Pacha -FOOTBALL- G H E L U W E 2"Afd. - C. S. YPER 20 Jaar, N 35 25 November 1939 20 Année, N 35 25 Novembre 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres De Verplaatsing der Stelplaats van Yper Zondag 26 November 1939 DE YPERSCHE DUIVENDAG Gtstua HET YPERSCHE LA RÉQ D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPEK. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. rel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPREs Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 t'r. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. xél. 50tt Les articles non signés sont refusés Verleden week deelden wij den brief mede, dien de Handelskamer van Yper aan onze poli tieke mandatarissen gestuurd had om hen te vra gen al hun invloed te gebruiken om van den Heer Minister van Verkeerswezen te bekomen dat het voor Yper zoo nadeelig besluit der Nationale Maatschappij van spoorwegen, de stelplaats van Yper naar Kortrijk te verplaatsen, zou ingetrok ken worden. Wij kondigden zelfs reeds aan dat onze parle mentairen deze week met den Heer Minister Marck een onderhoud over die kwestie moesten hebben. Dit onderhoud werd echter op het laat ste oogenblik afgelast, daar de Heer Minister wenschte zich voorafgaandelijk over deze zaak nader te documenteeren. Dit blijkt uit het ant woord dat de Heer Minister van Verkeerswezen op 18" dezer zond aan de Heeren senatoren en volksvertegenwoordigers van Yper en waarin hij hen, als gevolg op hun schrijven, laat weten dat hij zich, aangaande de eventueele verplaatsing van de stelplaats van Yper, onmiddellijk in be trekking heeft gesteld met de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen en dat hij niet nalaten zal hen zoohaast mogelijk verder bescheid over deze zaak te geven. Het optreden der Handelskamer van Yper en de eensgezinde tusschenkomst onzer parlementai ren om een nieuwe onrechtvaardigheid tegenover onze streek te beletten blijken, naar hetgeen wij tot hiertoe reeds konden vernemen, de beste uit slagen te zullen opleveren. Immers, reeds deze week werden verscheidene leden van het perso neel van Yper opgeleid om op de autorails dienst te nemen en naar 't schijnt zullen, vanaf Maandag aanstaande, enkele automotricen, die reeds door het personeel van Kortrijk bediend waren, nu door het personeel der stelplaats van Yper be stuurd worden. Deze maatregel, indien hij bevestigd en behou den wordt, schijnt dus aan te duiden dat men van hoogerhand al het gegronde van onze klach ten en van ons verzet heeft ingezien en dat men geneigd is ons voldoening te geven. Wij drukken de hoop uit weldra het goede nieuws der officieele bevestiging hiervan te mogen aankondigen en verzekeren de Nationale Maatschappij van Spoor wegen dat de intrekking van haar vroeger be sluit, waardoor talrijke werkersgezinnen zouden verplicht geweest zijn onze stad te verlaten en waarvan Yper nogmaals het grootste slachtof fer had geweest, hier overal met het grootste genoegen zal vernomen worden. MMnnMMiMnnnMHnpiiiNM» WHI««»P K B V B. YPERSCH STADIUM 1939-1940 O om 14 uur: TEGEN INGANG 3 FRANK. Tribune 1 Fr. opleg Zitplaatsen2 Fr. opleg. Zondag laatst, 19 November, werd te Yper, ten voordeele van het werk der Ypersche Solidariteit, een duivententoonstelling ingericht welke gepaard ging met een prijskamp. Het stadsbestuur had de prachtige benedenzaal van de Halle en beter lokaal kan er voor der gelijke tentoonstelling werkelijk nergens gevon den worden ter beschikking gesteld van het inrichtend comiteit, alsmede al het noodige mate riaal dat voor den opschik en inrichting der zaal kon van dienst zijn, terwijl hunnerzijds het huis Marcel Lauwers voor de planten en bloemen en het huis Schmidt-Acke voor de noodige planken zorgden. Het alles was met veel smaak opgeschikt en bood een prachtigen aanblik. Het inrichtend co miteit had waarlijk geen moeite gespaard en het mag fier zijn over zijn werk. Ook meenen wij geen onbescheidenheid te begaan met hier eens de mannen te vernoemen die het beste van hun krachten voor. liet wellukken van dit. feest veil hadden. Vooreerst hebben wij Weledele Heer Baron Pierre de Vinck, de verkleefde en toege wijde voorzitter van den Yperschen Duivenbond, met den Heer Maurice Bagein, de Ypersche deken der duivenmelkers, die zijn rechter arm is ge weest voor het op touw zetten van het feest. Daar bij komen dan nog de Heeren Remi Molein en Arthur Rousselle, die geheel den dag door werk ten om alles in orde te brengen en geen last noch moeite ontzagen Arthur Vanwichelen en Odile Taillieu, die ook ruimschoots hun deel bijbrachten om de taak der anderen te verlichten Wardje Ossieur, die de ladder op en neer klauterde zoo rap als een kat, en Oscar Molein, die misschien nog wel het meest van al deed, want secretaris zijn van zoo een feest is, zooals men hier te Yper zegt, geen karot. Er dient ook nog aangestipt dat het werkend personeel zich graag ten dienste heeft gesteld van de inrichters en hen zeer behulpzaam was. Verdienen eveneens nog vermeld te worden de Heeren Sigiez en H. Speybrouck, die ook nooit te kort blijven als er