't M I L LIO E N CINEMA «FLORA» HURRICANE FILS DE GANGSTER Weet ge 't a! DENTISTE MVandendriessche De Pelder van St Andries Onze Aardrijkskundige Rubriek 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIjDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten 5 (DE ORKAAN) (GANSTERS ZOON) GEMEENTERAAD VAN YPER Vereenigde Hofbouwliefhebbers O Volgens een oud gebruik dat nog steeds in eere gehouden wordt, zal Donderdag aanstaande, 30" November, feest van St Andries, in onze St Maar- tenskathedraal een praalbaar opgesteld worden bedekt met het baarkleed dat vervaardigd werd voor de begraving der negen schepenen van Yper die, tijdens den volksoproer, den 29 November 1303, op St Andriesavond, in de schepenkamer vermoord werden. Vroeger tijds werd er nog ieder jaar, ter nage dachtenis dezer vermoorde schepenen, een rouw dienst opgedragen, op denwelken het magistraat van Yper aanwezig was. Deze dienst werd in 1794, met de Fransche omwenteling afgeschaft en later hernam de geestelijkheid van St Maartenskathe- draal het gebruik telken jare, op den verjaardag dezer tragische gebeurtenis, het baarkleed ten toon te stellen. In de Ypriana van Alphonse Vandenpee- reboom, leest men de volgende bijzonderheden over deze bloedige bladzijde uit de geschiedenis van Yper, waaraan het tentoonstellen van den pelder van St Andries ons nu nog ieder jaar her- inert. Den 4 April 1303 rukte Willem van Juliers, die zich te Yper hield, op naar St Omaars, doch voor aleer deze plaats aan te vallen, moest eerst het dorp Arques, dat door den vijand was versterkt geworden, ingenomen worden. De Franschen moesten voor het aanvallend leger wijken, doch op het oogenblik dat de Yperlingen hun overwin ning vierden, waren zij verplicht een ander korps van Vlamingen ter hulp te snellen dat, nabij de vijvers van Schauwbrook, overvallen werd door vijanden die zich in het bosch van Ruholt ver scholen hadden. Dit korps had reeds duizend man verloren en bij de aankomst der Yperlingen begon een verwoed gevecht dat in het voordeel der Vlamingen eindigde. Van de acht honderd Yperlingen, die aan den veldslag van Arques deelnamen, bleven er echter maar tweehonderd meer over. Deze overval van Schauwbrook werd aan het verraad der Leliaerts toegeschreven en wanneer de twee honderd Yperlingen in hun stad terug kwamen, bereikte de verbittering van het volk haar toppunt. Door enkele maatregelen slaagde men er in de uitbarsting der volkswoede eenigen tijd te ver dagen, doch den 29 November van hetzelfde jaar, den vooravond van het St Andriesfeest, hadden er op de markt van Yper talrijke en dreigende sa menscholingen plaats. Het stedelijk magistraat kwam bij hoogdringendheid bijeen om de noodige maatregelen te nemen ten einde, zoo mogelijk, den oproer te "dempen. Doch het volk brak de poorten open, rukte de schepenkamer binnen en op de kreten van smijt dood smijt dood alle de leliegezindenwerden 21 burgers vermoord, waaronder negen schepenen die waren Michiel Paeldinc, Andries Van Acker, Frans Debeir, Ni klaas De Vellemaecker, Jan Copsen, Jacob Baer- donc, Jan Peper. Bartholomeus Morin en Niklaas Van Loo. Daar hunne onschuld weldra erkend werd, wer den deze vermoorde schepenen in St Maartens kerk, in de kapel der geloovige zielen en in die van St Elooi, nabij het zuidportaal onder zware zerksteenen begraven. In 1788, toen men den nieuwen vloer legde, werden ook de zes nog over geblevene grafzerken weggenomen. Voor de begraving werd een baarkleed vervaar digd in rood satijn, op den boord waarvan de wa penschilden der