goten. Na zijn overwinning op de Alamannen liet hij zich te Reims door den H. Remigius doopen. 1504. Overlijden van Isabella .van Castilië, koningin van Spanje. Geboren in 1454, huwde in 1469 met Fer dinand II van Aragon, waardoor beide rijken tot het koninkrijk Spanje werden vereenigd, veroverde Gra nada in 1492 en ondersteunde Colombus, die hetzelfde jaar Amerika ontdekte. 1688. Dood van Quinault, fransch lyrisch dichter en schepper van de lyrische tragedie. Hij werd geboren in 1635. Hij schreef o. m. Alceste. Thésée, Armide. 1812. Het uitgeputte fransche leger van Napoleon, op den terugtocht in Rusland, doortrekt de Berezina, terwijl de maarschalken Victor en Oudinot de Russen behouden. 1912. Overlijden te Brussel van Maria van Hohen- zollern, gravin van Vlaanderen en moeder van den Koning van België, Albert I. Zij werd geboren den 17 November 1845 en trad in den echt met Prins Filips van België, graaf van Vlaanderen en zoon van Leo pold I. 27 NOVEMBER 1382. Aan het hoofd van een leger van 50.000 man trok Filip van Artevelde de Franschen te gemoet, die hij ontmoette te Westroosebeke waar hij een zware ne derlaag leed. De helft der Vlamingen, waaronder ook Filip van Artevelde, sneuvelden er. Men beweert dat het lijk van Filip van Artevelde aan een boom opgehan gen werd. De Gentenaars bleven echter, onder leiding van Frans Ackerman, opstandig en de Franschen slaag den er niet in ze te onderwerpen. Twee jaar later, op 24 November 1384. werd een wapenstilstand geteekend. 1800. Dood van Balayrac, Fransch componist. 1815. Tsaar Alexander I van Rusland geeft een constitutie aan hét gedeelte van Polen, dat aan Rusland onderworpen is. 1899. Overlijden te Brugge van den Vlaamschen priester dichter Guido Gezelle. Hij werd geboren te Brugge, den 1 Mei 1830. Van zijn vader, een bloem- en boomkweeker, erfde hij zijn liefde tot de natuur, van zijn vrome moeder zijn kinderlijk oprecht geloof. Hij deed zijn latijnsche studiën in het Klein Seminarie te Roeselare, waar hij. na zijn priesterwijding in 1854, onder ander tot leeraar in de klasse van poëzie werd benoemd. Hier was hij, getuigt zijn leerling Hugo Ver- riest, een levenswekker», maar tevens ontstond door zijn stouten hervormingsgeest tegenkanting van de over heid. Zijn klasse werd hem ontnomen en hij zelf in 1860 naar Brugge verplaatst, waar hij onderrector aan een Engelsch Seminarie en sedert 1865 onderpastoor van St Walburgis was. In 1871 werd hij onderpastoor aan O L. Vrouwkerk te Kortrijk, in 1889 bestuurder der Zusters van het Kindeken Jezus aldaar, en in 1899 bestuurder der Engelsche Kanunnikessen te Brugge, waar hij stierf. Hij schreef o.m. Kerkhofblommen. Vlaam- sche Dichtoefeningen (1858), Het Kindeken van de Dood, Kleengedichten (1860), Gedichten. Gezangen en Gebe den (1860) Daarna zweeg de dichter een twintigtal ja ren en bereikte, evenals Vondel, eerst na zijp. zestigste jaar zijn hoogtepunt in Tijdkrans (1893), Rijmsnoer om en om het jaar (1897), en Laatste Verzen (1902). Hij vertaalde ook Longfellow's Hiawatha in verzen. Guido Gezelle, in wiens hart de liefde voor Vlaanderens taal, zeden en natuurschoon één geheel vormden met zijn innig katholiek geloof, is geen luidruchtig, maar een stil geniaal zanger en de grootste Nederlandsche dich ter der twee laatste eeuwen. 1919. De Bulgaren teekenen het vredesverdrag. 1936. Overlijden van Basil Zaharoff. 28 NOVEMBER 1650. Geboorte te Kortrijk, waar hij zijn standbeeld heeft, van den Nederlandschen geneeskundige Johannes Palfijn. Hij werd hoogleeraar te Gent, waar hij den 21 April 1730 overleed. Hij is de uitvinder van de forceps of verlostang. Hij schreef o. a.Beschrijving der been deren van 's menschen lichaem, en Heelkonstige ont leeding van 's menschen lichaem. 1792. De stad Luik wordt door de Franschen in genomen. 1821. De onafhankelijkheid van Panama wordt uit geroepen. 