spraak is van duivensport. Alle duivenliefhebbers mogen die mannen har telijk bedanken voor het prachtig feest dat zij op touw hebben gezet. Indien het slecht weder veel liefhebbers en bezoekers heeft weerhouden, toch mag dit feest als bijzonder wel geslaagd beschouwd worden en is het, dank vooral aan de milde schenkers, tot een waar succes uitgegroeid. De Harmonie en ook de Symfonie Ypriana ga ven in de tentoonstellingszaal elk op haar beurt een puik concert ten beste, waarvan het pro gramma door het huis Stevens Gebroeders per radio aangekondigd werd, en dat er niet weinig toe bijbracht om den bijval van het feest te ver- hoogen. Het noenmaal werd opgediend in het Hotel Skindies en het is nutteloos te zeggen dat daar alles in orde was. De plechtige opening der tentoonstelling had plaats in tegenwoordigheid van de Heeren Burge meester, schepenen, gemeenteraadsleden, senato ren, volksvertegenwoordigers en andere overhe den. De Heer Maurice Bagein wenschte allen wel- tHnnMHnnviMnpiMnMiMMMinwMM kom en sprak de volgende rede uit Heer Burgemeester, Heer Senator, Heeren Volksvertegenwoordigers, Heeren Gemeenteraadsleden, Heer Voorzitter van den Westvlaamschen Duivenbond, Heer Voorzitter van het Feesteomiteit der Ypersche Solidariteit, Mijnheeren, Als oudste lid van den Yperschen Duivenbond en in naam van het inrichtingscomiteit van deze tentoonstel ling, bedank ik U voor uwe tegenwoordigheid en wensch U allen welkom. Alhoewel het niet in mijne bedoeling ligt u lang op te houden, kan ik toch niet nalaten op dit oogenblik een korte en passende historiek te geven van onze liefheb berij, bijzonderlijk voor dezen welke om zeggens buiten onze volkssport vertoeven en leven. De duivensport is niet, wat vele buitenstaanders ge woonlijk denken, een sport om buiten huis te vertoeven en te verkeeren, een sport slechts beoefend door een zelfde klas van personen. Neen, geachte toehoorders, dat is de duivensport niet, ze is integendeel een aangenaam en zedelijk verzet en, wanneer gij de tentoonstelling zult bezocht hebben, zult gij overtuigd zijn dat de duivensport belangrijker is dan velen het meenen. Onze duivensport omvat alle standen der maatschap pij en geen andere sport brengt meer verbroedering onder werkman en werkgever, onder burger en intel lectueel. Onder hare banier scharen zich zonder schroom de landbouwer nevens den aristokraat, de professor nevens den handelaar enz. Ook de duiven staan in dienst van de verdediging en de veiligheid van het land en op het huidig oogenblik worden reeds verscheidene duivenhokken door de mili taire overheid te harer beschikking behouden. Het is genoeg gekend welke nuttige diensten deze vogelen in den laatsten oorlog hebben bewezen. Menigmalen werkte de duivenliefhebberij mede aan liefdadigheidsfeestenreusachtige sommen werden reeds door haar besteed aan liefdadige instellingen, zooals teringlijdersfonds, aan tehuizen voor zwakke kinderen, voor blinden en ouderlingen, enz. en nu van daag in Yper richten de duivenliefhebbers een feest in om hulp en bijstand te bieden aan de ouders en vrou wen van dezen welke voor ons welzijn aan de grenzen staan te waken. Onze sport is ook een ware economie voor 't land. Ze verschaft werk en broodwinning aan duizenden en duizenden, zooalsfabrikanten van constateurs en alle andere benoodigheden, uitgevers van duivenbladen. vergezellers en vervoerdienst, en voor wat den graan handel betreft, weet gij dat er in België jaarlijks 6 mil- lioen duiven gehouden zijn en dat om deze te voeden er dagelijks 180.000 kgr. granen noodig zijn. Al deze feiten zijn dus bewijzen genoeg om onze geliefde sport in hooge achting te nemen. En om te eindigen, waarde toehoorders, in naam van het uitvoerend comiteit dank ik allen welke het hunne hebben bijgebracht tot het wellukken van dit prachtig feest, en verklaar ik tevens deze tentoonstelling plech tig en officieel geopend. De Heer Burgemeester antwoordde met eenige korte woorden, want hij had 't beste gespaard voor het feestmaal waar hij meer in zijn element was en zeer luimig wist te antwoorden op de rede van Weledelen Heer Baron de Vinck. De Heer F. Staes, voorzitter van den West vlaamschen Duivenbond, hield er ook een prach tige rede waarin hij de duivensport wist te doen waardeeren en ook, tot eenieders voldoening, het nut van zoo een bijeenkomst uiteenzette. En zoo beleefde Yper een prachtigen dag die ongetwijfeld de schoonste vruchten zal opgele verd hebben ten voordeele van het liefdadig werk dat steun verleent aan de noodlijdende gezinnen der gemobiliseerden van Yper. En het is geweten dat, wanneer het goede werken betreft, de dui venmelkers nooit ten achter blijven'. Dit zal nog maals bewezen worden wanneer, toekomende week, de geldelijke uitslag van het feest zal be kend gemaakt zijn. Men zegt ook nog dat het vele jaren geleden is dat er in Yper zoo een groote en belangrijke dui vententoonstelling te bewonderen was. Laat ons hopen dat wij in de komende jaren nog meerma len dergelijk feest zullen te zien krijgen. Roekedekoe.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1