negen slachtoffers alsmede dit der stad Yper geborduurd waren. Dit baarkleed werd in 1628 hersteld. Tijdens den wereldoorlog kon dit kleed van de vernieling gered worden en 't is nog steeds denzelfden pelder, dien men den pelder van St Andries noemt, die ieder jaar op 30 November de praalbaar bedekt die de Yper lingen nu Donderdag aanstaande opnieuw in de gelegenheid zullen zijn eens te zien. Dat de Heeren Ghisquière E. en Van Egroo G.. schrijver en toondichter van het onvergetelijk «OORLOGSMARRAINTJE», op Woensdagen 6 en 13 December a. s., telkens om 8 uur 's avonds, in den Stadsschouwburg voor het voetlicht brengen, Revue-operette in 4 bedrijven met dans en balletten uitgevoerd door dezelfde spelers, ten voordeele der YPERSCHE SOLIDARITEIT Wilt ge 3 uur schaterlachen en uw huidige kommernissen tijdelijk vergeten, komt zien naar dit tooneelwerk, dat voor het «Oorlogsmarraintje» niet moet onderdoen. (Vervolg) o XII. HET KANAAL VAN SUEZ Waar de schepen naar Indië vroeger den langen tocht langs de zuidelijke punt van Afrika, nl. langs de Kaap der Goede Hoop, moesten doen, gaan de meeste schepen thans rechtstreeks door het kanaal van Suez. Dit kanaal verbindt de Middellandsche Zee met de Roode Zee en dwarst een smal stuk land dat men naar de plaats Suez, de landengte van Suez heet. In het noorden begint het kanaal te Port Saïd en gaat in rechte lijn naar het zuiden, 50 km. ver. Na ongeveer 100 km. loopt het door het Tim- sah-meer en daarna door het groote en het kleine Bittermeer. Nog een dertig km. en de tocht van het kanaal is ten einde het mondt uit in de Golf van Suez, de westelijke inham van de Roode Zee, niet te Suez zelf, maar te Port Ibrahim, meer dan 5 km. oost van deze laatste stad. Het kanaal van Suez is een open kanaal, wat beteekent dat het geen sluizen heeft en dus voor de scheepvaart groote voordeelen aanbiedt. De volledige lengte bedraagt 160 kin. (Ieper-Turn- hout), de diepte 11 m. en de breedte tusschen 89 en 117 m. De doortocht duurt tusschen 15 en 20 u., naar gelang de snelheid van de schepen. Dag en nacht kan het kanaal worden bevaren daar het electrisch is verlicht. Door het Suez-kanaal is de weg van West- en Zuid-Europa naar Z. O. en O.-Azië en naar Australië 13.000 km. verkort. Van daar dat er een drukke scheepvaart plaats heeft, ondanks het feit dat de tollen zeer hoog zijn, soms voor Nederlandsche booten tot 30.000 gulden Maar toch is er nog profijt dank zij de kortere reisroute. Verreweg het grootste gedeelte der schepen behoort aan Engeland, doch ook Neder land, wiens koloniën op deze route liggen, heeft een ruim aandeel, ongeveer 15 van de tonnen- maat. Jaarlijks gaan gemiddeld 6.000 schepen door het Suez-kanaal. Het werd gegraven door de Suez-maatschappij, opgericht door den Franschen ingenieur Ferdi nand De Lesseps. De opening van het kanaal 70 jaar geleden bracht een ware omwente ling in het economische leven van de wereld, in den beginne zeer tegen den zin van Engeland, die in deze opening (16 November 1869) groot na deel zag voor de haven van Kaapstad, waar alle schepen naar Indië voorbij moesten en gewoonlijk aanlegden. Nu is de weg om Zuid-Afrika als ver laten de Middellandsche Zee echter werd een wereldzee, terwijl de havens van Marseille, Genua, Napels en Triëst een nieuwen bloei kregen. Het kanaal behoort nog steeds aan de maat schappij die het deed graven en Engeland is nog altijd de grootste aandeelhouder. Dat het dit ka naal goed bewaakt is reeds gebleken in den Ita- liaansch-Abessijnschen oorlog (1935) en blijkt nog uit het feit