1825. Begrafenis van den Franschen generaal Foy. 100.000 personen volgen zijn lijkstoet ten teeken van op positie. Foy werd geboren te Ham (Somme) in het jaar 1775. Hij verwierf een groote populariteit door zijn vrank en gloedvol woord. 1935. In het Memelgebied wordt het Directorium gevormd door Baldschuss, die op de Duitsche eenheids- lijst tot landdag-president verkozen werd. 1936. Het ontwerp van de nieuwe Soviëtische Con stitutie wordt op het Kremlin voorgelezen. 29 NOVEMBER 1175. Karei de Stoute bemeestert Nancy, doch een jaar nadien wordt hij verslagen door de Zwitsers bij Grandson en Murten, en in 1477 door de Lotharingers die Nancy heroverden. Karei de Stoute werd in dien slag gedood. 1889. Proefneming te Cherbourg van de eerste on- derzeesche torpedoboot. 30 NOVEMBER 1743. Geboorte te Baardegem van J. F. Vonck, Brusselsch advocaat, bekend als een der leiders van de Brabantsche omwenteling tegen Jozef II en tegenstan der van Van der Noot. Hij overleed te Rijsel den 1 De cember 1792.' 1792. Nadat de Oostenrijkers te Jemappes versla gen waren, moesten de Belgische steden zich beurtelings aan de 'Franschen overgeven. Ook Antwerpen was op 30 November 1792 genoodzaakt zijn poorten voor den vijand te openen. De Republikeinen plantten overal den vrijheidsboom en zongen al dansend er omheen hun revolutielied, de Carmagnole. 1870. Veldslag van Champigny-sur-Marne tusschen Franschen en Duitschers. 1935. Na het aftreden van Kondyllis, wordt het Grieksche kabinet door Prof. Demerosis gevormd. 1 DECEMBER 1521. Overlijden te Rome van Paus Leo X (Gio vanni Medici, geboren in 1475), die de kunsten en lette ren beschermde en in Italië zijn naam gaf aan de XVI0 eeuw. Onder hem gaf de afkondiging van den af laat voor den bouw van St Pieterskerk aanleiding tot het uitbreken der Hervorming. Hij vaardigde in 1520 een banbul uit tegen Luther. 1633. Overlijden te Brussel van Isabella, vorstin der Nederlanden. Geboren in 1556, dochter van Filips II. die haar in 1598 de Nederlanden schonk, huwde met Al- brecht van Oostenrijk en na diens dood. in 1621. re geerde als landvoogdes. Zij wordt geroemd om haar katholieke overtuiging, haar moed, schranderheid en minzaamheid. 1813. De Prins van Oranje wordt te Amsterdam als Souverein Vorst geproclameerd. 1825. Overlijden van tsaar Alexander I, geboren in 1777, Keizer van Rusland van 1801 tot aan zijn dood. Hij nam deel aan de Coalitieoorlogen tegen Napoleon tot 1807, was sindsdien zijn bondgenoot en voerde in 1812 den Russisch-Franschen oorlog tegen hem. 1873. Overlijden van Aug. de la Rive, die in 1840 de verzilvering der electrische lamp ontdekte. 1923. Dood te Gent van de Vlaamsche letterkundige Virginie Loveling. Geboren te Nevele, den 17 Mei 1836. Samen met haar zuster Rosalie, gaf zij uit Gedichten (1871), eenvoudige frissche versjes en vertellingen o. a. Meester HuygheVerder schreef Virginie romans «Een dure eed» (1893), «De Twistappel» (1905), rijk aan psychologische kracht en karaktertypeering. sober van stijl maar niet schitterend van woordkunst. 1925. Officieele onderteekening te Londen der over eenkomst van Locarno. 2 DECEMBER 1851. Staatsgreep door Louis Napoleon. Uiteenwer- ping van de wetgevende Vergadering. Proclamatie van zijn gezag. 1914. Overlijden te Brussel van Lodewijk De Raet, die voor de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool op het wetenschappelijk voorplan trad. Geboren den 17 Februari 1870. 1923. Dijkscheuring van het Glenomeer in Italië, waarbij 400 dooden te betreuren zijn. 1935. Te Athene wordt het besluit afgekondigd waarbij algemeene amnestie wordt verleend. wwwwwwwwwpinpwiwwwwwwwpinmii Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 .Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder- nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraaf, 8 YPER Tel. 159.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11