dat Egypte, hoewel een onafhan- kelijken staat, steeds een belangrijke militaire be zetting van Engeland moet dulden. Port Saïd richtte aan Ferdinand De Lesseps een standbeeld op. Mercator leze van noord naar zuidM(argate), B(road- stairs), R(amsgate), S(andwich), Deal. Dover. Het tandheelkundig kabinet van o GROOTE MARKT YPER Vrijdag 24, Zaterdag 35, Maandag 37 November te 8 1/4 uur Zondag 26 November, vanaf 2 uur doorloopend. Deze week, een van de grootste programma's van het seizoenDe formidabele productie van John FORD met John Hall Dorothy Lamour Mary Astor Raymond Massey, enz Een schouwspel zooals ge nog nooit tevoren zag Een sensatie op filmgebied Grootscher en beter dan Tarzan EN met Jackie Cooper en Louise Lorimer. 2 groote fransch sprekende films met Vlaamsche onderschriften. PATHÉ JOURNAL KINDEREN TOEGELATEN. Zitting van Maandag 27 November 1939, om 18 u. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van den 23 Octo ber 1939. 2. Commissie van Openbaren Onderstand Aankoop van Maaigras. 3. Commissie van Openbaren Onderstand Onderhoudsprijs voor 1940. 4. Commissie van Openbaren Onderstand Toewijzing van het buitengewoon werk Ver nieuwing der Centrale verwarming in het O. L. Vrouw Gasthuis Goedkeuring. 5. Commissie van Openbaren Onderstand Onderzoek der kas Derde kwartaal 1939 Proces-verbaal. 6. Kerkfabriek van St Maartens Begroo ting voor het jaar 1940. 7. Buurtweg Yper-Komen Oude zate Verkoop van grond. 8. Aanleggen van voetpaden, borduren, kas seien en riool Aandeel der aanpalende eige naars Rol Bepaalde vaststelling. 9. Vernieuwing voor een jaar van I. A. 75 opcentiemen op de cedulaire belas ting van den StaatB. 75 opcentiemen op de in komsten der roerende in België aangewende ka pitalen C. 25 opcentiemen op Staatsbedrijfsbe lasting. II. 25 opcentiemen op Staatsbedrijfsbelasting op wedden, loonen en pensioenen. 10. Mededeelingen. MAATSCHAPPIJ DE OUDE van het Arrondissement Yper Landbouw. Bijen. Neerhof Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper Verslag der Algemeee Vergadering van 5 November 1939 De algemeene vergadering wordt te 15 uur, on der het Voorzitterschap van den Heer Vanbese- laere. Voorzitter, geopend. De schrijfster geeft lezing van het verslag van 1 October j. 1„ dit ver slag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Een nieuw lid. M. Hollevoet wordt voorge steld door M. Lamps, en met algemeene stemmen aangenomen. Voordracht. De Heer Voorzitter bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid in den stoet van 1 November en gaat dan over tot de voor dracht Bewaren van Fruit en Groenten Deze voordracht, die zeer in den smaak van de leden valt, wordt met veel aandacht gevolgd. Aanbrengsten. Worden als juryleden aange duid MM. Balduck. Duthoo, Sinnaeve en sekre- taris Lamps. M. Buseyne F. behaalt 3 punten M. Woussen A. 4 p.M. Fournier 2 p.M. Woussen J. 5 p. M. Lecluyse 1 p.M. Verwaerde H. 3 p.M. Wy- dock 4 p.M. Lamps 3 punten. De tombola, alsook eenige aanbrengsten, wor den alsdan onder de tegenwoordige leden verloot. De Heer Voorzitter bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en hunne aanbrengsten, waarop de vergadering om 17 uur gesloten wordt. Op Zondag 3 December, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING 1. Lezing van het verslag. 2. Mededeelingen. 3. Aanvaarden van nieuwe leden. 4. Voordracht. 5. Beoordeelïng der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De Schrijfster, De Voorzitter. M. Coutrez. V. Vanbeselaere.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5